Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Na Krnovsku otevřeli nové zubní ordinace, i tak je to málo

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na Krnovsku stejně jako jinde v zemi chybějí zubaři, a to i přesto, že tam před časem otevřeli zubní ambulance. Krnovská nemocnice se chystá na velké investice. To jsou hlavní témata pro Ladislava Václavce, ředitele sdružené do Zdravotnického zařízení Krnov. Dobrý den pane řediteli, vítejte.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Dobrý den Vám, dobrý den divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na konci loňského roku, kdy jste v nemocnici zažívali nejtěžší chvíle od začátku pandemie, v nemocnici docházela covidová lůžka, a to i pro pacienty v nejtěžším stavu. Jak jste se tehdy s tou situací popasovali, protože vím, že tomuto tématu se věnovala i média, nejen u vás v nemocnici, ale i v dalších, kde řešili podobnou situaci.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Určitě to je problém a je to obsah medií za poslední tři roky. Já musím říct z toho pohledu z dneška na minulosti, že jsme se s tím popasovali velmi dobře. Zejména naši zaměstnanci. Ta situace v té druhé vlně v jednom období byla opravdu špatná. My jsme měli dost covidových lůžek standardních, my jsme měli otevřené tři standardní stanice, což je sedmdesát pět lůžek plus třicet lůžek na následnou péči. Relativně všechny byly plné, měli jsme dvanáct lůžek intenzivních, kde byli ventilovaní pacienti. Taky jsme měli pět plné, ale co bylo hlavní problémem, my jsme v té době měli přes dvě stě zaměstnanců, kteří buďto byli nakažení nebo byli v karanténě nebo byli na OČR, takže to chybělo. Takže byly chvíle, kdy nám bylo úzko, ale musím říct, že to zaměstnanci skvěle zvládli a za to jim děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skvěle jste to zvládli a teď možná se Vám v té doby se vám zrodila v hlavě myšlenka, jak takové podobné situaci řešit do budoucna, že už máte nějaký plán, když vám, jak říkáte dvě stě zaměstnanců začne odcházet na nemocenské, OČR nebo ošetřování a podobně.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Ano, ten život ukázal vývoj pandemické situaci už víceméně v první vlně. Jsou to jak stavební úpravy, kdy jsme museli udělat na těch jednotlivých oddělení bariéry, aby se mohli zaměstnanci převléknout v nějaké čisté zóně, než půjdou na to uzavřené oddělení, kde je ta infekce a musí být v ochranných oblecích. To je jedna věc, co se týče zaměstnanců je naprosto nezbytné, že ta nemocnice musí omezit běžný provoz a musí se soustředit tam, kde jí to pálí na ty akutní covidové pacienty a samozřejmě na akutní pacienty s ostatními onemocněními, které musí dále léčit. Takže to jsme všechno udělali a ukázala se nezbytnost vybudovat nový urgentní příjem, který nám velmi chybí, protože náš stávající urgentní příjem a omezenou kapacitu lůžkové lůžek a není infekčně bezbariérový a vybudovat s tím samozřejmě i následnou rehabilitační léčebnou péči pro ty postcovidové pacienty. To všechno máme rozpracované a chceme to realizovat v nejbližší době.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu se ještě dostaneme. Jaká je teď aktuální situace v krnovské nemocnici? Vracíte se zpět k té běžné operativně?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Ano, já musím říct, že jsme už rozjeli běžnou operativu. Už zhruba týden jedeme běžnou operativu, kdy děláme i plánované operace. Všechny v plném provozu. Co týče těch pacientů, kteří jsou teďka nakažení tou variantou omicron, tak ti pacienti mají převážně lehký průběh a v nemocnici v současné době máme osm hospitalizovaných pacientů z toho jsou tři pacienti na intenzivní péči. Pět pacientů je na standardním oddělení a víme všichni, že těch pacientů s vážným průběhem, který by vyžadoval hospitalizaci rapidně ubylo. Takže nemocnice pracuje normálně, zaměstnanců máme zhruba dvacet na těch karanténách. Bojíme se jedině toho, že v případě pozitivních testů i u jinak bezpříznakových zaměstnanců je musíme samozřejmě dát do karantény a tady je jediná věc, kde hrozí omezení jakékoliv péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkovací centrum u vás v nemocnici, vy jste ho v listopadu přesunuli, z jakého důvodu?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: My jsme měli očkovací centrum na dětském oddělení, protože dětského oddělení zelo prázdnotou, protože ty děti byly doma, nebyly chřipky, takže vážnější onemocnění na dětském oddělení jsme měli prázdné. Proto jsme využili jeho pracovníky a prostor dětského oddělení standardního na zřízení očkovacího místa. Druhé očkovací místo jsme měli, kde jsme využili jeden velký podnik kde byla hala. Udělali jsme tam velkokapacitní očkovací místo, abychom pomohli, co nejrychleji proočkovat obyvatele okresu. A nyní se ukazovalo to, že potřebujeme očkovací místo stále, abychom mohli očkovat i pacienty nebo zájemce, kteří jsou bez registrace, takže jsme ho vytvořili ve vrátnici. Je součástí vrátnici ze strany i odběrové centrum, z druhé strany je očkovací místo, kde je stálý tým a jsme schopni naočkovat každého zájemce i bez předchozí registrace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vloni jste také vybudovali snad největší lékárnu v České republice je to obrovský projekt za 70 milionů, financoval ho kraj. Co dalšího ještě v rámci té budovy vzniklo?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: To byla velká investice, na kterou jsme žádali kraj o její zafinancováni už několik let. Já teda, co jsem ředitelem, tak jsme se o to snažili. Vznikla velká lékárna, kde současní lékárny je i výdejna zdravotních pomůcek pro pacienty, abychom jim to zlepšili. Protože na Krnovsku tady tato služba chyběla. Hlavně v té budově je vybudováno metabolické centrum, kde máme odborníky jak na diabetologii, tak hlavně na onemocnění štítné žlázy. Na endokrinologii, takže tam je metabolické centrum a vznikly tam také prostory pro onkologické centrum, takže onkologičtí pacienti, kteří dostávají chemoterapii a další léčbu, tak jsou už v důstojným prostorách a to nám hodně chybělo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V těch prostorách, kde doposavad ta léčba probíhala, tak tam se teď děje aktuálně co?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: My to máme tak, že v prostorách, kde byla bývalá lékárna je právě to odběrové a očkovací centrum. V prostorách, kde byli pacienti onkologičtí oni byli společně s ambulancí nebo s pracovištěm léčby bolesti, takže tam zůstávali jenom ti pacienti na infuzích, kteří dostávají v denním stacionář dostávají infuze a chceme tam vybudovat ve spolupráci se Slezskou nemocnici Opava odběrové místo hematologické, kde pacienti mohou darovat krev i v Krnově.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V budování nepřestanete ani letos. Pro letošek máte nachystané velké investice. Přístavbu pavilonu, rehabilitace s venkovním respirem a zároveň nemocnice připravuje i nový urgentní příjem. To všechno tam chybí?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: On je, on nechybí. My jsme v seznamu nemocnic, které mají svůj urgentní příjem, ale ukázalo se, že je zcela nedostatečný. Takže my teď chceme vybudovat urgentní příjem, který bude mít osm lůžek, z toho budou tři lůžka boxově a jeden box bude vyloženě nechci říct super sterilní, ale bariérově oddělený, kdyby přišla nějaká opravdu těžší infekce, o které nevíme, nechceme ohrozit ostatní pacienty, nechceme ohrozit personál, tak tam ten pacient bude okamžitě umístěn. Takže chceme to vybudovat, je to velmi důležité, čekáme jenom až ministerstvo vypíše dotační vizi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že na Krnovsku-Bruntálsku vzniklo několik nových zubních ambulancí. Na tom se podílela právě krnovské nemocnice, aby pomohla lidem v tamní části kraje, aby měli přece jenom blíž svého zubního lékaře. Přestože vznikly čtyři ty ambulance i tak je to nedostačující a počet, tak co s tím budete dělat dál?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Já teda musím říct a pořád to opakuji, zřizovat zubní ambulance není povinností nemocnice, nám teďka pacienti nadávají, že nemají svého zubaře, ale není to naší povinnosti a jako ředitel nemocnice bych to nikdy nedělal. Ale tím, že jsem se stal senátorem za okres Bruntál, tak při svých cestách po tom svém okrese, že nejsou zubaři je největší stesk obyvatel. Takže oni říkají: "Máme se dobře, není sice JZD, ale zubaře jsme neviděli pět let a nemáme kde jít. Nikdo nás nevezme. Nemáme na to, abychom jezdili do Ostravy do Olomouce." Takže jsme přišli s myšlenkou toto vybudovat. Domluvil jsem se s hejtmanstvím s vedením kraje, že nám poskytli finanční prostředky a v jednotlivých městech, kde měl starosta zájem o to, aby tam ten zubař byl, tak jsme chtěli, aby obec vybudovala vhodné prostory. My jsme to vybavili a dosadili jsme na zubaře. Tak se nám podařilo otevřít zubní ordinaci v Přibičné. Podařilo se nám otevřít zubní ordinaci v Horním Benešově a podařilo se nám otevřít zubní ordinaci ve Vrbně pod Pradědem, kde musím říct, že opravdu starostové vybudovali adekvátní prostory. Poskytli nám i byt pro zubaře, které tam máme a dosadili jsme vám zubaře. Nyní jsme otevřeli 17. 