Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Druhého a třetího října budeme volit krajské zastupitele. Jakým způsobem a čím se liší krajské volby od komunálních se budou ptát Tomáše Kotyzy, ředitele Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Dobrý den vítejte.
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli proč lidé o krajské volby většinou nejeví moc velký zájem? K urnám chodí většinou plus mínus 30 procent. Proč tomu tak je?
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Ono obecně lidé příliš o volby nejeví zájem. Proč je to u těch krajských? Ten zájem je nižší. Ono pro řadu obyvatel kraje ten krajský úřad a v podstatě i to zastupitelstvo a hejtman je něco, co je jim vzdálené. Není to taková záležitost, která se jich bytostně dotýká jako starosta a zastupitelstvo obce atd., která řeší záležitosti, které jsou bezprostředně spjaty s jejich životem, ale i ty krajské volby jsou nesmírně důležité, protože člověk si to úplně neuvědomuje, ale ten kraj jako územně samosprávný celek je nadán nemalými kompetencemi a v zásadě musí si uvědomit lidé, že budou volit v těchto volbách reprezentanty, zastupitelé, kteří každoročně rozhodují o rozpočtu někde v objemu 20ti miliard korun. A to jsou peníze, které významným způsobem ovlivňují činnost tohoto kraje. Ne každý si úplně uvědomuje, že kraj opravdu spravuje komunikace druhých a třetích tříd, mají 2700 kilometrů. Spravuje síť středních škol, spravuje síť zdravotnických zařízení, síť nemocnic, sociálních služeb atd. Je to opravdu velice široká paleta činností. A ono když to vezmu opravdu tak lidově, tak naše děti jedou po krajské silnici autobusem, který objednává a platí kraj do krajské školy, kde se vzdělávají a k nějakému ošetření, vyšetření navštíví krajskou nemocnici. To si lidé úplně ne vždy uvědomují. Pokud si to uvědomí, tak samozřejmě už potom možná budou jinak nahlížet i na ten význam a důležitost těch krajských voleb.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Navážu na to co jste vyjmenoval. Je třeba také říci, že krajský úřad je jedním z největších zaměstnavatelů. Kolik zaměstnáváte lidí a možná kolik máte příspěvkových organizací?
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Tak abychom to všechno mohli zvládnout celou tu paletu činnosti o které jsem hovořil, tak krajský úřad není největším zaměstnavatelem. Krajský úřad zaměstnává necelých 700 zaměstnanců, ale Moravskoslezský kraj jako korporace zaměstnává téměř 20 tisíc lidí a to už je právě ta síla a to už nás staví jakoby do té pozice toho nejvýznamnějšího zaměstnavatele v regionu. Je potřeba si uvědomit, že je opravdu téměř devět tisíc zaměstnanců v sociálních službách, zhruba stejný počet učitelů, zdravotníků, lékařů, lékařů zdravotnické záchranné služby atd. čili toto jsou všechno naši zaměstnanci nebo ti řidiči těch sypačů, kteří sypou cesty v zimě. Je toho opravdu hodně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodem řekla, že vysvětlíme jaký je rozdíl mezi krajskými volbami, komunálními či parlamentními. Je tam nějaký rozdíl?
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Tak zásadní rozdíl tam není. Samozřejmě platí tady určitá omezení. V krajských volbách mohou kandidovat pouze politické strany, hnutí a jejich koalice a vstup do krajského zastupitelstva je podmíněn pětiprocentním získáním hlasů. Čili tady toto je snad jediná možná odlišnost od těch komunálních voleb. Do krajů dneska je zaregistrováno v Moravskoslezském kraji 20 kandidátních listin a více než tisíc kandidátů. Já se domnívám, že volič má z čeho vybírat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno je spojeno s krajskými volbami a teď tím mám myšleno, co všechno krajští úředníci musí zvládat v období krajských voleb.
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Tak krajský úřad je hlavním koordinační místem těch voleb. Ono to začíná už od registrace těch volebních stran potom přes kontrolu samotného průběhu voleb až tedy po sčítání a vyhlašování, zveřejňování výsledků. V letošním roce je taková specialita, že kraj je tedy dokonce i vykonavatelem samotného hlasování, což jindy nebylo a je to u tzv. zvláštních způsobů voleb, které byly stanoveny samostatným zákonem, který byl přijat a je vyvolán pandemii nemoci Covid 19 což je známá věc.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to tedy, ta letošní novinka Drive volba pro lidi, kteří jsou v karanténě anebo v izolaci. Jak to bude probíhat?
