Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Pomoc lidem zasaženým povodněmi

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ničivé povodně, které zasáhly Česko v září 2024, zanechaly za sebou spoušť a mnoho lidí v těžké situaci. Jednou z organizací, která okamžitě reagovala a vyhlásila mimořádnou sbírku na pomoc nejzranitelnějším bylo Konto Bariéry. Díky štědrosti dárců se podařilo vybrat téměř 5 milionů korun, které nyní pomáhají hendikepovaným, seniorům i pečujícím organizacím. O tom, jak konkrétně byla pomoc rozdělena a jaké další výzvy neziskový sektor čekají, si dnes budu povídat s ředitelkou Nadace Charty 77 Jolanou Voldánovou. Dobrý den a vítejte.

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Dobrý den, zdravím Vás z Prahy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní ředitelko, kolik žádostí o pomoc jste obdrželi právě z Moravskoslezského kraje a jaká byla nejčastější potřeba lidí, kteří se na vás obrátili?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: My jsme do této chvíle obdrželi zhruba a vyřídili už i úspěšně zhruba třicet žádostí z Moravskoslezského kraje. Ty další postupně zpracováváme. Co se týká výše pomoci, tak do této chvíle jsme v Moravskoslezském kraji rozdělili něco přes milion korun. Nejčastěji se na nás lidé obracejí s žádostmi o pomoc při dovybavení těch vyplavených obydlích. To znamená, přispíváme na nábytek, ale samozřejmě také na elektrospotřebiče včetně kotlů, lednic, bojlerů. A pochopitelně jsme přispívali zejména v počátku na úklid a opravy domů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete uvést konkrétní příběhy lidí nebo rodin z Moravskoslezského kraje, kterým Konto Bariéry pomohlo?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Vy už jste to zmínila na začátku. My samozřejmě pomáháme v souladu se zaměřením Konta Bariéry. To znamená, že pomáháme lidem s handicapem, pomáháme rodinám pečujícím o děti s nějakým postižením, a v tomto případě pomáháme i seniorům a již zmíněným organizacím, které se o lidi s handicapem nebo o seniory starají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou roli hrály v pomoci místní firmy a samosprávy? Připojily se také do sbírky i některé organizace přímo z Moravskoslezského kraje?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: I pro nás se tím styčným důstojníkem jsou zejména starostky a starostové dotčených obcí a měst, od kterých po přijetí každé té žádosti chceme opravdu potvrzení, že ten dotyčný dům a dotyčný člověk byl tou povodní skutečně zasažený. Co se týká firem, tak s námi pomáhaly a pomáhají zejména firmy, které působí celorepublikově, ať už to byla například Doosan Škoda Power nebo Innogy, nebo například síť lékáren Dr. Max. Dr. Max se rozhodl podporovat zejména města zasažená povodněmi, takže tam tu pomoc rozdělujeme pěti konkrétním městům podle výběru nebo podle přání Dr. Maxe. Pomáhali jsme ale třeba například i s finanční správou, kde prostřednictvím jejich zaměstnanecké sbírky pomáháme kolegům, kteří byli povodní nějak neblaze dotčeni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Čelili jste při rozdělování pomoci v tomto regionu nějakým specifickým výzvám, například v přístupu ke zranitelným skupinám nebo v logistice pomoci?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Povodně, nebo jiné katastrofy, které zasáhnou velké množství lidí, tak jsou samozřejmě vždycky specifickou výzvou. Ale ten náš přístup ke zranitelným se nemění. My vlastně nerozlišujeme, jestli jde o povodně nebo jinou událost. Vždycky se snažíme pomáhat tam, kde je to třeba, a těm, kteří tu naši pomoc potřebují a kterým díky nějakému konkrétnímu finančnímu příspěvku můžeme zlepšit život. V případě povodní a toho, komu ta pomoc směřuje, je pro nás směrodatné pouze potvrzení. Jak už jsem říkala od starostů dotčených obcí a měst, že skutečně ten konkrétní dům, ta konkrétní rodina nebo člověk byl tou povodní opravdu zasažen. No a co se týká té logistiky, právě pro to, aby ta pomoc od nás byla co nejrychlejší a nejúčinnější, tak posílali jsme a stále posíláme peníze přímo na účet a rozhodující je pouze stanovisko samosprávy místní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dostává se také k vám zpětná vazba od lidí, rodin nebo firem, kterým jste pomohli?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: To samozřejmě ano. Máme z toho velkou radost. Když jste se na začátku ptala, komu jsme vlastně pomohli. Ptala jste se na nějaké konkrétní příběhy. Tak samozřejmě, že máme. Máme v tom portfoliu řadu lidí, kterým myslím, že i ta naše pomoc, byť není zas nijak dramaticky vysoká, tak velmi ulehčila život. Takže jsme pomohli například seniorům s těžkou artrózou, která se spoléhá už na svůj invalidní vozík a o ten přišla kvůli povodním. Takže my jsme jí přispěli a zaplatili nový. Podpořili jsme také rodinu s handicapovaným chlapcem, kterému jsme přispěli na vybavení jeho dětského pokojíčku včetně hraček a také sportovních potřeb. No a velmi dojemný byl příběh babičky, která pečuje jako jediná o svého postiženého vnuka. Voda jim zatopila dům a my jsme v tomto případě pomohli s likvidací těch nejhorších následků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na to, co říkáte, navážu a zeptám se vás, jestli máte v plánu i dlouhodobější podporu pro lidi v Moravskoslezském kraji, kteří se potýkají stále s následky povodní.

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Vy jste správně řekla na začátku, že my jsme do sbírky přijali celkem 5 milionů korun. Já jsem říkala, že v tuhle chvíli je rozděleno něco přes milion korun. Takže ano, samozřejmě, že stále přijímáme žádosti nejenom od lidí, ale pochopitelně i od organizací zasažených. Stále máme dost peněz na to, abychom pomáhali. Stačí se podívat na naše stránky, kde najdete nebo lidé, kteří nás žádají, najdou jednoduchý formulář. Ten stačí vyplnit a k nám poslat a my se postaráme o ten zbytek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Do jakého termínu se na vás lidé mohou s žádostmi o pomoc obracet?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: My jsme zatím stanovili termín do konce dubna 2025. Všechny informace najdete na stránkách Konta Bariéry, tam je třeba se podívat, ale samozřejmě můžete do nadace napsat. Můžete nám zavolat a my vám sdělíme podrobnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co vás osobně nejvíce zasáhlo při setkání s lidmi postiženými povodněmi v tomto regionu? A jak mohou lidé a firmy z Moravskoslezského kraje stále ještě pomáhat těm, kteří tu pomoc potřebují?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: To není jednoduchá otázka, protože my tady v nadaci vlastně žijeme příběhy každý den. A věřte mi, že většina těch příběhů je velmi těžkých. Co se týká povodní a Moravskoslezského kraje speciálně, tak já bych tady možná vyzdvihla trochu jinou věc a to je ta neuvěřitelná vůle a statečnost lidí, kteří mnohdy přišli skutečně o všechno. Vůle začít prostě znovu a od nuly a nějakým způsobem se postarat o to, aby ten život zase byl tak, jak ho znali dřív. A co se týká možnosti spolupráce s dalšími, my jsme tu sbírku uzavřeli s koncem roku, ale to samozřejmě ještě neznamená, že pokud se najde nějaká firma, která by s námi ještě chtěla pomáhat prostřednictvím nadace prostřednictvím Konta Bariéry. Znovu říkám, stačí se podívat na naše stránky, stačí do nadace zavolat nebo napsat a určitě se domluvíme, jakým způsobem by se to dalo udělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Konto Bariéry, já jenom připomenu, že pomáhá lidem už více než třicet let. Jak se v průběhu času změnily potřeby zdravotně znevýhodněných a jak na to nadace reaguje?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Před třiceti lety myslím, že to bylo tak, že lidé s handicapem byli daleko méně viditelní. Minulý režim se postaral o to, aby žili v ústraní, ale to se samozřejmě za těch třicet let změnilo a myslím, že můžeme být právem hrdí na to, že Konto Bariéry na tom má velkou zásluhu, protože řada těch bariér prostě zmizela a lidé s handicapem jsou dneska zcela běžnou, úplně přirozenou součástí života. Ale samozřejmě se trochu mění jejich potřeby, respektive chtějí se zapojovat ještě víc, chtějí víc sportovat, chtějí žít plnohodnotný život. A s tím, jak se vyvíjejí technologie, tak samozřejmě se vyvíjejí i ty pomůcky, které ke svému životu nezbytně potřebují. A my se snažíme v tomto držet krok s dobou. To znamená, že přispíváme i vyššími částkami na věci, které třeba dřív byly nemyslitelné. Hodně podporujeme potřeby lidí, kteří chtějí sportovat, přispíváme na drahé sportovní pomůcky, které by si nemohli dovolit, protože prostě ten sport, jak všichni víme, posiluje nejenom tělo, ale také ducha. Na sportovní pomůcky pojišťovny například vůbec nepřispívají, takže tady my jsme myslím účinným partnerem pro lidi, kteří chtějí sportovat. Ale samozřejmě velký boom třeba jsme zažili v době, kdy se začaly objevovat první bionické protézy. Dneska je to tak, že řada lidí ráda sportuje a potřebuje třeba sportovní protézy, takže i na ty s velkou radostí a s chutí přispíváme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní ředitelko, děkuji vám za rozhovor i za pomoc, kterou nadace lidem poskytuje. Mějte hezký den.

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Vy taky, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Pomoc lidem zasaženým povodněmi
25. února 2025, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ničivé povodně, které zasáhly Česko v září 2024, zanechaly za sebou spoušť a mnoho lidí v těžké situaci. Jednou z organizací, která okamžitě reagovala a vyhlásila mimořádnou sbírku na pomoc nejzranitelnějším bylo Konto Bariéry. Díky štědrosti dárců se podařilo vybrat téměř 5 milionů korun, které nyní pomáhají hendikepovaným, seniorům i pečujícím organizacím. O tom, jak konkrétně byla pomoc rozdělena a jaké další výzvy neziskový sektor čekají, si dnes budu povídat s ředitelkou Nadace Charty 77 Jolanou Voldánovou. Dobrý den a vítejte.

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Dobrý den, zdravím Vás z Prahy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní ředitelko, kolik žádostí o pomoc jste obdrželi právě z Moravskoslezského kraje a jaká byla nejčastější potřeba lidí, kteří se na vás obrátili?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: My jsme do této chvíle obdrželi zhruba a vyřídili už i úspěšně zhruba třicet žádostí z Moravskoslezského kraje. Ty další postupně zpracováváme. Co se týká výše pomoci, tak do této chvíle jsme v Moravskoslezském kraji rozdělili něco přes milion korun. Nejčastěji se na nás lidé obracejí s žádostmi o pomoc při dovybavení těch vyplavených obydlích. To znamená, přispíváme na nábytek, ale samozřejmě také na elektrospotřebiče včetně kotlů, lednic, bojlerů. A pochopitelně jsme přispívali zejména v počátku na úklid a opravy domů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete uvést konkrétní příběhy lidí nebo rodin z Moravskoslezského kraje, kterým Konto Bariéry pomohlo?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Vy už jste to zmínila na začátku. My samozřejmě pomáháme v souladu se zaměřením Konta Bariéry. To znamená, že pomáháme lidem s handicapem, pomáháme rodinám pečujícím o děti s nějakým postižením, a v tomto případě pomáháme i seniorům a již zmíněným organizacím, které se o lidi s handicapem nebo o seniory starají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou roli hrály v pomoci místní firmy a samosprávy? Připojily se také do sbírky i některé organizace přímo z Moravskoslezského kraje?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: I pro nás se tím styčným důstojníkem jsou zejména starostky a starostové dotčených obcí a měst, od kterých po přijetí každé té žádosti chceme opravdu potvrzení, že ten dotyčný dům a dotyčný člověk byl tou povodní skutečně zasažený. Co se týká firem, tak s námi pomáhaly a pomáhají zejména firmy, které působí celorepublikově, ať už to byla například Doosan Škoda Power nebo Innogy, nebo například síť lékáren Dr. Max. Dr. Max se rozhodl podporovat zejména města zasažená povodněmi, takže tam tu pomoc rozdělujeme pěti konkrétním městům podle výběru nebo podle přání Dr. Maxe. Pomáhali jsme ale třeba například i s finanční správou, kde prostřednictvím jejich zaměstnanecké sbírky pomáháme kolegům, kteří byli povodní nějak neblaze dotčeni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Čelili jste při rozdělování pomoci v tomto regionu nějakým specifickým výzvám, například v přístupu ke zranitelným skupinám nebo v logistice pomoci?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Povodně, nebo jiné katastrofy, které zasáhnou velké množství lidí, tak jsou samozřejmě vždycky specifickou výzvou. Ale ten náš přístup ke zranitelným se nemění. My vlastně nerozlišujeme, jestli jde o povodně nebo jinou událost. Vždycky se snažíme pomáhat tam, kde je to třeba, a těm, kteří tu naši pomoc potřebují a kterým díky nějakému konkrétnímu finančnímu příspěvku můžeme zlepšit život. V případě povodní a toho, komu ta pomoc směřuje, je pro nás směrodatné pouze potvrzení. Jak už jsem říkala od starostů dotčených obcí a měst, že skutečně ten konkrétní dům, ta konkrétní rodina nebo člověk byl tou povodní opravdu zasažen. No a co se týká té logistiky, právě pro to, aby ta pomoc od nás byla co nejrychlejší a nejúčinnější, tak posílali jsme a stále posíláme peníze přímo na účet a rozhodující je pouze stanovisko samosprávy místní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dostává se také k vám zpětná vazba od lidí, rodin nebo firem, kterým jste pomohli?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: To samozřejmě ano. Máme z toho velkou radost. Když jste se na začátku ptala, komu jsme vlastně pomohli. Ptala jste se na nějaké konkrétní příběhy. Tak samozřejmě, že máme. Máme v tom portfoliu řadu lidí, kterým myslím, že i ta naše pomoc, byť není zas nijak dramaticky vysoká, tak velmi ulehčila život. Takže jsme pomohli například seniorům s těžkou artrózou, která se spoléhá už na svůj invalidní vozík a o ten přišla kvůli povodním. Takže my jsme jí přispěli a zaplatili nový. Podpořili jsme také rodinu s handicapovaným chlapcem, kterému jsme přispěli na vybavení jeho dětského pokojíčku včetně hraček a také sportovních potřeb. No a velmi dojemný byl příběh babičky, která pečuje jako jediná o svého postiženého vnuka. Voda jim zatopila dům a my jsme v tomto případě pomohli s likvidací těch nejhorších následků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na to, co říkáte, navážu a zeptám se vás, jestli máte v plánu i dlouhodobější podporu pro lidi v Moravskoslezském kraji, kteří se potýkají stále s následky povodní.

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Vy jste správně řekla na začátku, že my jsme do sbírky přijali celkem 5 milionů korun. Já jsem říkala, že v tuhle chvíli je rozděleno něco přes milion korun. Takže ano, samozřejmě, že stále přijímáme žádosti nejenom od lidí, ale pochopitelně i od organizací zasažených. Stále máme dost peněz na to, abychom pomáhali. Stačí se podívat na naše stránky, kde najdete nebo lidé, kteří nás žádají, najdou jednoduchý formulář. Ten stačí vyplnit a k nám poslat a my se postaráme o ten zbytek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Do jakého termínu se na vás lidé mohou s žádostmi o pomoc obracet?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: My jsme zatím stanovili termín do konce dubna 2025. Všechny informace najdete na stránkách Konta Bariéry, tam je třeba se podívat, ale samozřejmě můžete do nadace napsat. Můžete nám zavolat a my vám sdělíme podrobnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co vás osobně nejvíce zasáhlo při setkání s lidmi postiženými povodněmi v tomto regionu? A jak mohou lidé a firmy z Moravskoslezského kraje stále ještě pomáhat těm, kteří tu pomoc potřebují?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: To není jednoduchá otázka, protože my tady v nadaci vlastně žijeme příběhy každý den. A věřte mi, že většina těch příběhů je velmi těžkých. Co se týká povodní a Moravskoslezského kraje speciálně, tak já bych tady možná vyzdvihla trochu jinou věc a to je ta neuvěřitelná vůle a statečnost lidí, kteří mnohdy přišli skutečně o všechno. Vůle začít prostě znovu a od nuly a nějakým způsobem se postarat o to, aby ten život zase byl tak, jak ho znali dřív. A co se týká možnosti spolupráce s dalšími, my jsme tu sbírku uzavřeli s koncem roku, ale to samozřejmě ještě neznamená, že pokud se najde nějaká firma, která by s námi ještě chtěla pomáhat prostřednictvím nadace prostřednictvím Konta Bariéry. Znovu říkám, stačí se podívat na naše stránky, stačí do nadace zavolat nebo napsat a určitě se domluvíme, jakým způsobem by se to dalo udělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Konto Bariéry, já jenom připomenu, že pomáhá lidem už více než třicet let. Jak se v průběhu času změnily potřeby zdravotně znevýhodněných a jak na to nadace reaguje?

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Před třiceti lety myslím, že to bylo tak, že lidé s handicapem byli daleko méně viditelní. Minulý režim se postaral o to, aby žili v ústraní, ale to se samozřejmě za těch třicet let změnilo a myslím, že můžeme být právem hrdí na to, že Konto Bariéry na tom má velkou zásluhu, protože řada těch bariér prostě zmizela a lidé s handicapem jsou dneska zcela běžnou, úplně přirozenou součástí života. Ale samozřejmě se trochu mění jejich potřeby, respektive chtějí se zapojovat ještě víc, chtějí víc sportovat, chtějí žít plnohodnotný život. A s tím, jak se vyvíjejí technologie, tak samozřejmě se vyvíjejí i ty pomůcky, které ke svému životu nezbytně potřebují. A my se snažíme v tomto držet krok s dobou. To znamená, že přispíváme i vyššími částkami na věci, které třeba dřív byly nemyslitelné. Hodně podporujeme potřeby lidí, kteří chtějí sportovat, přispíváme na drahé sportovní pomůcky, které by si nemohli dovolit, protože prostě ten sport, jak všichni víme, posiluje nejenom tělo, ale také ducha. Na sportovní pomůcky pojišťovny například vůbec nepřispívají, takže tady my jsme myslím účinným partnerem pro lidi, kteří chtějí sportovat. Ale samozřejmě velký boom třeba jsme zažili v době, kdy se začaly objevovat první bionické protézy. Dneska je to tak, že řada lidí ráda sportuje a potřebuje třeba sportovní protézy, takže i na ty s velkou radostí a s chutí přispíváme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní ředitelko, děkuji vám za rozhovor i za pomoc, kterou nadace lidem poskytuje. Mějte hezký den.

Jolana Voldánová, ředitelka Charty 77: Vy taky, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-25-02-2025-17-14