Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Ostrava ocenila seniory roku 2021
  • ADRA pomáhá stále více lidem v nouzi
  • Dětský stacionář dostal od hokejistů speciální pomůcky
  • Dvouletý Šimon Hanzelka trpí vážnou nemocí, rodina shání peníze na drahý přístroj
  • Tříkrálová sbírka potvrdila ochotu lidí pomáhat

Ostrava ocenila seniory roku 2021

Ostrava každý rok oceňuje seniory, kteří něco dělají něco navíc i pro ostatní. V rámci ankety Senior roku 2021 byly oceněny hned dvě osobnosti a také jeden klub seniorů.

Jistě každému udělá radost, když si někdo všimne jeho práce a obzvlášť to platí, pokud je to práce bez honoráře a pro druhé. To bylo jedním z důvodů proč před 15 lety vznikla v Ostravě anketa Senior roku a tato tradice trvá až dodnes. Za rok 2021 byly oceněny osobnosti dvě. Tou první je Hedvika Juřinová, která se už mnoho angažuje v boji proti rakovině. 

Hedvika Juřinová, vítězka ankety Senior roku 2021: "Pořádáme různé výlety, navštěvujeme muzea, snažíme se, aby ti lidé spolu hovořili a neseděli doma." 

Oceněn byl také Josef Juřeník, který dělá všechno proto, aby i senioři sportovali. Pořádá pro ně výšlapy a dokonce pořádá závody v orientačním běhu.

Josef Juřeník, vítěz ankety Senior roku 2021: "Já si to ocenění považuji a je to pro mě další motivace a vzpruha pro ty naše seniory něco dělat." 

Nejlepším klubem seniorů se stala organizace číslo 15 Kreativ. Zruční senioři vyrábějí například chobotničky pro předčasně narozené děti, ponožky pro důchodce nebo v minulosti šily i roušky. 

Dáša Polanská, vedoucí ZO 15 Kreativ: "My se tak bavíme. Posedíme dvě hodinky, zasmějeme se a jsme rádi, že se jednou za týden vidíme." 

Anketa je vyhlašovaná na podzim a nominováni mohou být Ostravané starší 65 let, kteří dělají něco i pro druhé. 

---

ADRA pomáhá stále více lidem v nouzi

ADRA provozuje charitativní obchody a sociální šatníky. Ze statistik vyplývá, že počet lidí, kteří se nacházejí v nouzi a potřebují pomoc, se za dobu provozu šatníku zdvojnásobil.

ADRA na podzim loňského roku potřebovala rozšířit kapacitu sociálního šatníku. Proto přestěhovala charitativní obchod na Národní třídu.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Jak jsme začínali dělat sociální šatník, a to je zhruba devět let zpátky, tak jsme dali určité podmínky, které jsou platné dodnes. Je to pro lidi, kteří jsou v hmotné nouzi a mají nějaké doporučení. Buď Armáda spásy, prostě nějaká organizace, která o něm ví a přijde s papírem, doporučením. Měli jsme statisticky všechno podloženo a bylo těch klientů přes tři sta. Teď v roce 2022, když máme ten šatník v jiných prostorách a statistiky se dělají stále, tak jsme spočítali, že klientů je 647.”

Díky dárcům, kteří nosí do sociálního šatníku či obchůdku vyřazené věci, nebo využijí kontejnerů ADRY, kterých je ve městě na tři desítky, může organizace pomoci ještě daleko více lidem v nouzi. Ti mají vždy nárok na pět kusů ošacení měsíčně. Vztahuje se to i na rodinné příslušníky. Právě i díky sponzorům a dárcům může ADRA i v letošním roce vařit polévky.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Spolupráce s Armádou spásy je výborná a zrovna tak, jako ten šatník, jak jsme kdysi začínali, tak jsme i začínali s vařením polévek. Zhruba je vaříme devět let. Máme sponzorské dary, ze kterých můžeme nakupovat potraviny, z kterých můžeme vařit kvalitní polévky.”

Vy se pohybujete v této sociální oblasti. Jaké služby v Havířově podle vás ještě chybí?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Vzhledem k tomu, že patřím do pracovní skupiny na magistrátu, tak mapujeme, že chybí různé ubytovny. Ubytovny pro matky, manžele, pro potřebné a vymýšlí se, jak to zlepšit.”


Mnoho lidí si ale myslí, že spousta potřebných si za to může sama a že by se jim nemělo pomáhat. Jaký je váš názor?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Setkáváme se s tímto názorem, ale my jsme humanitární organizace a není našim posláním, úkolem, abychom zjišťovali, proč se člověk na ulici ocitl. Naším posláním je pomoci.”

Organizace bude i v letošním roce rozdávat potravinové balíčky.

---

Dětský stacionář dostal od hokejistů speciální pomůcky

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě získal nové speciální pomůcky pro své malé klienty. Zasloužili se to to především hokejoví brankáři, kteří jsou členy v dobročinné organizace Saves help. Stacionář si tak pořídil pomůcky, na které by jinak jen těžko získal peníze.

Dětský rehabilitační stacionář Městské nemocnice Ostrava pečuje o klienty s dětskou mozkovou obrnou a genetickými a metabolickými vadami. V denním režimu nyní pečují odborníci o 28 dětí s různě těžkými vadami. 

Jana Robenková, primářka DRS MNO: "Značka ideál je aby dítko, které jen sedí a je schopno nějakého asymetrického pohybu na zemi, třeba plazení, od nás odešlo tzv. po svých." 

Nyní získal stacionář unikátní rehabilitační pomůcky, které jsou pro děti maximálně užitečné a bez podpory dobročinné organizace Saves help by si je nemohl dovolit. 

Zuzana Vernerová, fyzioterapeutka: "Tělo dostává stovky stimulujících impulzů, které by za normálních okolností neměl šanci procítit."  

316 tisíc korun na pořízení přístrojů předali stacionáři symbolicky přímo brankáři HC Vítkovice Petr Dolejš a Aleš Stezka, kteří se k Saves help hlásí.

Aleš Stezka, brankář HC Vítkovice Ridera: "Za každý gólmanský zákrok dáváme 10 korun. Záleží, kolik těch zákroků je, ale průměrně tak 30 za zápas. Za ten rok to udělá 10, 12 někdy i 15 tisíc." 

Péči dětem poskytuje stacionář nejen v denním režimu, ale i ambulantně. Zdravotnický personál se dětem věnuje pode Bobath konceptu. 

---

Dvouletý Šimon Hanzelka trpí vážnou nemocí, rodina shání peníze na drahý přístroj

Vzácná a vážná metabolická nemoc - Lesch Nyhanův syndrom. Trpí jí dvouletý Šimon Hanzelka ze Skotnice na Novojičínsku. Malý chlapec se kvůli nemoci nemůže postavit na nohy. Pomoci by mohla nedávno spuštěná dobročinná sbírka.

Lukáš Hanzelka, otec Šimonka: "Šimonek se narodil klinicky jako zdravé dítě. Vůbec jsme nevěděli, že má tuto nemoc. Po týdenní hospitalizaci malého v Praze, kde byl s budoucí manželkou, tak nám bylo sděleno, že malý má vzácnou metabolickou nemoc genetického původu - Lesch Nyhanův syndrom. V podstatě nám řekli, že pro nás nic nemají." 

Rodiče dostali pro Šimonka podpůrné prášky a doporučení, jak jít vlastní cestou. Rodina to nevzdala a začala kontaktovat světové kliniky. Nadějí pro Šimonka může být nová genová terapie. Aktuálně probíhá sbírka na drahý přístroj, který by mu umožnil postavit se na nohy. 

>> 

Lukáš Hanzelka, otec Šimonka: "Výtěžek ze sbírky chceme použít na pořízení robotického chodítka, je to zařízení z Ameriky. Šimonkovi by to pomohlo a dalo by mu to správné pohybové vzory. Veškeré informace se ukládají do mozku a po té genové terapii stejně Šimonek bude podstupovat rehabilitace a už tam nějakým způsobem bude mít uloženou tu informaci a bude to pro něj daleko snažší. Šimonek se chce postavit na ty nožky, ale bohužel nemůže."

---

Tříkrálová sbírka potvrdila ochotu lidí pomáhat

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Její výsledek byl pro novojičínskou Charitu překvapením. Koledníci byli po roční přestávce v domácnostech vřele vítání, a to se projevilo na částce, kterou jim lidé do kasiček darovali.

Prvním příjemným překvapením pro novojičínskou Charitu bylo, že se po roční pauze podařilo na Tříkrálové koledování bez problémů navázat a v ulicích města a v okolních obcích se pohybovalo opět okolo 400 koledníků. Stejně tak překvapivý je i výsledek sbírky - 850 tisíc korun, zhruba o 100 tisíc více než loni.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Je to opravdu velký závazek pro nás, velká důvěra občanů, kteří do Tříkrálové sbírky dávají opravdu i velké částky. Budeme se snažit s co nejlepším svědomím to utrácet tak, aby to opravdu pomáhalo. 65 procent se vrací přímo k nám, zbytek na celorepublikové projekty a projekty diecézní Charity. Takže opravdu velikánský dík všem občanům za vstřícné přijetí, a velikánský dík všem dobrovolníkům.”

Konkrétně v samotném Novém Jičíně bylo vybráno jak koledníky, tak ve statických pokladničkách, které byly například v azylovém domě, Návštěvnickém centru nebo v některých prodejnách, 411 tisíc korun, rekordní částky sečetli na Charitě i ze Starého Jičína, Bernartic nad Odrou nebo Šenova u Nového Jičína. Celkovou částku ještě může navýšit online sbírka, která bude přičtena po 31. lednu.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jsme rádi za všechny lidi, kterým ty peníze budou pomáhat. Už zkraje roku pomáháme pánovi, který vyhořel. Samozřejmě jsme otevřeni i podnětům občanů, mohou se na nás obrátit s ním, že ví o člověku, který potřebuje pomoc, že se ocitli v tíživé životní situaci.”

Část peněz z dobročinné sbírky tedy naplní fond humanitární pomoci, další díl bude pomáhat sociálně slabým rodinám zaplatit dětem volnočasové kroužky. Peníze také pravidelně směřují do půjčovny kompenzačních pomůcek, především na nákup polohovacích postelí.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Každý rok obnovujeme a dokupujeme pomůcky. Velký zájem je především o postele, máme všechny vypůjčené, dneska jich máme asi kolem šedesáti v oběhu.”

V neposlední řadě pak peníze z Tříkrálové sbírky pomohou Charitě pořídit auto pro běžný provoz.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Máme tady staré dosluhující auto, které už nám neprojde technickou kontrolou, takže musíme ne tuto situaci reagovat. Převedeme i nějaké peníze z loňské sbírky, které se jsme neutratili, a je to takové zásobovací auto pro Charitu.”

Automobil například zajišťuje spojení s charitním domem ve Straníku nebo převoz zboží z potravinových sbírek.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
01. února 2022, 17:20

Ostrava ocenila seniory roku 2021

Ostrava každý rok oceňuje seniory, kteří něco dělají něco navíc i pro ostatní. V rámci ankety Senior roku 2021 byly oceněny hned dvě osobnosti a také jeden klub seniorů.

Jistě každému udělá radost, když si někdo všimne jeho práce a obzvlášť to platí, pokud je to práce bez honoráře a pro druhé. To bylo jedním z důvodů proč před 15 lety vznikla v Ostravě anketa Senior roku a tato tradice trvá až dodnes. Za rok 2021 byly oceněny osobnosti dvě. Tou první je Hedvika Juřinová, která se už mnoho angažuje v boji proti rakovině. 

Hedvika Juřinová, vítězka ankety Senior roku 2021: "Pořádáme různé výlety, navštěvujeme muzea, snažíme se, aby ti lidé spolu hovořili a neseděli doma." 

Oceněn byl také Josef Juřeník, který dělá všechno proto, aby i senioři sportovali. Pořádá pro ně výšlapy a dokonce pořádá závody v orientačním běhu.

Josef Juřeník, vítěz ankety Senior roku 2021: "Já si to ocenění považuji a je to pro mě další motivace a vzpruha pro ty naše seniory něco dělat." 

Nejlepším klubem seniorů se stala organizace číslo 15 Kreativ. Zruční senioři vyrábějí například chobotničky pro předčasně narozené děti, ponožky pro důchodce nebo v minulosti šily i roušky. 

Dáša Polanská, vedoucí ZO 15 Kreativ: "My se tak bavíme. Posedíme dvě hodinky, zasmějeme se a jsme rádi, že se jednou za týden vidíme." 

Anketa je vyhlašovaná na podzim a nominováni mohou být Ostravané starší 65 let, kteří dělají něco i pro druhé. 

---

ADRA pomáhá stále více lidem v nouzi

ADRA provozuje charitativní obchody a sociální šatníky. Ze statistik vyplývá, že počet lidí, kteří se nacházejí v nouzi a potřebují pomoc, se za dobu provozu šatníku zdvojnásobil.

ADRA na podzim loňského roku potřebovala rozšířit kapacitu sociálního šatníku. Proto přestěhovala charitativní obchod na Národní třídu.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Jak jsme začínali dělat sociální šatník, a to je zhruba devět let zpátky, tak jsme dali určité podmínky, které jsou platné dodnes. Je to pro lidi, kteří jsou v hmotné nouzi a mají nějaké doporučení. Buď Armáda spásy, prostě nějaká organizace, která o něm ví a přijde s papírem, doporučením. Měli jsme statisticky všechno podloženo a bylo těch klientů přes tři sta. Teď v roce 2022, když máme ten šatník v jiných prostorách a statistiky se dělají stále, tak jsme spočítali, že klientů je 647.”

Díky dárcům, kteří nosí do sociálního šatníku či obchůdku vyřazené věci, nebo využijí kontejnerů ADRY, kterých je ve městě na tři desítky, může organizace pomoci ještě daleko více lidem v nouzi. Ti mají vždy nárok na pět kusů ošacení měsíčně. Vztahuje se to i na rodinné příslušníky. Právě i díky sponzorům a dárcům může ADRA i v letošním roce vařit polévky.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Spolupráce s Armádou spásy je výborná a zrovna tak, jako ten šatník, jak jsme kdysi začínali, tak jsme i začínali s vařením polévek. Zhruba je vaříme devět let. Máme sponzorské dary, ze kterých můžeme nakupovat potraviny, z kterých můžeme vařit kvalitní polévky.”

Vy se pohybujete v této sociální oblasti. Jaké služby v Havířově podle vás ještě chybí?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Vzhledem k tomu, že patřím do pracovní skupiny na magistrátu, tak mapujeme, že chybí různé ubytovny. Ubytovny pro matky, manžele, pro potřebné a vymýšlí se, jak to zlepšit.”


Mnoho lidí si ale myslí, že spousta potřebných si za to může sama a že by se jim nemělo pomáhat. Jaký je váš názor?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Setkáváme se s tímto názorem, ale my jsme humanitární organizace a není našim posláním, úkolem, abychom zjišťovali, proč se člověk na ulici ocitl. Naším posláním je pomoci.”

Organizace bude i v letošním roce rozdávat potravinové balíčky.

---

Dětský stacionář dostal od hokejistů speciální pomůcky

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě získal nové speciální pomůcky pro své malé klienty. Zasloužili se to to především hokejoví brankáři, kteří jsou členy v dobročinné organizace Saves help. Stacionář si tak pořídil pomůcky, na které by jinak jen těžko získal peníze.

Dětský rehabilitační stacionář Městské nemocnice Ostrava pečuje o klienty s dětskou mozkovou obrnou a genetickými a metabolickými vadami. V denním režimu nyní pečují odborníci o 28 dětí s různě těžkými vadami. 

Jana Robenková, primářka DRS MNO: "Značka ideál je aby dítko, které jen sedí a je schopno nějakého asymetrického pohybu na zemi, třeba plazení, od nás odešlo tzv. po svých." 

Nyní získal stacionář unikátní rehabilitační pomůcky, které jsou pro děti maximálně užitečné a bez podpory dobročinné organizace Saves help by si je nemohl dovolit. 

Zuzana Vernerová, fyzioterapeutka: "Tělo dostává stovky stimulujících impulzů, které by za normálních okolností neměl šanci procítit."  

316 tisíc korun na pořízení přístrojů předali stacionáři symbolicky přímo brankáři HC Vítkovice Petr Dolejš a Aleš Stezka, kteří se k Saves help hlásí.

Aleš Stezka, brankář HC Vítkovice Ridera: "Za každý gólmanský zákrok dáváme 10 korun. Záleží, kolik těch zákroků je, ale průměrně tak 30 za zápas. Za ten rok to udělá 10, 12 někdy i 15 tisíc." 

Péči dětem poskytuje stacionář nejen v denním režimu, ale i ambulantně. Zdravotnický personál se dětem věnuje pode Bobath konceptu. 

---

Dvouletý Šimon Hanzelka trpí vážnou nemocí, rodina shání peníze na drahý přístroj

Vzácná a vážná metabolická nemoc - Lesch Nyhanův syndrom. Trpí jí dvouletý Šimon Hanzelka ze Skotnice na Novojičínsku. Malý chlapec se kvůli nemoci nemůže postavit na nohy. Pomoci by mohla nedávno spuštěná dobročinná sbírka.

Lukáš Hanzelka, otec Šimonka: "Šimonek se narodil klinicky jako zdravé dítě. Vůbec jsme nevěděli, že má tuto nemoc. Po týdenní hospitalizaci malého v Praze, kde byl s budoucí manželkou, tak nám bylo sděleno, že malý má vzácnou metabolickou nemoc genetického původu - Lesch Nyhanův syndrom. V podstatě nám řekli, že pro nás nic nemají." 

Rodiče dostali pro Šimonka podpůrné prášky a doporučení, jak jít vlastní cestou. Rodina to nevzdala a začala kontaktovat světové kliniky. Nadějí pro Šimonka může být nová genová terapie. Aktuálně probíhá sbírka na drahý přístroj, který by mu umožnil postavit se na nohy. 

>> 

Lukáš Hanzelka, otec Šimonka: "Výtěžek ze sbírky chceme použít na pořízení robotického chodítka, je to zařízení z Ameriky. Šimonkovi by to pomohlo a dalo by mu to správné pohybové vzory. Veškeré informace se ukládají do mozku a po té genové terapii stejně Šimonek bude podstupovat rehabilitace a už tam nějakým způsobem bude mít uloženou tu informaci a bude to pro něj daleko snažší. Šimonek se chce postavit na ty nožky, ale bohužel nemůže."

---

Tříkrálová sbírka potvrdila ochotu lidí pomáhat

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Její výsledek byl pro novojičínskou Charitu překvapením. Koledníci byli po roční přestávce v domácnostech vřele vítání, a to se projevilo na částce, kterou jim lidé do kasiček darovali.

Prvním příjemným překvapením pro novojičínskou Charitu bylo, že se po roční pauze podařilo na Tříkrálové koledování bez problémů navázat a v ulicích města a v okolních obcích se pohybovalo opět okolo 400 koledníků. Stejně tak překvapivý je i výsledek sbírky - 850 tisíc korun, zhruba o 100 tisíc více než loni.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Je to opravdu velký závazek pro nás, velká důvěra občanů, kteří do Tříkrálové sbírky dávají opravdu i velké částky. Budeme se snažit s co nejlepším svědomím to utrácet tak, aby to opravdu pomáhalo. 65 procent se vrací přímo k nám, zbytek na celorepublikové projekty a projekty diecézní Charity. Takže opravdu velikánský dík všem občanům za vstřícné přijetí, a velikánský dík všem dobrovolníkům.”

Konkrétně v samotném Novém Jičíně bylo vybráno jak koledníky, tak ve statických pokladničkách, které byly například v azylovém domě, Návštěvnickém centru nebo v některých prodejnách, 411 tisíc korun, rekordní částky sečetli na Charitě i ze Starého Jičína, Bernartic nad Odrou nebo Šenova u Nového Jičína. Celkovou částku ještě může navýšit online sbírka, která bude přičtena po 31. lednu.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jsme rádi za všechny lidi, kterým ty peníze budou pomáhat. Už zkraje roku pomáháme pánovi, který vyhořel. Samozřejmě jsme otevřeni i podnětům občanů, mohou se na nás obrátit s ním, že ví o člověku, který potřebuje pomoc, že se ocitli v tíživé životní situaci.”

Část peněz z dobročinné sbírky tedy naplní fond humanitární pomoci, další díl bude pomáhat sociálně slabým rodinám zaplatit dětem volnočasové kroužky. Peníze také pravidelně směřují do půjčovny kompenzačních pomůcek, především na nákup polohovacích postelí.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Každý rok obnovujeme a dokupujeme pomůcky. Velký zájem je především o postele, máme všechny vypůjčené, dneska jich máme asi kolem šedesáti v oběhu.”

V neposlední řadě pak peníze z Tříkrálové sbírky pomohou Charitě pořídit auto pro běžný provoz.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Máme tady staré dosluhující auto, které už nám neprojde technickou kontrolou, takže musíme ne tuto situaci reagovat. Převedeme i nějaké peníze z loňské sbírky, které se jsme neutratili, a je to takové zásobovací auto pro Charitu.”

Automobil například zajišťuje spojení s charitním domem ve Straníku nebo převoz zboží z potravinových sbírek.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-01-02-2022-17-24