1. Zubní ordinaci v Krnově v nemocnici a pokud Bůh nám dá zdraví a půjde to tak dále dobře, tak chceme otevřít ještě zubní ordinaci v Bruntále, Rýmařově a v Městě Albrechticích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že zubařů je málo, kde je berete vy?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Těch zubařů celkově v republice je dost. Těch zubařů je tady více o deset až patnáct procent, než bylo v roce osmdesát devět. Ale ti zubaři dneska pracují úplně jiným způsobem. Zatímco dříve ten zubař denně třicet pacientů, pak zvládl ještě udělat prohlídku dvěma třídám. Dneska zubař udělá šest, sedm pacientů. Dělají jiným způsobem, nevím, jestli pečlivěji, ale určitě, to by se na mě kolegové zlobili. Ale je to úplně jiný styl práce. Ti zubaři v republice v současné době chybí už od lékařských fakult, kde je sice zubařů dostatek, ale na těch fakultách je třicet pět až padesát procent slovenských posluchačů, kteří po dostudování jdou zase zpátky. Takže to je obrovský problém, který by se měl řešit. Problém je feminizace našeho zdravotnictví, jak u všeobecných lékařů, tak u zubařů. Ale s tím samozřejmě nic neuděláme a přeju těm maminkám, aby šli na mateřskou a strávili hodně času doma, ale problém je i v tom, že my jsme schopní sehnat zubaře zahraniční, a to zejména zubaře z ruských republik, zejména z Ukrajiny, Ruska, Arménie, Kazachstánu, máme s nimi výborné zkušenosti, ale my jako Česká republika jim děláme takové problémy při zkouškách, při praxi, že se to musí taky změnit. A já se snažím jako senátor tohle se snažit najít na všech oblastech, ale je to boj, taková práce nepříjemná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Já Vám taky děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Na Krnovsku otevřeli nové zubní ordinace, i tak je to málo
26. ledna 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na Krnovsku stejně jako jinde v zemi chybějí zubaři, a to i přesto, že tam před časem otevřeli zubní ambulance. Krnovská nemocnice se chystá na velké investice. To jsou hlavní témata pro Ladislava Václavce, ředitele sdružené do Zdravotnického zařízení Krnov. Dobrý den pane řediteli, vítejte.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Dobrý den Vám, dobrý den divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na konci loňského roku, kdy jste v nemocnici zažívali nejtěžší chvíle od začátku pandemie, v nemocnici docházela covidová lůžka, a to i pro pacienty v nejtěžším stavu. Jak jste se tehdy s tou situací popasovali, protože vím, že tomuto tématu se věnovala i média, nejen u vás v nemocnici, ale i v dalších, kde řešili podobnou situaci.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Určitě to je problém a je to obsah medií za poslední tři roky. Já musím říct z toho pohledu z dneška na minulosti, že jsme se s tím popasovali velmi dobře. Zejména naši zaměstnanci. Ta situace v té druhé vlně v jednom období byla opravdu špatná. My jsme měli dost covidových lůžek standardních, my jsme měli otevřené tři standardní stanice, což je sedmdesát pět lůžek plus třicet lůžek na následnou péči. Relativně všechny byly plné, měli jsme dvanáct lůžek intenzivních, kde byli ventilovaní pacienti. Taky jsme měli pět plné, ale co bylo hlavní problémem, my jsme v té době měli přes dvě stě zaměstnanců, kteří buďto byli nakažení nebo byli v karanténě nebo byli na OČR, takže to chybělo. Takže byly chvíle, kdy nám bylo úzko, ale musím říct, že to zaměstnanci skvěle zvládli a za to jim děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skvěle jste to zvládli a teď možná se Vám v té doby se vám zrodila v hlavě myšlenka, jak takové podobné situaci řešit do budoucna, že už máte nějaký plán, když vám, jak říkáte dvě stě zaměstnanců začne odcházet na nemocenské, OČR nebo ošetřování a podobně.