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Budou tři takové zvláštní způsoby tady tohoto hlasování a to už ve středu 30. září a potom o týden později v případě druhého kola senátních voleb. Lidé, kteří jsou v izolaci a v karanténě mají možnost navštívit tzv. stanoviště Drive in, kde ve spolupráci s armádou je na ně bude čekat volební komise, která jim umožní hlasovat přímo z auta a takovýmto způsobem mohou hlasovat i ti, kteří by se normálně z domu a do volební místnosti nedostali. Očekáváme nebo takto tato stanoviště jsou zřízena ve všech okresních městech, to znamená je jich v Moravskoslezském kraji 6 a jejich seznam je umístěn na webových stránkách Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je asi zákonná povinnost. To není výjimka tady v kraji.
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: To je samozřejmě zákonná povinnost, potom kraje samozřejmě ve spolupráci nebo krajské úřady ve spolupráci s policií a Armádou České republiky vytipovali místa vhodná, která vyhovují, jak z hlediska organizace dopravy a vůbec prostorově s možností napojení na elektrickou energii a podobně. Čili tato místa byla takto vytipovaná, aby byla bezpečná, aby to bylo všechno v pořádku a aby lidé mohli volit. Potom samozřejmě ještě ve čtvrtek bude probíhat hlasování v zařízeních pobytových, která budou z rozhodnutí Krajské hygienické stanice uzavřena. Pokud takováto zařízení v průběhu voleb budou, tak potom tedy komise budou navštěvovat tato zařízení a umožní i klientům těchto zařízení hlasovat a potom ještě další zvláštní způsob hlasování je ten, že lidé, kteří se nemohou z nějakých závažných důvodů dostavit k hlasování na ty stanoviště Drive in, tak mohou požádat krajský úřad o hlasování přímo v místě jejich bydliště a připomínám jedná se tedy o osoby, které jsou v karanténě či izolaci a mohou tedy hlasovat z domu a budou v pátek nebo v sobotu případně navštívení volební komisí přímo v místě jejich bydliště a musí si ale v podstatě tedy o tento způsob hlasování požádat na bezplatné telefonní lince. Číslo tady máme, můžeme divákům ukázat. Svoji žádost musí v podstatě vykonat někdy do čtvrtka do 20 hodin večer a potom v průběhu pátku a soboty mohou očekávat návštěvu volební komise.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když říkáte ty výjimky toho letošního roku. Čím musí být volební místností vybaveny. Určitě tam musí být nějaká dezinfekce a podobně.
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Tak je už to jakoby standard. Dneska už je to běžnou součástí našeho života. Volič by měl do volební místnosti vstupovat v roušce, pokud by z nějakého důvodu tuto roušku neměl nebo cokoliv, tak bude v omezeném množství k dispozici i nabídka jednorázových. To znamená bude vybaven. Samozřejmě volební místnost bude vybavena dezinfekcí, tak jak jste řekla, jakási režimová opatření z hlediska nějaké sociální distance a tak dále. Čili to, na co jsme snad běžně zvyklí. To znamená jít hlasovat s rouškou, případně dostanu roušku, dezinfekce rukou a dodržovat nějaký rozestup.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak jakou letos odhadujete účast v krajských volbách?
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: To je opravdu těžké tato predikce. Já doufám, že zkrátka voliči budou uvědomělí a přijdou k volbám řekněme v co největším počtu a já bych si přál, aby volební účast byla alespoň 50 procent.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy odhadujete, že bychom mohli znát v sobotu výsledky?
Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu MSK: Očekávám, že výsledky budou o něco později než v minulých krajských volbách a to právě z toho důvodu, že je potřeba svést ještě ty přenosné volební schránky těch speciálních volebních komisí, které budou v pohybu po celém kraji. Jelikož hlasování končí v sobotu ve dvě hodiny, může být o dvě hodiny až o tři hodiny prodlouženo v případě většího zájmu voličů, což se týká samozřejmě i těch mobilních týmu, takže očekávám, že někde kolem 5-6 hodiny by mohlo být zahájeno i to sčítání těchto hlasů a potom někdy ve 20 hodin snad bychom mohli mít konečné výsledky krajských voleb na stole.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli já vám děkuji, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.