Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, Vojáci pomáhají v nemocnicích a sociálních zařízeních

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Host dne vítám na dálku ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovníka Jaroslava Medka. Dobrý den, slyšíme se?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Dobrý den, slyšíme se výtečně. Zdravím Vás i diváky.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den. Armáda ČR pomáhá během koronavirové krize. Jaká je situace v Moravskoslezském kraji? Kolik vojáků aktuálně pomáhá a kde konkrétně?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Vojáci armády České republiky pomáhají nejenom v Moravskoslezském kraji, ale pomáhají všude tam, kde je nás dneska potřeba. V Moravskoslezském kraji máme k dnešnímu dni nasazeno 17 vojáků armády ČR, kteří pracují v domově pro seniory Slunečnice v Ostravě a v druhém domově pro seniory svaté Hedviky v Kravařích. Těchto vojáků jak jsem zmínil je tady 17.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co konkrétně vojáci v těch zařízeních dělají, s čím pomáhají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Vzhledem k tomu, že v těch zařízeních jsou nemocní nejenom klienti, ale je nemocný i personál, tak pomáhají při plnění těch logistických činností v rámci péče o klienty. To znamená, že zabezpečují pomoc při převlékání postelí, úklidu, dezinfekci, pomáhají při krmení těch klientů a v podstatě plní úkoly, které tam plní i ten ošetřující personál a vojáci to plní na základě jejich pokynů, protože nejsou to zdravotníci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy konkrétně mluvíte s nimi? Jak třeba popisují tu zkušenost z domovů pro seniory, přece jen je to trochu jiné bitevní pole, než na jaké byli trénování.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: No je to výrazně jiné bitevní pole, protože trénujeme na protivníka, kterého by případně viděli. Kdežto tady v tom domově pro seniory ten protivník je mikroskopicky a neviditelný. Je to pro ně poměrně náročná zkušenost, protože jednak se setkávají tedy s těmi starými lidmi se kterými příliš zkušeností nemají. Znají je jenom z domova a nemají vůbec žádné zkušenosti při práci tady v těchto obtížných podmínkách, kdy používají ochranné pomůcky.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakým způsobem vlastně vybíráte vojáky, kteří v těch zařízeních během krize pomáhají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Ten výběr je docela snadný. Musíme vybírat samozřejmě z těch vojáků, kteří jsou zdraví, kteří nemají žádné zdravotní obtíže. Před tím než je nasazujeme do těchto zařízení, tak vojáci prodělávají test, tak abychom měli jistotu v tom, že my jako armáda, která přichází pomáhat jsme do těchto zařízení nepřinesly další potencionální riziko nakažení nemoci. A vybíráme je tak, jak jsou určeny jednotlivé útvary a zařízení, které mají vyčlenit vojáky. Takže snažíme se vybírat ty vojáky regionálně, aby byli pokud možno, co nejblíž do toho místa nasazení.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je někdo, kdo se vám například přihlásil dobrovolně? Je to vůbec možné, že by přišel za ředitelem nebo případně za svým nadřízeným a řekl: Chtěl bych pomoct během té krize.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Moravskoslezský kraj spustil takovou webovou aplikaci, kde se mohou lidé přihlásit. Tady k této výpomoci. Obrací se občané i na nás, jako na krajské vojenské velitelství a nabízí svojí pomoc tím, že by se zapojili do některých činností v sociálních zařízeních. My pokud takové zájemce máme, tak je předáváme právě na Moravskoslezský kraj, aby je využil těm činnostem v těch sociálních zařízeních.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Já jsem původně myslel, jestli je někdo z vojáků, který sám řekl, že by se chtěl zapojit do tohoto způsobu pomoci.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: No samozřejmě vojáky bychom takové našli, ale my jsme direktivně řízená organizace a plníme úkoly, které máme stanoveno v našich plánech. Znamená provádíme přípravu našich vojáků a vojáci plní úkoly podle toho, jak rozhodne nadřízený a v tomto okamžiku tedy vojáci se samostatně nemohli přihlásit, protože jsou v zaměstnání.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké vybavení vlastně musí vojáci, kteří jsou nasazeni na pomoc v zařízeních používat? Čím je vybavujete?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: My je vybavujeme takovou tou základní sadou těch ochranných pomůcek, které je potřeba, aby používali v těch prostorech, kde je covid prostředí. Jinak zabezpečují všechny tyto ochranné pomůcky ti, kteří o tu pomoc požádali. To znamená zřizovatelé. Takže, ať už je to domov pro seniory Ostrava nebo Kravaře, takže ti zabezpečují tyto ochranné pomůcky. Používají klasický overal, které vídáte v televizních zpravodajstvích, používají ochranné štíty případně používají i celé obličejové masky, tak aby bylo co nejvíce zabráněno tomu, aby nedošli ke kontaktu s tou nemocí. Dále používají ochranné rukavice a používají převleky na boty.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste o tom částečně mluvil a to o zdraví vojáků. Jak na tom vlastně byla a je armáda z hlediska nakažených? Jsou nebo byli u vás nakažení i samotní vojáci?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Stejně jako v celé společnosti, tak i v armádě České republiky máme vojáky, kteří jsou v karanténě. Z toho důvodu, že někdo z rodinných příslušníků se dostal do kontaktu s nemocí a nebo jsou to vojáci, kteří už onemocněli touto nemocí a dneska jsou tedy v karanténě doma a čekají na ty svoje závěrečné testy, aby se rozhodlo jestli se mohou vrátit zpátky do zaměstnání nebo ne. Takže jsme stejně jako celá společnost zasaženi touto nemocí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Nakazil se někdo z vojáků, kteří pomáhali právě například během jara v sociálních zařízeních nebo někde jinde?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Tohleto je taky jedna z těch věcí, kterou jsme si vyzkoušeli. My jsme na jaře pomáhali v alzheimercentru v Ostravě, kde jsme měli nasazených třicet vojáků a použil tři vojáci se tam nakazili. Naštěstí průběh nemoci byl poměrně mírný, takže to bylo bez následků.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Já na to navážou. Jaká vlastně ponaučení, jaké zkušenosti jste si odnesli z té první pandemické vlny? Dělá armáda v tuto chvíli něco jinak než na jaře?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Snažíme se samozřejmě zamezit tomu, abychom se potkávali s těmi lidi, kteří by mohli být potencionálně nemocní. My jsme na tom o něco lépe než například policie ČR, která je v denním kontaktu s občany České republiky. Setkává se s nimi u nás na ulicích, ve městech, na vesnicích. My vojáci se snažíme v tomto okamžiku instruovat naše podřízené k tomu, aby maximálně omezili svoje kontakty, aby plnili jenom ty úkoly, které jsou jim v práci stanoveny a aby nepřicházeli zbytečně do těch rizikových míst, kde by se mohli nakazit. Tak aby zůstala zachována ta jejich schopnost pomáhat a pracovat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj je dá se říct nejúspěšnější ve výcviku a organizaci aktivních záloh. Jak je to s nimi v těchto dnech? Plánujete je nasadit nebo už nasazení jsou?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Musím říct, že dlouho se připravovalo rozhodnutí o tom, jak budeme postupovat s vojáky aktivní zálohy. Bylo rozhodnuto původně, že v měsíci listopadu a prosinci proběhne praktický výcvik vojáků aktivní zálohy. Včera náčelník generálního štábu rozhodl, že praktický výcvik ve vojenských výcvikových prostorech bude přeměněn na e-learningovou formu přípravy. To znamená, že vojáky budeme povolávat ke cvičení prostřednictvím výpočetní techniky a budeme s nimi pracovat na dálku tak, abychom je zdokonalili v těch činnostech, které jako vojáci aktivní zálohy vykonávají. A ten kurz bude zaměřený spíš na rozšiřování těch teoretických znalostí, než těch praktických dovedností, které s nimi bohužel po těch počítačích dělat nemůžeme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co vlastně z aktivit a také priorit armády během pandemie bylo odsunuto? Na co vše vám už zkrátka nezbývá čas?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Do odsunu byl dán právě tady tento výcvik vojáků aktivní zálohy, protože ta pandemie nás zasáhla od měsíce března. Takže jenom do měsíce března probíhaly některé výcvik, které byly i plánovány a některé výcviky aktivní zálohy byly provedeny v těch letních měsících, kdy zejména cvičili vojáci zařazení útvarů a zařízení. Bohužel pro naši pěší rotu Krajského vojenského velitelství v Ostravě to znamenalo to, že díky pandemii v letošním roce jsme vůbec necvičili. Prakticky jsme vůbec necvičili.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Přesto je něco, za co jste vy z pohledu ředitele tady v kraji v uvozovkách "vděčný"? Mluví se o tom, že politici si například více než obvykle uvědomili a možná také lidé, jak důležitá je armáda pro občany České republiky.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: My jsme si uvědomili nebo já jako ředitel Krajského vojenského velitelství jsem si uvědomil, že v Moravskoslezském kraji je úplně jiné obyvatelstvo snad než v celém území ČR, protože tady mají lidé zájem stát se vojáky aktivní zálohy. Uvědomil jsem si, že součinnost s integrovaným záchranným systémem, ať už je to Policie České republiky, ať je to zdravotnická záchranná služba, všechny tyhlety věci nebo hasiči nesmíme samozřejmě zapomenout. Všechny tyto složky spolu nesmírně dobře spolupracují a koordinujeme všechny svoje činnosti prostřednictvím krizového štábu Bezpečnostní rady kraje, který pravidelně svolává náš pan hejtman a všechny činnosti řešíme společně. A ta spolupráce si myslím, že tady v tomto směru je velmi, velmi dobrá.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane plukovníku, díky za váš čas a přeji spoustu energie do dalších dnů.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Já vám děkuji za rozhovor. Pěkný den vám i divákům.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, Vojáci pomáhají v nemocnicích a sociálních zařízeních
22. října 2020, 17:30

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Host dne vítám na dálku ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovníka Jaroslava Medka. Dobrý den, slyšíme se?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Dobrý den, slyšíme se výtečně. Zdravím Vás i diváky.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den. Armáda ČR pomáhá během koronavirové krize. Jaká je situace v Moravskoslezském kraji? Kolik vojáků aktuálně pomáhá a kde konkrétně?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Vojáci armády České republiky pomáhají nejenom v Moravskoslezském kraji, ale pomáhají všude tam, kde je nás dneska potřeba. V Moravskoslezském kraji máme k dnešnímu dni nasazeno 17 vojáků armády ČR, kteří pracují v domově pro seniory Slunečnice v Ostravě a v druhém domově pro seniory svaté Hedviky v Kravařích. Těchto vojáků jak jsem zmínil je tady 17.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co konkrétně vojáci v těch zařízeních dělají, s čím pomáhají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Vzhledem k tomu, že v těch zařízeních jsou nemocní nejenom klienti, ale je nemocný i personál, tak pomáhají při plnění těch logistických činností v rámci péče o klienty. To znamená, že zabezpečují pomoc při převlékání postelí, úklidu, dezinfekci, pomáhají při krmení těch klientů a v podstatě plní úkoly, které tam plní i ten ošetřující personál a vojáci to plní na základě jejich pokynů, protože nejsou to zdravotníci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy konkrétně mluvíte s nimi? Jak třeba popisují tu zkušenost z domovů pro seniory, přece jen je to trochu jiné bitevní pole, než na jaké byli trénování.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: No je to výrazně jiné bitevní pole, protože trénujeme na protivníka, kterého by případně viděli. Kdežto tady v tom domově pro seniory ten protivník je mikroskopicky a neviditelný. Je to pro ně poměrně náročná zkušenost, protože jednak se setkávají tedy s těmi starými lidmi se kterými příliš zkušeností nemají. Znají je jenom z domova a nemají vůbec žádné zkušenosti při práci tady v těchto obtížných podmínkách, kdy používají ochranné pomůcky.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakým způsobem vlastně vybíráte vojáky, kteří v těch zařízeních během krize pomáhají?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Ten výběr je docela snadný. Musíme vybírat samozřejmě z těch vojáků, kteří jsou zdraví, kteří nemají žádné zdravotní obtíže. Před tím než je nasazujeme do těchto zařízení, tak vojáci prodělávají test, tak abychom měli jistotu v tom, že my jako armáda, která přichází pomáhat jsme do těchto zařízení nepřinesly další potencionální riziko nakažení nemoci. A vybíráme je tak, jak jsou určeny jednotlivé útvary a zařízení, které mají vyčlenit vojáky. Takže snažíme se vybírat ty vojáky regionálně, aby byli pokud možno, co nejblíž do toho místa nasazení.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je někdo, kdo se vám například přihlásil dobrovolně? Je to vůbec možné, že by přišel za ředitelem nebo případně za svým nadřízeným a řekl: Chtěl bych pomoct během té krize.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Moravskoslezský kraj spustil takovou webovou aplikaci, kde se mohou lidé přihlásit. Tady k této výpomoci. Obrací se občané i na nás, jako na krajské vojenské velitelství a nabízí svojí pomoc tím, že by se zapojili do některých činností v sociálních zařízeních. My pokud takové zájemce máme, tak je předáváme právě na Moravskoslezský kraj, aby je využil těm činnostem v těch sociálních zařízeních.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Já jsem původně myslel, jestli je někdo z vojáků, který sám řekl, že by se chtěl zapojit do tohoto způsobu pomoci.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: No samozřejmě vojáky bychom takové našli, ale my jsme direktivně řízená organizace a plníme úkoly, které máme stanoveno v našich plánech. Znamená provádíme přípravu našich vojáků a vojáci plní úkoly podle toho, jak rozhodne nadřízený a v tomto okamžiku tedy vojáci se samostatně nemohli přihlásit, protože jsou v zaměstnání.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké vybavení vlastně musí vojáci, kteří jsou nasazeni na pomoc v zařízeních používat? Čím je vybavujete?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: My je vybavujeme takovou tou základní sadou těch ochranných pomůcek, které je potřeba, aby používali v těch prostorech, kde je covid prostředí. Jinak zabezpečují všechny tyto ochranné pomůcky ti, kteří o tu pomoc požádali. To znamená zřizovatelé. Takže, ať už je to domov pro seniory Ostrava nebo Kravaře, takže ti zabezpečují tyto ochranné pomůcky. Používají klasický overal, které vídáte v televizních zpravodajstvích, používají ochranné štíty případně používají i celé obličejové masky, tak aby bylo co nejvíce zabráněno tomu, aby nedošli ke kontaktu s tou nemocí. Dále používají ochranné rukavice a používají převleky na boty.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste o tom částečně mluvil a to o zdraví vojáků. Jak na tom vlastně byla a je armáda z hlediska nakažených? Jsou nebo byli u vás nakažení i samotní vojáci?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Stejně jako v celé společnosti, tak i v armádě České republiky máme vojáky, kteří jsou v karanténě. Z toho důvodu, že někdo z rodinných příslušníků se dostal do kontaktu s nemocí a nebo jsou to vojáci, kteří už onemocněli touto nemocí a dneska jsou tedy v karanténě doma a čekají na ty svoje závěrečné testy, aby se rozhodlo jestli se mohou vrátit zpátky do zaměstnání nebo ne. Takže jsme stejně jako celá společnost zasaženi touto nemocí.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Nakazil se někdo z vojáků, kteří pomáhali právě například během jara v sociálních zařízeních nebo někde jinde?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Tohleto je taky jedna z těch věcí, kterou jsme si vyzkoušeli. My jsme na jaře pomáhali v alzheimercentru v Ostravě, kde jsme měli nasazených třicet vojáků a použil tři vojáci se tam nakazili. Naštěstí průběh nemoci byl poměrně mírný, takže to bylo bez následků.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Já na to navážou. Jaká vlastně ponaučení, jaké zkušenosti jste si odnesli z té první pandemické vlny? Dělá armáda v tuto chvíli něco jinak než na jaře?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Snažíme se samozřejmě zamezit tomu, abychom se potkávali s těmi lidi, kteří by mohli být potencionálně nemocní. My jsme na tom o něco lépe než například policie ČR, která je v denním kontaktu s občany České republiky. Setkává se s nimi u nás na ulicích, ve městech, na vesnicích. My vojáci se snažíme v tomto okamžiku instruovat naše podřízené k tomu, aby maximálně omezili svoje kontakty, aby plnili jenom ty úkoly, které jsou jim v práci stanoveny a aby nepřicházeli zbytečně do těch rizikových míst, kde by se mohli nakazit. Tak aby zůstala zachována ta jejich schopnost pomáhat a pracovat.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj je dá se říct nejúspěšnější ve výcviku a organizaci aktivních záloh. Jak je to s nimi v těchto dnech? Plánujete je nasadit nebo už nasazení jsou?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Musím říct, že dlouho se připravovalo rozhodnutí o tom, jak budeme postupovat s vojáky aktivní zálohy. Bylo rozhodnuto původně, že v měsíci listopadu a prosinci proběhne praktický výcvik vojáků aktivní zálohy. Včera náčelník generálního štábu rozhodl, že praktický výcvik ve vojenských výcvikových prostorech bude přeměněn na e-learningovou formu přípravy. To znamená, že vojáky budeme povolávat ke cvičení prostřednictvím výpočetní techniky a budeme s nimi pracovat na dálku tak, abychom je zdokonalili v těch činnostech, které jako vojáci aktivní zálohy vykonávají. A ten kurz bude zaměřený spíš na rozšiřování těch teoretických znalostí, než těch praktických dovedností, které s nimi bohužel po těch počítačích dělat nemůžeme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co vlastně z aktivit a také priorit armády během pandemie bylo odsunuto? Na co vše vám už zkrátka nezbývá čas?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Do odsunu byl dán právě tady tento výcvik vojáků aktivní zálohy, protože ta pandemie nás zasáhla od měsíce března. Takže jenom do měsíce března probíhaly některé výcvik, které byly i plánovány a některé výcviky aktivní zálohy byly provedeny v těch letních měsících, kdy zejména cvičili vojáci zařazení útvarů a zařízení. Bohužel pro naši pěší rotu Krajského vojenského velitelství v Ostravě to znamenalo to, že díky pandemii v letošním roce jsme vůbec necvičili. Prakticky jsme vůbec necvičili.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Přesto je něco, za co jste vy z pohledu ředitele tady v kraji v uvozovkách "vděčný"? Mluví se o tom, že politici si například více než obvykle uvědomili a možná také lidé, jak důležitá je armáda pro občany České republiky.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: My jsme si uvědomili nebo já jako ředitel Krajského vojenského velitelství jsem si uvědomil, že v Moravskoslezském kraji je úplně jiné obyvatelstvo snad než v celém území ČR, protože tady mají lidé zájem stát se vojáky aktivní zálohy. Uvědomil jsem si, že součinnost s integrovaným záchranným systémem, ať už je to Policie České republiky, ať je to zdravotnická záchranná služba, všechny tyhlety věci nebo hasiči nesmíme samozřejmě zapomenout. Všechny tyto složky spolu nesmírně dobře spolupracují a koordinujeme všechny svoje činnosti prostřednictvím krizového štábu Bezpečnostní rady kraje, který pravidelně svolává náš pan hejtman a všechny činnosti řešíme společně. A ta spolupráce si myslím, že tady v tomto směru je velmi, velmi dobrá.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane plukovníku, díky za váš čas a přeji spoustu energie do dalších dnů.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Já vám děkuji za rozhovor. Pěkný den vám i divákům.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-22-10-2020-17-30