Léta běží
- Armáda spásy 20 let provozuje sociální bydlení v Ostravě
- Komunitní módní přehlídka v Bílovci
- Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Dny dobrovolnictví 2025 v Moravskoslezském kraji
Startuje pořad Léta běží, jsme tady s další porcí témat ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje, dobrý den. Dnes se dozvíte o chystané akci Dny dobrovolnictví a podíváme se i na neobvyklou komunitní módní show.
Armáda spásy 20 let provozuje sociální bydlení v Ostravě
Nejprve ale míříme do Ostravy. Armáda spásy tam totiž oslavila 20 let sociálního bydlení. Nechyběli jsme u toho.
Připomenutí tohoto výročí proběhlo na konferenci v Ostravské nové radnici. Zúčastnili se jí politici i lidé, kteří pracují s lidmi v tíživých životních situacích.
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy v MSK: “Konferenci jsme uspořádali na oslavu výročí 20 let prevence bezdomovectví, což je taková speciální sociální služba, kterou jsme založili s cílem lidi, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, nějakým způsobem podpořit a naučit je v podstatě bydlet tak, aby časem mohli přejít do nějakého bydlení, které už je běžnější ve společnosti.”
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Ostravy: “Tak se snažíme doprovázet a hledat společně s nimi i řešení jejich životní situace, aby si našli práci, aby děti chodili do školy a myslím, že se nám to daří.”
Podobná služba funguje i v dalších městech kraje. Armáda spáse ji chce ale rozšířit i na další místa v našem regionu.
Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Já bych především chtěl popřát této službě hodně úspěchů a hlavně to, aby se trvala na našem území, protože Armáda spáse obecně má tu nejhustší síť právě v Moravskoslezském kraji a náš kraj tuto síť, ale i Armádu spáse samozřejmě podporuje. Je v té síti těch ORPček a je i v síti kraje. To znamená, že podporuje Moravskoslezský kraj i financování a čerpání těchto služeb na území našeho kraje.”
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy v MSK: “Samozřejmě je to i tím, že Moravskoslezský kraj velmi se stará o svoje lidi, včetně těch lidí na okraji společnosti. A Moravskoslezský kraj, stejně jako vedení různých měst, nám velmi vychází vstříc a chce tady mít ty služby.”
Komunitní módní přehlídka v Bílovci
Komunitní módní show. V Bílovci proběhla úspěšná akce, která nabídla nejen přehlídku modelů z druhé ruky, ale především originální nápady, mezigenerační setkání a spoustu zábavy. Na akci se podíleli i tamní senioři. Atmosféru zachytili tvůrci z projektu Bílovecký amatérský film.
Módní přehlídka, jakou v Bílovci ještě nezažili, přilákala do kulturního domu plný sál diváků. Nešlo jen o módu – na pódiu se střídaly taneční, hudební i herecké výstupy, a to vše v podání místních. Návštěvníci tak odcházeli nejen s inspirací do šatníku.
účastníci akce: “Je to skvělá akce. Já tím, že jsem tady chodila na módní přehlídku Sára dětem, tak určitě oceňuji určitě organizátory. Je to nádherná akce, zatím se mi to moc líbí.”
“Moc se mi to líbí, oni jsou všichni dobří.”
Letošní ročník potvrdil, že věk není překážkou – modelky ve věku od čtrnácti do sedmdesáti let předvedly, že styl, sebevědomí i radost z pohybu mohou patřit komukoliv.
Marie Kavalová, předsedkyně Klubu seniorů Bílovec: “Já si třeba vážím toho, že některé ty ženy, naše ženy tady v Bílovecké, jsou ochotné předvádět ty modely – já bych tam teda nešla. Takže toho si opravdu vážím.“
Ivan Štefek, místopředseda Klubu seniorů Bílovec: „Móda a senioři určitě jdou dohromady. I když je to málo pravděpodobné, ale vidíte, že spousta seniorek tady je a každá se chce líbit, co si budeme povídat.“
Atmosféru přehlídky zachytili kameramani z projektu Bílovecký amatérský film. Výsledný snímek bude mít premiéru v červnu v kině Radost během Festivalového dne BAF.
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Dny dobrovolnictví 2025 v Moravskoslezském kraji
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pořad Léta běží, pokračuje ve studiu, kde už vítám. Dagmar Hoferkovou, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra ADRA v Moravskoslezském kraji. Dobrý den.
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Přeji krásný den.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Naším tématem pro dnešek jsou Dny dobrovolnictví, které v Moravskoslezském kraji proběhnou 22. až 27. dubna. A i letos, vlastně už potřetí, spojí stovky lidí po celé republice. V čem je podle Vás jejich smysl? Co vlastně mají lidem dát?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Smyslem Dnů dobrovolnictví je určitě oslava ochoty pomáhat, oslava solidarity a oslava síly jedince zapojit se a měnit naši společnost, náš svět k lepšímu. Lidé mají možnost se zapojit v jedenácti krajích České republiky a pomáhat na stovkách míst. Prvním impulzem byla zkušenost Regionálního dobrovolnického centra z Jihomoravského kraje, Brněnského centra, kdy tuto akci už pořádali rok předtím, možná i dva, a přizvali nás k tomu, abychom společně dali síly dohromady, a vytvořili z toho celostátní akci, což si myslím, že byla skvělá myšlenka. Od té doby na tom spolupracujeme v rámci regionálních dobrovolnických center.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: V Moravskoslezském kraji se letos zapojí celá řada zařízení, můžete je přiblížit? Které konkrétní akce veřejnost čekají a co se tam bude dít?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: V našem kraji si mohou lidé vybrat z padesáti různých aktivit, z jedenácti organizací a v jedenácti městech. Mohou si vybrat podle cílové skupiny, podle dne, podle času a na stránkách www.dobrovolnickednydobrovolnictvi.cz, kde a jak chtějí pomáhat. Mohou pomáhat například v domovech pro seniory, zapojit se třeba do sportovní olympiády, nebo jenom k povídání u kávičky či hraní společenských her. U zdravotně postižených připravujeme kreativní dílny, pohybové dopoledne a také společenské aktivity. U lidí bez domova si mohou například přijít uvařit guláš nebo opékat párky ve venkovních prostorách organizace. U dětí si mohou zkusit doučování – například v organizaci Tutor. Těch organizací je opravdu více: zapojuje se ADRA, Slezská diakonie, Charita, Tutor a také Armáda spásy.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy jste rozhodně ten pravý člověk, kterého bych se měl zeptat. Jak vnímáte proměnu postoje veřejnosti k dobrovolnictví? Roste podle vás chuť pomáhat? Nebo je třeba lidi stále motivovat a přesvědčovat, aby někomu pomáhali?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Záleží, kde a v jakém čase chtějí lidé pomáhat, protože rozlišujeme krátkodobé a dlouhodobé dobrovolnictví. Když jsme teď v našem kraji měli velké povodně na podzim, zapojili jsme přes dva tisíce dobrovolníků. Byla to obrovská solidarita lidí, kteří chtěli jít pomáhat, ale pomáhali třeba den, dva nebo týden. Pak už je mnohem méně lidí, kteří mají odvahu pomáhat opravdu dlouhodobě a kteří chtějí jednou týdně docházet do nějakého domova pro seniory, k dětem nebo do nemocnic a takto se zapojovat. Určitě proto neustále oslovujeme lidi a musíme je motivovat, aby se hlásili noví dobrovolníci, protože někteří vydrží půl roku, někteří rok. Dobrovolníků stále není dostatek. Není to tak, že bychom je odmítali.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy jste to vlastně nakousla. Spousta lidí si možná pod tím pojmem dobrovolnictví představí například třeba pomoc v těch krizových situacích, ale často jde i o ty běžné, obyčejné a lidsky vřelé aktivity. Je to tak?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Přesně tak. Je to o takové vlídnosti a o srdci na dlani. Když ten člověk přijde a někdy si jenom povídá s někým nebo hraje hry s dětmi venku skáče panáka nebo si hraje na pískovišti nebo v nemocnici, sedí u lůžka pacienta a zkrátí mu tu chvíli, která je velmi dlouhá v té nemocnici.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Je něco, co bychom mohli vzkázat lidem, kteří zatím váhají? Nejsou si jisti, nikdy nedobrovolničili, čili mají obavy, že se třeba nebudou pro dobrovolnictví hodit nebo že to nezvládnou. Co bychom jim mohli vzkázat?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: To, že právě takové lidi hledáme. Když za námi přijde nějaký "hrdina", člověk, který chce zachránit celý svět a má obrovskou odvahu, musíme být opatrní. Ale když přicházejí lidé s takovou tou pokorou – nevím, jestli to zvládnu, jestli jsem já ten pravý – tak to jsou přesně ti lidé, se kterými rádi pracujeme. Pokora je důležitá v tom, aby člověk něco nepokazil. Všechny, kteří váhají, bych proto určitě povzbudila, aby si našli chvilku a začali s námi měnit svět k lepšímu.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Zbývá jenom poradit ten první krok. Co tedy udělat?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Určitě se mohou lidé podívat na webové stránky www.dnydobrovolnictvi.cz, rozkliknout si tam kraj, ve kterém chtějí pomáhat, v našem případě Moravskoslezský a vyberou si aktivitu, na kterou chtějí přijít.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Dagmar Hoferková z Adry. Děkuju Vám za rozhovor a budu se těšit na viděnou někdy tady příště. Mějte se hezky.
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Na shledanou.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Loučím se i s vámi. To byl pořad Léta běží na viděnou v příštím vydání.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Startuje pořad Léta běží, jsme tady s další porcí témat ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje, dobrý den. Dnes se dozvíte o chystané akci Dny dobrovolnictví a podíváme se i na neobvyklou komunitní módní show.
Armáda spásy 20 let provozuje sociální bydlení v Ostravě
Nejprve ale míříme do Ostravy. Armáda spásy tam totiž oslavila 20 let sociálního bydlení. Nechyběli jsme u toho.
Připomenutí tohoto výročí proběhlo na konferenci v Ostravské nové radnici. Zúčastnili se jí politici i lidé, kteří pracují s lidmi v tíživých životních situacích.
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy v MSK: “Konferenci jsme uspořádali na oslavu výročí 20 let prevence bezdomovectví, což je taková speciální sociální služba, kterou jsme založili s cílem lidi, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, nějakým způsobem podpořit a naučit je v podstatě bydlet tak, aby časem mohli přejít do nějakého bydlení, které už je běžnější ve společnosti.”
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Ostravy: “Tak se snažíme doprovázet a hledat společně s nimi i řešení jejich životní situace, aby si našli práci, aby děti chodili do školy a myslím, že se nám to daří.”
Podobná služba funguje i v dalších městech kraje. Armáda spáse ji chce ale rozšířit i na další místa v našem regionu.
Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “Já bych především chtěl popřát této službě hodně úspěchů a hlavně to, aby se trvala na našem území, protože Armáda spáse obecně má tu nejhustší síť právě v Moravskoslezském kraji a náš kraj tuto síť, ale i Armádu spáse samozřejmě podporuje. Je v té síti těch ORPček a je i v síti kraje. To znamená, že podporuje Moravskoslezský kraj i financování a čerpání těchto služeb na území našeho kraje.”
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy v MSK: “Samozřejmě je to i tím, že Moravskoslezský kraj velmi se stará o svoje lidi, včetně těch lidí na okraji společnosti. A Moravskoslezský kraj, stejně jako vedení různých měst, nám velmi vychází vstříc a chce tady mít ty služby.”
Komunitní módní přehlídka v Bílovci
Komunitní módní show. V Bílovci proběhla úspěšná akce, která nabídla nejen přehlídku modelů z druhé ruky, ale především originální nápady, mezigenerační setkání a spoustu zábavy. Na akci se podíleli i tamní senioři. Atmosféru zachytili tvůrci z projektu Bílovecký amatérský film.
Módní přehlídka, jakou v Bílovci ještě nezažili, přilákala do kulturního domu plný sál diváků. Nešlo jen o módu – na pódiu se střídaly taneční, hudební i herecké výstupy, a to vše v podání místních. Návštěvníci tak odcházeli nejen s inspirací do šatníku.
účastníci akce: “Je to skvělá akce. Já tím, že jsem tady chodila na módní přehlídku Sára dětem, tak určitě oceňuji určitě organizátory. Je to nádherná akce, zatím se mi to moc líbí.”
“Moc se mi to líbí, oni jsou všichni dobří.”
Letošní ročník potvrdil, že věk není překážkou – modelky ve věku od čtrnácti do sedmdesáti let předvedly, že styl, sebevědomí i radost z pohybu mohou patřit komukoliv.
Marie Kavalová, předsedkyně Klubu seniorů Bílovec: “Já si třeba vážím toho, že některé ty ženy, naše ženy tady v Bílovecké, jsou ochotné předvádět ty modely – já bych tam teda nešla. Takže toho si opravdu vážím.“
Ivan Štefek, místopředseda Klubu seniorů Bílovec: „Móda a senioři určitě jdou dohromady. I když je to málo pravděpodobné, ale vidíte, že spousta seniorek tady je a každá se chce líbit, co si budeme povídat.“
Atmosféru přehlídky zachytili kameramani z projektu Bílovecký amatérský film. Výsledný snímek bude mít premiéru v červnu v kině Radost během Festivalového dne BAF.
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Dny dobrovolnictví 2025 v Moravskoslezském kraji
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pořad Léta běží, pokračuje ve studiu, kde už vítám. Dagmar Hoferkovou, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra ADRA v Moravskoslezském kraji. Dobrý den.
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Přeji krásný den.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Naším tématem pro dnešek jsou Dny dobrovolnictví, které v Moravskoslezském kraji proběhnou 22. až 27. dubna. A i letos, vlastně už potřetí, spojí stovky lidí po celé republice. V čem je podle Vás jejich smysl? Co vlastně mají lidem dát?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Smyslem Dnů dobrovolnictví je určitě oslava ochoty pomáhat, oslava solidarity a oslava síly jedince zapojit se a měnit naši společnost, náš svět k lepšímu. Lidé mají možnost se zapojit v jedenácti krajích České republiky a pomáhat na stovkách míst. Prvním impulzem byla zkušenost Regionálního dobrovolnického centra z Jihomoravského kraje, Brněnského centra, kdy tuto akci už pořádali rok předtím, možná i dva, a přizvali nás k tomu, abychom společně dali síly dohromady, a vytvořili z toho celostátní akci, což si myslím, že byla skvělá myšlenka. Od té doby na tom spolupracujeme v rámci regionálních dobrovolnických center.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: V Moravskoslezském kraji se letos zapojí celá řada zařízení, můžete je přiblížit? Které konkrétní akce veřejnost čekají a co se tam bude dít?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: V našem kraji si mohou lidé vybrat z padesáti různých aktivit, z jedenácti organizací a v jedenácti městech. Mohou si vybrat podle cílové skupiny, podle dne, podle času a na stránkách www.dobrovolnickednydobrovolnictvi.cz, kde a jak chtějí pomáhat. Mohou pomáhat například v domovech pro seniory, zapojit se třeba do sportovní olympiády, nebo jenom k povídání u kávičky či hraní společenských her. U zdravotně postižených připravujeme kreativní dílny, pohybové dopoledne a také společenské aktivity. U lidí bez domova si mohou například přijít uvařit guláš nebo opékat párky ve venkovních prostorách organizace. U dětí si mohou zkusit doučování – například v organizaci Tutor. Těch organizací je opravdu více: zapojuje se ADRA, Slezská diakonie, Charita, Tutor a také Armáda spásy.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy jste rozhodně ten pravý člověk, kterého bych se měl zeptat. Jak vnímáte proměnu postoje veřejnosti k dobrovolnictví? Roste podle vás chuť pomáhat? Nebo je třeba lidi stále motivovat a přesvědčovat, aby někomu pomáhali?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Záleží, kde a v jakém čase chtějí lidé pomáhat, protože rozlišujeme krátkodobé a dlouhodobé dobrovolnictví. Když jsme teď v našem kraji měli velké povodně na podzim, zapojili jsme přes dva tisíce dobrovolníků. Byla to obrovská solidarita lidí, kteří chtěli jít pomáhat, ale pomáhali třeba den, dva nebo týden. Pak už je mnohem méně lidí, kteří mají odvahu pomáhat opravdu dlouhodobě a kteří chtějí jednou týdně docházet do nějakého domova pro seniory, k dětem nebo do nemocnic a takto se zapojovat. Určitě proto neustále oslovujeme lidi a musíme je motivovat, aby se hlásili noví dobrovolníci, protože někteří vydrží půl roku, někteří rok. Dobrovolníků stále není dostatek. Není to tak, že bychom je odmítali.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy jste to vlastně nakousla. Spousta lidí si možná pod tím pojmem dobrovolnictví představí například třeba pomoc v těch krizových situacích, ale často jde i o ty běžné, obyčejné a lidsky vřelé aktivity. Je to tak?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Přesně tak. Je to o takové vlídnosti a o srdci na dlani. Když ten člověk přijde a někdy si jenom povídá s někým nebo hraje hry s dětmi venku skáče panáka nebo si hraje na pískovišti nebo v nemocnici, sedí u lůžka pacienta a zkrátí mu tu chvíli, která je velmi dlouhá v té nemocnici.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Je něco, co bychom mohli vzkázat lidem, kteří zatím váhají? Nejsou si jisti, nikdy nedobrovolničili, čili mají obavy, že se třeba nebudou pro dobrovolnictví hodit nebo že to nezvládnou. Co bychom jim mohli vzkázat?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: To, že právě takové lidi hledáme. Když za námi přijde nějaký "hrdina", člověk, který chce zachránit celý svět a má obrovskou odvahu, musíme být opatrní. Ale když přicházejí lidé s takovou tou pokorou – nevím, jestli to zvládnu, jestli jsem já ten pravý – tak to jsou přesně ti lidé, se kterými rádi pracujeme. Pokora je důležitá v tom, aby člověk něco nepokazil. Všechny, kteří váhají, bych proto určitě povzbudila, aby si našli chvilku a začali s námi měnit svět k lepšímu.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Zbývá jenom poradit ten první krok. Co tedy udělat?
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Určitě se mohou lidé podívat na webové stránky www.dnydobrovolnictvi.cz, rozkliknout si tam kraj, ve kterém chtějí pomáhat, v našem případě Moravskoslezský a vyberou si aktivitu, na kterou chtějí přijít.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Dagmar Hoferková z Adry. Děkuju Vám za rozhovor a budu se těšit na viděnou někdy tady příště. Mějte se hezky.
Dagmar Hoferková, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MS kraje: Na shledanou.
Lukáš Zavadil, TV POLAR: Loučím se i s vámi. To byl pořad Léta běží na viděnou v příštím vydání.
Redakčně upraveno / zkráceno.