Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj se připravuje na očkování veřejnosti. Občané nad 80 let se budou moci obrátit na krajský úřad kvůli objednání na očkování. Řeší se také dodávky vakcín a staví se centrální očkovací místo na Černé louce. Z ostravského studia televize Polar vítám náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Martina Gebauera. Dobrý den pane náměstku, vítejte.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, než se dostaneme k samotnému očkování, jaký je aktuální stav v nemocnicích, je dostatek lékařů a sester?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: To je relativní jestli je dostatek lékařů a sester, protože stále máme otevřeno asi 900 lůžek pro Covid pacienty, a souběžně vlastně máme otevřena lůžka doléčovací, to znamená že momentálně všechno zdravotnické, co má ruce nohy, tak pracuje tam, ale je fakt, že ten největší nápor snad už je za námi a pomaličku ta čísla klesají, to znamená relativní dostatek je, ale vůbec to neznamená v podstatě nic, protože ti zdravotníci už by si zasloužili dovolenou a vypnout.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Často se říká, že lékaři i sestry chodí do práce i přesto, že jsou nemocní nebo že jsou v karanténě, platí to i pro náš Moravskoslezský kraj?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Víte, v době kdy jsme opravdu měli otevřených skoro 1300 lůžek kovidových a měli jsme 12ti procentní nemocnost kovidovou, co se týče lékařů, tak opravdu, se svolením hygieny, byla kovidová oddělení, kde pracovali s maximální ochranou pozitivní zdravotníci, ale bezpříznakoví, a to je třeba říct. Takže ano, zhruba týden to tak trvalo, ale byla to opravdu vypjatá situace. V současné době už tomu tak není. Všichni pacienti jsou ošetřováni zdravými zdravotníky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Byť jste sám řekl, že ta situace se lepší, Covid pozitivních pacientů ubývá, i tak, jsme připraveni, kdyby náhodou jich přibylo, máme dostatek lůžek pro pozitivní pacienty?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dostatek lůžek máme, protože tím jak postupně zavíráme ta speciální kovidová oddělení, tak je úplně stejně rychle, v podstatě v řádu hodin, můžeme znova otevřít. To znamená, kdyby nedej bože přišla další vlna, tak připravení jsme, ale je třeba podotknout, že opravdu ta restriktivní omezení toho běžného života a maximální dodržování nošení ochranných pomůcek přispělo k tomu, že vlastně ty počty nakažených a ty požadavky na hospitalizaci pacientů klesají.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se predikovat vývoj v dalších týdnech, měsících a podobně, možná i v souvislosti s britskou mutací Coronaviru?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Britská mutace Coronaviru v podstatě udělá to, že nemocnost bude vyšší, ale s tím jak momentálně toto opatření zasáhlo do nemocnosti, tak nejsou predikce, že by mělo dojít k nějakému dalšímu masivnímu peaku. V podstatě ta nová mutace Coronaviru způsobí pouze to, že ten pokles bude ne tak strmý, ale opravdu je třeba říct, že hlavně ta nemocnost těch lidí nebude vyšší pouze bude vyšší procento pozitivních lidí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď k samotnému očkování. Možná než se dostaneme k podrobnostem, jak funguje přerozdělování vakcín v rámci krajů?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: To naštěstí, opravdu oproti tomu poslednímu týdnu v prosinci, kdy to bylo lehce chaotické, tak v podstatě pan ministr zdravotnictví vyslyšel náš návrh, že by opravdu to přerozdělení mělo být podle počtu zdravotníků, kteří měli být naočkováni v první linii a hlavně podle počtu těch obyvatel, kteří jsou 80+ respektive 65+ v jednotlivých krajích, to znamená ten klíč už je nyní, bych řekl, spravedlivý.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Klíč je spravedlivý, ale vakcín je nedostatek?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, stalo se v minulém týdnu, že jsme místo devíti plat dostali pět plat, tento týden je to ještě pořád otázka, kolik nám těch vakcín přijde, protože společnost Pfizer minulý týden oznámila, že po dobu dalších třech týdnů naše dodávky budou kráceny kvůli jejich výrobním kapacitám, ale s tím, že až se s těmi výrobními problémy vyrovnají, tak nám ty dodávky nahradí, to znamená, dá se předpokládat, že minimálně začátkem března a možná i koncem února sem budou docházet ty vakcíny ve větších objemech, než jsme měli původně přislíbeny.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten větší objem můžete specifikovat? Můžete říct nějaká čísla? Co si pod tím větším objemem můžeme představit? Co asi očekáváte, že by mělo nastat v březnu, ta větší dodávka, kolik by to mohlo být vakcín?