Kulturní okénko

  • Muzeum Těšínska: Archeopark - příprava otevření
  • Galerie výtvarného umění v Ostravě: Výročí 95 let od založení Domu umění

Muzeum Těšínska: Archeopark - příprava otevření

Pracovníci Muzea Těšínska začali připravovat novou návštěvnickou sezonu v Archeoparku v Chotěbuzi.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Venkovní areál, to znamená hradiště v akropoli, je potřeba připravit tak, aby návštěvníci měli možnost se jakoby vrátit do minulosti. Je potřeba ty domečky vybavit předměty denní potřeby, jako nádobí, nějaká keramika, nějaké dřevěné misky, kožešiny.”

Všechny předměty se z akropole musí na zimu uschovat do hlavní budovy. Každé jaro je pak pracovníci vynášejí zpátky, aby si je návštěvníci mohli prohlédnout, nebo i vyzkoušet.

Lucie Rucká, vedoucí Archeoparku Chotěbuz-Podobora: “Domečky se musí očistit od pavučin, pokud je třeba vyplít plevel, tak jej vyplejeme a střechy mají většinou mech, ten se musí odstranit. Prostě domečky se připraví, aby byly úplně čisté.”

Galerie výtvarného umění v Ostravě: Výročí 95 let od založení Domu umění

A teď se s námi pojďte podívat do Galerie výtvarného umění v Ostravě, které dominuje nádherná výstava Španělští umělci Pařížské školy. Nabízí bezmála sedm desítek uměleckých děl ze sbírky GVUO. Po Národní galerii Praha jde o druhou nejvýznamnější kolekci španělského moderního umění v Česku. 

Pavel Štěpánek, kurátor výstavy: “Když budeme hovořit o příčinách vzniku této výstavy tak musíme učinit krok zpět až do roku 1946, kdy první zahraniční výstavou v Praze, která se konala v budově Mánesa byla výstava pařížských Španělů Ta výstava měla ohromný ohlas, byla téměř celá rozprodána a tak se dostaly ty první obrazy mezi sběratele a mezi kultivované obdivovatele umění. Ten velký zájem o pařížské španěly spočíval nejen v tom, že to byla první zahraniční výstava po válce, ale také v kvalitě a v tom vycházení z díla Piccasova.

Výstava je rozdělena do 8 tematických okruhů a nainstalována tady byla rámci výročí 95 let Domu umění. 

Pavel Štěpánek, kurátor výstavy: “Máme tady třeba arkadické pohledy na ženskou postavu, můžeme tady najít býčí zápasy, nebo zátiší obecná. Španělští malíři zasahovali do všech druhů, do všech žánrů té malby nebo kresby.” 

Výstava v Domě umění potrvá do 6. června. Prohlédnou si ji můžete i virtuálně na webových stránkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. On-line komentovaná prohlídka s kurátorem Pavlem Štěpánkem se uskuteční ve čtvrtek 3. června v 17 hodin na Facebooku a YouTube GVUO.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat