Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jakub Unucka (ODS), lídr kandidátky v krajských volbách 2020

Renáta Eleanora Orlíková: Jakub Unucka dosavadní náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a také lídr společné kandidátky ODS a TOP 09 v krajských volbách 2020. Jaká budou hlavní témata uskupení a jaké jsou představy o vedení hejtmanství se dozvíte už za chvíli. Dobrý den u televizních obrazovek. Pane náměstku vítejte v našem studiu.

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Dobrý den Vám i divákům.

Renáta Eleanora Orlíková: Moravskoslezská ODS postaví do podzimních krajských voleb společnou kandidátku s TOP 09. Z jakého důvodu? Proč jste k tomu kroku přistoupili.

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: My jsme chtěli původně daleko širší kandidátku. Když se podívám na výsledek minulých voleb, tak ti měli čtyři procenta, ti měli čtyři a půl a všechny ty hlasy propadly, takže my jsme chtěli postavit silný blok, aby žádný hlas nepropadl. Nakonec z toho zbyla jenom koalice s TOPkou, ale já si myslím, že je to dobře. Jednak teda se nám povedlo postavit koalici, která má docela hodně společného, řekněme lidsky i politicky. Moravskoslezská ODS je na republikové poměry hodně proevropská, což koresponduje s TOP 09 a hlavně lidé z TOP 09 jsou ti, kteří mají co nabídnout. Ať už je to pan Tuleja a nebo paní ředitelka gymnázia z Opavy nebo pan Pavera. To jsou prostě lidé, kteří jsou opravdu známí a myslím si, že to bude dobrá kandidátka.

Renáta Eleanora Orlíková: Respektive už je. Protože už známe alespoň ty nejvyšší pozice. Jaká jste našli společná témata. V čem jste našli průnik?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Jednoznačně to je: Co s krajem dál? Já teda pevně doufám, že v září až bude ta horká fáze kampaně, tak nebudeme řešit druhou vlnu COVIDu. Nebudeme řešit velkou nezaměstnanost, byť i na to jsme nachystaní. Právě pan docent Tuleja je makroekonom a s ním chystáme takovou vážnou část kampaně,takovou ekonomickou, která by dala odpověď, co dělat pokud by nezaměstnanost byla 7 a více procent. Pokud by tady byl nějaký hodně velký problém. Pevně doufám, že to nebude. Takže potom v té kampani jsou témata samozřejmě zdravotnictví a soběstačnost jak energetická tak další a hlavně infrastrukturní investice, protože už od dob Karla IV. platí, že na jakoukoliv krizi je nejlepší stavět, stavět, stavět. Takže my na to připravujeme odpovědi.

Renáta Eleanora Orlíková: Možná není teď v tuto chvíli úplně namístě odkrývat detaily, ale když říkáte stavět, stavět, stavět, tak toho se chytím. Tak například, co asi by tady mělo podle vás v Moravskoslezském kraji být vystavěno?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: My na rozdíl od pana premiéra Babiše, který prostě sází ty stadiony jeden za druhým, tak my půjdeme jinak. My půjdeme od zdola a budeme hledat pro každou obec v našem kraji to, co ta obec potřebuje. Potom to dáme na stůl a v těch 300 obcích, které máme, zjistíme konkrétní požadavky a na tom budeme stavět.

Renáta Eleanora Orlíková: Koronavirová pandemie bude mít řadu negativních hospodářských důsledků, to se ví už teď. Do toho dál pokračuje celoevropský odklon od těžby a spalování uhlí. Kdy se to odrazí v dalším fungování kraje. Co se s tím dá dělat?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: To je bezesporu velmi silné téma, protože ještě v únoru se zdálo, že opravdu odklon od uhlí bude to zásadní, co bude hýbat krajem. Jenom uvedu teď řešíme uzavřený Darkov. Ono není problém to OKD vypnout teď, ale když se vypne OKD, tak se za tři týdny vypne Mittal a za čtyři týdny Třinec, protože ti jsou závislí na uhlí, které jim chodí do koksoven z OKD a pokud prostě nebudou mít uhlí, tak nebudou moct vyrábět ocel. A ten kraj klekne. A nejenom že klekne kraj, klekne celá česká ekonomika, protože na té oceli jsme závislí. Ocel je všude kolem nás i v té nejzelenější Grétině budoucnosti, prostě ta ocel tady je. A daleko lépe je vyrobit ocel v Česku za nějakých přísných ekologických kritérií, než ji přivézt z Ukrajiny nebo z Turecka, kde se prostě vyrábí, tak jak se vyrábí. Takže opravdu celý ten proces bezuhelné společnosti není tak jednoduchý, jak se prostě zdá. To, že se spaluje uhlí někde doma v kotli, ok, to se dá změnit hned, ale to, že se uhlí používá jako vstupní surovina pro výrobu koksu, to je to, co prostě musíme řešit a já jsem docela rád, že i Greenpeace a ty další organizace ekologické to chápou, že to není úplně jednoduché. A na půdě v Praze, kde jsem členem uhelné komise, tak se s nimi dá o tom bavit.

Renáta Eleanora Orlíková: To asi taky nikdo nechce, že by vypadl průmysl, zastavil těžbu ze dne na den lusknutím prstu, jak jste tady ukazoval, nicméně o jakém časovém výhledu se bavíme? Je to deset,dvacet,třicet let nebo padesát?

Teď, to co jsem zadal, je aby moravskoslezská energetická agentura udělala dopadovou studii. Jestli je možné vlastně přestat spalovat uhlí a kdy? Protože samozřejmě něčím se topit musí. Dneska je 750 tisíc lidí v kraji závislých na tom, že se v Dětmarovicích, v Karviné a někde spaluje uhlí v teplárně. A když se nebude spalovat uhlí, tak se prostě musí spalovat něco jiného a to je plyn nebo elektřina. A obojí tady není. Málokdo si uvědomuje, že prostě nemůžeme přejít na topení plynem, protože ten plyn tady chybí. Abychom mohli přejít na plyn, tak se musí postavit trubka buď z Polska nebo z jižní Moravy a musí se postavit nějaké zásobníky, a to prostě není ani za rok, ani za dva, ani za deset. Takže my říkáme ano, perspektiva kraje bez uhlí, ale podle mě minimálně do roku 2035 tady to uhlí bude muset být, protože jinak budou umírat lidi na zimu.

Renáta Eleanora Orlíková: Chytrý kraj - to je váš ranek na hejtmanství v současné době ve spojení s koronavirovou nákazou. Chytrá karanténa byla tady tak sofistikovaně vytvořena, že ji přebírali i další kraje.

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Když tady byl pan Prymula a viděl, co máme za aplikace, tak řekl dobře, my se napojíme na vás, ne vy na nás. To, že jsou ve vedení kraje dva "ajťáci", bezesporu zanechalo stopu na řešení té krize. Už během prvního víkendu vznikla aplikace, která distribuovala ochranné pomůcky lékařům. A zatímco v jiných krajích stáli mnoho hodin na mrazu, tak u nás stály půl hodiny, protože jsme je dokázali distribuovat. Kraj se v podstatě stal takovou malou Alzou, protože fakt jsme distribuovali několik milionů roušek, několik milionů respirátorů. Dneska probíhá desátá vlna distribuce. Navíc jsme jako první vymysleli aplikaci na objednávání se na odběry. Ta aplikace funguje tak, že vlastně dneska se on-line dá registrovat na odběr PCR, a pokud jste negativní, tak vám ten automat-ten robot krajský, který jinak zpracovává různé žádosti, tak ten je nasazený a ten posílá SMS těm lidem, kteří jsou negativní. Takže tam není ani chvilka zpoždění. Chytré věci se projevily v našem plošném testování, kdy jsme dokázali těch pět tisíc lidí objednat na konkrétní desetiminutovku. Takže zase nebyly žádné fronty. Fakt se ukázalo, že ty IT věci bezesporu pomáhají.

Renáta Eleanora Orlíková: V loňském roce jste rozpohyboval projekt spojení Karvinska s Ostravou po kolejích. Už jste byl na několika zastupitelstvech, tam jste diskutoval se zastupiteli, aby vás podpořili či nepodpořili, abyste si vyslechl názory. V jakém stavu je projekt teď?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Vlako-tramvaj mezi Ostravou, Havířovem, Karvinou je ve fázi nakreslení i projednána s těmi městy a hlavně je to projekt, který opravdu v Evropské unii může uspět z hlediska financování, protože těch deset miliard v krajské kase opravdu není. Ale Evropa říká, to je přesně to, co chceme. Ekologická doprava, a navíc pro Karvinou, to je jedinečná šance jak to území vlastně oživit. To, že bude rychlé spojení do krajského města. To že bude rychlé spojení třeba do práce. Buď ti lidé budou bydlet na Karvinsku a pracovat v Ostravě nebo budou bydlet v Ostravě a pracovat na Karvinsku, to už je jedno. Pokud to spojení bude, tak to nabízí tu i tu možnost, a my jim ji chceme dát. Takže za mě to je opravdu mnohem lepší pro tu oblast Karviná, než třeba stavět nějaké rybníky nebo něco podobného, byť je to také potřeba. Ale to spojení je prostě základ. Takže je to nakreslené a my teď hledáme podporu v parlamentu na změnu legislativy, protože vlako-tramvaj v českém právním řádu není.

Renáta Eleanora Orlíková: Před čtyřmi lety jste prosazoval nebo bylo takovým velkým tématem lanové spojení na Lysou horu.Jak to vidíte teď?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Lanovka na Lysou nebude. Přiznávám, že to prostě byl tak trošku marketing, abychom rozpohybovali veřejné mínění. Lanovka na Lysou je blbost z důvodu, co na té Lysé? Zatímco na Pustevny to je super, protože tam se dá jít 300 metrů k prvnímu stánku, kilometr k prvnímu výklenku, kilometr a půl k soše Radegast a nebo čtyři kilometry na Radhošť. Tak na té Lysé se dá maximálně vyjet nahoru, podívat se a jet zpátky. Takže jako fakt Lysá ta je passé, ale myslím si, že Pustevny a Javorový jsou ta místa, kde lanovka dává smysl. Kde ti lidi nahoře můžou nahoře něco dělat. Takže zatímco lanovka na Pustevny už je v nějaké fázi stavebního povolení, ohledně lanovky na Javorový teď v zastupitelstvu kraje bude memorandum s tou firmou, která lanovku vlastní. A já osobně vím, že lanovka jinde než na těch místech kde je, být nemůže, protože zelení to nedovolí a takový je stav.

Renáta Eleanora Orlíková: Prodloužená Rudná - velké téma několika minulých let. Ta se povedla,a od prosince po ní jezdíme. Velmi krátce jenom. Mluví se také o protihlukové stěně. Jak to vidíte vy? Bude se stavět? A v jakém stavu bude?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: My jsme chytrá čidla nasadili vlastně tam, kde ta stará Rudná řekněme je a tam skutečně několikrát denně proběhne to, že se překročí těch povolených 70 decibelů přes den a 60 v noci. Takže hledáme s ŘSD možnost jak tu protihlukovou stěnu protáhnout i směrem ke staré Porubě. Zatím to vypadá, že možná bychom jako první v republice mohli použít nikoliv protihlukovou stěnu, ale protihluková svodidla. Což je věc, která nevyžaduje stavební povolení a je to svodidlo, které absorbuje nějakých 5,6,7 decibelů. To by stačilo, protože to určitě srazí hodnoty daleko pod normu a hlavně to může být rychle. Bez stavebního povolení a zase budeme první v republice.

Renáta Eleanora Orlíková: Děkuji za rozhovor.

Redakčně upraveno/ zkráceno

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jakub Unucka (ODS), lídr kandidátky v krajských volbách 2020
27. května 2020, 17:14

Renáta Eleanora Orlíková: Jakub Unucka dosavadní náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a také lídr společné kandidátky ODS a TOP 09 v krajských volbách 2020. Jaká budou hlavní témata uskupení a jaké jsou představy o vedení hejtmanství se dozvíte už za chvíli. Dobrý den u televizních obrazovek. Pane náměstku vítejte v našem studiu.

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Dobrý den Vám i divákům.

Renáta Eleanora Orlíková: Moravskoslezská ODS postaví do podzimních krajských voleb společnou kandidátku s TOP 09. Z jakého důvodu? Proč jste k tomu kroku přistoupili.

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: My jsme chtěli původně daleko širší kandidátku. Když se podívám na výsledek minulých voleb, tak ti měli čtyři procenta, ti měli čtyři a půl a všechny ty hlasy propadly, takže my jsme chtěli postavit silný blok, aby žádný hlas nepropadl. Nakonec z toho zbyla jenom koalice s TOPkou, ale já si myslím, že je to dobře. Jednak teda se nám povedlo postavit koalici, která má docela hodně společného, řekněme lidsky i politicky. Moravskoslezská ODS je na republikové poměry hodně proevropská, což koresponduje s TOP 09 a hlavně lidé z TOP 09 jsou ti, kteří mají co nabídnout. Ať už je to pan Tuleja a nebo paní ředitelka gymnázia z Opavy nebo pan Pavera. To jsou prostě lidé, kteří jsou opravdu známí a myslím si, že to bude dobrá kandidátka.

Renáta Eleanora Orlíková: Respektive už je. Protože už známe alespoň ty nejvyšší pozice. Jaká jste našli společná témata. V čem jste našli průnik?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Jednoznačně to je: Co s krajem dál? Já teda pevně doufám, že v září až bude ta horká fáze kampaně, tak nebudeme řešit druhou vlnu COVIDu. Nebudeme řešit velkou nezaměstnanost, byť i na to jsme nachystaní. Právě pan docent Tuleja je makroekonom a s ním chystáme takovou vážnou část kampaně,takovou ekonomickou, která by dala odpověď, co dělat pokud by nezaměstnanost byla 7 a více procent. Pokud by tady byl nějaký hodně velký problém. Pevně doufám, že to nebude. Takže potom v té kampani jsou témata samozřejmě zdravotnictví a soběstačnost jak energetická tak další a hlavně infrastrukturní investice, protože už od dob Karla IV. platí, že na jakoukoliv krizi je nejlepší stavět, stavět, stavět. Takže my na to připravujeme odpovědi.

Renáta Eleanora Orlíková: Možná není teď v tuto chvíli úplně namístě odkrývat detaily, ale když říkáte stavět, stavět, stavět, tak toho se chytím. Tak například, co asi by tady mělo podle vás v Moravskoslezském kraji být vystavěno?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: My na rozdíl od pana premiéra Babiše, který prostě sází ty stadiony jeden za druhým, tak my půjdeme jinak. My půjdeme od zdola a budeme hledat pro každou obec v našem kraji to, co ta obec potřebuje. Potom to dáme na stůl a v těch 300 obcích, které máme, zjistíme konkrétní požadavky a na tom budeme stavět.

Renáta Eleanora Orlíková: Koronavirová pandemie bude mít řadu negativních hospodářských důsledků, to se ví už teď. Do toho dál pokračuje celoevropský odklon od těžby a spalování uhlí. Kdy se to odrazí v dalším fungování kraje. Co se s tím dá dělat?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: To je bezesporu velmi silné téma, protože ještě v únoru se zdálo, že opravdu odklon od uhlí bude to zásadní, co bude hýbat krajem. Jenom uvedu teď řešíme uzavřený Darkov. Ono není problém to OKD vypnout teď, ale když se vypne OKD, tak se za tři týdny vypne Mittal a za čtyři týdny Třinec, protože ti jsou závislí na uhlí, které jim chodí do koksoven z OKD a pokud prostě nebudou mít uhlí, tak nebudou moct vyrábět ocel. A ten kraj klekne. A nejenom že klekne kraj, klekne celá česká ekonomika, protože na té oceli jsme závislí. Ocel je všude kolem nás i v té nejzelenější Grétině budoucnosti, prostě ta ocel tady je. A daleko lépe je vyrobit ocel v Česku za nějakých přísných ekologických kritérií, než ji přivézt z Ukrajiny nebo z Turecka, kde se prostě vyrábí, tak jak se vyrábí. Takže opravdu celý ten proces bezuhelné společnosti není tak jednoduchý, jak se prostě zdá. To, že se spaluje uhlí někde doma v kotli, ok, to se dá změnit hned, ale to, že se uhlí používá jako vstupní surovina pro výrobu koksu, to je to, co prostě musíme řešit a já jsem docela rád, že i Greenpeace a ty další organizace ekologické to chápou, že to není úplně jednoduché. A na půdě v Praze, kde jsem členem uhelné komise, tak se s nimi dá o tom bavit.

Renáta Eleanora Orlíková: To asi taky nikdo nechce, že by vypadl průmysl, zastavil těžbu ze dne na den lusknutím prstu, jak jste tady ukazoval, nicméně o jakém časovém výhledu se bavíme? Je to deset,dvacet,třicet let nebo padesát?

Teď, to co jsem zadal, je aby moravskoslezská energetická agentura udělala dopadovou studii. Jestli je možné vlastně přestat spalovat uhlí a kdy? Protože samozřejmě něčím se topit musí. Dneska je 750 tisíc lidí v kraji závislých na tom, že se v Dětmarovicích, v Karviné a někde spaluje uhlí v teplárně. A když se nebude spalovat uhlí, tak se prostě musí spalovat něco jiného a to je plyn nebo elektřina. A obojí tady není. Málokdo si uvědomuje, že prostě nemůžeme přejít na topení plynem, protože ten plyn tady chybí. Abychom mohli přejít na plyn, tak se musí postavit trubka buď z Polska nebo z jižní Moravy a musí se postavit nějaké zásobníky, a to prostě není ani za rok, ani za dva, ani za deset. Takže my říkáme ano, perspektiva kraje bez uhlí, ale podle mě minimálně do roku 2035 tady to uhlí bude muset být, protože jinak budou umírat lidi na zimu.

Renáta Eleanora Orlíková: Chytrý kraj - to je váš ranek na hejtmanství v současné době ve spojení s koronavirovou nákazou. Chytrá karanténa byla tady tak sofistikovaně vytvořena, že ji přebírali i další kraje.

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Když tady byl pan Prymula a viděl, co máme za aplikace, tak řekl dobře, my se napojíme na vás, ne vy na nás. To, že jsou ve vedení kraje dva "ajťáci", bezesporu zanechalo stopu na řešení té krize. Už během prvního víkendu vznikla aplikace, která distribuovala ochranné pomůcky lékařům. A zatímco v jiných krajích stáli mnoho hodin na mrazu, tak u nás stály půl hodiny, protože jsme je dokázali distribuovat. Kraj se v podstatě stal takovou malou Alzou, protože fakt jsme distribuovali několik milionů roušek, několik milionů respirátorů. Dneska probíhá desátá vlna distribuce. Navíc jsme jako první vymysleli aplikaci na objednávání se na odběry. Ta aplikace funguje tak, že vlastně dneska se on-line dá registrovat na odběr PCR, a pokud jste negativní, tak vám ten automat-ten robot krajský, který jinak zpracovává různé žádosti, tak ten je nasazený a ten posílá SMS těm lidem, kteří jsou negativní. Takže tam není ani chvilka zpoždění. Chytré věci se projevily v našem plošném testování, kdy jsme dokázali těch pět tisíc lidí objednat na konkrétní desetiminutovku. Takže zase nebyly žádné fronty. Fakt se ukázalo, že ty IT věci bezesporu pomáhají.

Renáta Eleanora Orlíková: V loňském roce jste rozpohyboval projekt spojení Karvinska s Ostravou po kolejích. Už jste byl na několika zastupitelstvech, tam jste diskutoval se zastupiteli, aby vás podpořili či nepodpořili, abyste si vyslechl názory. V jakém stavu je projekt teď?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Vlako-tramvaj mezi Ostravou, Havířovem, Karvinou je ve fázi nakreslení i projednána s těmi městy a hlavně je to projekt, který opravdu v Evropské unii může uspět z hlediska financování, protože těch deset miliard v krajské kase opravdu není. Ale Evropa říká, to je přesně to, co chceme. Ekologická doprava, a navíc pro Karvinou, to je jedinečná šance jak to území vlastně oživit. To, že bude rychlé spojení do krajského města. To že bude rychlé spojení třeba do práce. Buď ti lidé budou bydlet na Karvinsku a pracovat v Ostravě nebo budou bydlet v Ostravě a pracovat na Karvinsku, to už je jedno. Pokud to spojení bude, tak to nabízí tu i tu možnost, a my jim ji chceme dát. Takže za mě to je opravdu mnohem lepší pro tu oblast Karviná, než třeba stavět nějaké rybníky nebo něco podobného, byť je to také potřeba. Ale to spojení je prostě základ. Takže je to nakreslené a my teď hledáme podporu v parlamentu na změnu legislativy, protože vlako-tramvaj v českém právním řádu není.

Renáta Eleanora Orlíková: Před čtyřmi lety jste prosazoval nebo bylo takovým velkým tématem lanové spojení na Lysou horu.Jak to vidíte teď?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: Lanovka na Lysou nebude. Přiznávám, že to prostě byl tak trošku marketing, abychom rozpohybovali veřejné mínění. Lanovka na Lysou je blbost z důvodu, co na té Lysé? Zatímco na Pustevny to je super, protože tam se dá jít 300 metrů k prvnímu stánku, kilometr k prvnímu výklenku, kilometr a půl k soše Radegast a nebo čtyři kilometry na Radhošť. Tak na té Lysé se dá maximálně vyjet nahoru, podívat se a jet zpátky. Takže jako fakt Lysá ta je passé, ale myslím si, že Pustevny a Javorový jsou ta místa, kde lanovka dává smysl. Kde ti lidi nahoře můžou nahoře něco dělat. Takže zatímco lanovka na Pustevny už je v nějaké fázi stavebního povolení, ohledně lanovky na Javorový teď v zastupitelstvu kraje bude memorandum s tou firmou, která lanovku vlastní. A já osobně vím, že lanovka jinde než na těch místech kde je, být nemůže, protože zelení to nedovolí a takový je stav.

Renáta Eleanora Orlíková: Prodloužená Rudná - velké téma několika minulých let. Ta se povedla,a od prosince po ní jezdíme. Velmi krátce jenom. Mluví se také o protihlukové stěně. Jak to vidíte vy? Bude se stavět? A v jakém stavu bude?

Jakub Unucka (ODS)- lídr společné kandidátky ODS a TOP 09: My jsme chytrá čidla nasadili vlastně tam, kde ta stará Rudná řekněme je a tam skutečně několikrát denně proběhne to, že se překročí těch povolených 70 decibelů přes den a 60 v noci. Takže hledáme s ŘSD možnost jak tu protihlukovou stěnu protáhnout i směrem ke staré Porubě. Zatím to vypadá, že možná bychom jako první v republice mohli použít nikoliv protihlukovou stěnu, ale protihluková svodidla. Což je věc, která nevyžaduje stavební povolení a je to svodidlo, které absorbuje nějakých 5,6,7 decibelů. To by stačilo, protože to určitě srazí hodnoty daleko pod normu a hlavně to může být rychle. Bez stavebního povolení a zase budeme první v republice.

Renáta Eleanora Orlíková: Děkuji za rozhovor.

Redakčně upraveno/ zkráceno

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-27-05-2020-17-14