Dotace na úpravu běžeckých tras jsou nově na více let
MS kraj letos poprvé vyhlásil víceletý dotační program na úpravu běžeckých tras v Beskydech a Jeseníkách. Pro poskytovatele této služby měl k dispozici zhruba 11 milionů korun. Stačilo si o ně požádat.
V Moravskoslezském kraji je více jak 700 km běžeckých tras. Kvalitně upravené stopy jsou i díky krajskému úřadu, který na tuto službu každý rok poskytuje dotace. V letošní zimní sezóně dotační program zásadně změnil a vyhlásil ho na více let dopředu.
“A to proto, aby poskytovatelé právě této služby si mohli na základě žádosti také nakoupit za své peníze techniku a měli jakousi jistotu, že kraj právě podpoří tu službu jako takovou,” říká Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje
“V rámci MS kraje patříme k největším upravovatelům a už 15.sezónu vlastně se snažíme utvářet běžkařům kvalitní běžkařské podmínky a ty trasy jsou velice navštěvované, těší se velké oblibě. Dluží se poděkovat MS kraji za tu podporu, kterou dlouho dobu, dlouhá léta od něj cítíme a můžeme ty trasy upravovat v takovém rozsahu,” uvádí Ondřej Holub, starosta Malé Morávky
Na úpravu tras v širokém okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem slouží dvě rolby. Jedna nová, kterou si pořídili loni a jedna starší, kterou využívají na hůře přístupné úseky, při problémech s padajícími stromy nebo v případě, kdy je třeba něco vyprostit.
Nejoblíbenější trasou je z Mravencovky na Ostružnou a dále pak až na Skřítek
“Úplně úžasně běžky. Jednou za čas si chodím zaběžkovat a jako je to dobré. Nasněžilo pár cenťáků, takže to je dobré.”
“Jsem teďka poprvé na běžkách, je to super.”
“Poprvé, líbí, super.”
“Stopa je dobrá až na to, že jsem několikrát spadla, ale jinak se tady běžkuje dobře.Jsme tady se školou a já stojím poprvé na běžkách, takže mi to moc nejde, ale snažím se.”
“Běžkuje se mi úplně výborně, jsem na tom podruhé v životě, takže nedokážu odhadnout, jestli je dobrá nebo špatná, ale aspoň nějaký pohyb trošku.”
Zatím to vypadá, že za letošní zimní sezónu bude stát úprava běžeckých tras více než půl milionů a Moravskoslezský kraj na ni přispěje zhruba třemi sty tisíci korunami.
---
Krnovská porodnice si převzala další dvě ocenění
Krnovská porodnice patří k nejlepším v Česku a sbírá jedno ocenění za druhým. Aktuálně si převzala hned dva prestižní certifikáty, a to za vstřícný přístup k rodičkám a za vzornou spolupráci na projektu Přirozený porod v porodnici.
Budoucí maminky se mají v krnovské porodnici jako v bavlnce. Plní jima tady téměř všechna jejich přání. Není tak divu, že si ji vybírají ženy z širokého okolí.
“My jsme tady strašně spokojení, vybírali jsme porodnici strašně dlouho a jsme strašně rádi, že jsme si vybrali zrovna krnovskou porodnici, protože nám vyšli ve všem vstříc. Strašně krásně se tady o nás starají. Tady na novorozeneckém oddělení jsme jak na dovolené,” chválí porodnici jedna z čerstvých maminek.
“Ten přístup k rodičům celkově je tady výborný,” říká její manžel
“Snažíme se vyhovět rodičkám tak, aby měly porod takový, jaký si přejí. Aby i to zázemí měly takové, jaké chtějí. Na druhé straně vždycky dbáme na to, že rodí ve zdravotnickém zařízení, takže jsou určité hranice, které nikdy nepřijdeme.
Spádová oblast naše je vlastně celé Bruntálsko. Problém Krnova je, že leží na hranici s Polskem, takže polovička spádové kružnice je mimo náš region, takže k nám chodí i hodně rodiček z jiného regionu. Z Ostravska, Olomoucka apod.,” uvádí Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice
Krnovská porodnice patří mezi dvě desítky porodnic v Česku, které se zapojily do projektu Přirozený porod v porodnici a dlouhodobě si drží vysoký standard. Dobrou zprávou je, že v těchto porodnicích klesá počet porodů císařským řezem.
“Zde není nadbytek některých výkonů, které považujeme v porodnictví za rutinní a zároveň mají velmi spokojené rodičky. Jak teda ta tvrdá data z toho porodnictví, tak ta měkká data, ta spokojenost vlastně rodiček, je vynesla do popředí,” říká Tomáš Raiter, zakladatel projektu PPP
“Mají možnost u nás rodit ve stoje, v sedě, ve vaně, porod do vody, na porodním lůžku, na boku, na čtyřech. Může mít muzikoterapii, tzn., že svoji hudbu si může pustit, aromaterapii, masáže různé se provádějí,” dodává Lenka Petřeková, vrchní sestra
V krnovské porodnici se loni narodilo bezmála 800 dětí. Z toho o něco málo více chlapečků než holčiček. Nejoblíbenějšími jmény byly Tomáš a Eliška. A rodiče vybírali i exotická jména jako Laila-Sofia, Jasmína-Mia, Diego nebo Barnabáš.
---
Bruntálské Wellness centrum patřilo zamilovaným
Wellness centrum v Bruntále nabídlo romantickou atmosféru. Lidé si tu mohli zaplavat při svíčkách díky už tradičnímu valentýnskému koupání.
Růžovo-bílé
balónky, svíčky, romantická hudba. Nejen to nabídlo návštěvníkům
na svátek svatého Valentýna Wellness centrum v Bruntále.
Příjemnou atmosféru ocenili zejména zamilovaní.
„Připravili
jsme pro ně také masáž šíje, kterou můžou absolvovat v našem
wellness centru a je pro ně také připravený fotokoutek, kde si
můžou vlastně po vyfocení s rekvizitami odnést hned fotku.
Jinak
v mokrém baru a restauraci je připravené valentýnské menu, které
spočívá v pizze ve tvaru srdce a k tomu zákusek. Není to o té
kvantitě, ale spíš o tom, že si člověk přijde v podvečer toho
Valentýna udělat takový příjemný večer s partnerem, s
partnerkou,“ přibližuje manažerka Wellness centra Renata
Rychlíková.
Ve
Wellness centru je klasický plavecký bazén, dětský bazén,
vířivky a relaxační zóna, ve které jsou i parní sauny, tobogan
a divoká řeka.
Plavání
při svíčkách a valentýnské výzdobě si užili lidé všech
generací
Anketa,
návštěvníci Wellness centra: „Slavíme jako každý druhý
že.“
„Je
to hezký, když to tady je.“
„Výzdoba
je tu krásná.“
„Je
to pěkné.“
Každý,
kdo na Valentýna do Wellness centra zavítal, neodešel s prázdnou.
Při odchodu dostal na cestu perníkové srdíčko.
---