Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jan Hamáček (ČSSD), první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: MS kraj má nejlepší vybavení IZS v zemi

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jan Hamáček, první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR je hostem ve studiu televize Polar. Dobrý den vám u televizních obrazovek a také hezké odpoledne u nás ve studiu. Dobrý den. Tak vy jste na návštěvě Moravskoslezského kraje, kde se předávala Moravskoslezským profesionálním hasičům technika konkrétně 10 speciálních zásahových automobilů. Říká se, že Moravskoslezský integrovaný systém je nejlépe vybavený v rámci celé ČR. Souhlasíte s tím i poté, co jste dnes viděl?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: To je naprostá pravda. Je to dáno historicky, protože na severní Moravě dlouho funguje spolupráce mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému a samosprávami. Ať jsou to města, obce nebo i kraj a samosprávy dávají obrovské prostředky a podporují tak integrovaný záchranný systém. Kdyby takováto spolupráce fungovala ve všech krajích České republiky, tak bychom na tom byli podstatně lépe v celé zemi, ale Moravskoslezský kraj je opravdu nejdál a nejlepší. Je to dáno tím, co jsem popsal. Je to dáno asi i osobními vztahy, které tady velmi dobře fungují a tím, že je tady jednoznačná shoda, že je potřeba hasičům, policii, záchranné službě a dalším pomoci a funguje to tak. Takže já vždy když jezdím po republice a vidím nedostatky v některých krajích, tak dávám severní Moravu za vzor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Není to jenom o vybavení a fungování ale i o výsledcích v rámci České republiky mají moravskoslezští hasiči a integrovaný systém ty nejlepší výsledky?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Tak víte u tohoto typu práce se těžko měří úspěšnost. Co je klíčové je, aby vždy, když občané potřebují pomoc, tak aby ta pomoc dorazila, aby dorazila co nejrychleji. To znamená to souvisí jak s vybavením, ale nejen tedy s vozidly a s technikou, ale i s těmi výjezdovými centry. Severní Morava je v budování integrovaných výjezdových center nejdál. Teď jsme si mohli prohlédnout ty stavby na Ostravě-jihu. Staví se i v dalších městech kraje, takže je to i klíčový předpoklad pro to, aby ta pomoc dorazila na místo co nejrychleji. Takže zase tady to funguje velmi dobře a je to zásluhou všech těch, kteří stáli v čele jednotlivých bezpečnostních sborů ale i měst a kraje za tu dobu, kdy ta spolupráce funguje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Práce integrovaného záchranného systému a konkrétně hasičů má už daleko jiný význam než kdysi. Nejezdí už jen k požárům a k nehodám, ale jsou součástí například když zmíním loňskou střelbu ve Fakultní nemocnici nebo teď aktivně pomáhají při různých opatřeních v rámci pandemických opatření. Jsou podle vás hasiči dost dobře hodnocení?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Hodnocení určitě. Z hlediska veřejnosti hasiči jsou nejpopulárnější složkou integrovaného záchranného systému. Tam ta podpora nebo důvěra hasičských záchranných sborů je de facto absolutní. Pokud se bavíme o finančním ohodnocení, tak samozřejmě vždycky by to mohlo být lepší nicméně za tu dobu, co jsem ve funkci ministra vnitra, tak došlo k velmi solidnímu nárůstu prostředků na platy. Teď nás čeká další vlna kolektivního vyjednávání, kdy budeme s odbory hovořit o tom, o kolik procent budeme zvedat platy na příští rok. Ale z mého pohledu to není jenom o to finančním ohodnocení, my se snažíme i například hasičům tu práci zjednodušit z hlediska likvidace zbytečné administrativy. Vy jste zmiňovala to, že hasiči jezdí k dopravním nehodám. Já když jsem objížděl jednotlivé stanice, tak unisono si hasiči stěžovali, že s tím vykazováním nákladů u dopravních nehod, které jim jsou potom refundovány z povinného ručení tak ta administrativa je naprosto šílená. Takže po dohodě s Českou kanceláří pojistitelů se nám podařilo připravit změnu zákona, která nějakých 80 procent té administrativy odbourá. Zákon je v Poslanecké sněmovně a já věřím, že až projde, že to bude něco, co hasiči pocítí a místo toho, aby papírovali, tak se budou moct školit, budou moct odpočívat nebo udržovat techniku. Takže není to jen o penězích, jde i o to abychom jim zpříjemnili nebo zjednodušili výkon té práce. Abychom na ně nebalili hromadu papírů a to řešíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V souvislosti se šířením nemoci Covid 19 se začíná hovořit o tom, že jsme na hraně druhé vlny epidemie, přestože jsme si asi léto představovali jinak. Už teď se začíná hovořit o podzimu, jak by mohl vypadat. A vy sám jste řekl, že by to mohlo ovlivnit také podzimní volby. Tak jaký je váš názor na to, ovlivní se tím pádem podzimní volby?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Tak určitě ta čísla z posledních dní nejsou nijak veselá. Ty denní nárůsty jsou ve stovkách a uvidíme samozřejmě jaký ten trend bude a jak bude pokračovat dále. Ukazuje se, že ten virus je zákeřný. Já když jsem byl dotazován, tak jsem to přirovnával k soužití s tygrem v kleci, musíme vymyslet způsob, jak s tím tygrem v kleci žít, aby nás nesežral, do doby než někdo přijde s vakcínou nebo s nějakým lékem. A i v jiných státech světa se ukazuje, že ta nemoc nebo ta epidemie má tendenci se vracet. Izrael, který má nyní obrovské problémy, takže z našeho pohledu je potřeba nepropadnout pocitu euforie, že jsme vyhráli. My jsme to první kolo zvládli. Česká republika zavedla ta opatření velmi rychle a to co je klíčové je, že nám nezkolaboval zdravotnický systém. Ten samý úkol je před námi teď. To znamená, asi po nějakou dobu ty případy tady budou a my musíme zajistit, aby pokud se ta nemoc bude šířit, tak aby se šířila kontrolovatelně. To znamená, aby ten nárůst případů byl pokud možno lineární, aby tam nedošlo k nějaké exponenciální křivce, protože kdyby se nám do nemocnic dostaly stovky nemocných, tak to už by problém byl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se to tedy odrazí v těch podzimních volbách protože ty už jsou prakticky za pár týdnů.

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: My uděláme všechno proto, aby se to na těch volbách neprojevilo. Teď se vede obrovská debata o tom, jak to je z hlediska zákona, když je někdo v karanténě, jestli má volit, nemá volit. Je tady zákon, který je od roku 1995. Ten hovoří o tom, že když má někdo nakažlivou nemoc a je v karanténě, tak by k volbám neměl být připuštěn. To je důvod ochrany volebních komisí, dalších voličů. Ten zákon nebyl psán na covid, ten byl psán na tuberkulózu nebo některé takovéto choroby. Ale s tím musíme něco udělat. Já jsem na 28. svolal schůzku všech politických stran na ministerstvo vnitra a určitě najdeme řešení, které co nejméně omezí přístup lidí k volbám. Protože nechceme lidem brát samozřejmě volební právo, ale současně ochránit ty ostatní voliče, stejně tak jako volební komise.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste vývoj epidemie v posledních dnech označil za alarmující a vyzýváte lidi, aby nosili roušky, aby nečekali, že dostanou pokyny nebo nařízení z ministerstva zdravotnictví. Myslíte si, že ta opatření, která vyhlašuje ministerstvo, potažmo krajské hygieny jsou účinná?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Jsou zcela jistě účinná. Otázka je, zda musíme vždycky čekat na to, až nám někdo něco nařídí. Myslím si, že zájmem nás všech by mělo být, abychom zaprvé chránili sebe, ale současně abychom chránili i ty ostatní a pokud se ukazuje, že ty roušky velmi dobře zafungovaly v té jarní fázi. Jsem přesvědčen, že díky tomu masivnímu nasazení roušek se nám podařilo tu epidemii dostat pod kontrolu, respektive, že se nám tak nerozběhla jako v některých jiných státech. Tak mně přijde logické, že lidé dobrovolně v uzavřených prostorách, v městské hromadné dopravě si tu roušku nasadí. Já chápu, že to není nic příjemného. Je teplo, je léto, takže nevidím důvod, aby lidé chodili v rouškách po ulicích. To si myslím, že teď nutné není, protože to počasí není úplně příznivé pro šíření toho viru venku. Ale jakmile jsou někde v těch uzavřených prostorech, kde navíc běží klimatizace, tak ta rouškou určitě je způsobem, jak se chránit a chránit i ty ostatní. Takže ministerstvo nařizuje nějaká plošná opatření, limituje počty účastníků některých akcí, ale my všichni můžeme udělat to nejjednodušší a to je. Mám roušku v kapse, jakmile přijdu do nějakého uzavřeného prostoru, tak si ji nasadím, když se dostanu ven, tak si ji sundám a volně se nadechnu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Měla by se podle vás obnovit ústřední krizový štáb?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: To je další debata, která teď běží v tom veřejném prostoru. My nejsme v situaci, že bychom vyhlašovali stav nouze nebo stav nebezpečí, protože běží standardní fungování státu a není potřeba zatím dělat nějaká takováto opatření nicméně ten ústřední krizový štáb fungoval velmi dobře jako platforma pro výměnu informací. Když byl nouzový stav, tak se scházela ta úzká pracovní skupina každý den, to teď potřeba není, ale já jsem dal ke zvážení a budeme o tom diskutovat na vládě. Zda by se jednou za čas, jednou týdně, jednou za deset dní ten krizový štáb neměl sejít a prostě si jenom jednotlivé resorty vymění informace na té odborné úrovni a řeknou si jak dál. To není nic, co by bylo proti něčemu, ale je i podle mě dobré vědět, jak ta situace běží a co mají jednotlivé resorty nachystáno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to váš návrh a co ostatní? Souhlasí s ním?

Budeme o tom diskutovat. To není nic na čem by se lámal chleba, protože opravdu ta situace zatím nedosahuje té intenzity z jara. Já jsem tehdy na jaře chtěl krizový štáb co nejrychleji, protože jsme měli celou řadu našich občanů v Itálii. A hrozilo riziko zavlečení choroby. Já jsem chtěl, aby bylo těm lidem, kteří se vraceli z Itálie nařízeno se povinně registrovat. Nebyly žádné ochranné prostředky. Dnes já mám ve skladech ministerstva vnitra 60 milionů roušek, takže určitě první nápor nějaké druhé vlny bychom zvládli. Ta situace je lepší. Tudíž ani netlačím na to, aby zítra zasedl krizový štáb. Jenom musím upozornit na to, že to byla dobrá platforma pro diskuzi a neměli bychom se ji zbavovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane premiére, já vám děkuji za Vaše odpovědi a přeji Vám co možná nejvíce zdraví a pohodové letní dny.

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Děkuji moc a na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za Vaši pozornost.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jan Hamáček (ČSSD), první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: MS kraj má nejlepší vybavení IZS v zemi
28. července 2020, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jan Hamáček, první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR je hostem ve studiu televize Polar. Dobrý den vám u televizních obrazovek a také hezké odpoledne u nás ve studiu. Dobrý den. Tak vy jste na návštěvě Moravskoslezského kraje, kde se předávala Moravskoslezským profesionálním hasičům technika konkrétně 10 speciálních zásahových automobilů. Říká se, že Moravskoslezský integrovaný systém je nejlépe vybavený v rámci celé ČR. Souhlasíte s tím i poté, co jste dnes viděl?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: To je naprostá pravda. Je to dáno historicky, protože na severní Moravě dlouho funguje spolupráce mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému a samosprávami. Ať jsou to města, obce nebo i kraj a samosprávy dávají obrovské prostředky a podporují tak integrovaný záchranný systém. Kdyby takováto spolupráce fungovala ve všech krajích České republiky, tak bychom na tom byli podstatně lépe v celé zemi, ale Moravskoslezský kraj je opravdu nejdál a nejlepší. Je to dáno tím, co jsem popsal. Je to dáno asi i osobními vztahy, které tady velmi dobře fungují a tím, že je tady jednoznačná shoda, že je potřeba hasičům, policii, záchranné službě a dalším pomoci a funguje to tak. Takže já vždy když jezdím po republice a vidím nedostatky v některých krajích, tak dávám severní Moravu za vzor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Není to jenom o vybavení a fungování ale i o výsledcích v rámci České republiky mají moravskoslezští hasiči a integrovaný systém ty nejlepší výsledky?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Tak víte u tohoto typu práce se těžko měří úspěšnost. Co je klíčové je, aby vždy, když občané potřebují pomoc, tak aby ta pomoc dorazila, aby dorazila co nejrychleji. To znamená to souvisí jak s vybavením, ale nejen tedy s vozidly a s technikou, ale i s těmi výjezdovými centry. Severní Morava je v budování integrovaných výjezdových center nejdál. Teď jsme si mohli prohlédnout ty stavby na Ostravě-jihu. Staví se i v dalších městech kraje, takže je to i klíčový předpoklad pro to, aby ta pomoc dorazila na místo co nejrychleji. Takže zase tady to funguje velmi dobře a je to zásluhou všech těch, kteří stáli v čele jednotlivých bezpečnostních sborů ale i měst a kraje za tu dobu, kdy ta spolupráce funguje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Práce integrovaného záchranného systému a konkrétně hasičů má už daleko jiný význam než kdysi. Nejezdí už jen k požárům a k nehodám, ale jsou součástí například když zmíním loňskou střelbu ve Fakultní nemocnici nebo teď aktivně pomáhají při různých opatřeních v rámci pandemických opatření. Jsou podle vás hasiči dost dobře hodnocení?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Hodnocení určitě. Z hlediska veřejnosti hasiči jsou nejpopulárnější složkou integrovaného záchranného systému. Tam ta podpora nebo důvěra hasičských záchranných sborů je de facto absolutní. Pokud se bavíme o finančním ohodnocení, tak samozřejmě vždycky by to mohlo být lepší nicméně za tu dobu, co jsem ve funkci ministra vnitra, tak došlo k velmi solidnímu nárůstu prostředků na platy. Teď nás čeká další vlna kolektivního vyjednávání, kdy budeme s odbory hovořit o tom, o kolik procent budeme zvedat platy na příští rok. Ale z mého pohledu to není jenom o to finančním ohodnocení, my se snažíme i například hasičům tu práci zjednodušit z hlediska likvidace zbytečné administrativy. Vy jste zmiňovala to, že hasiči jezdí k dopravním nehodám. Já když jsem objížděl jednotlivé stanice, tak unisono si hasiči stěžovali, že s tím vykazováním nákladů u dopravních nehod, které jim jsou potom refundovány z povinného ručení tak ta administrativa je naprosto šílená. Takže po dohodě s Českou kanceláří pojistitelů se nám podařilo připravit změnu zákona, která nějakých 80 procent té administrativy odbourá. Zákon je v Poslanecké sněmovně a já věřím, že až projde, že to bude něco, co hasiči pocítí a místo toho, aby papírovali, tak se budou moct školit, budou moct odpočívat nebo udržovat techniku. Takže není to jen o penězích, jde i o to abychom jim zpříjemnili nebo zjednodušili výkon té práce. Abychom na ně nebalili hromadu papírů a to řešíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V souvislosti se šířením nemoci Covid 19 se začíná hovořit o tom, že jsme na hraně druhé vlny epidemie, přestože jsme si asi léto představovali jinak. Už teď se začíná hovořit o podzimu, jak by mohl vypadat. A vy sám jste řekl, že by to mohlo ovlivnit také podzimní volby. Tak jaký je váš názor na to, ovlivní se tím pádem podzimní volby?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Tak určitě ta čísla z posledních dní nejsou nijak veselá. Ty denní nárůsty jsou ve stovkách a uvidíme samozřejmě jaký ten trend bude a jak bude pokračovat dále. Ukazuje se, že ten virus je zákeřný. Já když jsem byl dotazován, tak jsem to přirovnával k soužití s tygrem v kleci, musíme vymyslet způsob, jak s tím tygrem v kleci žít, aby nás nesežral, do doby než někdo přijde s vakcínou nebo s nějakým lékem. A i v jiných státech světa se ukazuje, že ta nemoc nebo ta epidemie má tendenci se vracet. Izrael, který má nyní obrovské problémy, takže z našeho pohledu je potřeba nepropadnout pocitu euforie, že jsme vyhráli. My jsme to první kolo zvládli. Česká republika zavedla ta opatření velmi rychle a to co je klíčové je, že nám nezkolaboval zdravotnický systém. Ten samý úkol je před námi teď. To znamená, asi po nějakou dobu ty případy tady budou a my musíme zajistit, aby pokud se ta nemoc bude šířit, tak aby se šířila kontrolovatelně. To znamená, aby ten nárůst případů byl pokud možno lineární, aby tam nedošlo k nějaké exponenciální křivce, protože kdyby se nám do nemocnic dostaly stovky nemocných, tak to už by problém byl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se to tedy odrazí v těch podzimních volbách protože ty už jsou prakticky za pár týdnů.

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: My uděláme všechno proto, aby se to na těch volbách neprojevilo. Teď se vede obrovská debata o tom, jak to je z hlediska zákona, když je někdo v karanténě, jestli má volit, nemá volit. Je tady zákon, který je od roku 1995. Ten hovoří o tom, že když má někdo nakažlivou nemoc a je v karanténě, tak by k volbám neměl být připuštěn. To je důvod ochrany volebních komisí, dalších voličů. Ten zákon nebyl psán na covid, ten byl psán na tuberkulózu nebo některé takovéto choroby. Ale s tím musíme něco udělat. Já jsem na 28. svolal schůzku všech politických stran na ministerstvo vnitra a určitě najdeme řešení, které co nejméně omezí přístup lidí k volbám. Protože nechceme lidem brát samozřejmě volební právo, ale současně ochránit ty ostatní voliče, stejně tak jako volební komise.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste vývoj epidemie v posledních dnech označil za alarmující a vyzýváte lidi, aby nosili roušky, aby nečekali, že dostanou pokyny nebo nařízení z ministerstva zdravotnictví. Myslíte si, že ta opatření, která vyhlašuje ministerstvo, potažmo krajské hygieny jsou účinná?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Jsou zcela jistě účinná. Otázka je, zda musíme vždycky čekat na to, až nám někdo něco nařídí. Myslím si, že zájmem nás všech by mělo být, abychom zaprvé chránili sebe, ale současně abychom chránili i ty ostatní a pokud se ukazuje, že ty roušky velmi dobře zafungovaly v té jarní fázi. Jsem přesvědčen, že díky tomu masivnímu nasazení roušek se nám podařilo tu epidemii dostat pod kontrolu, respektive, že se nám tak nerozběhla jako v některých jiných státech. Tak mně přijde logické, že lidé dobrovolně v uzavřených prostorách, v městské hromadné dopravě si tu roušku nasadí. Já chápu, že to není nic příjemného. Je teplo, je léto, takže nevidím důvod, aby lidé chodili v rouškách po ulicích. To si myslím, že teď nutné není, protože to počasí není úplně příznivé pro šíření toho viru venku. Ale jakmile jsou někde v těch uzavřených prostorech, kde navíc běží klimatizace, tak ta rouškou určitě je způsobem, jak se chránit a chránit i ty ostatní. Takže ministerstvo nařizuje nějaká plošná opatření, limituje počty účastníků některých akcí, ale my všichni můžeme udělat to nejjednodušší a to je. Mám roušku v kapse, jakmile přijdu do nějakého uzavřeného prostoru, tak si ji nasadím, když se dostanu ven, tak si ji sundám a volně se nadechnu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Měla by se podle vás obnovit ústřední krizový štáb?

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: To je další debata, která teď běží v tom veřejném prostoru. My nejsme v situaci, že bychom vyhlašovali stav nouze nebo stav nebezpečí, protože běží standardní fungování státu a není potřeba zatím dělat nějaká takováto opatření nicméně ten ústřední krizový štáb fungoval velmi dobře jako platforma pro výměnu informací. Když byl nouzový stav, tak se scházela ta úzká pracovní skupina každý den, to teď potřeba není, ale já jsem dal ke zvážení a budeme o tom diskutovat na vládě. Zda by se jednou za čas, jednou týdně, jednou za deset dní ten krizový štáb neměl sejít a prostě si jenom jednotlivé resorty vymění informace na té odborné úrovni a řeknou si jak dál. To není nic, co by bylo proti něčemu, ale je i podle mě dobré vědět, jak ta situace běží a co mají jednotlivé resorty nachystáno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to váš návrh a co ostatní? Souhlasí s ním?

Budeme o tom diskutovat. To není nic na čem by se lámal chleba, protože opravdu ta situace zatím nedosahuje té intenzity z jara. Já jsem tehdy na jaře chtěl krizový štáb co nejrychleji, protože jsme měli celou řadu našich občanů v Itálii. A hrozilo riziko zavlečení choroby. Já jsem chtěl, aby bylo těm lidem, kteří se vraceli z Itálie nařízeno se povinně registrovat. Nebyly žádné ochranné prostředky. Dnes já mám ve skladech ministerstva vnitra 60 milionů roušek, takže určitě první nápor nějaké druhé vlny bychom zvládli. Ta situace je lepší. Tudíž ani netlačím na to, aby zítra zasedl krizový štáb. Jenom musím upozornit na to, že to byla dobrá platforma pro diskuzi a neměli bychom se ji zbavovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane premiére, já vám děkuji za Vaše odpovědi a přeji Vám co možná nejvíce zdraví a pohodové letní dny.

Jan Hamáček(ČSSD), 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ČR: Děkuji moc a na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za Vaši pozornost.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-28-07-2020-17-13