Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opava je novým majitelem památkově chráněné budovy bývalého obchodního domu Breda. Trolejbusů bude jezdit ve městě méně. Chátrající Slezanka půjde k zemi a opavský magistrát chce postavit sportovní areál pro in-line bruslení. Témata pro primátora Tomáše Navrátila. Dobrý den, vítejte.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, 16. března, kdy jste podepsal kupní smlouvu na chátrající objekt bývalého obchodního domu Breda. Je to kulturní památka, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka. Město získá za 39 a půl miliónů korun. Co teď bude následovat?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Bylo zavkladováno na katastru a budeme čekat na přepis. Jakmile bude připsáno, tak budou uvolněny peníze z notářské úschovy a budeme celkově majitelem této budovy. Projektový tým pracuje na záchranných pracích, které bychom chtěli zrealizovat ještě v letošním roce. Jedná se zejména o dřevěné části té budovy. To znamená udělá se tam nějakými ekologický průzkum. Musí se dřevo z demontovat, musí se někde uklidit a musí se ušetřit. Samozřejmě prověřit v jakém je to dřevo stavu, jestli lze zpětně renovovat či nikoli. Dále se řeší střecha, protože se musí udělat prvotní opravy tak, aby do budovy dále nezatékalo, ale budova je v celkově dobrém stavu a je to betonový skelet, není nijak porušen. Co se týká oken, tak zhruba devadesát procent oken je v velmi vážném špatném stavu, takže teďka děláme vzorkování oken. Jsou tam dvě varianty toho řešení. Pokud je okno zničené, tak nové okno výroba stojí zhruba 80 tisíc korun v případě repase je to zhruba dvoj a půl násobek této ceny. Rozdíl ještě navíc v tom, že repasované okno má životnost zhruba 10 let a nové okno, vyrobené zhruba 30 let. Dále se připravuje oprava kupole, která je v přízemí. Musíme se podívat v jakém stavu je konstrukce. No a je tam také plán toho, že bychom udělali náhradní kopuli skleněnou, která by právě chránila tu kupoli nad schodištěm tak, aby nedocházelo k další devastaci. My si teď v této chvíli s památkáři vyjasňujeme, které jsou ty památkové hodnoty, které se mají uchovat. Pro ně jsou to okna, jsou to dřevěné prvky. Je to pro ně samozřejmě fasáda. Takže to celkem máme v diskutováno. My se budeme snažit, co nejdříve odstranit lešení, které je z boční strany Bredy. To lešení tam bylo proto, protože ptáci rozbíjeli skleněné výplně oken a padaly na lidi, takže my to zabezpečíme jakousi sítí tak, aby tomu nebránilo. Tím, že už tam bude pohyb, tak není problém, aby dnes to lešení bylo pryč. Co určitě bude důležité, tak děláme pasportizaci té budovy. Děláme digitálně zakreslení a hlavně musíme rychle připravit energetický audit, abychom věděli v jakém stavu energetickém je připojení budovy a také jsme zadali Vysoké škole báňské, aby nám udělala analýzu stavu provozování tepelného. To znamená jaké máme možnosti vytápění této budově.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je toho strašně moc, co vás čeká. Jak to máte rozvrhnuto časově?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: V té první fázi a v tom letošním roce a chceme vyčlenit 20 milionů korun právě na ty záchranné práce a do konce roku věřím, že projektový tým navrhne řešení, využití tohoto domu je tam ta kombinace té komerce a toho veřejného prostoru. My do toho máme zaangažováno několik projektantů, architektů. Pracuje na tom náš úřad, odborníci i soukromý sektor. Takže to využití má širokou škálu, ale už se nám rýsují jednotlivá patra. Když řeknu od toho komerčního, tak určitě tam budou nějaké kanceláře. Mohly by tam být byty, mohly by tam byt věci pro děti, herní prvky jako je například žirafa v Ostravě. Co se týká toho prostoru veřejného pro naše lidi, tak chtěli bychom tam dostat takovou bych řekl městskou tržnici a celé se to bude odvíjet od slezské tematiky. Opava byla v minulosti centrem Slezska, takže bychom tam chtěli slezskou tvorbu, slezské výrobky. Máme historicky Opavy, která nám patří a dříve Fidorka, Fidor byl vyráběl u nás. Takže tady tu funkčnost tam chceme navrátit. Samozřejmě multifunkční sál pro plesy, pro taneční vystoupení, pro nejrůznější společenské akce. Potom by tam mohla být služba jako galerie například Kurta Bauera, který nám pomáhal s celou tou akcí, výstava cestovatele Blaty, který se věnuje americkému umění. Chceme tam udělat funkční věci, centra pro modelování a vzdělávání Střediska volného času. Jedna z nosných myšlenek je také institut fotografie Slezské univerzity v Opavě, kde by mohla být část fakulty. Takže ta škála toho využití je skutečně veliká a teď to bude o kompletně naplněnosti a domluvení se soukromým sektorem, jak by do toho vstoupil finančně. A musí to fungovat jako celek tak, aby budova nebyla ztrátová, aby si na sebe dokázala vydělat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy to všechno plánujete otevřít?