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Tak minulý týden jsme dostali zhruba, ať se to dobře počítá, tisíc lahviček, a měli jsme jich dostat asi 1600. To znamená, jestli nás budou každý týden krátit o těch 600 lahviček, tak to by potom měli dodávat v tom zvýšeném množství a každá lavička je 6 dávek.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A ta samotná distribuce potom v kraji probíhá jak? Když vy tady dostanete nějaký objem vakcín, tak podle jakého klíče je dále přerozdělujete do jednotlivých očkovacích center v kraji?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Díky tomu, že těch dávek je momentálně málo, tak nemůžeme distribuovat to, co by všichni chtěli, ale ty požadavky těch jednotlivých očkovacích center jsou samozřejmě kráceny o těch 40 procent a je to na základě toho, kolik to dané očkovací centrum má zdravotníků, které je třeba naočkovat. Kolik se tam hlásí těch osob starších 80 plus, a samozřejmě plány jsou na to, že už víme, kolik bude těch osob 65 plus, takže podle toho se to distribuuje. Ta látka očkovací je velmi náročná na distribuci, protože tam se nesmí porušit tzv. chladový řetězec, protože jestli se ta očkovací látka vystaví teplotám pod minus 70 stupňů, tak se musí zpracovat do nějaké doby, a v momentě kdy ta teplota klesne v podstatě kolem bodu mrazu, tak ta látka se musí vyočkovat ještě ten den. To znamená, že máme logistiku způsobenou takovou, že vlastně každý den jsou zavážky do těch očkovacích center systémem, který opravdu je schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv, aby nedošlo ke znehodnocení té vakcíny. A strašně nám v tom pomáhají hasiči moravskoslezského kraje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj se rozhodl, že úředníci budou pomáhat seniorům při zalogování se do toho systému. Jaké máte zkušenosti z těch posledních dnů, jak to fungovalo, když senioři se snažili přihlásit do systému ?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Mám to v podstatě ze svého okolí, kdy jsou různí rodiče, tetičky 80 PLUS, tak samozřejmě jim pomáhala rodina. Tito lidé opravdu nejsou schopni, až na výjimky, to sami udělat, takže kde můžou tak pomůže rodina, kde nemůžou tak pomůže i praktický lékař. A opravdu i Moravskoslezský kraj vyčlenil úředníky a speciální telefonní linku, kde jim pomáhají vlastně po telefonu se zaregistrovat do toho systému. Ale úplně obdobně, děkuju určitým místním samosprávám, například v Karviné, kde s touto iniciativou přišli, kde úředníci sociálního odboru v klubech důchodců vlastně pomáhají těm starým lidem opravdu zvládnout nápor internetu a pomoct jim se zaregistrovat. Takže to obrovské nasazení těch úředníků, a řekl bych, i ta solidarita, aby opravdu ten národ bylo co nejdříve proočkován, je momentálně na maximální úrovni a za to moc děkuju.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z naočkovaných lidí, máte nějaké informace, že by někdo měl nějakou alergickou reakci či nějaké komplikace po očkování?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Na žádnou alergickou reakci jsme zatím nenarazili, respektive nedostali jsme tuto informaci, ale nejběžnější je, že zhruba těch šedesát sedmdesát procent očkovaných lidí cítí mírnou bolestivost v oblasti vpichu, a ta bolestivost nepřetrvává déle než tři dny, a to je vlastně asi zatím taková nejrozšířenější nežádoucí reakce. Ale obávám se, že vlastně tato reakce je úplně stejná, jako když byly očkovány děti nebo když se necháváme pravidelně očkovat proti proti tyfu, vlastně ta běžná povinná očkování.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak je to s pomocí praktických lékařů? Oni chtějí pomáhat kraji, kraj je zatím využívá nebo chce je využít v očkovacích centrech. Kdy by se eventuálně mohlo stát, že by samotní praktičtí lékaři mohli své pacienty ve svých ordinacích očkovat?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Tak určitě pilotní program už máme, kdy zhruba čtyři velké ordinace v Karviné a Ostravě už nám pomáhají očkovat hlavně ty seniory 80 plus. Je to hlavně způsobeno tím, že se jedná o logistický systém, kdy v jeden den, v jeden čas, nedokážeme rozvézt vakcíny zhruba na 1500 míst, kterých máme různých ambulancí plus ještě stomatologické. Takže musím říci, že prostě očkovací látka Pfizeru není k této logistice moc dobře uzpůsobena, ale v momentě, kdy tady přijde očkovací látka od firmy AstraZeneca, která bude jednorázová, a Evropská komise by se tím měla zabývat d28.1, takže předpokládám, že někdy v únoru by tedy měly přijít masivní dodávky od firmy AstraZeneca. Představy, že opravdu praktici se zapojí ve sto procentech ve svých ambulancích a i ta samotná manipulace s tou očkovací látkou bude běžná, oproti tomu co je nyní. Zároveň jim děkuji za to, že se nabídli, že vlastně půjdou pomáhat do toho velkokapacitního očkovacího centra.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro diváky televize Polar, na viděnou.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný den a stálé zdraví.
Redakčně upraveno / zkráceno.