Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Moravskoslezský kraj staví v Kopřivnici nový Domov pod Bílou horou
  • V Ostravě-Jihu promovali studenti univerzity třetího věku
  • MPSV chce pomoci obcím s vyloučenými lokalitami

Léta běží - náš magazín mapující dění v sociální oblasti Moravskoslezského kraje je opět tady. Vítejte u dalšího dílu.

Moravskoslezský kraj staví v Kopřivnici nový Domov pod Bílou horou

Více než 20 let usiluje Kopřivnice o domov pro seniory. Teď se konečně blíží velký okamžik. Moravskoslezský kraj tam totiž staví nový Domov pod Bílou horou. Kvůli mnoha otázkám a běžící výstavbě se na radnici sešel s vedením města náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “V podstatě jdeme do finále, nikdo nám to nevěřil.”

První investice Moravskoslezského kraje do vzniku domova pro seniory v historii. To bude Domov pod Bílou horou, který právě roste v Kopřivnici.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Vždy to bylo rozšíření služby, přístavby, rekonstrukce, ale samotnou stavbu výstavby jsme ještě neprovedli.”

Memorandum s krajem vzniklo před šesti lety a už před časem bylo jisté, že investice za 366 milionů korun míří právě do Kopřivnice.

Stanislav Šimíček (KDU-ČSL), 2. místostarosta Kopřivnice: “Zavázali jsme se, že určitou provozní ztrátu bereme na sebe, protože jsme i my byli ti, kteří přišli s tím, aby tady domov vznikl. Jsme připraveni podporovat domov pro seniory.”

Nový domov pro seniory a domov se zvláštním režimem bude mít kapacitu 84 lůžek. V jeho čele je už teď Jana Prášková.

Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou, p. o.: “Tvoříme úplně novou organizaci. Ten proces je opravdu od základů, od vnitřních předpisů, od toho, abychom byli zaregistrováni a zapsáni v obchodním rejstříku, abychom měli účet. Takže to byl ten prvopočátek.”

Kromě spousty příprav teď nová organizace řeší i nabírání budoucích pracovníků. Vznikne zde několik desítek míst.

Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou, p. o.: “U těch pozic, kde se předpokládá více pracovníků, jako je třeba třeba v přímé péči, u zdravotních sester, u kuchařů, bych možná požádala, aby počkali na výběrové řízení, která určitě budou zveřejněna. Nejlépe budou informace dosažitelné na našich webových stránkách www.domovpodbh.cz i přes sociální sítě.”

Domov pod Bílou horou už teď spolupracuje s frenštátským Domovem Hortenzie. Jeho vedení poskytuje zázemí a zkušenosti a organizace si vzájemně pomohou i v budoucnu.

Marián Žárský, ředitel Domova Hortenzie, p.o.: “Jak paní ředitelka bude do týmu přibírat další a další lidi, tak budeme sloužit jako takové středisko dobré praxe, kdy ti lidé vlastně k nám mohou přijít do provozu a budou se seznamovat s prací, která bude tady v Kopřivnici.”

Podávání žádostí o umístění do domova začne příští rok - přesně 15. dubna.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Všichni, kdo budou mít zájem o naši službu, si budou moci od tohoto data dávat žádosti do našeho domova. Službu jako takovou otevřeme prvního července. Neznamená to, že ihned naplníme kapacitu všech 84 lůžek. Budeme naplňovat postupně, protože klienti potřebují převoz, umístění. My v rámci té služby budeme i rozdělovat, kdo s kým bude moci být na patře, na pokoji a podobně.”

Jana Prášková, ředitelka Domova pod Bílou horou, p. o.: “Opravdu bych ráda jen požádala o strpení. Budeme mít dva sociální pracovníky, budeme se opravdu snažit prošetřovat životní situaci každého žadatele v co nejkratším termínu, ale není možné očekávat, že to bude jako v běžných domovech, které už mají zaběhnutý provoz. Bude to u nás pravděpodobně delší proces a bude to pravděpodobně trvat. Ale budeme s každým připraveni komunikovat a vysvětlovat situaci a domlouvat se na tom, jaký je horizont a kdy je možné předpokládat přijetí konkrétního klienta do našeho domova.”

V Ostravě-Jihu promovali studenti univerzity třetího věku

Slavnostní promocí skončila U3V věku pro 26 studentů z Ostravy-Jihu, kteří úspěšně ukončili studium. Univerzita je určena nejen pro obyvatele obvodu ve věku 55 plus. Aktuálně je do ní přihlášených více než 120 lidí.

V Komorním klubu v Jubilejní kolonii se sešli úspěšní studenti U3V, aby tady slavnostně odpromovali. Všichni si studium moc pochvalovali a většina z nich chce pokračovat dál.

anketa: studenti U3V: “Studovalo se mi velice dobře, všechny předměty mě zaujaly a nejvíc psychologie. A teď se strašně těším, protože chci pokračovat. Strašně se těším, protože tam bude kriminalistika a my se setkáváme dnes a denně s takovými věcmi, tak se těším na to a pan Přendík bude přednášet o rodokmenu, tak chceme pátrat s moji rodinou po našich předcích.”

“Zatím ještě nejsem rozmyšlená zdali budu pokračovat, ale uvažuji, že ano. Láká mě malba a ty dva roky byly úžasné. Jednak spoustu přátel tady člověk získal, znalosti, co jsem se dozvěděla. různé věci, které jsem neznala. Jiné kultury, čínská medicína, výtvarné techniky, masáže, úžasné.”

“Mám tři U3V za sebou. To knihařské řemeslo, tam jsem si například vyrobil od našich vnuků hezké leporelo a ten poslední semestr, ty terapeutické techniky, to bylo velice zajímavé. Úplně nejúžasnější pro mě bylo praktické zpracování knižní vazby. To se dělalo rukama a já miluju ruční práce, tak to pro mě byl úžasný zážitek si vyrobit něco pěkného pod vedením paní učitelky. A pokračovat budu zase dál, protože není na škodu se vzdělávat.”

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Mám nesmírný obdiv k těmto lidem, kteří i v pokročilém věku mají zájem studovat, obohacovat se a mají chuť a energii o cokoliv dál rozšiřovat své obzory, protože myslím si, že dál se udrží ve skvělé kondici a mají potom celkový rozhled.”

Kultura Jihu už připravuje další ročník U3V, který nabídne velkou novinku. Tou je spolupráce s Ostravskou univerzitou.

Michaela Mahrová ředitelka Kultury Jih: “Nově bude možnost od září vybrat si ze dvou studijních programů. Jeden bude pevný a druhý pohyblivý. První program bude připravovat OU a je spíše pro konzervativnější studenty, kteří mají rádi neměnnost programu. Pohyblivý, takový atraktivnější pro nás, bude studijní program, který připravuje Kultura Jih.”

Program bude velmi variabilní a student si sám rozhodne, které předměty chce v rámci něj vystudovat.

Michaela Mahrová ředitelka Kultury Jih: “Zcela určitě tam budou novinky ze světa IT, celospolečenské problémy, dění ve společnosti. Určitě se taky budeme zabývat historií místa, ve kterém žijeme. To znamená Ostravou Jihem a celou řadou dalších studijních programů.”

Studenti se už mohou hlásit. Veškeré Informace o novém studijním programu najdou na webu kulturajih.cz. Občanům Ostravy-Jihu na studium přispívá radnice.

MPSV chce pomoci obcím s vyloučenými lokalitami

MS kraj je poměrně silně zatížen sociálním vyloučením. Ukazuje to nejen míra nezaměstnanosti, ale i počet vyplácených dávek v hmotné nouzi, a předčasných ukončování ZŠ. Potřeby obcí zatížených sociálním vyloučením mapuje MPSV.

Do Vítkovic se opět sjeli zástupci měst a obcí MS kraje, které trápí dopady sociálního vyloučení.

Margareta Michopulu, místostarostka MOb Ostrava-Vítkovice: “Máme tady lokality, které bychom chtěli určitým způsobem, aby se o nich nemluvilo jako sociální vyloučení, aby ministerstvo nebo vláda nám pomohla nejenom s odkoupením třeba ubytoven, které nepatří nám a my bychom z toho potom mohli udělat třeba sociální byty, nebo startovací byty.”

V Karviné zase trápí rozpočtové určení daní.

Jan Wolf (ČSSD), starosta Karviné: “Já jsem přesvědčený, že zásadní téma, které je, je změna rozpočtu určení daní. Máme asi 40 sociálních pracovnic, které platí daňoví poplatníci. Karviná z větší části. Máme obsáhlou MP, kterou zase platí daňoví poplatníci Karviné a my potřebujeme, aby jsme do toho systému dostali finanční prostředky státu, protože si myslím, že to je úloha státu, aby stát tuto věc řešil. Pokud opravdu nedojde k razantním změnám, tak jsem přesvědčen, že se ani nic nezmění."

Zatímco na prvním setkání se sbíraly právě podněty, druhé přineslo zpětnou vazbu.

David Beňák, ředitel Odboru sociální integrace, MPSV: “Pokud jde o financování sociálních služeb, tady třeba ministerstvo vidí potenciál. Bude uvažovat o tom, jakým způsobem financovat obce, které jsou více vystaveny důsledkům sociálního vyloučení. Pak tam byly návrhy v oblasti sociálních služeb, nějaké úpravy konkrétních služeb, pobytových služeb. Aby se třeba zrušila povinnost 12 měsíců maximálně v azylovém domě.”

V úvahu naopak nepřipadají například některé inovace práce s extrémně zadluženými lidmi, nebo úpravy v zákoně o zaměstnanosti.

To byla naše témata a pro tuto chvíli také vše z magazínu Léta běží. Mějte klidné letní dny a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat