Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Otužování se stává fenoménem. Učí tělo zvládat stres a vytváří silnou obranyschopnost. Je přínosné nejen po stránce zdravotní, ale také duševní. Téma pro Jiřího Kleina. Jirko vítej, ahoj. Tak otužilci bývají vyrovnaní lidé, málokdy reagují cholericky Jirko, máš to také tak?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Ano, mám to tak. Považuji se za klidného člověka a i přátele, kteří se otužují, tak určitě mají stejné znaky. Jak si říkala.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek možná prozraď našim divákům, jak dlouho se otužuješ ty a co tě k tomu přivedlo?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Tak teď momentálně to už je třetí rok. Na začátku bylo to, že jsem vlastně sázkou vlezl do rybníka. Připravoval jsem se velmi krátce, ale i přestože byla taková krátká doba na ten začátek, tak mě to velmi oslovilo a dnes si říkám, že to je správná cesta.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A já jsem si tady poznačila. Že zvykat tělo na chlad má blahodárné účinky na lidský organismus. Zocelí jej proti virům a bakteriím a už v začátcích navozuje psychickou pohodu. A co bys ještě doplnil? co je dalším přínosem otužování podle tebe. Jaké máš zkušenosti?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Tak právě proto, že je třeba se překonávat i v těch nepříjemných věcech zpočátku. Protože vlézt někam do studené vody nebo chodit v krátkém tričku v mrazu a podobně, tak upevňujete svoji vůlí. Je to zajímavé a odbourávájí se přebytečné tuky v těle. Naučí se člověk lépe pracovat se stresem a zmírní se i případné deprese.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Poraď našim divákům jak začít. Ty jsi začala velmi zhurta. Já na tebe prozradím, že tenkrát to byla sázka, takový hec, takže ses připravoval jen krátký měsíc na to, aby si vlezl do ledového zamrzlé rybníka. To ale není ta správná cesta. Tak poraď našim divákům jak začít.
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Tak určitě bych se držel pravidla, jak se říká všeho s mírou. To neznamená, že musíte chodit s Mirkem, ale opravdu je třeba mít míru v tom, jak začít. Ne třeba to přepálit na začátku. Ty extrémy totiž mohou vést k jakési poruše termoregulace a to buď hypotermií nebo hypertermií a to by mohlo být nebezpečné. To znamená, že pokud někdo vůbec ještě nikdy se neotužoval a má nějaké sklony k tomu být raději v teple a oblékat si čepici i když je venku +10. Tak bych začal opravdu velmi pozvolna třeba jenom tím, že začne spát s otevřeným oknem, začne se jinak oblékat, začne se více vrstvit v tenkých vrstvách a postupně bude ubírat ty vrstvy jak se bude cítit komfortně venku a potom by se daly připojit nějaké krátké sprchy chladné v pohodlí domova a pěkně v bezpečí. A teprve až po nějaké době, až ten člověk ucítí, že ten pokrok nějaký už tam je, tak bych doporučil vlézt někam do potoka nebo do rybníka.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A je důležitá délka pobytu v chladu a také pravidelnost?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Určitě. Ono existuje takových 7 jakýchsi základních zásad, které by se měly dodržovat. Ta první je ta, o které jsme se teď bavili. Postupnost. Ta druhá je pravidelnost, protože není dobré, když se otužujeme třeba jenom jednou týdně nebo jednou za měsíc někdo vleze někam do studené vody. Je třeba mít ohled na věk, to znamená a je třeba sledovat to, jak člověk má rozvinuté nějaké nemoci a podobně. Takže to se neustále musí sledovat. Dále bezpečnost, protože může dojít při nějakém koupání o samotě k nějakému problému a mohlo by dojít k utonutí nebo nebezpečné situaci. Pokud se člověk necítí dobře, tak za každou cenu by měl jít do vody a dát si ten odpočinek a nechat to tělo zregenerovat. Potom by se měl dlouhodobě pozorovat, jaký vliv to na něj má. No a samozřejmě zodpovědný přístup. Pokud se týká otázky, jak dlouho v té vodě být, tak se doporučuje už u těch, kteří mají nějaké zkušenosti, tak pokud je voda chladnější než 15 stupňů, tak by tam neměl být člověk déle než 20 minut. Pokud má voda méně než 10, tak stačí 10 minut a pokud má dokonce méně než 4 stupně, tak se nedoporučuje víc než 5 minut.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je doporučená maximální délka. Ale samozřejmě můžeme i kratší délku setrvat v ledové vodě a přitom se otužujeme. Jak reaguje tělo na chlad, jaké tělesné procesy tím způsobí nebo rozjedeme?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Tak ono tím otužováním celkově se zvyšuje hladina leukocytu - bílých krvinek v těle a cytokinů to jsou proteiny důležité pro imunitní odpovědi v krvi a tím se zrychluje obranná reakce na cizorodé látky a díky produkci ještě endorfinu, takzvaného hormonu štěstí a adrenalinu, což je hormon dřeně nadledviny se to všechno ve větší míře vyplavuje do těla a cítíme příjemný pocit na těle i na duši.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy je ohrožování nebezpečné a to už možná z pohledu věku, zdraví nebo neúměrného chování při otužování?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Tak určitě je třeba dávat velký pozor pokud je člověk na nějakém neznámém místě. Může se stát, že někdo jde do nějakého zatopeného lomu nebo někde, kde nezná to prostředí a může se mu tam něco přihodit. Doporučuji chodit ve dvou nejméně, protože ten druhý mu může zachránit život. Ale samozřejmě jsme se o tom už několikrát zmínili, že věk a zdravotní stav je nutné konzultovat s lékaři, jak na tom ten člověk je a jestli mu to lékař doporučí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K otužování a ke zdravému životnímu stylu vyzývá také projekt Svinec. Jeho autorem a nositelem myšlenky jsi ty. Letos už probíhá třetí ročník a jde vlastně o to, co nejvíce krát za jeden rok vystoupat na Svinec u Nového Jičína. Doplň mě co dalšího. Nějaké podrobnosti k projektu, jak třeba lidé mají zájem o to každodenně nebo víckrát možná někteří i za den vystoupat na Svinec.
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Takže, je to tak jak říkáš. Ten projekt vznikl v roce 2018 z participativního rozpočtu města. Když jsme chtěli poté, co jsme rozběhali část lidí v Novém Jičíně, tak jsme chtěli i oslovit ty, kteří nikdy běhat nebudou, ale mohli by rádi chodit do přírody, takže jsme namontovali na kopec Svinec čtečku biometrickou na otisk prstu a udělali jsme webovou stránku, která se jmenuje nasvinec.cz a lidé tam mezi sebou soutěží v počtu výstupů na ten kopec. Je tam chata u toho. Je to takové oblíbené místo s krásnými výhledy. Oslovilo to velmi hodně lidí, což jsme byli mile překvapeni. Protože náš cíl byl zhruba asi sto lidí v tom prvním ročníku, že by se přihlásilo. V prvním ročníku bylo 250. A potom se to tak zhruba udržuje na stejném počtu i v tom druhém a na začátku třetího ročníku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak náročný výstup to je? Vystoupat na Svinec, kolik kilometrů jaké převýšení? Řekni nějaké podrobnosti.
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Z Nového Jičína z náměstí je převýšení 230 metrů. Pokud člověk výjde z náměstí a vrátí se zase na náměstí, tak je to rovných osm kilometrů. Máme v loňském ročníku vítěze, který tam vylezl 654 muž a nejlepší žena 600x, ale v tom prvním ročníku jsme měli rekordmana, který tam vylezl více než 1300 krát. Jen tak pro zajímavost více je zapojených žen než mužů. Je 91 žen momentálně a 74 mužů a zbytek jsou děti. A třeba v loňském roce tam vystoupali nebo nastoupili celkem tři milióny výškových metrů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je velké číslo, když už teda vyhodnocuje ty nejlepší, tak dostávají nějaké ceny?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Ano, dostávají ceny. V současně ukončeném ročníku, který právě teď vyhodnocujeme, tak první cena je víkendový pobyt v jednom hotelu. Samozřejmě po rozvolnění opatření. Druhá cena byla let letadlem a třetí cena byl víkend na hotelu v Kuníně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak podobný projekt jste spustili také v Kopřivnici. Znamená to, že lidem Svinec nestačí?
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Protože ten projekt se zdál být zajímavý zejména tím, že on funguje i v době těchto opatření na rozdíl od řady celé jiných. Tady se může soutěžit úplně bez problémů celý rok, protože každý chodí individuálně, ale mezi sebou se soutěží. Takže oslovilo to i město Kopřivnici a s našim partnerem jsme vybudovali čtečku na Bílé hoře u rozhledny. A lidé mohou chodit z Kopřivnice nebo Štramberka a soutěži vlastně úplně stejně, tak jako v Novém Jičíně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor a všem, kteří se zapojí do projektu ať už v Kopřivnici nebo v Novém Jičíně hodně vystoupaných kilometrů.
Jiří Klein, otužilec pořadatel akce "Na Svinec": Já taky děkuju a přeji všem divákům i tobě, abyste byli zdraví, spokojení a abyste si vybudovali zdravou přirozenou imunitu. Děkujeme. Ahoj.
Redakčně upraveno / zkráceno.