Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Hlavní mše a křížová cesta zaplnily Rudu na Rýmařovsku
  • Začala rekonstrukce zámku Linhartovy
  • Hudební Bruntálské úterky si získávají oblibu

Hlavní mše a křížová cesta zaplnily Rudu na Rýmařovsku

Malá obec Ruda na Rýmařovsku se stala cílem stovek poutníků z celé Moravy. Konala se zde hlavní pouť s křížovou cestou. Zdejší Kalvárie byla v loňském roce vyhlášena národní kulturní památkou a její oprava dala základ dalšímu rozvoji poutního místa.

Unikátní pískovcové sochy z roku 1760 tvoří nádhernou křížovou cestu až na Křížový vrch s jedinečnými vyhlídkami.

František Zehnal, bruntálský děkan: „Tak já jsem moc rád, že mohu oslovit i touto cestou mnohé naše občany i farníky, protože toto poutní místo víc jak 200 let zde stojí a připomíná nejenom radostnou událost záchrany pana starosty z Uničova, jak je ten historický příběh, ale také to místo, kde lidé chodí na křížovou cestu na procházky. Je to vlastně takové předhůří Jeseníků a nejenom dnešní pouť ale ta příroda kolem nás nás nabádá k tomu, abychom si vážili svého života a všeho, co máme.“

Na místě nynějšího poutního místa stávala dříve jen zvonička. Základ stavby kostela Panny Marie Sněžné položil uničovský rychtář Ferdinand Georg Gröschelsberger. Poděkoval tím za záchranu svého života při nehodě jeho kočáru, která se v tomto místě v roce 1755 stala. Událost dodnes připomíná výjev ve vchodu do kostela. Ten se stal nyní centrem církevní turistiky také díky přestavbě vedlejšího domu pro poutníky v penzion. Samotný kostel nyní také čeká náročná oprava.

František Zehnal, bruntálský děkan: „Chystáme teď velkou opravu za 6 milionů korun, hlavní tíhu nese Krajský úřad, za což děkujeme, za jejich příspěvek, a také samozřejmě my se podílíme na opravách tohoto chrámu a vůbec našeho okolí, našich kaplí a kostelů, které probíhají na jiných místech. Tady provozujeme s biskupstvím také společně penzion, kde se mohou lidé ubytovat a načerpat sílu, odpočinout a navštívit třeba Rešovské vodopády anebo hrad Sovinec, nebo jiné pamětihodnosti.“

Křížová cesta je o pár let mladší než kostel a stále je v perfektním stavu. Postavena byla v roce 1760 a od té doby prošla jen třemi rekonstrukcemi. Pouti se zúčastnili také někteří starostové obcí regionu.

Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Přijel se podívat na mši, na kterou ho pozval pan farář, už asi před rokem, a jelikož jsem dřív do Rudy jezdíval a dlouho jsem tady jezdil, tak jsem toto místo rád navštívil a zúčastnim se mši a potom cesty na Křížový vrch. Dlouho jsem tady nebyl a prokouklo to tak, jako většina okolí, jde vidět, že se tady něco dělá.“

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátora: „Jezdíme každoročně s maminkou, protože maminka je křesťanka, chodí do kostelíčka a těší se moc tady na místní křížovou cestu. A já se těším taky, protože když vystoupám křížovou cestu nahoru, tak je překrásný výhled na celé Olomoucko. Moc se těším, mám to tady ráda.“

Anketa, poutníci: „No určitě, půjdeme se podívat, my každoročně tady chodíme. Jsme tady víckrát, minimálně 20 let.“

„No určitě že půjdeme a uděláme si křížovou cestu. Pomalu každý rok tady jezdíme. My jsme z Uničova. Malým autobuskem jsme přijeli.“

„Nejsem tady poprvé, jezdím tady a je to tady velice pěkné, opravené a nádherný rozhled do kraje a krásné poutní místo. I v kostelíku je to moc pěkné, byli jsme i na mši svaté a byl to zážitek."

Křížová cesta má 14 zastavení a končí na vrcholu Křížového vrchu. Všechna zastavení jsou unikátní sochařská díla. Mezi nimi vyniká například 12. zastavení Ukřižování. Samotnou osadou Ruda prochází i žlutá turistická trasa, po které se kolem Fialova mlýna dostanete k oblíbeným Rešovským vodopádům.

---

Začala rekonstrukce zámku Linhartovy

Na zámku Linhartovy na Bruntálsku začala rozsáhlá rekonstrukce. Tou projde nejen celé horní patro, ale také sklepy, výtah a venkovní prostory. To vše díky českopolskému projektu. který hradí Evropská unie.

Na zámku Linhartovy se pilně pracuje. Zatímco ve sklepech se momentálně bourá betonová podlaha, kterou nahradí cihlová, v horním patře zámku už se chystají rošty na rabicové stropy.

Jaroslav Hrubý, kastelán zámku: „Po těch stropech pak se budou dělat fabiony, budou se potom měnit okna, pak podlahy. Potom ještě na chodbách budeme dělat dlažbu krásnou, nový výtah budeme mít, takže se to všechno krásně rozjíždí a tady ještě budeme mít nádherné dřevěné dveře vlastně podle původních fotografií, takže to dostane úplně ráz zámečku a nebudou z toho ty vylidněné sklady.“

Všech 21 nových dvoukřídlých dveří bude z masivu. Oken se bude měnit 150 a do původního stavu se budou brousit i schody. Součástí rekonstrukce je i výměna elektroinstalace a nové osvětlení..

Jaroslav Hrubý, kastelán zámku: „Třeba tady v téhle místnosti budou dva křišťálové lustry. které tady byly původně a tady bude led pásek, kdy to bude osvětleno ještě i jinak.“

Tady v těchto místech vznikne promenádní zóna ve tvaru osmičky a za mnou velké parkoviště. Celý zámek bude i nově oplocen. Dobrou zprávou je, že rekonstrukce neomezuje chod zámku.

Jaroslav Hrubý, kastelán zámku: „My jsme uzavřeli vrch, ale máme spodek otevřený, takže opravdu sezóna běží a musím říct, že máme obrovskou návštěvnost“

Anketa, návštěvníci zámku: „Těšíme se. Zámek neznáme, ale jsem zvědav, jak to bude vypadat tady. Vypadá to hezky, tak domácky zatím.“

„My jsme z Liberecka, takže jsme tady na dovolené a našli jsme tady ten zámek, tak se jdeme podívat. Zámek je jako zvenčí je velice hezký, tak uvidíme, co bude dál.“

Velkým tahákem jsou zejména noční prohlídky zámku, které vás zavedou i do jeho sklepení. Na noční prohlídku tady přijde za den až 3 tisíce lidí a spotřebuje se přes 10 tisíc svíček. A na závěr ještě dodám, že Rekonstrukce zámku si vyžádá zhruba 30 milionů korun a skončit by měla do konce září příštího roku.

---

Hudební Bruntálské úterky si získávají oblibu

Současná doba, vzhledem k různým hygienickým omezením, nepřeje velkým hudebním festivalům. Mnohé musely být zrušeny či odloženy. O to větší oblibu si mezi lidmi nacházejí menší hudební akce. Takovou je například série minifestivalů Bruntálské úterky.

Nadšený pořadatel Martin Zábranský se rozhodl pustit se do pořádání pěti podvečerních malých festivalů hned ve třech městech – Bruntále, Šternberku a Novém Jičíně. Nyní v polovině celé série je prostor na malou rekapitulaci.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: „ Jsme za polovinou projektu, máme za sebou v podstatě ve třech městech po třech večerech, a ta průměrná návštěvnost a to, jaké jsou na to ty reakce, mě přesvědčuje to tom, že se ten projekt povedl. Čekal jsem, že se bude objevovat zhruba 50 lidí za večer, máme průměr zhruba 60 lidí za večer.“

Po počáteční skromné divácké účasti si akce získává stále vetší okruh fanoušků. Na tu v pořadí třetí už přišla do bruntálského parku bezmála stovka diváků. A festiválek má svůj přínos i pro účinkující.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: "Tím, že třeba tady hrál například Slávek Janoušek, tak dostal ještě další nabídku hrát další koncert, takže nejenom, že se ta muzika šíří dál mezi ty lidi ale i ti interpreti z toho něco mají. A v tom je právě kouzlo téhleté akce."

Jiří Míža, kytarista a bluesman: „V Bruntále se mi hrálo poměrně dobře, protože bydlím kousek odsud, ve Staré Vsi kousek za Rýmařovem, tak je to skoro jako doma. Rozhodně je to určitě příjemné, protože se sejde malé množství lidí, kteří v tu danou chvíli mají zájem.“

Lucie Redlová, kytaristka a zpěvačka: „Skvělé, lidi přišli, poslouchali, bylo to milé.“

Václav Fajfr, Acus Trio Ostrava: „Tak dneska se mi hrálo úplně skvěle, bylo perfektní publikum, komáři neštípali, zazpívali jsme si všichni.“

Zbyněk Crha, Arrest Bruntál-Rýmařov: „V Bruntále se hrálo výborně, my jsme strašně rádi, že se nám tady hrálo výborně, protože jsme bruntálská kapela a doma není nikdo prorokem, ale dopadlo to naprosto fantasticky.“

Všichni muzikanti bez výjimky jsou rádi za každé pozvání. A jak sami potvrdili, vůbec nezáleží na velikosti pódia ani davech diváků.

Jiří Míža, kytarista a bluesman: „Muzikanti jsou samozřejmě nadržení hrát před lidma, zadarmo, za peníze, to je jedno, prostě chtějí hrát a jsou rádi, když prostě přijde 20, 30, 50, 100 lidí, takže to je ideální mnohdy.“

Lucie Redlová, kytaristka a zpěvačka: „Každé má svoje kouzlo, nebráním se hrát pro davy, cokoliv, hlavně když někdo přijde.“

Václav Fajfr, Acus Trio Ostrava: „Musím poděkovat Mikymu Zábranskému, že nás pozval, prostě v této těžké době je každý koncert svátkem pro nás.“

A na minifestivalu si můžou zahrát i další muzikanti, kteří mají zájem.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: „Kdokoli, kdo by si chtěl tady zahrát, je to i pro podporu místních muzikantů, ať si to tady vyzkouší. Není to žádný Open Mic ale je to i pro lidi, kteří by tady chtěli předvést svoji tvorbu.“

Speciální bonus v podobě podzimní šesté akce chystá Miky Zábranský pro Bruntál.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: „Chystáme ještě překvapení, protože bohužel nemohlo proběhnout Indiánské léto, tak jsme se rozhodli 11. září v pátek tady udělat ještě jeden večer vysloveně pro Bruntál, protože je vidět, že v Bruntále to taky docela žije, takže uvidíme, všechno je momentálně v jednání.“

V plánech pořadatelů jsou opět stejné akce ve stejných městech i v příštím roce. A pokud se přidá i některé další město, může počítat s jejich radou i pomocí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
14. srpna 2020, 17:14

Hlavní mše a křížová cesta zaplnily Rudu na Rýmařovsku

Malá obec Ruda na Rýmařovsku se stala cílem stovek poutníků z celé Moravy. Konala se zde hlavní pouť s křížovou cestou. Zdejší Kalvárie byla v loňském roce vyhlášena národní kulturní památkou a její oprava dala základ dalšímu rozvoji poutního místa.

Unikátní pískovcové sochy z roku 1760 tvoří nádhernou křížovou cestu až na Křížový vrch s jedinečnými vyhlídkami.

František Zehnal, bruntálský děkan: „Tak já jsem moc rád, že mohu oslovit i touto cestou mnohé naše občany i farníky, protože toto poutní místo víc jak 200 let zde stojí a připomíná nejenom radostnou událost záchrany pana starosty z Uničova, jak je ten historický příběh, ale také to místo, kde lidé chodí na křížovou cestu na procházky. Je to vlastně takové předhůří Jeseníků a nejenom dnešní pouť ale ta příroda kolem nás nás nabádá k tomu, abychom si vážili svého života a všeho, co máme.“

Na místě nynějšího poutního místa stávala dříve jen zvonička. Základ stavby kostela Panny Marie Sněžné položil uničovský rychtář Ferdinand Georg Gröschelsberger. Poděkoval tím za záchranu svého života při nehodě jeho kočáru, která se v tomto místě v roce 1755 stala. Událost dodnes připomíná výjev ve vchodu do kostela. Ten se stal nyní centrem církevní turistiky také díky přestavbě vedlejšího domu pro poutníky v penzion. Samotný kostel nyní také čeká náročná oprava.

František Zehnal, bruntálský děkan: „Chystáme teď velkou opravu za 6 milionů korun, hlavní tíhu nese Krajský úřad, za což děkujeme, za jejich příspěvek, a také samozřejmě my se podílíme na opravách tohoto chrámu a vůbec našeho okolí, našich kaplí a kostelů, které probíhají na jiných místech. Tady provozujeme s biskupstvím také společně penzion, kde se mohou lidé ubytovat a načerpat sílu, odpočinout a navštívit třeba Rešovské vodopády anebo hrad Sovinec, nebo jiné pamětihodnosti.“

Křížová cesta je o pár let mladší než kostel a stále je v perfektním stavu. Postavena byla v roce 1760 a od té doby prošla jen třemi rekonstrukcemi. Pouti se zúčastnili také někteří starostové obcí regionu.

Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Přijel se podívat na mši, na kterou ho pozval pan farář, už asi před rokem, a jelikož jsem dřív do Rudy jezdíval a dlouho jsem tady jezdil, tak jsem toto místo rád navštívil a zúčastnim se mši a potom cesty na Křížový vrch. Dlouho jsem tady nebyl a prokouklo to tak, jako většina okolí, jde vidět, že se tady něco dělá.“

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátora: „Jezdíme každoročně s maminkou, protože maminka je křesťanka, chodí do kostelíčka a těší se moc tady na místní křížovou cestu. A já se těším taky, protože když vystoupám křížovou cestu nahoru, tak je překrásný výhled na celé Olomoucko. Moc se těším, mám to tady ráda.“

Anketa, poutníci: „No určitě, půjdeme se podívat, my každoročně tady chodíme. Jsme tady víckrát, minimálně 20 let.“

„No určitě že půjdeme a uděláme si křížovou cestu. Pomalu každý rok tady jezdíme. My jsme z Uničova. Malým autobuskem jsme přijeli.“

„Nejsem tady poprvé, jezdím tady a je to tady velice pěkné, opravené a nádherný rozhled do kraje a krásné poutní místo. I v kostelíku je to moc pěkné, byli jsme i na mši svaté a byl to zážitek."

Křížová cesta má 14 zastavení a končí na vrcholu Křížového vrchu. Všechna zastavení jsou unikátní sochařská díla. Mezi nimi vyniká například 12. zastavení Ukřižování. Samotnou osadou Ruda prochází i žlutá turistická trasa, po které se kolem Fialova mlýna dostanete k oblíbeným Rešovským vodopádům.

---

Začala rekonstrukce zámku Linhartovy

Na zámku Linhartovy na Bruntálsku začala rozsáhlá rekonstrukce. Tou projde nejen celé horní patro, ale také sklepy, výtah a venkovní prostory. To vše díky českopolskému projektu. který hradí Evropská unie.

Na zámku Linhartovy se pilně pracuje. Zatímco ve sklepech se momentálně bourá betonová podlaha, kterou nahradí cihlová, v horním patře zámku už se chystají rošty na rabicové stropy.

Jaroslav Hrubý, kastelán zámku: „Po těch stropech pak se budou dělat fabiony, budou se potom měnit okna, pak podlahy. Potom ještě na chodbách budeme dělat dlažbu krásnou, nový výtah budeme mít, takže se to všechno krásně rozjíždí a tady ještě budeme mít nádherné dřevěné dveře vlastně podle původních fotografií, takže to dostane úplně ráz zámečku a nebudou z toho ty vylidněné sklady.“

Všech 21 nových dvoukřídlých dveří bude z masivu. Oken se bude měnit 150 a do původního stavu se budou brousit i schody. Součástí rekonstrukce je i výměna elektroinstalace a nové osvětlení..

Jaroslav Hrubý, kastelán zámku: „Třeba tady v téhle místnosti budou dva křišťálové lustry. které tady byly původně a tady bude led pásek, kdy to bude osvětleno ještě i jinak.“

Tady v těchto místech vznikne promenádní zóna ve tvaru osmičky a za mnou velké parkoviště. Celý zámek bude i nově oplocen. Dobrou zprávou je, že rekonstrukce neomezuje chod zámku.

Jaroslav Hrubý, kastelán zámku: „My jsme uzavřeli vrch, ale máme spodek otevřený, takže opravdu sezóna běží a musím říct, že máme obrovskou návštěvnost“

Anketa, návštěvníci zámku: „Těšíme se. Zámek neznáme, ale jsem zvědav, jak to bude vypadat tady. Vypadá to hezky, tak domácky zatím.“

„My jsme z Liberecka, takže jsme tady na dovolené a našli jsme tady ten zámek, tak se jdeme podívat. Zámek je jako zvenčí je velice hezký, tak uvidíme, co bude dál.“

Velkým tahákem jsou zejména noční prohlídky zámku, které vás zavedou i do jeho sklepení. Na noční prohlídku tady přijde za den až 3 tisíce lidí a spotřebuje se přes 10 tisíc svíček. A na závěr ještě dodám, že Rekonstrukce zámku si vyžádá zhruba 30 milionů korun a skončit by měla do konce září příštího roku.

---

Hudební Bruntálské úterky si získávají oblibu

Současná doba, vzhledem k různým hygienickým omezením, nepřeje velkým hudebním festivalům. Mnohé musely být zrušeny či odloženy. O to větší oblibu si mezi lidmi nacházejí menší hudební akce. Takovou je například série minifestivalů Bruntálské úterky.

Nadšený pořadatel Martin Zábranský se rozhodl pustit se do pořádání pěti podvečerních malých festivalů hned ve třech městech – Bruntále, Šternberku a Novém Jičíně. Nyní v polovině celé série je prostor na malou rekapitulaci.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: „ Jsme za polovinou projektu, máme za sebou v podstatě ve třech městech po třech večerech, a ta průměrná návštěvnost a to, jaké jsou na to ty reakce, mě přesvědčuje to tom, že se ten projekt povedl. Čekal jsem, že se bude objevovat zhruba 50 lidí za večer, máme průměr zhruba 60 lidí za večer.“

Po počáteční skromné divácké účasti si akce získává stále vetší okruh fanoušků. Na tu v pořadí třetí už přišla do bruntálského parku bezmála stovka diváků. A festiválek má svůj přínos i pro účinkující.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: "Tím, že třeba tady hrál například Slávek Janoušek, tak dostal ještě další nabídku hrát další koncert, takže nejenom, že se ta muzika šíří dál mezi ty lidi ale i ti interpreti z toho něco mají. A v tom je právě kouzlo téhleté akce."

Jiří Míža, kytarista a bluesman: „V Bruntále se mi hrálo poměrně dobře, protože bydlím kousek odsud, ve Staré Vsi kousek za Rýmařovem, tak je to skoro jako doma. Rozhodně je to určitě příjemné, protože se sejde malé množství lidí, kteří v tu danou chvíli mají zájem.“

Lucie Redlová, kytaristka a zpěvačka: „Skvělé, lidi přišli, poslouchali, bylo to milé.“

Václav Fajfr, Acus Trio Ostrava: „Tak dneska se mi hrálo úplně skvěle, bylo perfektní publikum, komáři neštípali, zazpívali jsme si všichni.“

Zbyněk Crha, Arrest Bruntál-Rýmařov: „V Bruntále se hrálo výborně, my jsme strašně rádi, že se nám tady hrálo výborně, protože jsme bruntálská kapela a doma není nikdo prorokem, ale dopadlo to naprosto fantasticky.“

Všichni muzikanti bez výjimky jsou rádi za každé pozvání. A jak sami potvrdili, vůbec nezáleží na velikosti pódia ani davech diváků.

Jiří Míža, kytarista a bluesman: „Muzikanti jsou samozřejmě nadržení hrát před lidma, zadarmo, za peníze, to je jedno, prostě chtějí hrát a jsou rádi, když prostě přijde 20, 30, 50, 100 lidí, takže to je ideální mnohdy.“

Lucie Redlová, kytaristka a zpěvačka: „Každé má svoje kouzlo, nebráním se hrát pro davy, cokoliv, hlavně když někdo přijde.“

Václav Fajfr, Acus Trio Ostrava: „Musím poděkovat Mikymu Zábranskému, že nás pozval, prostě v této těžké době je každý koncert svátkem pro nás.“

A na minifestivalu si můžou zahrát i další muzikanti, kteří mají zájem.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: „Kdokoli, kdo by si chtěl tady zahrát, je to i pro podporu místních muzikantů, ať si to tady vyzkouší. Není to žádný Open Mic ale je to i pro lidi, kteří by tady chtěli předvést svoji tvorbu.“

Speciální bonus v podobě podzimní šesté akce chystá Miky Zábranský pro Bruntál.

Martin „Miky“ Zábranský, pořadatel: „Chystáme ještě překvapení, protože bohužel nemohlo proběhnout Indiánské léto, tak jsme se rozhodli 11. září v pátek tady udělat ještě jeden večer vysloveně pro Bruntál, protože je vidět, že v Bruntále to taky docela žije, takže uvidíme, všechno je momentálně v jednání.“

V plánech pořadatelů jsou opět stejné akce ve stejných městech i v příštím roce. A pokud se přidá i některé další město, může počítat s jejich radou i pomocí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-14-08-2020-17-14