Léta běží

  • Preventisté PČR pořádají online přednášky pro seniory, host: G. Pokorná
  • Josef Holoubek jde skrz republiku, aby podpořil předčasně narozené děti
  • Senioři se mohou zapojit do další křížovkářské ligy, host: I. Sekanina

Dobrý den, začíná pořad Léta běží. Dnes budeme mít dva hosty, jednoho ve studiu, druhé na dálku, dozvíte se více o křížovkářské lize pro seniory a taky o zajímavé sérii online preventivních přednášek s policisty.

Preventisté PČR pořádají online přednášky pro seniory, host: G. Pokorná

Lukáš Zavadil, TV Polar: Krajští policejní preventisté připravili pro seniory zajímavé preventivní besedy. Jejich dvouměsíční cyklus začal v půlce dubna a bude pokračovat i v květnu. Pro přihlášené jsou přednášky samozřejmě zdarma a mohou se jich zúčastnit doma. I to je důvod, proč s námi na dálku vedoucí oddělení prevence z krajského policejního ředitelství Gabriela Pokorná. Dobrý den.

Gabriela Pokorná, vedoucí oddělení prevence PČR: Dobrý den

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdo vše se tedy k této aktivitě o které jsem mluvil může přihlásit a jakým způsobem?

Gabriela Pokorná, vedoucí oddělení prevence PČR: Tak jsou to zájemci z řad seniorů. Detailní návod naleznou na stránkách webu a zájemci tam naleznou také informace k programu k jednotlivým přednáškách. I starší, které už proběhly.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké máte vlastně zkušenosti se seniory a jejich odezvu? Na tyto přednášky není pro ně třeba virtuální prostředí překážkou?

Gabriela Pokorná, vedoucí oddělení prevence PČR: Tak my jsme byli za tu možnost vděční, protože aktuálně si bohužel se seniory jiným způsobem než virtuálním setkávat zatím bohužel nemůžeme a musím říci, že jsou velmi aktivní a bedlivě poslouchají, ptají se na jednotlivá témata. To znamená ta odezva po těch minulých besedách je velmi pozitivní.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kromě těch přednášek, besed, které proběhly se mohou senioři zúčastnit ještě dalších a to 11.,18.,25. května. Jaká máte připravená témata?

Gabriela Pokorná, vedoucí oddělení prevence PČR: Teď jsou připravena témata například ke snížení nebo nejlépe v ideálním případě jak se nestát obětí majetkového trestného činu. To znamená kabelky v košících, v motorových vozidlech nebo strhávání šperků při cestování MHD. To znamená preventista má připravena doporučení pokud možno v ideálním případě majetkového trestného činu, ale máme připraveny i takové dá se říci dárky v podobě virtuální prohlídky Muzea Policie ČR a informace, které lidé znají. Zajímavosti různých kriminalistických metod, ale budeme se vracet také k policejní stanici.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Když připustíme, že pandemie už je snad z větší části za námi. Tedy alespoň v té seniorské populaci, která by mohla být už proočkovaná. Plánujete se za nimi vrátit zpět osobně nebo budete v online prostředí pokračovat?

Gabriela Pokorná, vedoucí oddělení prevence PČR: Velmi rádi se budeme vracet za seniory k těm standardním besedám a přednáškám. Samozřejmě tak jako ostatním nám ten sociální kontakt a bezprostřední komunikace schází. Nicméně ani ta online komunikace zatím není v podstatě lichou. To znamená veškeré možnosti, které existují určitě využijeme.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To byla Gabriela Pokorná, děkuji za váš čas a budu se těšit někdy na viděnou příště.

Gabriela Pokorná, vedoucí oddělení prevence PČR: Také děkujeme a na shledanou.


Josef Holoubek jde skrz republiku, aby podpořil předčasně narozené děti


Křížem krážem putuje v těchto dnech republikou Josef Holoubek, který tím chce podpořit péči o předčasně narozené děti. Svou pouť začal v sobotu na česko-polské hranici v Bukovci, kde je nejvýchodnější bod země. Za dva týdny by se měl do stejného bodu zase vrátit, aby následně pokračoval od severu k jihu.

Josef Holoubek vystartoval v sobotu brzy ráno od kamene, který označuje nejvýchodnější bod republiky. V průběhu cesty posiluje a děkuje všem, kteří podporují nejen jeho snahu vytvořit nové rekordy, ale kteří také přispějí na dobrou věc.

Josef Holoubek, chodec, rekordman: “Jdu to na podporu předčasné narozených dětí. Chtěl bych touto cestou upozornit na jejich příběhy, protože vlastně stejně jako oni se vydávám na dlouhou a náročnou cestu, která se dá zvládnout, ovšem já jsem si ji vybral dobrovolně a oni se na začátku svého života na tuhle cestu vydávají bez možnosti volby.

Předčasně narozené děti nepotřebují pomoc jen bezprostředně po narození, ale i v následujících měsících.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého oddělení NsP Havířov: “Většina těchto dětí následně vyžaduje ambulantní sledování. To sledování může probíhat buď v centru, kde je speciální poradna pro tyto děti a nebo i u nás máme neurologa, který se o ty děti stará."
Na péči o předčasně narození děti mohou lidé přispět dobrovolnou částkou.

Josef Holoubek, chodec, rekordman: “Lidé mohou přispět na platformě Hithit, kde mám projekt. Najdete to v sekci sport nebo komunita pod názvem 7 rekordů.”
Denně chodec zdolá zhruba 70 kilometrů. Svou aktuální pozici sdílí chodec na internetové mapě. Lidé ho tak mohou podpořit přímo na trase pochodu.

Josef Holoubek, chodec, rekordman: “Celkově ta trasa z nejvýchodnějšího místa po to nejzápadnější měří asi 680 km, záleží jestli se budu prostě někam ztrácet."
Na zpáteční cestě ze západu na východ by se Josef Holoubek měl v Moravskoslezském kraji objevit za 14 dnů.

Senioři se mohou zapojit do další křížovkářské ligy, host: I. Sekanina


Lukáš Zavadil, TV Polar: Naším hostem je Ivan Sekanina ze spolku Počteníčko, který působí v Moravskoslezském kraji. Dobrý den.

Ivan Sekanina, Počteníčko: Pěkný den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak spolek Počteníčko zvládl covid krizi. Pokud připustíme, že to nejhorší už máme za sebou. Co vše za projekty vám aktuálně běží?

Ivan Sekanina, Počteníčko: Já doufám, že spolek zvládl krizi se ctí, protože po tom prvním šoku jsme se vzpamatovali a začali jsme vymýšlet projekty, které jsou bezkontaktní prostě reagovali jsme na nouzový stav. To platí například o hodinovém vnukovi. Čili když jsme nemohli chodit za seniory a nemůžeme chodit za seniory do domovů, tak jsme vymysleli nový projekt a posíláme jim dopisy, posíláme vzkazy, omalovánky, posíláme jim fotoseriály a podobně. Ten projekt se jmenuje mezičasy a to je tedy projekt, kterým jsme reagovali na koronakrizi a současně jsme také reagovali dalšími projekty, které jsou bezkontaktní, což je například křížovkářská liga.

Lukáš Zavadil, TV Polar: K té se chci dostat, protože ta probíhá už pátým rokem. Jde o křížovkářskou ligu seniorů Moravskoslezského kraje. Jak se mohou senioři zapojit a co musí splnit. O co vlastně jde?

Ivan Sekanina, Počteníčko: Křížovkářská liga je soutěž. Je to pravidelné luštění křížovek dlouhodobé. Má dvě části jarní a podzimní. Teď běží jarní část a zapojit se může každý, kdo má šedesát let a je starší šedesáti let. S tím, že přijde se registrovat do našeho registračního místa. Tady se nám právě projevila korona krize, protože zákaz shromažďování nás postihl hodně. Nicméně máme 35 registračních míst po celém Moravskoslezském kraji ve čtyřiadvaceti městech, což si myslím, že je velice pěkné. Do těch registračních míst většinou to bývají kluby seniorů, tak tam lidé přijdou jednoduše se zaregistrují tím, že vyplní registrační formulář a mohou hrát. Dostanou křížovky. Člověk dostává křížovky každý týden v určený den po vyluštění deseti křížovek přinese speciální formulář, kde jsou tajenky. Formuláře se slosují a člověk může vyhrát nějakou cenu. Bývají to většinou dárkové balíčky. V domovech seniorů kterých máme v našem kraji zapojeno 20, tam to probíhá trošku jinak. Tam lidé zvenku chodit nemohou. To je určeno pouze pro lidi a pro klienty z domovů seniorů.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdyby si to teď někdo rozmyslel. Má ještě šanci se do soutěže zapojit a případně vyhrát?

Ivan Sekanina, Počteníčko: Má šanci se zapojit. Může se zapojit až do třináctého května s tím, že ty křížovky dostane zpětně. Po 13. Květnu už bohužel v tom musíme mít nějaký pořádek, systém. Musíme už dávat dohromady ty trvalé počty hráčů, ale potom mu nabídnu, ať se zapojí od září, kdy bude druhé kolo. Podzimní kolo a v září začínáme 23. Září. Poslední Křížovky se odevzdávají 17. Června. Lidé musí odevzdat listy 24. Června, takže poslední týden v červnu budeme vyhodnocovat. Budeme to vyhodnocovat na kraji a losovat bude pan náměstek hejtmana.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta Běží byl dnes Ivan Sekanina ze spolku Počteníčko. Děkuji za váš čas.

Ivan Sekanina, Počteníčko: Děkuji vám.

Sledovali jste pořad Léta běží, díky, že jste byli s námi.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat