Karvinský expres
- Zprávy z Karviné od reportérky G. Stašové a kameramana Z. Jeleně
- To je zákon, kámo! aneb Preventivní akce proti drogám
- Vytvořte si stromeček z měděných drátků
- Velikonoční turnaj v judo s mezinárodní účastí
Na Základní škole U Lesa v Karviné-Ráji se mohli žáci osmých a devátých tříd přiučit nové poznatky ohledně legislativy, zákonu a především drogových závislostí, pro které jsou v tomto věku nejvíce náchylní. Akce se uskutečnila v rámci systematické spolupráce s Městskou policií.
Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím projektem protidrogového vlaku, nazvaného Revolution Train, který zajišťuje prevenci drogových závislostí u teenagerů ve věku od 13 do 15 let.
PETR SLEZÁK, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
00:20 “Pro nás je obrovskou výhodou, že my s těmi dětmi pracujeme dlouhodobě systematicky, a v podstatě je to takový jeden z mála interaktivních nástrojů, který nám napomáhá v té další práci, při tom návazném programu, při tom dalším vysvětlování.” 00:33
STANISLAV KOUDELKA, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
00:12 “Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím k projektu Revolution Train, který se týká závislostí a rizikových jevů a chování u mladých lidí. Dneska se vlastně účastníme projektu, který viděly děti před rokem, jsou vytvořeny policejní týmy, které spolupracují, virtuální policista jim dává otázky, na které oni spolu odpovídají. A uvědomují si rizika s užíváním drog a závislostí.” 00:38
Projekt je koncipován pro žáky druhého stupně základních škol, tedy pro děti v citlivém věku kolem patnácti let, kdy jsou již navíc trestně odpovědní.
NATÁLIE PALIČKOVÁ, žákyně 9.A ZŠ U Lesa
1588 00:16 “Určitě si myslím, že by to měl vidět asi každý, že je to hodně jako poučné a vlastně si člověk dost uvědomí. Uvědomí si vlastně to, že takhle by nikdo asi z nás skončit nechtěl a fakt je to příklad pro nás všechny.” 00:32
JAKUB KEPELÍK, žák 9.A ZŠ U Lesa
1589 00:32 “Že ty drogy jsou prostě nebezpečné, že nám můžou ublížit. Že se vlastně nemáme za nikým jakoby přitlačit, kdo ty drogy vlastně užívá nebo nám je může prodávat.” 00:44
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
02:01 “Taky jde o toleranci k alkoholu a k cigaretám, v dnešní naší společnosti je to vnímáno, a alkohol a cigarety jsou nejrozšířenější drogou v České republice.”
Výsledky sběru dat, které byly pořízeny v rámci projektu Revolution Train pro město Karviná, mluví poměrně jasně. Mezi mladými lidmi je zřejmě nejrozšířenější drogou alkohol, se kterým má zkušenost téměř každý, na vysoké pozici si však stojí i marihuana a klasické kouření.
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
01:15 “Mladí si lidé si v dnešní době neuvědomují rizika s užíváním drog, jako je marihuana. Proto i tenhle projekt může přispět k tomu, aby si uvědomili, že když budou v uvozovkách hulit, že mohou přijít do styku se zákonem a s problémy.” 01:30
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
01:37 “Horší jsou potom ještě další věci, jako je kratom a některé jiné, které se jeví jako neškodné pro nás. To znamená, laborují, zkoušejí, samozřejmě je tam i kouření, alkohol a podobné věci. Ale je spíš zarážející ta četnost.” 01:50
01:56 “Aby 53 procent sice ještě nekouřilo, ale ale pouhých 27 procent dětí ještě nemělo ve 13 letech zkušenost s alkoholem, je docela šílené.” 02:07
Spousta mladých respondentů uvedla, že k závislostnímu chování je vede stres. Látkové závislosti však nejsou jedinými strašáky současné společnosti.
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
03:05 “Ty nelátkové závislosti, to je věc, která je ještě problematičtější, protože na to nejsou připraveni rodiče, a už vůbec ne prarodiče dětí. A pojmy, jako je netolismus nebo digitální heroin, ty se nám zabydlujou a teprve nás strašit budou, protože ty změny jsou jednoznačně viditelné, ty dopady budou obrovské, ale zatím s tím neumíme nic moc bojovat.” 03:26
Z uvedených dat vyplynulo, že spouštěčem těchto závislostí je především nuda, rigidita a nezájem chodit ven místo komunikace v on-line světě.
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---
Následující reportáž přinášíme jako inspiraci pro tvoření. Podle lektorky drátování si můžete doma vytvořit stromeček z drátků, kamene a korálků, a pokud vás tato aktivita začne bavit, možná se dostanete i k tvorbě dekorací - včetně těch velikonočních.
Drátování - aktivita, která není tolik typická, ale i mezi ženami na Karvinsku má své zástupkyně. V Městském domě kultury se uskutečnil první workshop drátování, kde se zájemkyně naučily základy, jak zacházet s měděnými drátky a jak vytvořit nejzákladnější drátovaný výtvor - stromeček pro štěstí. Kurz vedla Doris Starzyková, která je členkou Českého spolku dráteníků.
Doris Starzyková, lektorka drátování: “Drátování se věnuju asi od roku 2019 a řekla bych, že snad každý den mám v ruce kleště a drátky. A Český spolek vznikl na základě iniciativy přes facebookovou skupinu kamarádky, která vlastně v Praze má i ateliér a vytvořila kolem sebe skupinu a ten spolek funguje už asi tři roky. A máme vlastně dokonce i český rekord v Pelhřimově, kde se tvořil největší český drátěný obraz, a je to v Cholticích na zámku vystavené. Děláme složitější věci, děláme i šperky, brože, různé dekorace nebo třeba stromy, které jsou vyloženě dekorace na stěnu.”
Spousta žen, které kurzy navštěvují, sama začala vyhledávat témata a motivy, které je zajímají a baví. Některé z návštěvnic pravidelných kurzů v Bohumíně zavítaly i na workshop do Karviné, aby poznaly další ženy s tímto zájmem a vytvořily si svůj oblíbený stromeček, na kterém začínaly.
anketa: účastnice workshopu: “Na kurz drátkování chodím pravidelně k paní Doris do Bohumína, protože je to relax, člověk zapomene na starosti a je to taková pěkná práce, jsou z toho pěkné výrobky.” “Je to tvořivost, opravdu relax, takže snad to nějak dotvoříme.”
Postup stromečku, který se může zdát na první pohled složitý, je naopak velmi jednoduchý a zvládne jej každý. I ten, kdo se nepovažuje za nejzručnějšího člověka.
Doris Starzyková, lektorka drátování: “Musíme si naměřit určitý počet drátků, z kterých když potom splétáme dohromady, tak děláme větvičky a na ty potom budeme dávat různé perličky, podle toho, jakou si děvčata vyberou barvu, a stromeček je hotový vlastně.” “Tady jsem si připravila šest drátků, které jsem si spojila nejdříve do takového očka, a to očko bude tvořit základ toho stromečku. Abychom mohli pracovat s tím drátkem, tak je dobré vždycky si ho takhle jako protáhnout mezi prsty nebo přes nějakou hadřičku, aby se narovnal, aby se nám tam nedělaly nějaké očka. No a když potom mám připravený ten základ, tak já potom musím, ale to už na to potřebuji více prostoru, dostat nahoru ty větvičky, nebo ty budoucí větvičky, třeba takhle nějak, to bude potom pěknější, tady to stočíme. A když vlastně nahoru dostaneme ty drátky, tak stočíme kmen a jednotlivé vždycky dva drátky použijeme na větev.” “Tady tenhle ten stromeček jsem začala tvořit zespoda, to znamená, že se tady zespoda udělala taková růžice, která se táhne nahoru a jednotlivé větvičky, nebo jednotlivé drátky se spojí v kmen, a z toho kmenu jdou jednotlivé větvě, na které se potom navlíkají perličky.”
Pokročilejší dráteníci se mohou nechat inspirovat například i dekoracemi, kupříkladu velikonočními. Dají se vyrobit nejrůznější ozdobná vajíčka, slepičky nebo jarní závěsy, které potěší každého milovníka domácího tvoření a pěkných výrobků.
---
V Karviné se uskutečnil Velikonoční mezinárodní turnaj dětí v judu, který přilákal nejen Karviňáky, ale například i účastníka z dalekého Londýna.
Velikonoční mezinárodní turnaj dětí v bojovém sportu judo se pořádá na Základní škole Prameny už 35 let. I letos dorazili malí bojovníci nejen z Česka, Slovenska nebo Polska, ale i z Rakouska nebo Velké Británie.
PETR RABAS ST., organizátor turnaje
00:24 “Je tady asi sto dětí a máme pro ně přichystáno asi dvě stě medailí, plus hodnotné ceny.” 00:33
00:45 “Jsou tady mezinárodní rozhodčí, trenéři všech těch oddílů, takže hladký průběh a vždycky tady byl hladký průběh.” 00:54
PETR RABAS ML., organizátor turnaje
00:32 “Závodí se dle klasických pravidel juda… na plných deset bodů.” 00:43
Moravskoslezský klub judo Karviná vznikl v roce 1990 jako samostatný klub pro děti a mládež a založil jej Petr Rabas starší, jehož štafetu nyní pomalu přebírá jeho syn Petr Rabas mladší. Rodinný tandem otce a syna Rabasových je odjakživa jedinou organizační složkou tohoto turnaje.
Petr Rabas st., organizátor turnaje
01:13 “Já jsem tady hlavní předseda, hlavní trenér a předseda, a druhým hlavním trenérem je můj syn, který to zdědil po mně.” 01:21 - POKUD LZE STŘIHNOUT TADY
Turnaje se zúčastnilo celkově 105 dětí ve dvou soutěžních kategoriích těch mladších a starších, a to jak chlapci, tak i dívky.
anketa: zápasníci sportu judo
1695 00:11 “Jsem spokojený se svým výkonem.” 00:13
1703 00:21 “Protože já dělám i mažoretky a to se mi plete jakože s tančením.” 00:25
1707 00:01 “Byl to docela rychlej zápas a nedařilo se mi moc. Protože asi nejsem zvyklá zápasit s klukama, takže to bylo takové trochu více nečekané.” 00:15
Sportovní klub připravuje ještě v tomto pololetí akci Sportuj s námi, a to 31. května, kde si mohou děti vyzkoušet judo zdarma.
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---
Na Základní škole U Lesa v Karviné-Ráji se mohli žáci osmých a devátých tříd přiučit nové poznatky ohledně legislativy, zákonu a především drogových závislostí, pro které jsou v tomto věku nejvíce náchylní. Akce se uskutečnila v rámci systematické spolupráce s Městskou policií.
Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím projektem protidrogového vlaku, nazvaného Revolution Train, který zajišťuje prevenci drogových závislostí u teenagerů ve věku od 13 do 15 let.
PETR SLEZÁK, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
00:20 “Pro nás je obrovskou výhodou, že my s těmi dětmi pracujeme dlouhodobě systematicky, a v podstatě je to takový jeden z mála interaktivních nástrojů, který nám napomáhá v té další práci, při tom návazném programu, při tom dalším vysvětlování.” 00:33
STANISLAV KOUDELKA, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
00:12 “Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím k projektu Revolution Train, který se týká závislostí a rizikových jevů a chování u mladých lidí. Dneska se vlastně účastníme projektu, který viděly děti před rokem, jsou vytvořeny policejní týmy, které spolupracují, virtuální policista jim dává otázky, na které oni spolu odpovídají. A uvědomují si rizika s užíváním drog a závislostí.” 00:38
Projekt je koncipován pro žáky druhého stupně základních škol, tedy pro děti v citlivém věku kolem patnácti let, kdy jsou již navíc trestně odpovědní.
NATÁLIE PALIČKOVÁ, žákyně 9.A ZŠ U Lesa
1588 00:16 “Určitě si myslím, že by to měl vidět asi každý, že je to hodně jako poučné a vlastně si člověk dost uvědomí. Uvědomí si vlastně to, že takhle by nikdo asi z nás skončit nechtěl a fakt je to příklad pro nás všechny.” 00:32
JAKUB KEPELÍK, žák 9.A ZŠ U Lesa
1589 00:32 “Že ty drogy jsou prostě nebezpečné, že nám můžou ublížit. Že se vlastně nemáme za nikým jakoby přitlačit, kdo ty drogy vlastně užívá nebo nám je může prodávat.” 00:44
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
02:01 “Taky jde o toleranci k alkoholu a k cigaretám, v dnešní naší společnosti je to vnímáno, a alkohol a cigarety jsou nejrozšířenější drogou v České republice.”
Výsledky sběru dat, které byly pořízeny v rámci projektu Revolution Train pro město Karviná, mluví poměrně jasně. Mezi mladými lidmi je zřejmě nejrozšířenější drogou alkohol, se kterým má zkušenost téměř každý, na vysoké pozici si však stojí i marihuana a klasické kouření.
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
01:15 “Mladí si lidé si v dnešní době neuvědomují rizika s užíváním drog, jako je marihuana. Proto i tenhle projekt může přispět k tomu, aby si uvědomili, že když budou v uvozovkách hulit, že mohou přijít do styku se zákonem a s problémy.” 01:30
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
01:37 “Horší jsou potom ještě další věci, jako je kratom a některé jiné, které se jeví jako neškodné pro nás. To znamená, laborují, zkoušejí, samozřejmě je tam i kouření, alkohol a podobné věci. Ale je spíš zarážející ta četnost.” 01:50
01:56 “Aby 53 procent sice ještě nekouřilo, ale ale pouhých 27 procent dětí ještě nemělo ve 13 letech zkušenost s alkoholem, je docela šílené.” 02:07
Spousta mladých respondentů uvedla, že k závislostnímu chování je vede stres. Látkové závislosti však nejsou jedinými strašáky současné společnosti.
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
03:05 “Ty nelátkové závislosti, to je věc, která je ještě problematičtější, protože na to nejsou připraveni rodiče, a už vůbec ne prarodiče dětí. A pojmy, jako je netolismus nebo digitální heroin, ty se nám zabydlujou a teprve nás strašit budou, protože ty změny jsou jednoznačně viditelné, ty dopady budou obrovské, ale zatím s tím neumíme nic moc bojovat.” 03:26
Z uvedených dat vyplynulo, že spouštěčem těchto závislostí je především nuda, rigidita a nezájem chodit ven místo komunikace v on-line světě.
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---
Následující reportáž přinášíme jako inspiraci pro tvoření. Podle lektorky drátování si můžete doma vytvořit stromeček z drátků, kamene a korálků, a pokud vás tato aktivita začne bavit, možná se dostanete i k tvorbě dekorací - včetně těch velikonočních.
Drátování - aktivita, která není tolik typická, ale i mezi ženami na Karvinsku má své zástupkyně. V Městském domě kultury se uskutečnil první workshop drátování, kde se zájemkyně naučily základy, jak zacházet s měděnými drátky a jak vytvořit nejzákladnější drátovaný výtvor - stromeček pro štěstí. Kurz vedla Doris Starzyková, která je členkou Českého spolku dráteníků.
Doris Starzyková, lektorka drátování: “Drátování se věnuju asi od roku 2019 a řekla bych, že snad každý den mám v ruce kleště a drátky. A Český spolek vznikl na základě iniciativy přes facebookovou skupinu kamarádky, která vlastně v Praze má i ateliér a vytvořila kolem sebe skupinu a ten spolek funguje už asi tři roky. A máme vlastně dokonce i český rekord v Pelhřimově, kde se tvořil největší český drátěný obraz, a je to v Cholticích na zámku vystavené. Děláme složitější věci, děláme i šperky, brože, různé dekorace nebo třeba stromy, které jsou vyloženě dekorace na stěnu.”
Spousta žen, které kurzy navštěvují, sama začala vyhledávat témata a motivy, které je zajímají a baví. Některé z návštěvnic pravidelných kurzů v Bohumíně zavítaly i na workshop do Karviné, aby poznaly další ženy s tímto zájmem a vytvořily si svůj oblíbený stromeček, na kterém začínaly.
anketa: účastnice workshopu: “Na kurz drátkování chodím pravidelně k paní Doris do Bohumína, protože je to relax, člověk zapomene na starosti a je to taková pěkná práce, jsou z toho pěkné výrobky.” “Je to tvořivost, opravdu relax, takže snad to nějak dotvoříme.”
Postup stromečku, který se může zdát na první pohled složitý, je naopak velmi jednoduchý a zvládne jej každý. I ten, kdo se nepovažuje za nejzručnějšího člověka.
Doris Starzyková, lektorka drátování: “Musíme si naměřit určitý počet drátků, z kterých když potom splétáme dohromady, tak děláme větvičky a na ty potom budeme dávat různé perličky, podle toho, jakou si děvčata vyberou barvu, a stromeček je hotový vlastně.” “Tady jsem si připravila šest drátků, které jsem si spojila nejdříve do takového očka, a to očko bude tvořit základ toho stromečku. Abychom mohli pracovat s tím drátkem, tak je dobré vždycky si ho takhle jako protáhnout mezi prsty nebo přes nějakou hadřičku, aby se narovnal, aby se nám tam nedělaly nějaké očka. No a když potom mám připravený ten základ, tak já potom musím, ale to už na to potřebuji více prostoru, dostat nahoru ty větvičky, nebo ty budoucí větvičky, třeba takhle nějak, to bude potom pěknější, tady to stočíme. A když vlastně nahoru dostaneme ty drátky, tak stočíme kmen a jednotlivé vždycky dva drátky použijeme na větev.” “Tady tenhle ten stromeček jsem začala tvořit zespoda, to znamená, že se tady zespoda udělala taková růžice, která se táhne nahoru a jednotlivé větvičky, nebo jednotlivé drátky se spojí v kmen, a z toho kmenu jdou jednotlivé větvě, na které se potom navlíkají perličky.”
Pokročilejší dráteníci se mohou nechat inspirovat například i dekoracemi, kupříkladu velikonočními. Dají se vyrobit nejrůznější ozdobná vajíčka, slepičky nebo jarní závěsy, které potěší každého milovníka domácího tvoření a pěkných výrobků.
---
V Karviné se uskutečnil Velikonoční mezinárodní turnaj dětí v judu, který přilákal nejen Karviňáky, ale například i účastníka z dalekého Londýna.
Velikonoční mezinárodní turnaj dětí v bojovém sportu judo se pořádá na Základní škole Prameny už 35 let. I letos dorazili malí bojovníci nejen z Česka, Slovenska nebo Polska, ale i z Rakouska nebo Velké Británie.
PETR RABAS ST., organizátor turnaje
00:24 “Je tady asi sto dětí a máme pro ně přichystáno asi dvě stě medailí, plus hodnotné ceny.” 00:33
00:45 “Jsou tady mezinárodní rozhodčí, trenéři všech těch oddílů, takže hladký průběh a vždycky tady byl hladký průběh.” 00:54
PETR RABAS ML., organizátor turnaje
00:32 “Závodí se dle klasických pravidel juda… na plných deset bodů.” 00:43
Moravskoslezský klub judo Karviná vznikl v roce 1990 jako samostatný klub pro děti a mládež a založil jej Petr Rabas starší, jehož štafetu nyní pomalu přebírá jeho syn Petr Rabas mladší. Rodinný tandem otce a syna Rabasových je odjakživa jedinou organizační složkou tohoto turnaje.
Petr Rabas st., organizátor turnaje
01:13 “Já jsem tady hlavní předseda, hlavní trenér a předseda, a druhým hlavním trenérem je můj syn, který to zdědil po mně.” 01:21 - POKUD LZE STŘIHNOUT TADY
Turnaje se zúčastnilo celkově 105 dětí ve dvou soutěžních kategoriích těch mladších a starších, a to jak chlapci, tak i dívky.
anketa: zápasníci sportu judo
1695 00:11 “Jsem spokojený se svým výkonem.” 00:13
1703 00:21 “Protože já dělám i mažoretky a to se mi plete jakože s tančením.” 00:25
1707 00:01 “Byl to docela rychlej zápas a nedařilo se mi moc. Protože asi nejsem zvyklá zápasit s klukama, takže to bylo takové trochu více nečekané.” 00:15
Sportovní klub připravuje ještě v tomto pololetí akci Sportuj s námi, a to 31. května, kde si mohou děti vyzkoušet judo zdarma.
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---