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: V této chvíli ještě neumím říct úplně ten časový sled. Do konce roku bych chtěl provést ty záchranné práce a mít jasno ve využití budovy. V průběhu příštího roku 2023 by mělo být vyprojektováno včetně získání všech potřebných povolení stavebního, územního. Samozřejmě nás bude čekat práce v roce 2023 a pokusit se získat dotace.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď jaký balík peněz pro ty vaše plány budete potřebovat?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Podle hrubých propočtů, které máme v současné chvíli by to mohlo být kolem 400 až 450 milionů korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, velmi krátce k městské dopravě v Opavě. Rušíte několik trolejbusových spojů. Kolik a co vás k tomu vedlo?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Rušíme celkem sedm spojů. Nicméně budeme nahrazovat tyto spoje častějšími intervaly současných spojů, které jsou. Ty důvody byly jednoduché. My jsme stáli před otázkou, kdy se nám enormně zdražují vstupy, hlavně energie energetické zdroje které tam jsou a také jsou to i náklady na zaměstnance, protože se pokoušíme narovnat mzdy, které v minulosti nebyly řešeny a skutečně my máme a uměli jsme v minulosti zaměstnance, řidiče našich linek jedny z nejhůře placených v ČR, takže to postupně narovnáváme. Teď do toho vstoupily ty energie, takže ten provoz je skutečně náročný a proti tomu jde covid a snižování přepravy cestujících. Takže to všechno jde proti nám a my jsme stále před otázkou, jestli výrazně zdražíme anebo se pokusíme udělat jakýsi krok, který by moc nezasáhl občany a naopak nás vedl k tomu, že nemusíme zdražit a budeme držet jakýsi komfort pro cestující.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Slezanka, pokud vše půjde podle plánů, tak s nástupem prázdnin sem nebo tam nastoupí dělníci a bývalé obchodní centrum půjde k zemi, je to tak?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Ano, my to máme rozdělené na několik etap a v současné chvíli se jedná o část od podchodu na druhou stranu směrem ke katedrále. V současné chvíli projektanti připravují dokumentaci pro bourací práce, které čekají na ústavní povolení. Jak získáme stavební povolení na bourací práce, tak předpokládám, že v srpnu letošního roku by mohly začít bourací práce na této budově. My máme připravenou tu druhou a třetí etapu, což je dořešení té druhé části od podchodu směrem k obchodnímu centru Terno a potom je to ta celá záležitost se Slezankou. To znamená dnes divadelní klub Kaple a vyřešení té problematiky, protože celý ten zadek bychom chtěli mít jako multifunkční sál, který v Opavě moc chybí. Sloužil by pro nejširší spektrum využití. Plesy, zastupitelstva, různé přednášky a tak dál. Právě by tam byla propojenost a vázanost s tím, že ta přední část bychom chtěli původní historické domy v moderní úpravě, kde krajní část by mohl být hotel. Který by byl propojen právě s tímto multifunkční sálem a celé by to dávalo kompatibilitu a smysl. Samozřejmě chceme tím i přitáhnout obyvatele, občany do centra města, aby znovu se naučili do města chodit a aby tam byla kultura a život.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čas se nám krátí, ať nezapomeneme na poslední téma. V Opavě má in-line bruslení dlouholetou tradici, funguje zde od roku 2006 i závodní oddíl Luigino a právě trenéři tohoto klubu se podílejí na přípravě projektu sportovního areálu. Jak to vypadá?
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Tohle je velice příjemná záležitost a tento oddíl je největším oddílem rychlobruslařští v ČR. My jsme dlouho zvažovali, jak se k tomu postavit, protože dneska bruslení a in-line bruslení bylo v Městských sadech. Nicméně tady se to stává nebezpečným sportem, protože ti rychlobruslaři už jezdí skutečně velkými rychlostmi a v městských sadech se pohybují matky, rodiče s dětmi, malé děti, jsou tam cyklisté, chodci sportovci, je tam work-outové hřiště. Takže jsme se rozhodli, že postavíme na Zelené louce, chceme mít, aby Městské sady byly sportovním kampusem. Takže ten in-line areál, in-line ovál, který je složený ze dvou oválů. Ten rychlostní, ta velká dráha má půl kilometru a má pravotočivou zatáčku a potom je tam klopený ovál, který má dvě stě metrů a ten je na to rychlobruslení. Celý areál bude samozřejmě oplocen, to znamená už nebude hrozit to riziko, o areál se budeme starat a bude tam větší bezpečí a konečně zajistíme, aby si mohla i veřejnost kvalitně zabruslit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vás ještě doplním. Původní náklady měly být 30 milionů korun. Podařilo se vám vysoutěžit za jednadvacet milionů. Děkuji Vám za Vaši odpovědi.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Také děkuji na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.