Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou to už víc jak dva měsíce od začátku války na Ukrajině. Za tu dobu své domovy opustily miliony lidí. V Moravskoslezském kraji podle posledních informací, které po jednání krizového štábu sdělil hejtman kraje, se zaregistrovalo přes 17 tisíc lidí. V krajském centru na Černé louce, ale nejen tam pomáhají dobrovolníci ADRY. Více k tématu, Katarína Kijonková, mluvčí ADRY. Dobrý den vítejte.
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už více jak dva měsíce pomáháte uprchlíkům z Ukrajiny. Jaké ty dva měsíce pro vás byly? Pro Vás, pro dobrovolníky, kde všude pomáhat a kde všude vás je vidět?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: Ty dva měsíce byly skutečně náročné, a to nejenom pro naše dobrovolníky, ale i pro nás, pro pracovníky ADRY, kteří dobrovolníky koordinujeme. Asi bych na tomto místě chtěla zmínit, že k dnešnímu dni máme přes tisíc dobrovolníků, kteří jsou nějakým způsobem už zasmluvnění a z toho 726 dobrovolníků už přímo aktivně pomáhá v terénu, což jsou neuvěřitelná čísla. My jsme za ně skutečně moc rádi, ale samozřejmě toto číslo zase nese povinnosti, jistou koordinaci. Takže je to skutečně náročné, ale my to děláme rádi. K otázce, kde všude pomáháme těch míst v rámci Ostravy je skutečně více. Je to ale především v krajském asistenční centru Pomoci Ukrajině, ale i na hlavním nádraží, v potravinové bance nebo v bývalém kulturu, kde je výdej materiální pomoci, na KACPu činnosti jsou skutečně široké. Pomáháme s provozem centra. Naši dobrovolníci si hrají s dětmi v dětských kouscích, hlídají domácí mazlíčky, desinfikují prostory. V současné době na hlavním nádraží, kde přichází až dvě stě uprchlíků denně, pomáhají dobrovolníci s navigací do KACPu nebo na další vlakové spoje, nabízejí občerstvení, pomáhají při nákupu například jízdenek. V potravinové bance, tam zase pomáhají ve skladu s nakládkou a vykládkou potravinové pomoci. Takže těch činností i míst je skutečně hodně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď jste vyjmenovala celou škálu činností dobrovolníků ADRY. Jací lidé to jsou? Jaká věková kategorie se vám možná hodí, protože stále se hlásíte o to, aby k vám přicházeli noví dobrovolníci. Nicméně, kteří se vám hodí nejlépe v tuto chvíli?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: To spektrum lidí, kteří už pomáhají je skutečně široké. Od studentů, přes maminky na mateřské dovolené, seniory, ale i lidi v produktivním věku, kteří mají své zaměstnání, pracují na plný úvazek, a přesto si ve volných chvílích najdou čas a pomáhají pravidelně. Docházejí třeba na KACPu. My v tuto chvíli nemáme nějakým způsobem omezenou věkovou hranici. Tedy samozřejmě jsou to dobrovolníci starší patnácti let, ale jinak ta věková hranice není nijak omezena. Ale my vyzýváme v tuto chvíli opravdu širokou veřejnost, aby se zapojila do dobrovolnictví. Vyzýváme i firmy nebo školní kolektivy. Je skutečně pořád potřeba těch dobrovolníků. Dokonce aktuálně vyzýváme i ukrajinské dobrovolníky z řad ukrajinských uprchlíků. Pokud mají prostor a chtěli by pomáhat svým krajanům, tak určitě uvítáme i ukrajinské občany.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě zajímá, uvedla jsem, že zejména teď jste posílili své řady i v souvislosti s válkou na Ukrajině. I tak chcete určitě zabezpečit to své dobrovolnictví v zařízeních a u lidí, se kterými jste doposavad spolupracovali. Daří se vám to i tak, nebo jste ty síly museli přesunout trošku?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: My určitě nechceme zanedbávat ani naše dlouhodobé dobrovolnické programy, ani to neděláme. Spíše jsme nabrali nějaké nové spolupracovníky, hlavně koordinátory, kteří koordinují dobrovolníky v souvislosti s uprchlickou vlnou. Takže naše programy běží, pořád pomáháme seniorům, zdravotně postiženým lidem, lidem na sklonku života.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak změnily požadavky a potřeby uprchlíků za ty dva měsíce, možná i mentalita jejich?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: Ze začátku jich přicházelo skutečně více. V průměru až devět set za den. Teď těch uprchlíků už není tolik. Je to v průměru tak sto padesát až dvě stě denně, kteří přijíždějí na KACPu. Ale ze začátku spíše ti lidi prchali před válkou a teď prchají přímo z válečných zón. Takže je pravda, že ta traumata, které s sebou přinášejí, válečná traumata jsou mnohem hlubší. Mají za sebou dlouhou náročnou cestu, jsou unavení, jsou plný obav o své blízké, které na Ukrajině museli zanechat. Zároveň samozřejmě neví, co je tady čeká. Neznají naší kulturu, jazyk, proto my vnímáme, že ta úloha našich dobrovolníků, ale i dobrovolníků například Červeného kříže, kteří taky pomáhají na KACPu, je zcela zásadní v tom, abychom v tom prvním kontaktu nějakým způsobem rozptýlili ty jejich obavy. Sdělili jim, že už jsou tady v bezpečí, že jim opravdu chceme pomoct.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hejtman kraje Ivo Vondrák po jednání krizového štábu v pondělí oznámil, že dobrovolníci začínají být unavení. Chce požádat jiné složky, chce požádat o asistenci, chce požádat odborníky, aby je vystřídali. Jak tu situaci vnímáte vy?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: My to vnímáme tak, že je to už skutečně delší doba ty dva měsíce. Někteří z našich dobrovolníků pomáhají od prvních dnů válečného konfliktu. Ještě donedávna jsme pokrývali denní i noční služby jak v KACPu, tak na hlavním nádraží. Takže my taky vnímáme určitou únavu našich dobrovolníků, ale snažíme se nějakým způsobem jim i pomoci v té jejich situaci, protože vnímáme, že oni mají svoje vlastní životy, chtějí žít svoje vlastní životy, mají svou práci, mají své rodiny. A proto spíš to vnímáme tak, že je potřeba nějaká i nová obměna těch dobrovolníků. Proto pořád vyzýváme i veřejnost, aby se zapojila pořád do té dobrovolnické služby. Byť se zdá, že to číslo 1000 dobrovolníků je vysoké, tak je potřeba si uvědomit, že opravdu pokrýváme ten provoz celodenní na KACPu, na hlavním nádraží, takže jejich potřeba je hodně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste napojeni přímo na dobrovolníky na Ukrajině. Jaké máte od nich zprávy? Jaké jsou jejich potřeby? Co teď se jim nejvíc hodí? A umíte jim pomoci i v tuto chvíli?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: Já bych jenom upřesnila, že nemáme napojení na dobrovolníky, ale na kolegy z ukrajinské ADRY. My jsme s nimi v každodenním kontaktu, respektive naše zahraniční oddělení je s nimi v každodenním kontaktu. V současné době každý týden odjíždí dva kamiony s humanitární pomocí přímo do válečných zón, kde dovážíme především potraviny, vodu, ale i zdravotnický materiál a léky. Také jsme díky dárcům mohli zakoupit šest dodávek, jeden autobus a evakuujeme lidi z válečných zón. Funguje to tak, že ty dodávky, ten autobus směrem tam je naloženy tou humanitární pomocí a na cestě zpět evakuujeme obyvatele. Jsou to často lidi hendikepovaní nebo senioři, kteří by jinak neměli šanci vůbec se z těch zón dostat. Tímto způsobem už jsme evakuovali přímo z těch válečných zón tisíce lidí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste přednedávnem zveřejnili příběh vaší dobrovolnice Renáty, velmi mladé dívky nebo ženy. Můžete se o její příběh podělit i s našimi diváky?
Katarína Kijonková, mluvčí, ADRA Ostrava: Renátka je úplně neuvěřitelná, protože byť je velmi mladá, má dvacet jedna let, ta její dobrovolnická cesta je tak už dlouhá, že si myslím, že kdekdo z nás by v tomto směru si z ní mohl brát příklad. Ona je naší dlouhodobou dobrovolnictví od roku dva tisíce devatenáct. Má kanisterapeutický kurz, takže se svými pejsky chodí za seniory do domovů, ale i do zařízení pro zdravotně postižené. Pomáhala v době covidu, po tornádu na jižní Moravě a teď teda aktuálně i ukrajinským uprchlíků. Nejdříve začínala ve stanu, kde hlídala domácí mazlíčky lidí prchajících z Ukrajiny, pak začala ale pomáhat i na KACPu, dokonce v současné době je nově i koordinátorkou dobrovolníků, kde může zúročit své zkušenosti z té dobrovolnické činnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i celé ADŘE víc takových skvělých dobrovolníků jako je Renáta. Mějte se hezky.
Redakčně upraveno / zkráceno.