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Ano, ten život ukázal vývoj pandemické situaci už víceméně v první vlně. Jsou to jak stavební úpravy, kdy jsme museli udělat na těch jednotlivých oddělení bariéry, aby se mohli zaměstnanci převléknout v nějaké čisté zóně, než půjdou na to uzavřené oddělení, kde je ta infekce a musí být v ochranných oblecích. To je jedna věc, co se týče zaměstnanců je naprosto nezbytné, že ta nemocnice musí omezit běžný provoz a musí se soustředit tam, kde jí to pálí na ty akutní covidové pacienty a samozřejmě na akutní pacienty s ostatními onemocněními, které musí dále léčit. Takže to jsme všechno udělali a ukázala se nezbytnost vybudovat nový urgentní příjem, který nám velmi chybí, protože náš stávající urgentní příjem a omezenou kapacitu lůžkové lůžek a není infekčně bezbariérový a vybudovat s tím samozřejmě i následnou rehabilitační léčebnou péči pro ty postcovidové pacienty. To všechno máme rozpracované a chceme to realizovat v nejbližší době.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu se ještě dostaneme. Jaká je teď aktuální situace v krnovské nemocnici? Vracíte se zpět k té běžné operativně?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Ano, já musím říct, že jsme už rozjeli běžnou operativu. Už zhruba týden jedeme běžnou operativu, kdy děláme i plánované operace. Všechny v plném provozu. Co týče těch pacientů, kteří jsou teďka nakažení tou variantou omicron, tak ti pacienti mají převážně lehký průběh a v nemocnici v současné době máme osm hospitalizovaných pacientů z toho jsou tři pacienti na intenzivní péči. Pět pacientů je na standardním oddělení a víme všichni, že těch pacientů s vážným průběhem, který by vyžadoval hospitalizaci rapidně ubylo. Takže nemocnice pracuje normálně, zaměstnanců máme zhruba dvacet na těch karanténách. Bojíme se jedině toho, že v případě pozitivních testů i u jinak bezpříznakových zaměstnanců je musíme samozřejmě dát do karantény a tady je jediná věc, kde hrozí omezení jakékoliv péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkovací centrum u vás v nemocnici, vy jste ho v listopadu přesunuli, z jakého důvodu?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: My jsme měli očkovací centrum na dětském oddělení, protože dětského oddělení zelo prázdnotou, protože ty děti byly doma, nebyly chřipky, takže vážnější onemocnění na dětském oddělení jsme měli prázdné. Proto jsme využili jeho pracovníky a prostor dětského oddělení standardního na zřízení očkovacího místa. Druhé očkovací místo jsme měli, kde jsme využili jeden velký podnik kde byla hala. Udělali jsme tam velkokapacitní očkovací místo, abychom pomohli, co nejrychleji proočkovat obyvatele okresu. A nyní se ukazovalo to, že potřebujeme očkovací místo stále, abychom mohli očkovat i pacienty nebo zájemce, kteří jsou bez registrace, takže jsme ho vytvořili ve vrátnici. Je součástí vrátnici ze strany i odběrové centrum, z druhé strany je očkovací místo, kde je stálý tým a jsme schopni naočkovat každého zájemce i bez předchozí registrace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vloni jste také vybudovali snad největší lékárnu v České republice je to obrovský projekt za 70 milionů, financoval ho kraj. Co dalšího ještě v rámci té budovy vzniklo?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: To byla velká investice, na kterou jsme žádali kraj o její zafinancováni už několik let. Já teda, co jsem ředitelem, tak jsme se o to snažili. Vznikla velká lékárna, kde současní lékárny je i výdejna zdravotních pomůcek pro pacienty, abychom jim to zlepšili. Protože na Krnovsku tady tato služba chyběla. Hlavně v té budově je vybudováno metabolické centrum, kde máme odborníky jak na diabetologii, tak hlavně na onemocnění štítné žlázy. Na endokrinologii, takže tam je metabolické centrum a vznikly tam také prostory pro onkologické centrum, takže onkologičtí pacienti, kteří dostávají chemoterapii a další léčbu, tak jsou už v důstojným prostorách a to nám hodně chybělo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V těch prostorách, kde doposavad ta léčba probíhala, tak tam se teď děje aktuálně co?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: My to máme tak, že v prostorách, kde byla bývalá lékárna je právě to odběrové a očkovací centrum. V prostorách, kde byli pacienti onkologičtí oni byli společně s ambulancí nebo s pracovištěm léčby bolesti, takže tam zůstávali jenom ti pacienti na infuzích, kteří dostávají v denním stacionář dostávají infuze a chceme tam vybudovat ve spolupráci se Slezskou nemocnici Opava odběrové místo hematologické, kde pacienti mohou darovat krev i v Krnově.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V budování nepřestanete ani letos. Pro letošek máte nachystané velké investice. Přístavbu pavilonu, rehabilitace s venkovním respirem a zároveň nemocnice připravuje i nový urgentní příjem. To všechno tam chybí?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: On je, on nechybí. My jsme v seznamu nemocnic, které mají svůj urgentní příjem, ale ukázalo se, že je zcela nedostatečný. Takže my teď chceme vybudovat urgentní příjem, který bude mít osm lůžek, z toho budou tři lůžka boxově a jeden box bude vyloženě nechci říct super sterilní, ale bariérově oddělený, kdyby přišla nějaká opravdu těžší infekce, o které nevíme, nechceme ohrozit ostatní pacienty, nechceme ohrozit personál, tak tam ten pacient bude okamžitě umístěn. Takže chceme to vybudovat, je to velmi důležité, čekáme jenom až ministerstvo vypíše dotační vizi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že na Krnovsku-Bruntálsku vzniklo několik nových zubních ambulancí. Na tom se podílela právě krnovské nemocnice, aby pomohla lidem v tamní části kraje, aby měli přece jenom blíž svého zubního lékaře. Přestože vznikly čtyři ty ambulance i tak je to nedostačující a počet, tak co s tím budete dělat dál?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Já teda musím říct a pořád to opakuji, zřizovat zubní ambulance není povinností nemocnice, nám teďka pacienti nadávají, že nemají svého zubaře, ale není to naší povinnosti a jako ředitel nemocnice bych to nikdy nedělal. Ale tím, že jsem se stal senátorem za okres Bruntál, tak při svých cestách po tom svém okrese, že nejsou zubaři je největší stesk obyvatel. Takže oni říkají: "Máme se dobře, není sice JZD, ale zubaře jsme neviděli pět let a nemáme kde jít. Nikdo nás nevezme. Nemáme na to, abychom jezdili do Ostravy do Olomouce." Takže jsme přišli s myšlenkou toto vybudovat. Domluvil jsem se s hejtmanstvím s vedením kraje, že nám poskytli finanční prostředky a v jednotlivých městech, kde měl starosta zájem o to, aby tam ten zubař byl, tak jsme chtěli, aby obec vybudovala vhodné prostory. My jsme to vybavili a dosadili jsme na zubaře. Tak se nám podařilo otevřít zubní ordinaci v Přibičné. Podařilo se nám otevřít zubní ordinaci v Horním Benešově a podařilo se nám otevřít zubní ordinaci ve Vrbně pod Pradědem, kde musím říct, že opravdu starostové vybudovali adekvátní prostory. Poskytli nám i byt pro zubaře, které tam máme a dosadili jsme vám zubaře. Nyní jsme otevřeli 17. 1. Zubní ordinaci v Krnově v nemocnici a pokud Bůh nám dá zdraví a půjde to tak dále dobře, tak chceme otevřít ještě zubní ordinaci v Bruntále, Rýmařově a v Městě Albrechticích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že zubařů je málo, kde je berete vy?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Těch zubařů celkově v republice je dost. Těch zubařů je tady více o deset až patnáct procent, než bylo v roce osmdesát devět. Ale ti zubaři dneska pracují úplně jiným způsobem. Zatímco dříve ten zubař denně třicet pacientů, pak zvládl ještě udělat prohlídku dvěma třídám. Dneska zubař udělá šest, sedm pacientů. Dělají jiným způsobem, nevím, jestli pečlivěji, ale určitě, to by se na mě kolegové zlobili. Ale je to úplně jiný styl práce. Ti zubaři v republice v současné době chybí už od lékařských fakult, kde je sice zubařů dostatek, ale na těch fakultách je třicet pět až padesát procent slovenských posluchačů, kteří po dostudování jdou zase zpátky. Takže to je obrovský problém, který by se měl řešit. Problém je feminizace našeho zdravotnictví, jak u všeobecných lékařů, tak u zubařů. Ale s tím samozřejmě nic neuděláme a přeju těm maminkám, aby šli na mateřskou a strávili hodně času doma, ale problém je i v tom, že my jsme schopní sehnat zubaře zahraniční, a to zejména zubaře z ruských republik, zejména z Ukrajiny, Ruska, Arménie, Kazachstánu, máme s nimi výborné zkušenosti, ale my jako Česká republika jim děláme takové problémy při zkouškách, při praxi, že se to musí taky změnit. A já se snažím jako senátor tohle se snažit najít na všech oblastech, ale je to boj, taková práce nepříjemná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Já Vám taky děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-26-01-2022-17-14