Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lyžařská sezóna v českých ski areálech začala loni 18.prosince, ale vládní usnesení z 23.prosince lyžařská střediska opět uzavřel. Areály volají o znovu zprovoznění už od tohoto víkendu. Ve studiu vítám Karla Ležatku, provozovatele lyžařského areálu Kopřivná v Jeseníkách. Dobrý den, vítejte. Tak už tady padlo, že lyžařské areály byly v provozu tuto sezónu pouze pár dní. Nicméně lidé za sněhem na hory jezdí sáňkovat a užívají si sněhu. Jak to v minulých dnech u vás v Kopřivné vypadalo?
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: Tak je potřeba říct, že od uzavření našeho areálu tím vládním opatřením druhým v pořadí, protože už jsme byli zavřeni před tím v té první části prosince. Tak od toho 28.12. musím říct, že jsme zaznamenali rekordní návštěvnost a my jsme tolik lidí v areálu nikdy neměli. A to dokonce ani když byla v provozu lanová dráha, vleky atd., protože lidi si prostě přijeli v tom mezi vánočním čase zablbnout na sníh. Měli jsme tam skutečně několik tisíc lidí na jednom místě.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Provozovatelé včetně vás určitě mají návrhy, jak by to mohlo vypadat. Ti lidé by mohli lyžovat za určitých podmínek. Přesto vláda na to nechce slyšet a nechce vás otevřít. Tak jaký máte návrh, jak by to mohlo vypadat, aby lidé si zalyžovali a zároveň se chránili?
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: Víte, já tohle považuji za neuvěřitelné pokrytectví vlády. Všichni víme, že ty hory praskají ve švech. Lidi nemají kam vyjet ven. Děti, které nemají šanci se setkávat ve škole a lidi, kteří jsou uzavřeni na home office o to víc chtějí do přírody. V těch areálech se prostě kumulují neuvěřitelná kvanta lidí. A to co my navrhujeme je udělat jednoduché opatření, které je jasné z povahy věci. Když vytvoříme jednosměrku, kupodivu lidi jedou na lyžích z kopce dolů, vstoupí do problematické části, to je ta fronta a pak jedou lanovkou nahoru, tak cirkulují stále v jednom okruhu a nesetkávají se tolik a dokážeme zajistit, že udržují nějaký rozestup. Ty parametry, které stanovila vláda v tom předchozím opatření, to znamená vzdálenost mezi jednotlivými frontami plus vzdálenost mezi jednotlivými lidmi v rámci jedné fronty se dají poměrně elegantně a jednoduše vyřešit různými ploty a vlastně z povahy věci i délkou lyží a podobně. No a my pokud už stanovíme podmínky pro nastoupení třeba na lanovku. Máme šesti sedačkovou lanovku, takže tam se vejde celkem hodně lidí, tak jsme schopni kontrolovat, že lidi mají roušky, že se prostě dodržují ty elementární pravidla, která vláda vyžaduje. Lidi mají rukavice a na těch horách prostě ten pohyb na čerstvém vzduchu navíc v mrazu předpokládám, že tomu viru se tyhle ty podmínky nejeví jako optimální pro jeho vlastní šíření.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže řešením by bylo a já jenom zmíním, že provozovatelé mají nárok na kompenzaci, která zdaleka asi nepokryje náklady. Je to od 210 po 530 korun za den. Jaké jsou pro areál Kopřivná denní ztráty?
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: To je samozřejmě těžká otázka a záleží na tom, jestli se bavíme o víkendu nebo o běžném dni. V současné době ty ztráty, které jsme zaznamenali jsou přes dvacet milionů korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co vlastně všechno ty ztráty obsahují? Co všechno musíte dělat i přes to, že prakticky ty lyžařské areály stojí.
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: No tak především musíme splácet ty technologie, které už jsme nakoupili dřív ve víře v to, že v ČR je podnikání stále ještě jaksi svobodné a že se můžeme spolehnout na efektivně fungující stát a racionální rozhodnutí vlády a jejích představitelů, což se bohužel tedy nenaplňuje a tudíž ty ztráty máme. Zejména v souvislosti s tím, že nejsme schopni splácet z jiných zdrojů, tedy tržeb tak, jak by to bylo obvyklé nákup technologií. My máme zainvestováno v areálu asi 400 milionů korun. A to sebou nese určitou nákladovost a nese to s sebou určitou potřebu splácet ty závazky a navíc je to nastaveno tak, leasingové společnosti a banky, že těžiště těch splátek se samozřejmě odehrává v zimě. Kdy my máme ty tržby, protože vlastně ta celá sezona a celoroční snažení se má zúročit právě v těchto dnech, což se neděje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: I přesto zajišťujete to, že musí fungovat odpadkové koše, protože ta kumulace lidí tam je. Ale alespoň jste otevřeli nějaké to výdejní okénko, což samozřejmě je slabá záplata.
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: Pořádek v areálu, koše, ale i ty základní sociální služby, parkování, asistence těm, kteří tam sáňkují a bobují, protože to je opravdu tisíce lidí, to znamená nějaké bezpečnostní opatření, musíte mít všude ty vaky na to dobrzdění a oplotovat to tak, aby to pro ty děti nebylo nebezpečné. Většina jsou děti a děti miluje, tak jsme rádi v podstatě, že ti lidi si můžou tu zimu užít aspoň tak. A musím říct, že těm lidem nebráníme. Snažíme se vytvářet jen ty podmínky tak, aby pokud možno to bylo bezpečné a myslíme si, že to uzavření areálu je absolutně bezdůvodné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co říkáte na ubytovací zařízení, která se nabízejí pro služební cesty nicméně zjistilo se, že už někteří provozovatelé toto zneužívají.
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: Já si myslím, že to je krátkozraké. Zneužívat tyhle ubytovací zařízení jako k obcházení toho zákazu formou jaksi vydávání se za služební cestu a tak dále, to si myslím, že nikam nevede.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy v Kopřivné to neděláte?
Karel Ležatka, provozovatel Ski areálu Kopřivná: Neděláme. My jsme navrhli určitý postup, který držíme a který máme zavedený. A sice to, že u nás pokud se někdo ubytuje z těch služebních důvodů a to jsou většinou zahraniční pracovníci, třeba ti, kteří seřizují linky a pracují, jsou ze zahraničí, tak se ubytovávají u nás. Určitě nelyžují, nemají ani důvod na ty hory přijet. Dosud v podstatě pokud ten areál není v provozu, tak kdo by tam jakoby jezdil. Určitě neubytováváme děti třeba a podobně. Takže, jsou ty podmínky nastaveny tak, že každý, kdo přijede, tak musí předložit test na koronavirus. Buď tedy úřední anebo mu provedeme ten test sami, protože máme nakoupené antigenní testy, takže ty lidi si testujeme sami a není v tom žádný problém, ale ta obsazenost u nás na hotelu to jsou jednotky lidí. V podstatě se to ani nevyplatí držet, ale nechtěli jsme úplně uzavřít stejně musíme vytápět ty objekty a tak dále, takže jsou to úplně zlomky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor. O vyjádření k tématům jsme požádali také Petra Ochmana, zástupce beskydského areálu v Bílé. Dobrý den. Stejná otázka i pro vás, jaké jsou denní ztráty pro lyžařský areál Bílá?
Petr Ochman, SKI Bílá: Já bych to nepočítal v denních ztrátách. V podstatě dneska jsme zhruba v polovině obvyklé lyžařské sezóny a naše celková ztráta už jde v desítkách milionů korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co se s tím dá dělat? Jaké vidíte východisko z této situace?
Petr Ochman, SKI Bílá: No. Po včerejším rozhodnutí vlády je to velmi svízelné. V podstatě musíme přerušit veškerou přípravu lyžařských tratí, musíme přeřadit všechny zaměstnance do překážek v práci a budeme co se týče provozních záležitostí a co se týče finančních záležitostí nezbývá než jednat s bankami o úvěrech na překlenutí tohoto stavu, protože stát strašně rád zavírá a strašně rád slibuje. Bohužel jsme ze státu ještě neviděli ani trošku kompenzace a kompenzace o kterých sdělovací prostředky informovaly v minulých týdnech ještě nejsou vypsány, takže my když je dostaneme někdy v polovině léta, tak budeme na tom velmi špatně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co ty kompenzace by vám vykryly?
Petr Ochman, SKI Bílá: Mělo by nám to krýt energie, mělo by nám to vykrýt částečně personální náklady. A to je asi tak všechno. Budeme potom toužebně vyhlížet začátek letní sezóny, která u nás částečně přispívá na mzdy zaměstnanců.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouhou sezónu byste potřebovali, abyste alespoň částečně vykryli ztráty?
Petr Ochman, SKI Bílá: Věřili jsme teda slibům pana místopředsedy vlády a počítali jsme s tím, že bychom v pátek rozjeli areál, tak to bychom do konce sezóny, která se u nás táhne do poloviny března, do konce března, tak to bychom vydělali peníze na úhradu všech nákladů, které tady máme a udělali bychom si nějaký minimální polštářek na údržbu a opravy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lidé i přes uzavřené lyžařské areály na hory jezdí a využívají kopce, jak to u nás vypadalo v Bílé? Co jste jim vlastně nabídli těm lidem?
Petr Ochman, SKI Bílá: V podstatě máme jedno výdejové okénko, které spravujeme my. A co se týče odpadků a toalet v podstatě jsme se rozhodli nějakým způsobem celé toto poskytovat, protože si nedovedeme představit ten úklid na jaře.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.