Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Nejlepší senioři se utkali ve sportovních hrách
  • Klienti sociálně-terapeutické dílny obsluhují v kavárně
  • Ostravský Sociopoint pomáhá i rodinám ve finanční tísni

Začíná pořad Léta běží - opět jsme tady s tématy ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje, přeji dobrý den, jsem rád, že jste s námi.

Nejlepší senioři se utkali ve sportovních hrách

Nejprve míříme na mezinárodní Sportovní hry seniorů v Ostravě, na které se sjeli jen ti nejlepší, tedy vítězové krajských kol. Podívejte se, jaká byla úroveň a konkurence.

Čtrnáct družstev seniorů ze všech koutů republiky, plus zahraniční partneři ze Slovenska a Polska se na VŠB-Technické univerzitě Ostrava utkali v různých sportovních disciplínách, na které poctivě trénovali. .

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “MS kraj dlouhodobě podporuje seniory a aktivní život seniorů v našem kraji a toto je jedna z aktivit, která navazuje na celou plejádu systémových opatření, aby senioři v našem kraji žili aktivně. A já jim fandím a hlavně bych jim popřál pevné zdraví a ať se nikomu nic nestane.”

Karel Moškoř, člen rady KRS MSK: “Bylo připraveno 10 disciplín, bohužel počasí nám znemožnilo dělat ty venkovní. To znamená, že nám odpadl petanque, discgolf a chůze. Tady v hale probíhají momentálně tvrdé boje o nejlepší výsledky v těch 7 disciplínách. Je tady podmínka, že musí být v týmu 3 ženy a tři muži. Teď je to celkem vyrovnané, titul obhajuje z loňského roku Seniors z Ostravy.”

anketa: soutěžící senioři: “Tak těšili jsme se, že se setkáme s našimi přáteli, navážeme nová přátelství.”

“Minulý rok jsme to vyhráli v Mostě, dneska bysme to chtěli potvrdit, že to nebyla náhoda.

“Už jsme se nemohli dospat, takže jsme spokojeni, že jsme tady.”

Nadšení a bojovnost se ostravskému týmu vyplatily. Z mezinárodních sportovních her si totiž odvezl zlatou medaili.

Klienti sociálně-terapeutické dílny obsluhují v kavárně

Do UniPointu v obchodním centru Breda, který spravuje Fakulta veřejných politik Slezské univerzity, míří stále více lidí. Je to i díky kávě z Radosti, která se tady podává každé úterý do půl 3 odpoledne. O obsluhu se starají klienti sociálně terapeutické dílny Radost.

Lada Dobrovolná, mluvčí Fakulty veřejných politik SLU: “My jsme za spolupráci s Charitou a s kavárnou Radosti velmi rádi. My se snažíme UniPoint co nejvíce otevřít veřejnosti, aby sem chodili nejen na výstavy.”

Lucie Švejdíková, vedoucí Sociálně terapeutické dílny Radost: “Máme i pojízdnou kavárnu a to je spíš sezónní věc, ale zase být v centru toho dění, je to jiný prostor, jiní lidé tady chodí, takže si myslím, že nás to baví a je to fajn.”

anketa: návštěvníci UniPointu: “Chutná nám tady výborně, sedí se nám tady dobře. Jsem tu podruhé, takže určitě ne naposledy.”

“Je to tady velice příjemné a jsme překvapeni jak se chovají, jak se přišli zeptat, velice příjemné.”

Do budoucna tady Fakulta veřejných politik chystá i výstavu panelů, která představí jednotlivé studijní programy fakulty.

Ostravský Sociopoint pomáhá i rodinám ve finanční tísni

Lukáš Zavadil, TV Polar: Blíží se školní rok a někteří rodiče, kteří jsou ve špatné finanční situaci, toto období mohou sledovat s obavami. Ti, kteří bydlí v Ostravě, mohou ale využít pomoc magistrátu a jeho Sociopointu. Jakou konkrétně nám řekne Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Vítejte ve studiu.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co úřad nebo město považuje za nepříznivou finanční situaci? Jak ji definujete?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Za nepříznivou finanční situaci považujeme to, když opravdu tomu klientovi chybí finanční prostředky na úhradu životních potřeb, nájemného, služeb souvisejících s bydlením, potažmo v té současné době, třeba na úhradu školních pomůcek nebo zájmových kroužků. Opíráme se i o nějakou legislativu, kde máme nastavená kritéria, protože nedostatek financí nemůže být subjektivní. Je za mě vždy důležité to řešit. A protože v konečném důsledku to může vést třeba ke ztrátě bydlení, k nějakému sociálnímu vyloučení, kdy se dítě nebude moci účastnit školních kroužků, proto nabízíme pomoc.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Lidé, kteří v této situaci jsou, jak jsme řekli, se mohou obrátit na Sociopoint, na co mohou získat peníze a kolik?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Mohou získat finanční prostředky skrze dávku mimořádné okamžité pomoci, kterou vyplácí úřad práce. Nelze říct paušálně, kolik to je, protože vždy se to vztahuje ke konkrétní situaci a třeba konkrétnímu kroužků nebo nákladu, který rodině vzniká. U nás na Sociopointu, na místě prvního kontaktu, pokud se na nás klient obrátí, tak my mu dokážeme na základě znalosti jeho situace poskytnout odpovídající poradenství, nasměrovat ho na úřad práce, popřípadě mu zprostředkovat přímo schůzku. Takže fungujeme jako jakýsi rozcestník k další pomoci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ty věci, které posuzujete, posuzujete vy jako Sociopoint, nebo úřad práce? A jaké?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Ty věci posuzujeme v základu. Když člověk přijde, přijde s nějakým problémem, sociální pracovník s ním vede rozhovor a zjistí, co by potřeboval. V návaznosti na to, že známe legislativu, známe limity, které se týkají třeba příjmové nedostatečnosti, tak dokážeme pomoc zacílit a pokud je to pro úřad práce, tak tomu klientovi vytiskneme potřebné formuláře, vyplníme s ním žádost a on odchází následně na úřad práce.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak to potom tedy prakticky probíhá? Následně, když klient odejde od vás?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Když odejde od nás, nasměrujeme ho na konkrétní pobočku úřadu práce, jde za konkrétním pracovníkem a tam si podá žádost. Musí doložit veškeré skutečnosti. To, že mu třeba vzniká nějaký mimořádný náklad v souvislosti s tím vzděláním nebo nějakou zájmovou činností a je už potom na rozhodnutí úřadu práce, jestli zohlední mimořádnost jeho situace a dávku mimořádné okamžité pomoci přizná či nikoli.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Úřad věci, které by pakliže přiznal nebo usoudil, že náklady je třeba uhradit, uhradí je za klienta, nebo se to proplácí zpětně?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Obě varianty jsou možné. Když člověk žádá, lze provést přímou úhradu v podstatě v návaznosti třeba na tu školu, která realizuje školní kroužek. Anebo lze to vyplatit přímo klientovi, který následně musí prokázat, že tu dávku využil k tomu danému účelu. Co považuji za důležité říct, že člověk by situaci měl řešit před tím, než ten mimořádný výdaj uhradí, protože pokud by ho uhradil a následně šel žádat o úřad práce, dávka mu nebude přiznána, protože ta mimořádná situace nevznikla, když on měl možnost to uhradit sám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kde případní zájemci Váš Sociopoint najdou a kdy mohou přijít?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Zájemci Sociopoint najdou v budově ostravské radnice na Prokešově náměstí, mohou se na nás tedy obrátit osobně. Mohou využít bezplatnou telefonní linku 800 700 650. Mohou se na nás obrátit skrze e-mail sociopoint@ostrava.cz a fungujeme každý den od 8:00 v pondělí a středu do 17:00, ve čtvrtek do 16:00 a v úterý a v pátek do 12 hodin.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě vím a možná bychom měli doplnit, že k dispozici je bezplatná telefonní linka.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Ano, a tam jsou také i sociální pracovníci připraveni pomoci. Celý koloběh, o kterém jsem hovořil, to posuzování situace může proběhnout i skrze telefon. Ttady je taky důležité za mě, že na telefonní lince zájemce nehovoří s nějakým automatem, ale hovoří se sociálním pracovníkem, který reaguje na jeho konkrétní situaci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co bychom v těchto situacích mohli doporučit lidem, kteří nejsou z Ostravy. Oni také mají možnost obrátit se na úřad práce. Akorát Vy v Ostravě to obyvatelům města ulehčujete, jestli to chápu, správně.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Ano. Dokážeme toho klienta v rámci Ostravy nasměrovat, třeba na jiné možnosti pomoci. Ale pokud bych se bavil o jiných městech, tam mohou klienti využít sociálních pracovníků, kteří jsou na jednotlivých obecních úřadech, popřípadě se přímo obrátit na úřad práce, který by také měl poskytovat poradenství.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Poslední věc, lidé se často ostýchají požádat o pomoc z různých důvodů. Mimo jiné také i to, že nakonec třeba byť mají zaměstnání, musí na úřad práce. Co byste jim chtěl na závěr vzkázat?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Určitě bych chtěl vzkázat, aby se nebáli si o tu pomoc říct, aby byli aktivní, protože sociální pracovník je opravdu profesionál, který je dokáže provést tou nepříznivou sociální situací k tomu jejich, řekněme, lepšímu, spokojenějšímu životu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Děkuji za rozhovor. Vy jste přišel k nám do pořadu Léta běží.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Děkuji za pozvání.

To je vše z našich témat, nezapomeňte se dívat i příště, budu se těšit.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
08. srpna 2023, 17:25

Začíná pořad Léta běží - opět jsme tady s tématy ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje, přeji dobrý den, jsem rád, že jste s námi.

Nejlepší senioři se utkali ve sportovních hrách

Nejprve míříme na mezinárodní Sportovní hry seniorů v Ostravě, na které se sjeli jen ti nejlepší, tedy vítězové krajských kol. Podívejte se, jaká byla úroveň a konkurence.

Čtrnáct družstev seniorů ze všech koutů republiky, plus zahraniční partneři ze Slovenska a Polska se na VŠB-Technické univerzitě Ostrava utkali v různých sportovních disciplínách, na které poctivě trénovali. .

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “MS kraj dlouhodobě podporuje seniory a aktivní život seniorů v našem kraji a toto je jedna z aktivit, která navazuje na celou plejádu systémových opatření, aby senioři v našem kraji žili aktivně. A já jim fandím a hlavně bych jim popřál pevné zdraví a ať se nikomu nic nestane.”

Karel Moškoř, člen rady KRS MSK: “Bylo připraveno 10 disciplín, bohužel počasí nám znemožnilo dělat ty venkovní. To znamená, že nám odpadl petanque, discgolf a chůze. Tady v hale probíhají momentálně tvrdé boje o nejlepší výsledky v těch 7 disciplínách. Je tady podmínka, že musí být v týmu 3 ženy a tři muži. Teď je to celkem vyrovnané, titul obhajuje z loňského roku Seniors z Ostravy.”

anketa: soutěžící senioři: “Tak těšili jsme se, že se setkáme s našimi přáteli, navážeme nová přátelství.”

“Minulý rok jsme to vyhráli v Mostě, dneska bysme to chtěli potvrdit, že to nebyla náhoda.

“Už jsme se nemohli dospat, takže jsme spokojeni, že jsme tady.”

Nadšení a bojovnost se ostravskému týmu vyplatily. Z mezinárodních sportovních her si totiž odvezl zlatou medaili.

Klienti sociálně-terapeutické dílny obsluhují v kavárně

Do UniPointu v obchodním centru Breda, který spravuje Fakulta veřejných politik Slezské univerzity, míří stále více lidí. Je to i díky kávě z Radosti, která se tady podává každé úterý do půl 3 odpoledne. O obsluhu se starají klienti sociálně terapeutické dílny Radost.

Lada Dobrovolná, mluvčí Fakulty veřejných politik SLU: “My jsme za spolupráci s Charitou a s kavárnou Radosti velmi rádi. My se snažíme UniPoint co nejvíce otevřít veřejnosti, aby sem chodili nejen na výstavy.”

Lucie Švejdíková, vedoucí Sociálně terapeutické dílny Radost: “Máme i pojízdnou kavárnu a to je spíš sezónní věc, ale zase být v centru toho dění, je to jiný prostor, jiní lidé tady chodí, takže si myslím, že nás to baví a je to fajn.”

anketa: návštěvníci UniPointu: “Chutná nám tady výborně, sedí se nám tady dobře. Jsem tu podruhé, takže určitě ne naposledy.”

“Je to tady velice příjemné a jsme překvapeni jak se chovají, jak se přišli zeptat, velice příjemné.”

Do budoucna tady Fakulta veřejných politik chystá i výstavu panelů, která představí jednotlivé studijní programy fakulty.

Ostravský Sociopoint pomáhá i rodinám ve finanční tísni

Lukáš Zavadil, TV Polar: Blíží se školní rok a někteří rodiče, kteří jsou ve špatné finanční situaci, toto období mohou sledovat s obavami. Ti, kteří bydlí v Ostravě, mohou ale využít pomoc magistrátu a jeho Sociopointu. Jakou konkrétně nám řekne Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Vítejte ve studiu.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co úřad nebo město považuje za nepříznivou finanční situaci? Jak ji definujete?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Za nepříznivou finanční situaci považujeme to, když opravdu tomu klientovi chybí finanční prostředky na úhradu životních potřeb, nájemného, služeb souvisejících s bydlením, potažmo v té současné době, třeba na úhradu školních pomůcek nebo zájmových kroužků. Opíráme se i o nějakou legislativu, kde máme nastavená kritéria, protože nedostatek financí nemůže být subjektivní. Je za mě vždy důležité to řešit. A protože v konečném důsledku to může vést třeba ke ztrátě bydlení, k nějakému sociálnímu vyloučení, kdy se dítě nebude moci účastnit školních kroužků, proto nabízíme pomoc.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Lidé, kteří v této situaci jsou, jak jsme řekli, se mohou obrátit na Sociopoint, na co mohou získat peníze a kolik?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Mohou získat finanční prostředky skrze dávku mimořádné okamžité pomoci, kterou vyplácí úřad práce. Nelze říct paušálně, kolik to je, protože vždy se to vztahuje ke konkrétní situaci a třeba konkrétnímu kroužků nebo nákladu, který rodině vzniká. U nás na Sociopointu, na místě prvního kontaktu, pokud se na nás klient obrátí, tak my mu dokážeme na základě znalosti jeho situace poskytnout odpovídající poradenství, nasměrovat ho na úřad práce, popřípadě mu zprostředkovat přímo schůzku. Takže fungujeme jako jakýsi rozcestník k další pomoci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ty věci, které posuzujete, posuzujete vy jako Sociopoint, nebo úřad práce? A jaké?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Ty věci posuzujeme v základu. Když člověk přijde, přijde s nějakým problémem, sociální pracovník s ním vede rozhovor a zjistí, co by potřeboval. V návaznosti na to, že známe legislativu, známe limity, které se týkají třeba příjmové nedostatečnosti, tak dokážeme pomoc zacílit a pokud je to pro úřad práce, tak tomu klientovi vytiskneme potřebné formuláře, vyplníme s ním žádost a on odchází následně na úřad práce.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak to potom tedy prakticky probíhá? Následně, když klient odejde od vás?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Když odejde od nás, nasměrujeme ho na konkrétní pobočku úřadu práce, jde za konkrétním pracovníkem a tam si podá žádost. Musí doložit veškeré skutečnosti. To, že mu třeba vzniká nějaký mimořádný náklad v souvislosti s tím vzděláním nebo nějakou zájmovou činností a je už potom na rozhodnutí úřadu práce, jestli zohlední mimořádnost jeho situace a dávku mimořádné okamžité pomoci přizná či nikoli.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Úřad věci, které by pakliže přiznal nebo usoudil, že náklady je třeba uhradit, uhradí je za klienta, nebo se to proplácí zpětně?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Obě varianty jsou možné. Když člověk žádá, lze provést přímou úhradu v podstatě v návaznosti třeba na tu školu, která realizuje školní kroužek. Anebo lze to vyplatit přímo klientovi, který následně musí prokázat, že tu dávku využil k tomu danému účelu. Co považuji za důležité říct, že člověk by situaci měl řešit před tím, než ten mimořádný výdaj uhradí, protože pokud by ho uhradil a následně šel žádat o úřad práce, dávka mu nebude přiznána, protože ta mimořádná situace nevznikla, když on měl možnost to uhradit sám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kde případní zájemci Váš Sociopoint najdou a kdy mohou přijít?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Zájemci Sociopoint najdou v budově ostravské radnice na Prokešově náměstí, mohou se na nás tedy obrátit osobně. Mohou využít bezplatnou telefonní linku 800 700 650. Mohou se na nás obrátit skrze e-mail sociopoint@ostrava.cz a fungujeme každý den od 8:00 v pondělí a středu do 17:00, ve čtvrtek do 16:00 a v úterý a v pátek do 12 hodin.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě vím a možná bychom měli doplnit, že k dispozici je bezplatná telefonní linka.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Ano, a tam jsou také i sociální pracovníci připraveni pomoci. Celý koloběh, o kterém jsem hovořil, to posuzování situace může proběhnout i skrze telefon. Ttady je taky důležité za mě, že na telefonní lince zájemce nehovoří s nějakým automatem, ale hovoří se sociálním pracovníkem, který reaguje na jeho konkrétní situaci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co bychom v těchto situacích mohli doporučit lidem, kteří nejsou z Ostravy. Oni také mají možnost obrátit se na úřad práce. Akorát Vy v Ostravě to obyvatelům města ulehčujete, jestli to chápu, správně.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Ano. Dokážeme toho klienta v rámci Ostravy nasměrovat, třeba na jiné možnosti pomoci. Ale pokud bych se bavil o jiných městech, tam mohou klienti využít sociálních pracovníků, kteří jsou na jednotlivých obecních úřadech, popřípadě se přímo obrátit na úřad práce, který by také měl poskytovat poradenství.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Poslední věc, lidé se často ostýchají požádat o pomoc z různých důvodů. Mimo jiné také i to, že nakonec třeba byť mají zaměstnání, musí na úřad práce. Co byste jim chtěl na závěr vzkázat?

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Určitě bych chtěl vzkázat, aby se nebáli si o tu pomoc říct, aby byli aktivní, protože sociální pracovník je opravdu profesionál, který je dokáže provést tou nepříznivou sociální situací k tomu jejich, řekněme, lepšímu, spokojenějšímu životu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Děkuji za rozhovor. Vy jste přišel k nám do pořadu Léta běží.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Magistrát města Ostravy: Děkuji za pozvání.

To je vše z našich témat, nezapomeňte se dívat i příště, budu se těšit.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-08-08-2023-17-26