• V pálenicích se teď dveře netrhnou
  • Drsné Jeseníky daly zabrat českým i zahraničním vojákům
  • V pálenicích se teď dveře nezastaví

Drsné Jeseníky daly zabrat českým i zahraničním vojákům

Čtyřdenní vytrvalostní závod Winter Survival v Jeseníkách opět prověřil vojáky nejen české, ale i zahraniční armády. Hned po slavnostním zahájení se týmy vydaly na náročné přesuny s plnou výbavou, které pro třetinu týmů znamenaly konec.

Celkem 18 družstev z toho 4 zahraniční se letos zúčastnilo čtyřdenního vytrvalostního závodu Winter Survival v Jeseníkách. Hned ze startu se ukázalo, jak jsou na tom vojáci se svou fyzičkou. Přesuny náročným terénem nezvládla třetina z nich.

„Nejvíc je vyčerpaly ty první přesuny, to bylo 30 km s plnou výbavou po hřebenech Jeseníků a to dalo hodně zabrat, takže některý narazil třeba do stromu při sjezdu jeden závodník, nebo měl rozedrané paty do krve a tak,“ dodává mluvčí závodu Pavel Pazdera.

6 týmů tak muselo ze závodu odstoupit. Jednotlivci se ale mimo soutěž mohli přidat k ostatním týmům. Byly mezi nimi i ženy. Polské družstvo sice vypadlo během prvních dvou dnů, ale dvě ženy z tohoto družstva pokračovaly dál a vše zvládly až do konce. Během přesunů vojáci absolvovali 80 km nejen přes vrcholy a vyšší místa, kde mimo jiné hledali lidi zasypané lavinou. V nižších polohách pak lezli po skalách, zachraňovali raněné, nebo si vystřihli biatlonový závod.

„Skvělé. my jsme si to užívali,“ hodnotí závodník Zdeněk Tvarůžek.

„Závod byl skvělý stejně jako předchozí ročníky,“ dodává závodník Adam Ondruch.

„Byl to krásný závod, velice těžký. Nejtěžší, co pro nás bylo, tak asi zdravotní, z které jsme měli velký strach. Užili jsme si to úplně maximálně a vyšlo to moc dobře,“ uvádí závodník Michal Pech.

„My jsme druhým rokem, takže my sbíráme zkušenosti, loni jsme byli 8., letos 5., takže my jsme spokojeni. Nic jsme vyloženě nepokazili, nějaké body jsme ztratili, ale my se furt učíme,“ dodává závodník Milan Menzel.

Celý závod skončil štafetovým závodem na lyžích a hodem granátem na cíl na Ovčárně. Nejúspěšnější byli vojáci z agentury logistiky u Staré Boleslavi, druhé místo obsadili rakouští Horští myslivci a na třetím místě skončili vojáci z tankového praporu Přáslavice.