Jesenický expres

  • Děti z dětského domova na poznávacím pobytu v Karlově
  • Erasmus v Jeseníkách na téma lesnictví zavítal i do Bruntálu
  • Výlov Petrova rybníka v Krnově ukázal krásné kapry

Děti z dětského domova na poznávacím pobytu v Karlově

Obyvatelé Dětského domova ve Vrbně pod Pradědem se sešli V Karlově pod Pradědem na svém prvním vzdělávacím pobytu, pořádaném nadačním fondem Krok do života. A užili si tady opravdu nabitý program.

Nadační fond Krok do života založila loňská Miss České republiky Karolína Kopincová. Ta je současně patronkou i spolupracovnicí dětského domova.

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Od doby první pandemie koronaviru jsme začali s Kájou Kopincovou spolupracovat, Na základě tohoto jsme společně začali přemýšlet, jak těm dětem pomáhat."

Karolína Kopincová, vedoucí kursu, Miss Czech Republic 2020: „Je to nadační fond, který je zaměřený primárně na dětské domovy a vlastně tohle je náš první, startovací vzdělávací pobyt."

Děti jsme v Karlově zastihli v den, který byl z poloviny věnován finanční gramotnosti s profesionální lektorkou a z poloviny dovednostem v kurzu přežití v přírodě.

Věra Kříčková, lektorka: „Snažíme se s dětmi přijít na to, jakým způsobem by mohli žít, kolik by utráceli, až budou dospělí."

Klaudie, obyvatelka domova: „My teď se vlastně díváme na katalog bydlení.“

Aleš Vondra, agentura Hrana: „Děláme teďka kurs přežití pro děti. Techniky, orientace v terénu, rozdělávání ohně, stavba přístřešku, zajištění vody, potravy."

Vojtěch Lojka, instruktor: „Právě tady zkoušíme s křesadlem rozdělat oheň a kupodivu, my jsme nebyli první dvojice, která to zvládla, byla to tam za náma děcka.“

Anketa, děti: „Jo, já jsem to zapálila, mě to úplně v poho šlo.“

Za dětmi se přijelo podívat také vedení města Vrbna pod Pradědem.

Petr Kopinec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Mě se to velice líbí, protože se dívám, jak to děti zaujalo a pro ty děti je to obrovský přínos.“

Poslední odlehčovací den pobytu byl věnován výletu do místního skiareálu a vyjiždce na lanové dráze i sjezdu ze svahu. Karolína Kopincová se v listopadu bude účastnit v Portoricu soutěže Miss World. Už teď ale slíbila další pobyty pro dětské domovy v příštím roce.

---

Erasmus v Jeseníkách na téma lesnictví zavítal i do Bruntálu

Výměnný pobyt projektu Erasmus plus v Jeseníkách byl tentokrát zaměřen na téma lesnictví. 30 mladých lidí z celé Evropy se sjelo do Karlova pod Pradědem, aby načerpalo nové poznatky a pomohlo jesenickým lesům. Seznámili se také s městskými parky a výsadbou izolační zeleně.

Hosté z Turecka, Španělska, Rumunska, Portugalska, Polska a České republiky měli možnost také vzájemně porovnat problémy péče o lesy ve svých zemích.

Petr Pavlík, organizátor pobytu: „Někteří z nich dokonce mají už nějaké zkušenosti ohledně lesnictví a sami např. pracují i v neziskových organizacích, které se starají právě o výsadbu stromů a dnes co tady budeme dělat je to, že půjdeme do nedalekých lesů, kde budeme společně sbírat odpadky a v podstatě tímto způsobem ty lesy i čistit.“

Péči o zeleň i její výsadbu poznali účastníci přímo v terénu při pomoci lesům v Jeseníkách čištěním i novou výsadbou.

Diogo, Portugalsko: „Myslím, že je velice důležité, aby tyto ekologicky zaměřené projekty pokračovaly."

Miguel, Portugalsko: „Projekt je báječný, poznali jsme mnoho nového z těchto témat ve středu Evropy. Zvláště v České republice jsme se mnoho naučili. Děkuji všem organizátorům a všem lidem kolem včetně vedení okolních obcí za poskytnutí těchto možností.“

Bengisu, Turecko: „Díky tomuto projektu jsem se naučila mnohem více o lesích. Měli jsme možnost jít přímo do lesů a tím pádem jsem zvýšila svoje chápání toho, jak lesy fungují."

Projekt Erasmus zavítal také do Bruntálu, kde se účastníci seznámili se všemi městskými parky a především s projektem výsadby izolační zeleně na Jesenické ulici.

Lenka Vaňková, MěÚ Bruntál: „Celkem budeme vysazovat 105 stromů a druhově se bude jednat o javory, ozdobné hrušně a topoly italiky, zavětvované od země. Všechny budou dosahovat výšky kolem metru a půl."

Erasmus plus je výměnným pobytem. Umožňuje současně našim mladým lidem získat kontakty a nové poznatky v jiných zemích Evropy.

---

Výlov Petrova rybníka v Krnově ukázal krásné kapry

Předvánoční období patří tradičně výlovům rybníků a předznamenává bohatost štědrovečerního stolu. Letošní vánoce se o úrodu ryb opravdu nemusíme bát. Na krnovském Petrově rybníce vylovili množství druhů ryb i kapitální kousky kaprů.

Výlov rybníka je hodnocením celoroční péče rybářů. Na krnovském Petrově rybníce dopadl na jedničku.

Ivo Jedlička vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry: „Ryby máme narostlé pěkně letos, měli jsme poměrně velkou násadu už na jaře, takže přes relativní nepřízeň počasí, kdy bylo studené jaro i chladnější léto, tak nám ryby narostly do tržní velikosti."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V loňském roce to bylo 60 tun, vypadá to, že by letošní rok mohl být lepší."

Kromě kaprů bude vánoční nabídka obsahovat množství dalších druhů chutných ryb.

Ivo Jedlička vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry: „Amura, tolstolobika, lína a částečně i dravé druhy ryb, jako je štika, candát, bolen."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „V letošní nabídce budeme mít také tzv. kružberského pstruha, je to lososovitá ryba, která má výjimečné maso.“

Výlov je náročnou prací i rybářskou slavností. Na Petrově rybníce pracovalo na pět desítek rybářů.

Anketa, rybáři: „Tolstolobici. Krásná ryba.“

„Třídí teďka. Podle velikosti.“

Kuchař: „Dneska mají segedínský guláš, prdelačkovou polévku. A pečou se ryby.“

Anketa, návštěvníci: „Kupujeme si kapra, připravujeme ho klasicky jako řízek.“

„Mám rád kapra na řízek.“

„Já mám rád rybí polívku.“

„Kapra si většinou chytím a připravujeme ho klasicky, smaženého.“

Vlivem růstu cen energií, pohonných hmot i krmiv bude letos i cena ryb nepatrně vyšší, maximálně však o 4 koruny.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat