Jesenický expres
- Pojez fest lákal do Karlovy Studánky
- 21. Borůvkové hody v Malé Morávce
- Závody dračích lodí na Slezské Hartě
Desítky stánků, stovky návštěvníků, nepřeberné množství chutí a vůní. To vše bylo kulisou gastrofestivalu Pojez, který se konal v lázeňské obci Karlova Studánka. Uspokojil doslova všechny lidské smysly, představil nové držitele cen Regionální potravina a lákal i na bohatý doprovodný program.
Strategickým partnerem festivalu je Moravskoslezský kraj, společnost MS Tourism a horské lázně Karlova Studánka
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Gastrofestival, který se v Karlově Studánce odehrává, navazuje na tradici Jak šmakuje Moravskoslezsko a já jsem velmi rád, že tenhle festival Pojez se může odehrávat znovu tady v krásném prostředí lázeňského duchu v Karlově Studánce."
Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Naprosto fantastická nálada, úžasná kulisa, lidi se vůbec nenechali otrávit ani tím trochu zašmodrchaným počasím, takovým typickým horským. Já jsem maximálně spokojený, že se to všem líbí a že navštívili Karlovu Studánku.“
Ladislav Václavec (ANO), senátor: „Atmosféra je skvělá, ochutnal jsem jenom tady místní chleba, připadá mi to skvělé a i to počasí, které je sice pro tuto akci nepříjemné, ale zase nám porostou všem hřiby, takže buďme rádi.“
Pestrou nabídku v desítkách stánků doplnily gastronomické prezentace přímo na pódiu.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Já jsem očekával a vznesl jsem požadavek, že bych rád okusil nějaké šunkofleky, protože to je moje oblíbené jídlo. Potěch letech, kdy člověk zkouší všechno možné, tak se nakonec vrací k tomu klasickému. Jak to vypadá, tak asi uspokojen nebudu, ale na druhou stranu je tady spousta dalšího jídla zajímavého, takže rád něco vyzkouším i jiného.“
Vojtěch Kotas: „Tady máme dýňový chleba, který je vlastně s trochou kurkumy a s medem, Tady máme obyčejný kváskový chleba, tu je vlastně ciabatta neboli počesku veka a tady máme ještě Tartini chléb ze 4 druhů mouky. Ještě tady nabízíme šneky skořicové, sladké jsou nebo bábovku či borůvkový koláč.“
Nela Vostřáková: „Zdobila jsem to sama. Mám tam čokoládový krém a nějaké zdobení.“
Michal Kukučka: „Různé druhy chilli, burgery, hot dogy, máme to vlastně se spojením Řeznictví U bobra. Chilli vyrábíme sami. Máme tady různé habanera, od nejnižší pálivosti po ty nejvyšší až úplně jako do extrému.“
Alena Zachodilová: „Máme tady vlastně náš výrobek, Zlatý zázvorák, ten je ze zázvoru čerstvého a z koření.“
Speciální doprovodnou akcí bylo vyhodnocení soutěže Regionální potravina a série hudebních vystoupení, zahájena legendární kapelou Buty.
---
Malá Morávka v podhůří Jeseníků se o víkendu stala cílem tisíců návštěvníků z celé země. Tradiční Borůvkové hody se tady konaly již pojednadvacáté. Za oblíbenými a také zdravými lesními plody sem přijíždí každým rokem více zájemců. A nejde jen o bezhlavé nákupy.
Drobné lesní ovoce s rodu Brusnic má latinský název Vaccinum a stejně tak i působí. Obsahuje velkou škálu zdraví prospěšných látek a stejně pestré je i jejich využití.
Anketa, návštěvníci hodů: „To jsou borůvky, naložené v rumu.“
„Palačinky, vdolečky, všechno.“
„Knedlíky.“
Na oblíbené akci spolupracovalo také 15 místních restaurací.
Ondřej Holub (nez.), starosta Malé Morávky: „Na nich to vlastně stojí. Ta akce bez dobré spolupráce s restauracemi by nešla realizovat.“
Boris Keka, koordinátor a moderátor: „V minulých ročnících se nám velmi osvědčil bezplatný borůvkový autobus.“
Marek Bokůlvka, restauratér: „Nabízíme tady hamburge s borůvkovým chutney, medailonky s borůvkovou omáčkou, potom borůvkový chees cake.“
Michal Novák, restauratér: „Máme tam pastiňákovou polévku s borůvkovou pěnou, výborný daňčí hřbet s borůvkovým demi glass.“
Radek Houser, olympionik ve snowboard crossu, výrobce a prodejce: „Míchané nápoje všeho druhu, s borůvkami, bez borůvek.“
Sběr borůvek není vůbec jednoduchý. Vzhledem k letošnímu suchu, rostou jen ve vyšších polohách a sběrači jejich místa pečlivě tají.
Anketa, prodejci: „Máme z Jeseníků.“
„Borůvky sbírám já s taťkou a občas i brácha.“
Na borůvkovém jarmarku si lidé mohli pořídit pestrý sortiment zboží s borůvkovou tématikou.
Boris Keka, koordinátor a moderátor: „Tak se snažíme, aby každý prodejce, který za námi přijede, měl ve své nabídce alespoň část sortimentu, inspirovaného borůvkami.“
Ladislav Václavec (ANO), senátor: „Ten zážitek tady spojuje všechny lidi a určitě se všichni dobře baví.“
Pro všechny v Malé Morávce více než kde jinde, platilo klasické české přání „Na zdraví.“
---
Silnice, parkoviště, stanové městečko i zátoku v Leskovci nad Moravicí zaplnily davy návštěvníků a především závodníků největšího závodu v regionu. Závody dračích lodí si získaly výbornou pověst a dokonale prověřily organizační schopnosti rozsáhlého pořadatelského týmu.
Na start letošních dračích lodí se přihlásil rekordní počet posádek z celé republiky.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Máme přihlášeno v tomto roce 48 závodních týmů, kteří to zase nepodcenili, protože tady mají krásné kostýmy, mají stanové městečko, které si vybudovaly vlastně samy, takže všechno hraje. Chtěl bych poděkovat všem organizátorům.“
Závody probíhaly po celý víkend. Již v pátek byly zahájeny tréninkovými jízdami. Na plno odstartoval také doprovodný program pro návštěvníky.
Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě samotných závodů jsme přichystali doprovodný program. Kromě kulturního programu umělců tady máme pro děti nějaké padací mosty, atrakce pro děti, koníky, máme tady závody paddle boardů pro veřejnost a samozřejmě každý rok tady máme i vrtulník, který umožní návštěvníkům, vylétnout i nad přehradu.“
Velkou zajímavostí festivalu byla i předváděcí jízda kol na dusíkový pohon. Projekt vzniká ve spolupráci s Košickým samosprávným krajem.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to unikát, poprvé na Slezské Hartě je ne jenom elektrika, kde máme elektriku na lodi a na kolech, ale tady máme dneska už i novou technologii, což je H2, tedy vodík.“
Matěj Ovčiarka, zástupce ředitele Úřadu Košického kraje: „Jsem tady kvůli tomu, že naše kraje spolupodepsaly dohodu o spolupráci, memorandum. Moc se mi tu líbí, dokonce tady začínám rodinnou dovolenou. Nechali jsme se inspirovat, chtěli bychom také tak mít na Ružině u Košic mít výletní loď a také závody dračích lodí, takže je to dokonalá inspirace tady.“
Sobota patřila atraktivním stíhacím závodům na 200 metrů, ve kterých rozhodovala síla i souhra závodících týmů. V neděli pak lodě absolvovaly dálkový závod na jeden kilometr. Okolní obce závodily o pohár Mikroregionu Slezská Harta, všechny ostatní lodě pak o pohár MS kraje.
Ivan Fehervári, starosta a vedoucí týmu Razová: „Ano, opět Razová Team, který dneska závodí. Není to už to, co bývalo, protože mladí nemají zájem soutěžit, takže jsme tady stará parta doufejme, že to dotáhneme do zdárného konce.“
Posádky lodí tvoří vždy 20 závodníků a jeden bubeník, který udává tempo pádlování. Samozřejmostí byly kroje, masky a převleky jednotlivých týmů.
Richard Šanda, tým Staroměstská jelita: „Jsme ze Starého města Staroměstská jelita a myslím, že tým zapádloval perfektně, krásný čas, jsme spokojeni, atmosféry si užíváme, je to bezvadné, počasí nám dneska přeje.“
Jaromír Vrobel, tým Staroměstská jelita: „No my ji vyhrajeme, my už jsme trénovali nástup na pódium. To už máme natrénované a teď jenom odjet ten závod.“
Míra Šmíd, tým Křupky na vodě: „No my jsme Křupky na vodě a jsme taková sbíranina. Většina je z Bruntálu, Rýmařoc, Praha, Slovensko. Daří se nám, zatím jsme tak nějak na těch polovičních místech, uvidíme po této rozplavbě.“
Filip Pavlas, tým VonDrak: „My jsme tady za tým Iva Vondráka a jsme takhle posbíraný celý tým, Ostrava, Karviná, Rychvald, Havířov, takže takhle různě. Trénaovali jsme vlastně včera, plus ještě dneska ráno jsme něco potrénovali. Zatím se daří, doufám, že to bude ještě lepší.“
Roman Tesař, tým Tesíci: „My jsme z České Vsi, jsme tady porpvé, zkoušíme tu jízdu a ten zážitek z dračích lodí. Daří se nám. První jízdu jsme měli kolem minuty.“
Jirka Šíma, tým Crossfight: „Crossfight z Bruntálu. Druhá jízda byla dobrá.“
Lubomír Hilgert, tým Erdrich Umfortechnik: „Já jsem z Krnova a závodíme tady dračí lodě za tým Erdrich. Zatím první rozjížďku jsme byli první. Teď jedem na druhou, doufám, že to dáme.“
Bedřich Buťák (nez.). starosta Leskovce nad Moravicí: „My jsme Domácí samozřejmě, protože jsme z Leskovce, většina z nás je z Leskovce a doufám, že navážeme na dobré výsledky. Určitě bych chtěl poděkovat všem obcím Mikroregionu Slezská Harta, kteří poskytli dobrovolníky, kteří tady stavěli celý týden areál, chystali to, abychom tady mohli fungovat, samozřejmě sponzoři no a všichni, policie, hasiči, záchranka, všem velké díky.“
V sobotním sprintu uspěla nejlépe posádka Dragon Boat Ostrava, před týmy Dobrá práce, Admirál, a Staroměstská jelita. Ve vloženém závodě obcí Mikroregionu zvítězili Vykotlaní duby z Horního Benešova před Kočovskými kozly a Stránskými bejky. V náročném nedělním kilometrovém vytrvalostním závodě zvítězili opět ostravští Dragon Boat před bruntálským Crossfightem a Šternberskou střelou a za Mikroregion Stránští bejci z Dlouhé Stráně.
---
Desítky stánků, stovky návštěvníků, nepřeberné množství chutí a vůní. To vše bylo kulisou gastrofestivalu Pojez, který se konal v lázeňské obci Karlova Studánka. Uspokojil doslova všechny lidské smysly, představil nové držitele cen Regionální potravina a lákal i na bohatý doprovodný program.
Strategickým partnerem festivalu je Moravskoslezský kraj, společnost MS Tourism a horské lázně Karlova Studánka
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Gastrofestival, který se v Karlově Studánce odehrává, navazuje na tradici Jak šmakuje Moravskoslezsko a já jsem velmi rád, že tenhle festival Pojez se může odehrávat znovu tady v krásném prostředí lázeňského duchu v Karlově Studánce."
Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Naprosto fantastická nálada, úžasná kulisa, lidi se vůbec nenechali otrávit ani tím trochu zašmodrchaným počasím, takovým typickým horským. Já jsem maximálně spokojený, že se to všem líbí a že navštívili Karlovu Studánku.“
Ladislav Václavec (ANO), senátor: „Atmosféra je skvělá, ochutnal jsem jenom tady místní chleba, připadá mi to skvělé a i to počasí, které je sice pro tuto akci nepříjemné, ale zase nám porostou všem hřiby, takže buďme rádi.“
Pestrou nabídku v desítkách stánků doplnily gastronomické prezentace přímo na pódiu.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Já jsem očekával a vznesl jsem požadavek, že bych rád okusil nějaké šunkofleky, protože to je moje oblíbené jídlo. Potěch letech, kdy člověk zkouší všechno možné, tak se nakonec vrací k tomu klasickému. Jak to vypadá, tak asi uspokojen nebudu, ale na druhou stranu je tady spousta dalšího jídla zajímavého, takže rád něco vyzkouším i jiného.“
Vojtěch Kotas: „Tady máme dýňový chleba, který je vlastně s trochou kurkumy a s medem, Tady máme obyčejný kváskový chleba, tu je vlastně ciabatta neboli počesku veka a tady máme ještě Tartini chléb ze 4 druhů mouky. Ještě tady nabízíme šneky skořicové, sladké jsou nebo bábovku či borůvkový koláč.“
Nela Vostřáková: „Zdobila jsem to sama. Mám tam čokoládový krém a nějaké zdobení.“
Michal Kukučka: „Různé druhy chilli, burgery, hot dogy, máme to vlastně se spojením Řeznictví U bobra. Chilli vyrábíme sami. Máme tady různé habanera, od nejnižší pálivosti po ty nejvyšší až úplně jako do extrému.“
Alena Zachodilová: „Máme tady vlastně náš výrobek, Zlatý zázvorák, ten je ze zázvoru čerstvého a z koření.“
Speciální doprovodnou akcí bylo vyhodnocení soutěže Regionální potravina a série hudebních vystoupení, zahájena legendární kapelou Buty.
---
Malá Morávka v podhůří Jeseníků se o víkendu stala cílem tisíců návštěvníků z celé země. Tradiční Borůvkové hody se tady konaly již pojednadvacáté. Za oblíbenými a také zdravými lesními plody sem přijíždí každým rokem více zájemců. A nejde jen o bezhlavé nákupy.
Drobné lesní ovoce s rodu Brusnic má latinský název Vaccinum a stejně tak i působí. Obsahuje velkou škálu zdraví prospěšných látek a stejně pestré je i jejich využití.
Anketa, návštěvníci hodů: „To jsou borůvky, naložené v rumu.“
„Palačinky, vdolečky, všechno.“
„Knedlíky.“
Na oblíbené akci spolupracovalo také 15 místních restaurací.
Ondřej Holub (nez.), starosta Malé Morávky: „Na nich to vlastně stojí. Ta akce bez dobré spolupráce s restauracemi by nešla realizovat.“
Boris Keka, koordinátor a moderátor: „V minulých ročnících se nám velmi osvědčil bezplatný borůvkový autobus.“
Marek Bokůlvka, restauratér: „Nabízíme tady hamburge s borůvkovým chutney, medailonky s borůvkovou omáčkou, potom borůvkový chees cake.“
Michal Novák, restauratér: „Máme tam pastiňákovou polévku s borůvkovou pěnou, výborný daňčí hřbet s borůvkovým demi glass.“
Radek Houser, olympionik ve snowboard crossu, výrobce a prodejce: „Míchané nápoje všeho druhu, s borůvkami, bez borůvek.“
Sběr borůvek není vůbec jednoduchý. Vzhledem k letošnímu suchu, rostou jen ve vyšších polohách a sběrači jejich místa pečlivě tají.
Anketa, prodejci: „Máme z Jeseníků.“
„Borůvky sbírám já s taťkou a občas i brácha.“
Na borůvkovém jarmarku si lidé mohli pořídit pestrý sortiment zboží s borůvkovou tématikou.
Boris Keka, koordinátor a moderátor: „Tak se snažíme, aby každý prodejce, který za námi přijede, měl ve své nabídce alespoň část sortimentu, inspirovaného borůvkami.“
Ladislav Václavec (ANO), senátor: „Ten zážitek tady spojuje všechny lidi a určitě se všichni dobře baví.“
Pro všechny v Malé Morávce více než kde jinde, platilo klasické české přání „Na zdraví.“
---
Silnice, parkoviště, stanové městečko i zátoku v Leskovci nad Moravicí zaplnily davy návštěvníků a především závodníků největšího závodu v regionu. Závody dračích lodí si získaly výbornou pověst a dokonale prověřily organizační schopnosti rozsáhlého pořadatelského týmu.
Na start letošních dračích lodí se přihlásil rekordní počet posádek z celé republiky.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Máme přihlášeno v tomto roce 48 závodních týmů, kteří to zase nepodcenili, protože tady mají krásné kostýmy, mají stanové městečko, které si vybudovaly vlastně samy, takže všechno hraje. Chtěl bych poděkovat všem organizátorům.“
Závody probíhaly po celý víkend. Již v pátek byly zahájeny tréninkovými jízdami. Na plno odstartoval také doprovodný program pro návštěvníky.
Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě samotných závodů jsme přichystali doprovodný program. Kromě kulturního programu umělců tady máme pro děti nějaké padací mosty, atrakce pro děti, koníky, máme tady závody paddle boardů pro veřejnost a samozřejmě každý rok tady máme i vrtulník, který umožní návštěvníkům, vylétnout i nad přehradu.“
Velkou zajímavostí festivalu byla i předváděcí jízda kol na dusíkový pohon. Projekt vzniká ve spolupráci s Košickým samosprávným krajem.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to unikát, poprvé na Slezské Hartě je ne jenom elektrika, kde máme elektriku na lodi a na kolech, ale tady máme dneska už i novou technologii, což je H2, tedy vodík.“
Matěj Ovčiarka, zástupce ředitele Úřadu Košického kraje: „Jsem tady kvůli tomu, že naše kraje spolupodepsaly dohodu o spolupráci, memorandum. Moc se mi tu líbí, dokonce tady začínám rodinnou dovolenou. Nechali jsme se inspirovat, chtěli bychom také tak mít na Ružině u Košic mít výletní loď a také závody dračích lodí, takže je to dokonalá inspirace tady.“
Sobota patřila atraktivním stíhacím závodům na 200 metrů, ve kterých rozhodovala síla i souhra závodících týmů. V neděli pak lodě absolvovaly dálkový závod na jeden kilometr. Okolní obce závodily o pohár Mikroregionu Slezská Harta, všechny ostatní lodě pak o pohár MS kraje.
Ivan Fehervári, starosta a vedoucí týmu Razová: „Ano, opět Razová Team, který dneska závodí. Není to už to, co bývalo, protože mladí nemají zájem soutěžit, takže jsme tady stará parta doufejme, že to dotáhneme do zdárného konce.“
Posádky lodí tvoří vždy 20 závodníků a jeden bubeník, který udává tempo pádlování. Samozřejmostí byly kroje, masky a převleky jednotlivých týmů.
Richard Šanda, tým Staroměstská jelita: „Jsme ze Starého města Staroměstská jelita a myslím, že tým zapádloval perfektně, krásný čas, jsme spokojeni, atmosféry si užíváme, je to bezvadné, počasí nám dneska přeje.“
Jaromír Vrobel, tým Staroměstská jelita: „No my ji vyhrajeme, my už jsme trénovali nástup na pódium. To už máme natrénované a teď jenom odjet ten závod.“
Míra Šmíd, tým Křupky na vodě: „No my jsme Křupky na vodě a jsme taková sbíranina. Většina je z Bruntálu, Rýmařoc, Praha, Slovensko. Daří se nám, zatím jsme tak nějak na těch polovičních místech, uvidíme po této rozplavbě.“
Filip Pavlas, tým VonDrak: „My jsme tady za tým Iva Vondráka a jsme takhle posbíraný celý tým, Ostrava, Karviná, Rychvald, Havířov, takže takhle různě. Trénaovali jsme vlastně včera, plus ještě dneska ráno jsme něco potrénovali. Zatím se daří, doufám, že to bude ještě lepší.“
Roman Tesař, tým Tesíci: „My jsme z České Vsi, jsme tady porpvé, zkoušíme tu jízdu a ten zážitek z dračích lodí. Daří se nám. První jízdu jsme měli kolem minuty.“
Jirka Šíma, tým Crossfight: „Crossfight z Bruntálu. Druhá jízda byla dobrá.“
Lubomír Hilgert, tým Erdrich Umfortechnik: „Já jsem z Krnova a závodíme tady dračí lodě za tým Erdrich. Zatím první rozjížďku jsme byli první. Teď jedem na druhou, doufám, že to dáme.“
Bedřich Buťák (nez.). starosta Leskovce nad Moravicí: „My jsme Domácí samozřejmě, protože jsme z Leskovce, většina z nás je z Leskovce a doufám, že navážeme na dobré výsledky. Určitě bych chtěl poděkovat všem obcím Mikroregionu Slezská Harta, kteří poskytli dobrovolníky, kteří tady stavěli celý týden areál, chystali to, abychom tady mohli fungovat, samozřejmě sponzoři no a všichni, policie, hasiči, záchranka, všem velké díky.“
V sobotním sprintu uspěla nejlépe posádka Dragon Boat Ostrava, před týmy Dobrá práce, Admirál, a Staroměstská jelita. Ve vloženém závodě obcí Mikroregionu zvítězili Vykotlaní duby z Horního Benešova před Kočovskými kozly a Stránskými bejky. V náročném nedělním kilometrovém vytrvalostním závodě zvítězili opět ostravští Dragon Boat před bruntálským Crossfightem a Šternberskou střelou a za Mikroregion Stránští bejci z Dlouhé Stráně.
---