Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak, Počátkem června startuje festival Cirkulum

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla. Letošní ročník proběhne od 5. do 9. června na Slezskoostravském hradě. Pořadatelem festivalu je spolek Cirkus trochu jinak. Ve studiu vítám principála a uměleckého ředitele Václava Pokorného. Dobrý den, vítejte u nás.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Dobrý den, zdravím všechny diváky televize Polar.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak pojďme na začátku našim divákům v úvodu tedy říct, co to je novo cirkusové umění, protože tohle všechno festival svým návštěvníkům slibuje. Tak jak se tady ten nový cirkus od toho dřívějšího původního, tradičního liší?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Tak zásadní věc je, že nový cirkus propojuje různé umělecké prvky, a to například divadlo, hudbu, akrobacii, která je nedílnou součástí a vlastně jakékoli dovednosti či um jednotlivce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a jestli mohu, tak bych to doplnila, že častokrát jsou tam příběhy, že už to je takové trošku i divadlo.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Ano, je to právě propojení toho divadla, jsou tam témata, jedná se vlastně o nonverbální divadlo. Dneska ten trend zahraniční už je trošičku někde jinde a ta identita se mění, že už se jí hodně texty dávají do nového cirkusu. Nicméně já říkám, že nový cirkus je o tom, že nemá hranice a nemá bariéry. A tím, že tam není jazyk, tak je bezbariérový. Takže bych zachoval tu bezbariérovost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A tradiční cirkus byl také hodně o zvířatech. Jak teď ten tento nový směr cirkusový taky zachovává ta zvířata?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Je to tak, ten tradiční cirkus je díky dnešní době a vývoji se někam posunul. Co se týče tradičního cirkusu, tak v určitých místech v Evropě se už nemůžou využívat krocená zvířata a můžou se využívat pouze domestikovaná. Takže prasátka, kočky, kozy a zvířata, které běžně najdete na farmách v okolí. Co se týče toho nového cirkusu nebo současného cirkusu, tak není úplně podmínkou, že by tam ty zvířata nebyly. Třeba francouzská company Italy mají nádherného koně, se kterým mají představení, a krkavce, který v tom představení hraje. Ale není to už klasická drezura, nejedná se o drezuru zvířat jako takovou, kterou známe z tradičního cirkusu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak my už teď plujeme pomalu do toho letošního ročníku Cirkula. Vy dva ročníky zpátky, Václave, jste se přesunuli vlastně z centra Ostravy nebo z Poruby, konkrétně z toho života městského na Slezskoostravský hrad. Teď máte dva ročníky za sebou, letos opět na Slezskoostravském hradě. Tak byla to dobrá volba a dobré rozhodnutí?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Pro festival a pro dramaturgii, kterou chceme jít. Tak určitě, protože pro nás je vlastně zásadní a důležité vozit hvězdy evropské a novo cirkusové a pro technické zázemí a pro kompletně celou tu realizaci to byla jedna z důležitých věcí, abychom se posunuli, protože letos poprvé dovezeme na Cirkulum 3 zahraniční šapitó a budou stát na Slezskoostravském hradě a jsou rozmístěny v těch prostorách v tom podhradí. A není moc míst, kde bychom tady tohle mohli realizovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co vlastně předchází tomu, než víte, kdo bude účinkovat, jak sestavíte program? A samozřejmě odpichujete se od předchozího ročníku a chcete určitě přinést něco nového. Jak těžké je přinést něco nového a vystavět další program? Další lákadlo pro návštěvníky?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: U toho nového cirkusu je obrovská výhoda, že ten světový nebo budu mluvit evropský, ale i světový trend je velice široký. Těch company je vcelku hodně, nicméně mají dosti vytěženou sezónu mnoho let dopředu. Ty projekty se tvoří většinou na tři, čtyři, pět let dopředu, takže i ty turné my plánujeme s takovým předstihem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že je z čeho vybírat, že v rámci celého světa takových company je hodně. A jak jsme na tom v ČR?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Co se týče vlastně cirkusových stanů a představení, které mají cirkusové stany, tak jsme na bodě mrazu. Jeden jediný projekt, který tady je, tak je Michal Modrák, který má hoplej cirkus. Je to vlastně malé šapitó pro šedesát lidí, které máme, můžeme trošičku prozradit zablokováno na rok 2025. To je, aby vlastně diváci věděli, jak dopředu vlastně řešíme tu dramaturgii. A vlastně je to jediné sólové představení s šapitó, které je v ČR. Bavíme se o šapitó. Samozřejmě těch company jako takových v ČR pomalu vzniká. Je to vlastně nejslavnější Rosťa Novák a jejich La Putyka. Jsou to Lůzři, Bratři v triku, Naše company a vlastně další, kteří kteří vlastně vyvíjejí ty představení, tvoří. A všechno to podléhá velké tvorbě, nadšení. Ale samozřejmě ČR je ještě jiná v tom, že tady nejsou cirkusové školy, čímž pádem není moc z čeho brát. Pomaličku se to zlepšuje, ale vy potřebujete vlastně hlavně kvalitní umělce, abyste udělali kvalitní představení, které je na evropské a světové úrovni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A neuvažuje se, že nějaká taková škola tady vznikne?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Ano, pomaličku se to rýsuje, ale je to samozřejmě dlouhá cesta. My třeba na Janáčkově konzervatoři v Ostravě učíme akrobacii, ale tam je hudebně dramatický odbor, takže tam jsou herci. Za celou dobu se nám teďka vyloupl jeden klučina Honza, který s Adamem vlastně budou mít work in progress představení na Cirkulu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k letošnímu festivalu. Začínáte 5., končíte 9. června. Co je pro naše diváky, nebo vůbec pro návštěvníky toho cirkusového kolotoče a nového cirkusu takové největší lákadlo?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Věřím, že ta atmosféra té cirkusové vesničky, která v tom podhradí zase vznikne, je sama o sobě kouzelná. Jo, ty šapitó ještě večer, když svítí, tak jsou úplně úžasné. A my jsme se letos trošičku odrazili od toho loňského ročníku, protože jsme měli obrovský úspěch od španělské company PakiPaya, kteří hráli v amfiteátru, měli nádherné představení, které si myslím, že ohromilo diváky. A na základě vlastně těch ohlasů přivezeme znovu španělskou company Cia PakiPaya pak ti přivezou midi pidi šapitkó pro 60 lidí, ve kterém odehrají svoje romantické představení. A jak jsme se bavili o těch tématech, tak to téma vlastně PakiPaya je křehkost. Je to křehkost dvou lidí, dvou partnerů. Oni jsou partneři a je tam romance, je tam show, je to velice intimní představení, které si myslím, že pro diváky bude velkým zážitkem. Takže to je, co se týče vlastně takové té malé company. Hlavní hvězdou letošního ročníku bude, jak jsem už zmiňoval Circo Zoé, je to italsko francouzská company, kteří přijedou se svým šapitó. Toto představení objelo celou Evropu. My jsme francouzsko italskou company zvolili z toho důvodu, že je to zase takový průřez vlastně cirkusových věcí. Je tam hodně tradičních cirkusových technik, ale je to v doprovodu úžasné hudby a úžasné atmosféry, takže to je co se týče druhého šapita.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vlastně ta atmosféra bude navozené. Nebo jakým způsobem mohou diváci projít a zúčastnit se všech těch čtyřech dní? A jak to vlastně funguje? Přijdou první den a chtějí tam zůstat třeba čtyři dny. Jsou takové možnosti?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Je to pětidenní festival, začínáme ve středu, končíme v neděli. A pokud nechcete mít úplně kvapík na dva dny, tak je lepší si to rozložit do čtyř nebo pěti dnů, protože těch představení je tam opravdu hodně a jít jako kdyby z jednoho představení do druhého je velice náročné. Tím pádem diváci si to můžou vzít i jako dovolenou a můžou si užít třeba jeden den jenom rodinný s venkovními představeními, které jsou v podhradí. Tam jsou spíš takové barskerské věci. To, co mohli diváci zhlédnout kdysi v Porubě. Jsou to streeteři. Letos tam máme umělce z Argentiny, z České republiky, z Itálie. A pak samozřejmě jsou ty interiérové představení v těch šapitech, které trvají hodinu, hodinu třicet. Ale myslím si, že ten zážitek je tak intenzivní, že je lepší si to rozložit na více dnů a člověk potom není přehlcen.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že některá představení nebo všechna se opakují v různých časech, v různých dnech?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Přesně tak. Kromě teda letos máme poprvé velkou zahajovací show a to bude nad Slezskoostravským hradem. Už to můžu říci vzlétne horkovzdušný balón, bude to ve Valech celé to představení a je to představení, které bude propojeno živé hudby, akrobatů na balóně a to bude vlastně zahajovací show. Máme to schválně uděláno čtvrtek, pátek, protože vlastně nevíme, který den bude počasí a ten balón nesmí vzlétnout při vyšší rychlosti větru než pět kilometrů v hodině. Takže je to takový trošku risk. Takže jsme na jehlách. Pravidelně na tom teďka každý den pracujeme. Shodou okolností dneska máme u nás na základně velký jeřáb. Máme zkoušky kde lidi budou lítat do 30 metrů a bude to jako velice emotivní představení. Takže kromě toho balónu ano, máme to nastaveno tak, že ty představení hrajeme v těch pěti dnech vždycky, prostě v průběhu nějakých časových věcí. A je to hlavně z toho důvodu, že i pro umělce je důležité, aby hráli vícekrát na jednom místě, aby kvůli jednomu představení nejeli 3 tisíce kilometrů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za krásnou pozvánku na festival Cirkulum 2024, který proběhne od 6. do 9. června na Slezskoostravském hradě. Budu vám držet palce, hlavně pro počasí.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Děkuju, budeme se těšit.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak, Počátkem června startuje festival Cirkulum
22. května 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla. Letošní ročník proběhne od 5. do 9. června na Slezskoostravském hradě. Pořadatelem festivalu je spolek Cirkus trochu jinak. Ve studiu vítám principála a uměleckého ředitele Václava Pokorného. Dobrý den, vítejte u nás.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Dobrý den, zdravím všechny diváky televize Polar.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak pojďme na začátku našim divákům v úvodu tedy říct, co to je novo cirkusové umění, protože tohle všechno festival svým návštěvníkům slibuje. Tak jak se tady ten nový cirkus od toho dřívějšího původního, tradičního liší?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Tak zásadní věc je, že nový cirkus propojuje různé umělecké prvky, a to například divadlo, hudbu, akrobacii, která je nedílnou součástí a vlastně jakékoli dovednosti či um jednotlivce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a jestli mohu, tak bych to doplnila, že častokrát jsou tam příběhy, že už to je takové trošku i divadlo.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Ano, je to právě propojení toho divadla, jsou tam témata, jedná se vlastně o nonverbální divadlo. Dneska ten trend zahraniční už je trošičku někde jinde a ta identita se mění, že už se jí hodně texty dávají do nového cirkusu. Nicméně já říkám, že nový cirkus je o tom, že nemá hranice a nemá bariéry. A tím, že tam není jazyk, tak je bezbariérový. Takže bych zachoval tu bezbariérovost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A tradiční cirkus byl také hodně o zvířatech. Jak teď ten tento nový směr cirkusový taky zachovává ta zvířata?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Je to tak, ten tradiční cirkus je díky dnešní době a vývoji se někam posunul. Co se týče tradičního cirkusu, tak v určitých místech v Evropě se už nemůžou využívat krocená zvířata a můžou se využívat pouze domestikovaná. Takže prasátka, kočky, kozy a zvířata, které běžně najdete na farmách v okolí. Co se týče toho nového cirkusu nebo současného cirkusu, tak není úplně podmínkou, že by tam ty zvířata nebyly. Třeba francouzská company Italy mají nádherného koně, se kterým mají představení, a krkavce, který v tom představení hraje. Ale není to už klasická drezura, nejedná se o drezuru zvířat jako takovou, kterou známe z tradičního cirkusu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak my už teď plujeme pomalu do toho letošního ročníku Cirkula. Vy dva ročníky zpátky, Václave, jste se přesunuli vlastně z centra Ostravy nebo z Poruby, konkrétně z toho života městského na Slezskoostravský hrad. Teď máte dva ročníky za sebou, letos opět na Slezskoostravském hradě. Tak byla to dobrá volba a dobré rozhodnutí?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Pro festival a pro dramaturgii, kterou chceme jít. Tak určitě, protože pro nás je vlastně zásadní a důležité vozit hvězdy evropské a novo cirkusové a pro technické zázemí a pro kompletně celou tu realizaci to byla jedna z důležitých věcí, abychom se posunuli, protože letos poprvé dovezeme na Cirkulum 3 zahraniční šapitó a budou stát na Slezskoostravském hradě a jsou rozmístěny v těch prostorách v tom podhradí. A není moc míst, kde bychom tady tohle mohli realizovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co vlastně předchází tomu, než víte, kdo bude účinkovat, jak sestavíte program? A samozřejmě odpichujete se od předchozího ročníku a chcete určitě přinést něco nového. Jak těžké je přinést něco nového a vystavět další program? Další lákadlo pro návštěvníky?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: U toho nového cirkusu je obrovská výhoda, že ten světový nebo budu mluvit evropský, ale i světový trend je velice široký. Těch company je vcelku hodně, nicméně mají dosti vytěženou sezónu mnoho let dopředu. Ty projekty se tvoří většinou na tři, čtyři, pět let dopředu, takže i ty turné my plánujeme s takovým předstihem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že je z čeho vybírat, že v rámci celého světa takových company je hodně. A jak jsme na tom v ČR?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Co se týče vlastně cirkusových stanů a představení, které mají cirkusové stany, tak jsme na bodě mrazu. Jeden jediný projekt, který tady je, tak je Michal Modrák, který má hoplej cirkus. Je to vlastně malé šapitó pro šedesát lidí, které máme, můžeme trošičku prozradit zablokováno na rok 2025. To je, aby vlastně diváci věděli, jak dopředu vlastně řešíme tu dramaturgii. A vlastně je to jediné sólové představení s šapitó, které je v ČR. Bavíme se o šapitó. Samozřejmě těch company jako takových v ČR pomalu vzniká. Je to vlastně nejslavnější Rosťa Novák a jejich La Putyka. Jsou to Lůzři, Bratři v triku, Naše company a vlastně další, kteří kteří vlastně vyvíjejí ty představení, tvoří. A všechno to podléhá velké tvorbě, nadšení. Ale samozřejmě ČR je ještě jiná v tom, že tady nejsou cirkusové školy, čímž pádem není moc z čeho brát. Pomaličku se to zlepšuje, ale vy potřebujete vlastně hlavně kvalitní umělce, abyste udělali kvalitní představení, které je na evropské a světové úrovni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A neuvažuje se, že nějaká taková škola tady vznikne?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Ano, pomaličku se to rýsuje, ale je to samozřejmě dlouhá cesta. My třeba na Janáčkově konzervatoři v Ostravě učíme akrobacii, ale tam je hudebně dramatický odbor, takže tam jsou herci. Za celou dobu se nám teďka vyloupl jeden klučina Honza, který s Adamem vlastně budou mít work in progress představení na Cirkulu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k letošnímu festivalu. Začínáte 5., končíte 9. června. Co je pro naše diváky, nebo vůbec pro návštěvníky toho cirkusového kolotoče a nového cirkusu takové největší lákadlo?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Věřím, že ta atmosféra té cirkusové vesničky, která v tom podhradí zase vznikne, je sama o sobě kouzelná. Jo, ty šapitó ještě večer, když svítí, tak jsou úplně úžasné. A my jsme se letos trošičku odrazili od toho loňského ročníku, protože jsme měli obrovský úspěch od španělské company PakiPaya, kteří hráli v amfiteátru, měli nádherné představení, které si myslím, že ohromilo diváky. A na základě vlastně těch ohlasů přivezeme znovu španělskou company Cia PakiPaya pak ti přivezou midi pidi šapitkó pro 60 lidí, ve kterém odehrají svoje romantické představení. A jak jsme se bavili o těch tématech, tak to téma vlastně PakiPaya je křehkost. Je to křehkost dvou lidí, dvou partnerů. Oni jsou partneři a je tam romance, je tam show, je to velice intimní představení, které si myslím, že pro diváky bude velkým zážitkem. Takže to je, co se týče vlastně takové té malé company. Hlavní hvězdou letošního ročníku bude, jak jsem už zmiňoval Circo Zoé, je to italsko francouzská company, kteří přijedou se svým šapitó. Toto představení objelo celou Evropu. My jsme francouzsko italskou company zvolili z toho důvodu, že je to zase takový průřez vlastně cirkusových věcí. Je tam hodně tradičních cirkusových technik, ale je to v doprovodu úžasné hudby a úžasné atmosféry, takže to je co se týče druhého šapita.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vlastně ta atmosféra bude navozené. Nebo jakým způsobem mohou diváci projít a zúčastnit se všech těch čtyřech dní? A jak to vlastně funguje? Přijdou první den a chtějí tam zůstat třeba čtyři dny. Jsou takové možnosti?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Je to pětidenní festival, začínáme ve středu, končíme v neděli. A pokud nechcete mít úplně kvapík na dva dny, tak je lepší si to rozložit do čtyř nebo pěti dnů, protože těch představení je tam opravdu hodně a jít jako kdyby z jednoho představení do druhého je velice náročné. Tím pádem diváci si to můžou vzít i jako dovolenou a můžou si užít třeba jeden den jenom rodinný s venkovními představeními, které jsou v podhradí. Tam jsou spíš takové barskerské věci. To, co mohli diváci zhlédnout kdysi v Porubě. Jsou to streeteři. Letos tam máme umělce z Argentiny, z České republiky, z Itálie. A pak samozřejmě jsou ty interiérové představení v těch šapitech, které trvají hodinu, hodinu třicet. Ale myslím si, že ten zážitek je tak intenzivní, že je lepší si to rozložit na více dnů a člověk potom není přehlcen.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že některá představení nebo všechna se opakují v různých časech, v různých dnech?

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Přesně tak. Kromě teda letos máme poprvé velkou zahajovací show a to bude nad Slezskoostravským hradem. Už to můžu říci vzlétne horkovzdušný balón, bude to ve Valech celé to představení a je to představení, které bude propojeno živé hudby, akrobatů na balóně a to bude vlastně zahajovací show. Máme to schválně uděláno čtvrtek, pátek, protože vlastně nevíme, který den bude počasí a ten balón nesmí vzlétnout při vyšší rychlosti větru než pět kilometrů v hodině. Takže je to takový trošku risk. Takže jsme na jehlách. Pravidelně na tom teďka každý den pracujeme. Shodou okolností dneska máme u nás na základně velký jeřáb. Máme zkoušky kde lidi budou lítat do 30 metrů a bude to jako velice emotivní představení. Takže kromě toho balónu ano, máme to nastaveno tak, že ty představení hrajeme v těch pěti dnech vždycky, prostě v průběhu nějakých časových věcí. A je to hlavně z toho důvodu, že i pro umělce je důležité, aby hráli vícekrát na jednom místě, aby kvůli jednomu představení nejeli 3 tisíce kilometrů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za krásnou pozvánku na festival Cirkulum 2024, který proběhne od 6. do 9. června na Slezskoostravském hradě. Budu vám držet palce, hlavně pro počasí.

Václav Pokorný, principál a umělecký ředitel Cirkusu trochu jinak: Děkuju, budeme se těšit.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-22-05-2024-17-14