Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Ekonomická situace ve FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Startuje další díl pořadu HOST DNE. Ve studiu vítám ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlanta. Dobrý den, vítejte u nás.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli. Témat máme více. Začneme stavebním ruchem, který je už několik měsíců patrný nejen pro zaměstnance, ale i pro všechny pacienty, kteří k Vám přichází do nemocnice se léčit. Co se tam děje?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Máte pravdu, že v nemocnici je čirý stavební ruch, ale musím podotknout, že se to děje všechno za plného provozu v nemocnici, i když to samozřejmě částečně omezuje. Já bych asi začal tou stavební akcí, která je dokončena v měsíci červenci a to byla rekonstrukce našeho Popáleninového centra, které je jedno ze tří v ČR, a to rekonstrukce jednotky intenzivní péče a operačního sálu a akutního. Znamenalo to přidanou hodnotu, v tomto případě zlepšení filtrace a zázemí pro pacienty a pro personál. Jsme rádi, že se toto podařilo. Z těch dalších stavebních akcí, které probíhají v nemocnici, je to zase, podotýkám, za plného provozu, rekonstrukce zateplení, monobloku, nevětší budovy, která je v nemocnici, kde dochází k výměně oken, zateplení a dovnitř se buduje klimatizace, která v tom monobloku nebyla. Mělo by to být dokončeno někdy do 24. února. Dále v tom samém monobloku se dokončují práce na nových arytmologických sálech pro kliniku interny a kardiologie, které by měly být hotovy do konce letošního roku. To je v monobloku. No a v areálu jako takovém na naší poliklinice, která je součástí nemocnice, se rekonstruuje ambulantní část kliniky krční, ušní - ORL - kde zase tím produktem by měla být tzv. jednodenní péče. Prostě moderní pracoviště pro tuto kliniku. Součástí polikliniky je dále budování stomatologického oddělení, které by mělo být jednak pro pacienty, ale také pro potenciální výuku nových stomatologů, kde jsou vybudované již tři ambulance z pěti, které už jsou funkční i pracují, kam chodí pacienti. V příštím měsíci, to znamená v září, bychom měli začít ve stomatologickém oddělení budovat laboratoř pro stomatologii, která by měla být dokončena taky do příštího roku do února. Neměl bych zapomenout na stavební akci, která je v budově kliniky onkologie, a to je zázemí pro druhý CyberKnife, což je radiofrekvenční nůž pro léčbu onkologických pacientů. Budeme mít tedy dva. Ještě tam je jedna akce a to je příprava pro třetí magnetickou rezonanci, která by měla být instalovaná ještě letos.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás ještě doplním. Je to teď aktuální rok od otevření pavilonu psychiatrické péče. Jakou máte odezvu? Protože to je jedno z nejmodernějších pracovišť v ČR.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dva takové parametry, které určitě jsou výjimečné v ČR a to je to, že byla zvýšena kapacita akutních lůžek v této budově na šedesát šest celkem v lůžkové části. A to, co jste vzpomněla, jsme jediný v ČR, kde je otevřen dětský stacionář pro léčbu pacientů do dvanácti let. Výhodou toho je, že tyto děti jsou léčeny formou stacionáře, to znamená, že přichází ráno a odpoledne odchází domů. Je tam i u toho školská výuka, to znamená, že se učíme za pochodu. A letos, pro dětské pacienty, kteří by se nedostali do příměstského tábora, proběhl v okolí kliniky tábor, takže to bylo velice pěkné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste, že to je jediné pracoviště v rámci České republiky. Kolik pacientů máte?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Aby to mělo smysl, tak jsou skupiny do dvaceti dětí, aby to splnilo požadavky medicíny. Takže máme ve stacionáři dvě skupiny po deseti, takhle bych to řekl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Součástí Fakultní nemocnice je LDN v Klokočově. To je pracoviště, které také má své výhody, v jakém prostředí je zasazeno. Jaké novinky jste připravili pro pacienty?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Léčebna dlouhodobě nemocných jako následná péče je velmi důležitá i pro nemocnici fakultního typu jako jsme my. Je to zařízení "následné", to znamená, že pacienti, u kterých je ukončena léčba na akutním lůžku nebo v nemocnici, jsou potom dále léčeni v prostředí následné péče. Toto naše pracoviště, máte pravdu, bylo taky postupně celé zrekonstruováno, protože to je léčebna dlouhodobě nemocných se zaměřením na rehabilitaci pacientů po léčbě v nemocnici, aby mohli dále potom fungovat ve vlastním sociálním prostředí. Takže kromě klasické rekonstrukce jako takové, budovy a pokojů, byl dobudován ještě rehabilitační provoz včetně balneoterapie a máme tam solnou jeskyni. Je tam kaple, docházi tam i duchovní, takže to je jedna z výhod. Začneme v této době také s canisterapií, která byla v období covidu přerušena. Toto vše bude v Klokočově, což máme i v nemocnici a teď to bude i v Klokočově.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Canisterapie je velmi oblíbená, Vy jste zmínil, že je i v nemocnici. Na kterých odděleních?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Před covidem jsme začali na dětské klinice a v současné době to posunujeme na dětskou neurologii a na změněnou už psychiatrii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu všemu, co jsme zmínili, není toho málo, patří ta ekonomická stránka Fakultní nemocnice Ostrava. Jak zvládáte všechny ty stavby, získávání nemalých dotačních peněz? Jak to ufinancujete všechno, protože máte i řadu plánů, které jsme tady nestačili zmínit ještě.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: To je pravda. Musím v prvé řadě říct, že Fakultní nemocnice v Ostravě je dlouhodobě zdravou nemocnicí. Myslím ekonomicky zdravou. Je to nemocnice, která má samozřejmě peníze, které dostává za poskytnutou zdravotní službu od zdravotních pojišťoven. Takže má vlastní část peněz na investiční projekty. Ale většinu těchto prostředků získáváme z dotačních titulů. Co se týče ekonomiky, s tím souvisí i období po covidu, kdy se snažíme dohnat vypadlá vyšetření, ať už diagnostická nebo i operační a můžu říct, že to nikdy nedoženete. V prvním pololetí letošního roku jsme se dostali na vyšší výkonnost , než která byla v roce 2019 před covidovou situací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Během rozhovoru tady padlo také budování pracoviště stomatologie a také pracoviště pro výuku stomatologie. Máte nějaké novinky, které byste mohl našim divákům sdělit ohledně toho, jestli už je rozhodnuto, nebo kdy se rozhodne o tom, jestli se na lékařské fakultě bude stomatologie vyučovat v následujícím školním roce?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Samozřejmě, že to je pro nás velká výzva, protože Fakultní nemocnice už do toho názvu je těsně spojena s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a na Lékařské fakultě kromě oborů všeobecného lékařství a dalších nelékařských oborů chybí jeden obor, a to je výuka stomatologické péče. Mělo by to být součástí lékařské fakulty, ale ta potřebnost je poměrně vysoká v našem kraji. V celém procesu přípravy, která je opravdu náročná jak ze strany lékařské fakulty, tak i nemocnice, proběhla v měsíci červnu návštěva zástupců Národního finančního úřadu, která přišla zkontrolovat stav připravenosti jako takové a poměrně netrpělivě očekáváme výsledek toho rozhodnutí někdy v první polovině září. V nemocnici to pro nás znamená přípravu zázemí pro tyto studenty nebo potenciální studenty stomatologického oboru. Našim úkolem je připravit pět ordinací s osmi výukovými křesly pro tyto studenty. Zatím máme hotové tři tyto ordinace se čtyřmi křesly a v září bychom měli začít s přípravou nové laboratoře, která bude jak pro pacienty, tak pro studenty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost. Mějte se moc hezky.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jiří Havrlant, ředitel FNO: Ekonomická situace ve FNO
23. srpna 2023, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Startuje další díl pořadu HOST DNE. Ve studiu vítám ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlanta. Dobrý den, vítejte u nás.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli. Témat máme více. Začneme stavebním ruchem, který je už několik měsíců patrný nejen pro zaměstnance, ale i pro všechny pacienty, kteří k Vám přichází do nemocnice se léčit. Co se tam děje?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Máte pravdu, že v nemocnici je čirý stavební ruch, ale musím podotknout, že se to děje všechno za plného provozu v nemocnici, i když to samozřejmě částečně omezuje. Já bych asi začal tou stavební akcí, která je dokončena v měsíci červenci a to byla rekonstrukce našeho Popáleninového centra, které je jedno ze tří v ČR, a to rekonstrukce jednotky intenzivní péče a operačního sálu a akutního. Znamenalo to přidanou hodnotu, v tomto případě zlepšení filtrace a zázemí pro pacienty a pro personál. Jsme rádi, že se toto podařilo. Z těch dalších stavebních akcí, které probíhají v nemocnici, je to zase, podotýkám, za plného provozu, rekonstrukce zateplení, monobloku, nevětší budovy, která je v nemocnici, kde dochází k výměně oken, zateplení a dovnitř se buduje klimatizace, která v tom monobloku nebyla. Mělo by to být dokončeno někdy do 24. února. Dále v tom samém monobloku se dokončují práce na nových arytmologických sálech pro kliniku interny a kardiologie, které by měly být hotovy do konce letošního roku. To je v monobloku. No a v areálu jako takovém na naší poliklinice, která je součástí nemocnice, se rekonstruuje ambulantní část kliniky krční, ušní - ORL - kde zase tím produktem by měla být tzv. jednodenní péče. Prostě moderní pracoviště pro tuto kliniku. Součástí polikliniky je dále budování stomatologického oddělení, které by mělo být jednak pro pacienty, ale také pro potenciální výuku nových stomatologů, kde jsou vybudované již tři ambulance z pěti, které už jsou funkční i pracují, kam chodí pacienti. V příštím měsíci, to znamená v září, bychom měli začít ve stomatologickém oddělení budovat laboratoř pro stomatologii, která by měla být dokončena taky do příštího roku do února. Neměl bych zapomenout na stavební akci, která je v budově kliniky onkologie, a to je zázemí pro druhý CyberKnife, což je radiofrekvenční nůž pro léčbu onkologických pacientů. Budeme mít tedy dva. Ještě tam je jedna akce a to je příprava pro třetí magnetickou rezonanci, která by měla být instalovaná ještě letos.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás ještě doplním. Je to teď aktuální rok od otevření pavilonu psychiatrické péče. Jakou máte odezvu? Protože to je jedno z nejmodernějších pracovišť v ČR.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dva takové parametry, které určitě jsou výjimečné v ČR a to je to, že byla zvýšena kapacita akutních lůžek v této budově na šedesát šest celkem v lůžkové části. A to, co jste vzpomněla, jsme jediný v ČR, kde je otevřen dětský stacionář pro léčbu pacientů do dvanácti let. Výhodou toho je, že tyto děti jsou léčeny formou stacionáře, to znamená, že přichází ráno a odpoledne odchází domů. Je tam i u toho školská výuka, to znamená, že se učíme za pochodu. A letos, pro dětské pacienty, kteří by se nedostali do příměstského tábora, proběhl v okolí kliniky tábor, takže to bylo velice pěkné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste, že to je jediné pracoviště v rámci České republiky. Kolik pacientů máte?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Aby to mělo smysl, tak jsou skupiny do dvaceti dětí, aby to splnilo požadavky medicíny. Takže máme ve stacionáři dvě skupiny po deseti, takhle bych to řekl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Součástí Fakultní nemocnice je LDN v Klokočově. To je pracoviště, které také má své výhody, v jakém prostředí je zasazeno. Jaké novinky jste připravili pro pacienty?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Léčebna dlouhodobě nemocných jako následná péče je velmi důležitá i pro nemocnici fakultního typu jako jsme my. Je to zařízení "následné", to znamená, že pacienti, u kterých je ukončena léčba na akutním lůžku nebo v nemocnici, jsou potom dále léčeni v prostředí následné péče. Toto naše pracoviště, máte pravdu, bylo taky postupně celé zrekonstruováno, protože to je léčebna dlouhodobě nemocných se zaměřením na rehabilitaci pacientů po léčbě v nemocnici, aby mohli dále potom fungovat ve vlastním sociálním prostředí. Takže kromě klasické rekonstrukce jako takové, budovy a pokojů, byl dobudován ještě rehabilitační provoz včetně balneoterapie a máme tam solnou jeskyni. Je tam kaple, docházi tam i duchovní, takže to je jedna z výhod. Začneme v této době také s canisterapií, která byla v období covidu přerušena. Toto vše bude v Klokočově, což máme i v nemocnici a teď to bude i v Klokočově.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Canisterapie je velmi oblíbená, Vy jste zmínil, že je i v nemocnici. Na kterých odděleních?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Před covidem jsme začali na dětské klinice a v současné době to posunujeme na dětskou neurologii a na změněnou už psychiatrii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu všemu, co jsme zmínili, není toho málo, patří ta ekonomická stránka Fakultní nemocnice Ostrava. Jak zvládáte všechny ty stavby, získávání nemalých dotačních peněz? Jak to ufinancujete všechno, protože máte i řadu plánů, které jsme tady nestačili zmínit ještě.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: To je pravda. Musím v prvé řadě říct, že Fakultní nemocnice v Ostravě je dlouhodobě zdravou nemocnicí. Myslím ekonomicky zdravou. Je to nemocnice, která má samozřejmě peníze, které dostává za poskytnutou zdravotní službu od zdravotních pojišťoven. Takže má vlastní část peněz na investiční projekty. Ale většinu těchto prostředků získáváme z dotačních titulů. Co se týče ekonomiky, s tím souvisí i období po covidu, kdy se snažíme dohnat vypadlá vyšetření, ať už diagnostická nebo i operační a můžu říct, že to nikdy nedoženete. V prvním pololetí letošního roku jsme se dostali na vyšší výkonnost , než která byla v roce 2019 před covidovou situací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Během rozhovoru tady padlo také budování pracoviště stomatologie a také pracoviště pro výuku stomatologie. Máte nějaké novinky, které byste mohl našim divákům sdělit ohledně toho, jestli už je rozhodnuto, nebo kdy se rozhodne o tom, jestli se na lékařské fakultě bude stomatologie vyučovat v následujícím školním roce?

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Samozřejmě, že to je pro nás velká výzva, protože Fakultní nemocnice už do toho názvu je těsně spojena s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a na Lékařské fakultě kromě oborů všeobecného lékařství a dalších nelékařských oborů chybí jeden obor, a to je výuka stomatologické péče. Mělo by to být součástí lékařské fakulty, ale ta potřebnost je poměrně vysoká v našem kraji. V celém procesu přípravy, která je opravdu náročná jak ze strany lékařské fakulty, tak i nemocnice, proběhla v měsíci červnu návštěva zástupců Národního finančního úřadu, která přišla zkontrolovat stav připravenosti jako takové a poměrně netrpělivě očekáváme výsledek toho rozhodnutí někdy v první polovině září. V nemocnici to pro nás znamená přípravu zázemí pro tyto studenty nebo potenciální studenty stomatologického oboru. Našim úkolem je připravit pět ordinací s osmi výukovými křesly pro tyto studenty. Zatím máme hotové tři tyto ordinace se čtyřmi křesly a v září bychom měli začít s přípravou nové laboratoře, která bude jak pro pacienty, tak pro studenty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost. Mějte se moc hezky.

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-23-08-2023-17-13