Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Zajímavosti z Jesenicka od reportéra a kameramana Karla Soukopa
  • Modernizace v krnovské nemocnici
  • Okresní kolo soutěže T-PROFI
  • Inverzní počasí láká k návštěvě hor

Modernizace v krnovské nemocnici

Díky spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině získalo urologické oddělení krnovské nemocnice nejmodernější ultrazvukový přístroj pro vyšetření mužské prostaty a její biopsii. Přístroj v hodnotě téměř 2,5 mil korun byl v Krnově právě uveden do provozu.

V současné době na trhu není k dispozici lepší zařízení.

Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Dneska jsme přivezli nejnovější přístroj BK 5000. Je to vlastně přístroj pro transrektální fúzní biopsie prostaty jak transrektálním přístupem, tak transperineálním. Zde máme vlastně ukázanou přímo biopsii, kterou jsme si nahráli, takže vidíme přímo odběr vzorků tkáně přímo z ložiska.“

Přístroj vlastně snímá prostatu pacienta a odebírá vzorky z podezřelých míst.

Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ty vzorky následně putují na histologické vyšetření a zkoumá se, co v tom vzorku je obsažené, jestli je to nějaký nádor nebo jestli je to jenom obyčejná tkáň.“

Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Jedná se o špičku, kterou budeme mít tady v Krnově. Cílem je, poskytnout nejvyšší kvalitu péče o naše urologické pacienty ve smyslu biopsií prostaty.“

Jednoznačným technickým pokrokem nového přístroje je především kvalita zobrazení oproti přístroji předchozímu.

Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ta prostata takhle když ji máme a když to srovnáme, jak jemný je ten obraz a když to porovnáme potom támhle s kvalitou zobrazení támhle toho staršího ultrazvuku, tak vidíme vlastně, že to zobrazení i to zrno je takové jemnější.“

Vyšetření není pro pacienta komfortní, negativní pocity je však možné eliminovat.

Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Je to samozřejmě nepříjemné vyšetření, ale dá se to zvládnout, vždycky je to o té spolupráci lékař versus pacient, v případě, že by byla velká alergická reakce pacienta, lze tento výkon udělat v anestezii.“

Dalším novým krokem modernizace nemocnice s regionálním spádovým územím byla rekonstrukce oddělení Jednotky intenzivní péče. Je další v řadě oddělení, která krnovská nemocnice modernizuje.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Loni jsme modernizovali ARO, letos jsme kompletně přestavěli chirurgickou JIPku, která je desetilůžková. Udělali jsme to opravdu z gruntu, že jsme vyměnili od podlah, nejen krytinu, ale i betonovou výplň podlahy, veškeré vybavení JIPky, monitorovací systém, nábytek pro sestry a podobně.“

Petr Gabriel, vedoucí Oddělení zdravotnické techniky: „Kromě samotných stavebních úprav, kdy proběhla rekonstrukce elektrických rozvodů, datových rozvodů a dále podlahy a nějaké zednické práce apod. Byla provedena výměna zdrojových mostů přímo u lůžek. Zdrojové mosty slouží k přivedení veškerých médií k pacientovi. Jedná se o medicinální plyny, silnoproudé, slaboproudé rozvody a potom k upevnění zdravotnických přístrojů přímo v poli pacienta tak, aby byly dobře dostupné a aby to vyhovovalo co nejvíce obsluze i pacientovi.“

Celou modernizaci oddělení JIP hradila nemocnice výhradně z vlastních zdrojů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Takže JIPka je kompletně zrekonstruovaná. Ta rekonstrukce sama o sobě stála skoro 6 mil korun, když si vezmeme jak věci stavební, které stály 3 miliony korun, tak vybavení přístrojovou technikou, které stálo další 3 miliony. To platila nemocnice z vlastních zdrojů a ta JIP bude teď spokojeně sloužit dalších 10, 15 let. Toto pracoviště je pro nás strašně důležité, protože je to JIP multioborová, takže jsou na ní hospitalizovaní pacienti po těžkých operacích chirurgických, ortopedických, i jiných operačních oborů.“

Krnovská nemocnice se také v uplynulém roce stala vítězem projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice.

---

Okresní kolo soutěže T-PROFI

Soutěžní týmy, složené z žáků, studentů a zástupců firem okresu se sešly na okresním kole náročné technické soutěže. Ta prověřila nejen jejich odborné znalosti, ale také dovednost a technickou zdatnost při práci s montážními plány.

Soutěž se letos konala v Bruntálské firmě Alfachrom a vyžadovala kromě znalostí a dovedností také pevné nervy soutěžících.

Aleš Koutný, ředitel pořádající firmy: „Z Obchodní komory z Prahy jsme dostali zadání, takže každý z týmů dostal svoje zadání na práci, kterou bude muset během 2 a půl hodiny muset zvládnout a odevzdat a potom ji následně prezentovat. Zadání je pro všechny týmy stejné a mají všichni stejný čas na vlastní provedení.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem rád, že v letošním roce se soutěž přesunula z Krnova do Bruntálu. Zastoupení v Bruntále máme vlastně ze dvou středních škol, celkem tři týmy, no a já věřím, podle toho, jak jsem se teď díval, protože bude z chvilku vyhodnocení, že možná jeden tým z Bruntálu konečně postoupí do dalšího kola.“

Všechny týmy pracovaly na stejném zadání montáže dálkově ovládaného auta ze známé stavebnice Merkur.

Boris Šraut, ČVUT Praha, odborný garant soutěže: Vybrali jsme montáž závodního vozu a vybavení závodního okruhu, aby kluci měli možnost si vyzkoušet co je za obtíž, když mají podle plánu sestavit model. Ten model by měl být pro ně atraktivní, jako auto. S tím autem potom závodili a samozřejmě, přihlíželi jsme při shodě bodů mezi týmy k tomu, kdo zvítězil v závodě. Takže doufám, že se jim to líbilo a že se něco naučili.“

Filip Stuchlík, soutěžící: „Doma Merkura nemám, ale na základní škole jsem skládal rád z Merkuru.“

Josef Lazur, soutěžící: „My jsme z Bruntálu, průmyslová škola a obchodní akademie, myslím si, že se nám to dneska docela povedlo, myslím si, že mluvím za všechny a jsme spokojení. Nějaké chybičky tam asi budou.“

Michal Švrček, soutěžící: „Pro mě bylo z toho stavění nejtěžší asi to depo.“

Klára Vozníčková, soutěžící: „Pro mě bylo nejtěžší udělat ten spodek auta.“

Celá soutěž je součástí postupového žebříčku a proběhla pod dohledem zástupců Okresní hospodářské komory.

Šárka Neugebauerová, ředitelka Okresní hospodářské komory: „Vítěz okresního kola, což je páté kolo, tak bude tradičně postupovat na krajské kolo do Ostravy a vítěz kraje potom může postoupit až na Prahu.“

Vítězem a postupujícím do krajského kola byl nakonec tým složený ze ZŠ Jesenická bruntálské Průmyslové školy a obchodní akademie a firmy All invest.

---

Inverzní počasí láká k návštěvě hor

Na horách panují skvělé podmínky pro milovníky všech zimních sportů. Stojí za tím nejen bohatá sněhová nadílka, ale také inverzní počasí, díky kterému je tam tepleji než v nížinách a po celé dny svítí sluníčko.

V Jeseníkách se v těchto dnech radují z velké návštěvnosti lyžařů, běžkařů i pěších turistů. Hory pokrývá až jeden a půl metru sněhu a v provozu je většina sjezdovek i běžeckých tratí.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pro běžkaře jsou k dispozici tratě od Alfrédky směrem ke Skřítku, Kolem Skřítku už jsou taky vyfrézované tratě. Tam je sněhová pokrývka dostatečná, myslím, že tomu odpovídá i návštěvnost těch běžkařů. Z Karlova se dají nasadit běžky už přímo v areálu nebo na vedlejších cestách a dá se jít směrem k hřebenu nebo k Alfrédce.”

Upraveny jsou i běžecké tratě z Ovčárny na Švýcárnu a dále pak na Červenohorské sedlo.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Tratě pokračují z Červenohorského sedla až na Vřesovou studánku, tam strojová úprava končí a pokračuje tam prošlápnutá stopa přes Trojmezí, přes Vozku, přes Keprník až na chatu Šerák.”

Běžecké tratě se pravidelně kontrolují a upravují podle toho, v jakém jsou stavu.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pokud sněží, tak se upravují i vícekrát denně, pokud ta trať vydrží bez náporu lyžařů v dobrém stavu, tak i dva tři dny tam ta rolba nemusí jet.”

Co se týká sjezdových tratí, pak na Pradědu je v provozu 5 lanovek a vleků a skvělé podmínky jsou i v nižších polohách Jeseníků.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Letošní zima je z pohledu počasí maximálně příznivá. Už jsme dlouho, vlastně od covidových dob takovou nezažili. Sněhu na sjezdovkách je zhruba metr, mimo sjezdovky kolem 20, 30 cm a vzhledem k inverzi, která údolí halí do mlhy a zimy a hory pohlcuje sluneční záření, tak je to nádhera.”

anketa: návštěvníci Jeseníků: “Podmínky pro lyžování jsou perfektní. Atmosféra, já si myslím, že jsme tady s partou kluků, kdy máme na starosti děcka na předávání lyžařského kurzu a je to parádní. Máme takovou pánskou jízdu, takže si to užíváme náramně.”

“Dneska nelyžujeme, dneska jsme šli pěšky nahoru. U nás v Šumperku je -5 a tady je plus 10. Takže paráda. Parádička, vidíte.”

“Přijeli jsme z Opavy. Líbí se nám tady moc, počasí je krásné, super, užíváme si to.”

“Je to moc krásné, nikdy jsem na takové dlouhé a krásné sjezdovce nebyla, takže letos poprvé. Jde to dobře, sníh je kvalitní, počasí výborné, takže super.”

Na Kopřivné si můžete nejen dobře zalyžovat, ale také obdivovat obří sněhové sochy, kterých je tady je celkem 5.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Každý rok máme program těch sněhových soch, letos jsme vynechali ledové i kvůli tomu teplu, tak máme obrovské sochy ze sněhu a vlastně jsou to jako vždycky zvířata. Ty velké sněhové sochy mají výhodu v tom, že není tak velký problém je, jak my říkáme, ofrešovat, opravit na rozdíl od těch ledových, které když začnou tát, tak už se to opravit nedá.”

Vleky jezdí také v Karlově, Koutech nad Desnou, na Ramzové, Dolní Moravě nebo na Červenohorském sedle.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
24. ledna 2025, 17:14

Modernizace v krnovské nemocnici

Díky spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině získalo urologické oddělení krnovské nemocnice nejmodernější ultrazvukový přístroj pro vyšetření mužské prostaty a její biopsii. Přístroj v hodnotě téměř 2,5 mil korun byl v Krnově právě uveden do provozu.

V současné době na trhu není k dispozici lepší zařízení.

Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Dneska jsme přivezli nejnovější přístroj BK 5000. Je to vlastně přístroj pro transrektální fúzní biopsie prostaty jak transrektálním přístupem, tak transperineálním. Zde máme vlastně ukázanou přímo biopsii, kterou jsme si nahráli, takže vidíme přímo odběr vzorků tkáně přímo z ložiska.“

Přístroj vlastně snímá prostatu pacienta a odebírá vzorky z podezřelých míst.

Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ty vzorky následně putují na histologické vyšetření a zkoumá se, co v tom vzorku je obsažené, jestli je to nějaký nádor nebo jestli je to jenom obyčejná tkáň.“

Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Jedná se o špičku, kterou budeme mít tady v Krnově. Cílem je, poskytnout nejvyšší kvalitu péče o naše urologické pacienty ve smyslu biopsií prostaty.“

Jednoznačným technickým pokrokem nového přístroje je především kvalita zobrazení oproti přístroji předchozímu.

Martin Brachtl, zástupce dodavatele: „Ta prostata takhle když ji máme a když to srovnáme, jak jemný je ten obraz a když to porovnáme potom támhle s kvalitou zobrazení támhle toho staršího ultrazvuku, tak vidíme vlastně, že to zobrazení i to zrno je takové jemnější.“

Vyšetření není pro pacienta komfortní, negativní pocity je však možné eliminovat.

Jan Pulcer, primář urologie SZZ Krnov: „Je to samozřejmě nepříjemné vyšetření, ale dá se to zvládnout, vždycky je to o té spolupráci lékař versus pacient, v případě, že by byla velká alergická reakce pacienta, lze tento výkon udělat v anestezii.“

Dalším novým krokem modernizace nemocnice s regionálním spádovým územím byla rekonstrukce oddělení Jednotky intenzivní péče. Je další v řadě oddělení, která krnovská nemocnice modernizuje.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Loni jsme modernizovali ARO, letos jsme kompletně přestavěli chirurgickou JIPku, která je desetilůžková. Udělali jsme to opravdu z gruntu, že jsme vyměnili od podlah, nejen krytinu, ale i betonovou výplň podlahy, veškeré vybavení JIPky, monitorovací systém, nábytek pro sestry a podobně.“

Petr Gabriel, vedoucí Oddělení zdravotnické techniky: „Kromě samotných stavebních úprav, kdy proběhla rekonstrukce elektrických rozvodů, datových rozvodů a dále podlahy a nějaké zednické práce apod. Byla provedena výměna zdrojových mostů přímo u lůžek. Zdrojové mosty slouží k přivedení veškerých médií k pacientovi. Jedná se o medicinální plyny, silnoproudé, slaboproudé rozvody a potom k upevnění zdravotnických přístrojů přímo v poli pacienta tak, aby byly dobře dostupné a aby to vyhovovalo co nejvíce obsluze i pacientovi.“

Celou modernizaci oddělení JIP hradila nemocnice výhradně z vlastních zdrojů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Takže JIPka je kompletně zrekonstruovaná. Ta rekonstrukce sama o sobě stála skoro 6 mil korun, když si vezmeme jak věci stavební, které stály 3 miliony korun, tak vybavení přístrojovou technikou, které stálo další 3 miliony. To platila nemocnice z vlastních zdrojů a ta JIP bude teď spokojeně sloužit dalších 10, 15 let. Toto pracoviště je pro nás strašně důležité, protože je to JIP multioborová, takže jsou na ní hospitalizovaní pacienti po těžkých operacích chirurgických, ortopedických, i jiných operačních oborů.“

Krnovská nemocnice se také v uplynulém roce stala vítězem projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice.

---

Okresní kolo soutěže T-PROFI

Soutěžní týmy, složené z žáků, studentů a zástupců firem okresu se sešly na okresním kole náročné technické soutěže. Ta prověřila nejen jejich odborné znalosti, ale také dovednost a technickou zdatnost při práci s montážními plány.

Soutěž se letos konala v Bruntálské firmě Alfachrom a vyžadovala kromě znalostí a dovedností také pevné nervy soutěžících.

Aleš Koutný, ředitel pořádající firmy: „Z Obchodní komory z Prahy jsme dostali zadání, takže každý z týmů dostal svoje zadání na práci, kterou bude muset během 2 a půl hodiny muset zvládnout a odevzdat a potom ji následně prezentovat. Zadání je pro všechny týmy stejné a mají všichni stejný čas na vlastní provedení.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem rád, že v letošním roce se soutěž přesunula z Krnova do Bruntálu. Zastoupení v Bruntále máme vlastně ze dvou středních škol, celkem tři týmy, no a já věřím, podle toho, jak jsem se teď díval, protože bude z chvilku vyhodnocení, že možná jeden tým z Bruntálu konečně postoupí do dalšího kola.“

Všechny týmy pracovaly na stejném zadání montáže dálkově ovládaného auta ze známé stavebnice Merkur.

Boris Šraut, ČVUT Praha, odborný garant soutěže: Vybrali jsme montáž závodního vozu a vybavení závodního okruhu, aby kluci měli možnost si vyzkoušet co je za obtíž, když mají podle plánu sestavit model. Ten model by měl být pro ně atraktivní, jako auto. S tím autem potom závodili a samozřejmě, přihlíželi jsme při shodě bodů mezi týmy k tomu, kdo zvítězil v závodě. Takže doufám, že se jim to líbilo a že se něco naučili.“

Filip Stuchlík, soutěžící: „Doma Merkura nemám, ale na základní škole jsem skládal rád z Merkuru.“

Josef Lazur, soutěžící: „My jsme z Bruntálu, průmyslová škola a obchodní akademie, myslím si, že se nám to dneska docela povedlo, myslím si, že mluvím za všechny a jsme spokojení. Nějaké chybičky tam asi budou.“

Michal Švrček, soutěžící: „Pro mě bylo z toho stavění nejtěžší asi to depo.“

Klára Vozníčková, soutěžící: „Pro mě bylo nejtěžší udělat ten spodek auta.“

Celá soutěž je součástí postupového žebříčku a proběhla pod dohledem zástupců Okresní hospodářské komory.

Šárka Neugebauerová, ředitelka Okresní hospodářské komory: „Vítěz okresního kola, což je páté kolo, tak bude tradičně postupovat na krajské kolo do Ostravy a vítěz kraje potom může postoupit až na Prahu.“

Vítězem a postupujícím do krajského kola byl nakonec tým složený ze ZŠ Jesenická bruntálské Průmyslové školy a obchodní akademie a firmy All invest.

---

Inverzní počasí láká k návštěvě hor

Na horách panují skvělé podmínky pro milovníky všech zimních sportů. Stojí za tím nejen bohatá sněhová nadílka, ale také inverzní počasí, díky kterému je tam tepleji než v nížinách a po celé dny svítí sluníčko.

V Jeseníkách se v těchto dnech radují z velké návštěvnosti lyžařů, běžkařů i pěších turistů. Hory pokrývá až jeden a půl metru sněhu a v provozu je většina sjezdovek i běžeckých tratí.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pro běžkaře jsou k dispozici tratě od Alfrédky směrem ke Skřítku, Kolem Skřítku už jsou taky vyfrézované tratě. Tam je sněhová pokrývka dostatečná, myslím, že tomu odpovídá i návštěvnost těch běžkařů. Z Karlova se dají nasadit běžky už přímo v areálu nebo na vedlejších cestách a dá se jít směrem k hřebenu nebo k Alfrédce.”

Upraveny jsou i běžecké tratě z Ovčárny na Švýcárnu a dále pak na Červenohorské sedlo.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Tratě pokračují z Červenohorského sedla až na Vřesovou studánku, tam strojová úprava končí a pokračuje tam prošlápnutá stopa přes Trojmezí, přes Vozku, přes Keprník až na chatu Šerák.”

Běžecké tratě se pravidelně kontrolují a upravují podle toho, v jakém jsou stavu.

Ondřej Škovránek, Horská služba Karlov: “Pokud sněží, tak se upravují i vícekrát denně, pokud ta trať vydrží bez náporu lyžařů v dobrém stavu, tak i dva tři dny tam ta rolba nemusí jet.”

Co se týká sjezdových tratí, pak na Pradědu je v provozu 5 lanovek a vleků a skvělé podmínky jsou i v nižších polohách Jeseníků.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Letošní zima je z pohledu počasí maximálně příznivá. Už jsme dlouho, vlastně od covidových dob takovou nezažili. Sněhu na sjezdovkách je zhruba metr, mimo sjezdovky kolem 20, 30 cm a vzhledem k inverzi, která údolí halí do mlhy a zimy a hory pohlcuje sluneční záření, tak je to nádhera.”

anketa: návštěvníci Jeseníků: “Podmínky pro lyžování jsou perfektní. Atmosféra, já si myslím, že jsme tady s partou kluků, kdy máme na starosti děcka na předávání lyžařského kurzu a je to parádní. Máme takovou pánskou jízdu, takže si to užíváme náramně.”

“Dneska nelyžujeme, dneska jsme šli pěšky nahoru. U nás v Šumperku je -5 a tady je plus 10. Takže paráda. Parádička, vidíte.”

“Přijeli jsme z Opavy. Líbí se nám tady moc, počasí je krásné, super, užíváme si to.”

“Je to moc krásné, nikdy jsem na takové dlouhé a krásné sjezdovce nebyla, takže letos poprvé. Jde to dobře, sníh je kvalitní, počasí výborné, takže super.”

Na Kopřivné si můžete nejen dobře zalyžovat, ale také obdivovat obří sněhové sochy, kterých je tady je celkem 5.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: “Každý rok máme program těch sněhových soch, letos jsme vynechali ledové i kvůli tomu teplu, tak máme obrovské sochy ze sněhu a vlastně jsou to jako vždycky zvířata. Ty velké sněhové sochy mají výhodu v tom, že není tak velký problém je, jak my říkáme, ofrešovat, opravit na rozdíl od těch ledových, které když začnou tát, tak už se to opravit nedá.”

Vleky jezdí také v Karlově, Koutech nad Desnou, na Ramzové, Dolní Moravě nebo na Červenohorském sedle.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-24-01-2025-17-14