Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • MS kraj rozděluje peníze v soc. oblasti
  • Děti ze ZŠ Butovická dostaly pozdrav od seniorů
  • ADRA hledá další dobrovolníky v MSK
  • Sbírka na pojízdnou kavárnu pro hendikepované
  • V Ostravě začala jezdit rikša pro seniory

Dobrý den, právě začíná magazín Léta běží, jsme rádi, že se díváte. I tentokrát nabídneme témata ze sociální oblasti našeho regionu.

MS kraj rozděluje peníze v soc. oblasti

Moravskoslezský kraj na březnovém zasedání rozdělil peníze v programu Zdravé stárnutí. V tomto programu mohou obce i neziskové organizace stavět například fitcentra pro seniory, pořádat vzdělávací kurzy nebo podporovat aktivity pro pečující a posilovat mezigenerační vazby. Před schválením jsou ale i další programy - více o nich nám řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: “Do tohoto programu bylo vloženo v letošním roce opět 3 miliony korun. Moravskoslezský kraj obdržel 84 žádostí v celkové hodnotě 5.390.000 korun. 41 podpořených projektů bude realizováno již v tomto roce.”

Moravskoslezský kraj také vyhlásil program zvyšující kvalitu sociálních služeb. V letošním roce na něj kraj vyčlenil 40 milionů korun.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: “Obdrželi jsme 150 žádostí, přesahujících částku 48 milionů korun. Červnové zastupitelstvo by mělo podpořit projekty právě v hodnotě 39,5 milionu korun, které byly zařazeny do výboru a zastupitelstva k podpoře. Posledním programem, který MS kraj ještě v červnu rozdělí, je Sociální podnikání. Zde se snažíme vytvářet a udržovat místa pro osoby se zdravotním postižením. Do tohoto programu každoročně vkládáme 3 miliony korun a obdrželi jsme žádosti v hodnotě 5 milionů 900 korun, bylo jich celkem 27 a do výboru a zastupitelstva a k podpoře předkládáme 14 projektů.”

Děti ze ZŠ Butovická dostaly pozdrav od seniorů

Seniory z Domova svaté Anny ve Studénce už několik let pravidelně navštěvují děti ze Základní školy Butovická. Pandemická opatření ale tradici na čas přetrhala, a tak si k sobě obě generace našly novou cestu. Děti posílaly obrázky a senioři přání se vzkazy.

Každý senior uvítá, když mu někdo udělá radost. Klienty Domova u svaté Anny pravidelně navštěvují děti ze základní školy Butovická.

Alena Myšková, učitelka: „Dnes jsem Vám představila své bývalé žáky, se kterými jsem čtyři roky navštěvovala Domov svaté Anny ve Studénce a mám s tím opravdu dobrou zkušenost. Děti byly ohromné a vždy měly velkou radost z toho, že byly vítány a že někomu udělaly ohromnou radost.“ 

Děti seniorům ručně vyráběly dárky, obrázky nebo také si připravily krátké vystoupení. Na společné setkání se pokaždé těšily

Alena Myšková, učitelka: „Bylo to poznat při každé cestě. Když jsme se vraceli zpátky, děti byly nabité, nadšené, plné energie. Dělalo nám to obrovskou radost a je vidět, že jim ta radost opravdu zůstala, protože někteří v tom navštěvování domova pokračují a když už to nejde osobně, tak alespoň babičkám a dědečkům nosí vlastnoručně vyrobené dárky.“

Jarmila Pomikálková, ředitelka domova: „Vždy přišly s nějakým pásmem písniček, tanců, básniček. Vyrobených dárků nebo kytiček.“ 

Letos se karta obrátila a senioři z Domova u svaté Anny poslali pozdrav dětem. Vyrobili jim obraz s fotkami a pozdravy, ve kterých dětem především děkovali.

Jarmila Pomikálková, ředitelka domova: „My jsme dnes přišli pozdravit děti, které k nám do charity za našimi seniory docházely několik let. Protože jsme je u nás nemohli dlouhou dobu přivítat, tak jsme se rozhodli, že jim vyrobíme pozdrav a poděkování se vzkazy. Je nám po dětech velice smutno. Byli jsme vždy moc rádi, když za námi děti přišly a moc jsme se na to těšili.“

Společné mezigenerační setkávání je přínosem pro obě strany. Zatímco malí žáčci se dozvěděli příběhy ze života seniorů, tak pro lidi, kteří bydlí v charitě, byly návštěvy školáčků příjemným osvěžením.

Jarmila Pomikálková, ředitelka domova: „Myslím si, že to bylo velmi obohacující pro obě strany, nejen pro naše seniory, ale i pro děti. Mohly si z toho do života hodně odnést. Viděli babičky, znají ty svoje prarodiče, ale u nás senioři jsou někdy jiní a myslím si, že je fajn, že mohou vidět i lidi s nějakým hendikepem.“ 

S dětmi ze Základní školy Butovická senioři také pravidelně každý rok staví Májku. I o to byli v letošním roce bohužel ochuzeni. Radost z příchodu jara si tak senioři udělali pouze sami.

ADRA hledá další dobrovolníky v MSK

ADRA plánuje další nábor dobrovolníků. Tentokrát připravuje školení pro programy v Orlové a Petřvaldu. Zájemci se mohou dopředu přihlásit nebo přijít do Komunitního centra Maják v Orlové.

Veronika Šutová, ADRA Orlová: "Dobrovolnické centrum ADRA v Orlové a Petřvaldu nabízí jedinečné životní zkušenosti, inspirativní zážitky, lidský přístup, možnost seberealizace a samozřejmě také přátelské zázemí a pravidelnou podporu. Cílovou skupinou jsou senioři, děti, lidé se zdravotním onemocněním a sociálně potřební. Zapojit se může každý. Pokud máte chuť pomáhat druhým lidem, jste zodpovědní a vnímaví ke svému okolí, zveme vás na úvodní školení pro zájemce o dobrovolnictví. Akce se koná ve čtvrtek 3. června 2021 od 16:00 do 19:00 hod v Komunitním centru Maják v Orlové na ulici B. Němcové 853."

Sbírka na pojízdnou kavárnu pro hendikepované

Prostřednictvím internetové sbírky můžete přispět na pojízdnou kavárnu. Využívat ji budou klienti s psychickým a mentálním hendikepem, kteří kvůli němu nemohou pracovat

Sociálně terapeutickou dílnu Radost provozuje opavská Charita. Sdružuje lidi s mentálními a psychickými problémy. Věnují se zde nejrůznějším ručním pracím nebo tady tráví společně svůj volný čas. Příležitostně se z těchto mužů a žen stávají baristé. Kávu připravovali kdysi třeba opavským basketbalistům v kavárně v opavském nákupním centru.

Ivo Mludek, mluvčí Charity Opava: "Baví je to za prvé proto, že se dostanou mezi lidi. A to je také poslání tohoto našeho střediska, aby se ta činnost neodehrávala za zavřenými dveřmi, ale aby se odehrávala mezi lidmi a oni tak mohli vyjít ze sociální izolace. A zároveň je bavilo, že dělají práci, která je smysluplná.“

Proto vznikl projekt, který upraví korbu elektrické tříkolky na pojízdnou kavárnu.

Christos Tomopulos, technolog, Hagemann: "Tahle celá platforma bude odstraněna. Na ni bude nasazena platforma naše, z naší konstrukce. Interiér bude složený z dřevěných části, do kterých budou zakomponovány jednotlivé elektrospotřebiče."

Na velmi malém prostoru najdou své místo kávovary, lednice, police na nádobí, nádrže na vodu, baterie nutné pro provoz elektrozařízení a také záložní zdroj, který může napájet přístroje v případě nouze.

Jan Filip, konstruktér, Hagemann: "Šlo o to, veškeré komponenty tam umístit správně, aby byly funkční. A také správně hmotnostně rozložené, aby nedošlo k převrácení tříkolky za jízdy. Veškeré těžké komponenty jsme museli dát na osu tak, aby byla motorka z jízdy vyvážená."

Pojízdná kavárna může měnit své místo podle zájmu zákazníků a přizpůsobí se také časovým možnostem klientů dílny Radost. Během května mohou dárci přispívat na tento projekt v internetové sbírce, kterou najdou na dárcovském portále.

V Ostravě začala jezdit rikša pro seniory

Novou atrakci získali senioři v Ostravě. Spolu s dobrovolníky si mohou vyjet do přírody nebo na projížďku městem rikšou. Vyjížďky začalo nabízet regionální dobrovolnické centrum ADRY v rámci projektu #BoSmePartyja.

První slavnostní start vyjížděk se odehrál na Hlavní třídě v Porubě. Řidičkou se stala česká Miss a zároveň Miss World z roku 2006 Taťána Gregor Brzobohatá.

Taťána Gregor Brzobohatá, předsedkyně správní rady Nadace Krása pomoci: “Já jsem si to zkoušela sama, je to elektricky poháněné, takže velice příjemné na obsluhu. Člověk jen musí dávat trochu bacha v zatáčkách, ale myslím si, že je to strašně fajn věc a myslím si, že o to bude velký zájem. Takže moc přeju lidem na Ostravsku, aby si rikšu užili.”

Jaroslav Badžgoň, první pasažér: “Cítím se, jako kdybych se v kočáře vezl. Je to dobré. Pro lidi našeho věku je to ideální, když se člověk může tak povozit.” 

Projekt #BoSmePartyja MS kraje a ADRY vznikl loni v říjnu. V době covidové pandemie byl jeden z hlavních cílů sehnat co nejvíce dobrovolníků do přetížených nemocnic a sociálních zařízení. Lidé ale projevili zájem pomáhat i dál a vyjížďky rikšou jsou další způsob, jak se mohou zapojit.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Musím říct, že mě velmi příjemně překvapilo to, jak byl velký zájem se zúčastnit toho projektu. Těch 700 přihlášených je skutečně vysoké číslo. Samozřejmě potom v těch jednotlivých sociálních domovech a nemocnicích jich pracovalo 230. Ale já si myslím, že ten přesah do řekněme standardní doby, která se zase vrací a doufejme, že zase brzy bude, má určitě význam. Budeme hledat novou náplň pro tyto dobrovolníky, protože si toho nesmírně vážím. Já bych jim chtěl všem za to poděkovat.”

Dagmar Hoferková, ředitelka Regionálního dobrovolnického centra MS kraje:  “Dobrovolníci se mohou hlásit na adrese spolu2@msk.cz, nebo přímo na naše dobrovolnické centrum se můžou obrátit v Ostravě a my je určitě rádi přivítáme, rádi si s nimi popovídáme, pak je budeme muset proškolit a budou se nám muset dokázat, že mají čistý výpis z trestního rejstříku, zdravotní potvrzení způsobilosti pomáhat a po tom proškolení už mohou začít jezdit s rikšou a tímto způsobem možná i naplňovat i sny některých seniorů.”

To je z témat magazínu Léta běží vše. Díky, že jste se dívali.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
18. května 2021, 17:25

Dobrý den, právě začíná magazín Léta běží, jsme rádi, že se díváte. I tentokrát nabídneme témata ze sociální oblasti našeho regionu.

MS kraj rozděluje peníze v soc. oblasti

Moravskoslezský kraj na březnovém zasedání rozdělil peníze v programu Zdravé stárnutí. V tomto programu mohou obce i neziskové organizace stavět například fitcentra pro seniory, pořádat vzdělávací kurzy nebo podporovat aktivity pro pečující a posilovat mezigenerační vazby. Před schválením jsou ale i další programy - více o nich nám řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: “Do tohoto programu bylo vloženo v letošním roce opět 3 miliony korun. Moravskoslezský kraj obdržel 84 žádostí v celkové hodnotě 5.390.000 korun. 41 podpořených projektů bude realizováno již v tomto roce.”

Moravskoslezský kraj také vyhlásil program zvyšující kvalitu sociálních služeb. V letošním roce na něj kraj vyčlenil 40 milionů korun.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: “Obdrželi jsme 150 žádostí, přesahujících částku 48 milionů korun. Červnové zastupitelstvo by mělo podpořit projekty právě v hodnotě 39,5 milionu korun, které byly zařazeny do výboru a zastupitelstva k podpoře. Posledním programem, který MS kraj ještě v červnu rozdělí, je Sociální podnikání. Zde se snažíme vytvářet a udržovat místa pro osoby se zdravotním postižením. Do tohoto programu každoročně vkládáme 3 miliony korun a obdrželi jsme žádosti v hodnotě 5 milionů 900 korun, bylo jich celkem 27 a do výboru a zastupitelstva a k podpoře předkládáme 14 projektů.”

Děti ze ZŠ Butovická dostaly pozdrav od seniorů

Seniory z Domova svaté Anny ve Studénce už několik let pravidelně navštěvují děti ze Základní školy Butovická. Pandemická opatření ale tradici na čas přetrhala, a tak si k sobě obě generace našly novou cestu. Děti posílaly obrázky a senioři přání se vzkazy.

Každý senior uvítá, když mu někdo udělá radost. Klienty Domova u svaté Anny pravidelně navštěvují děti ze základní školy Butovická.

Alena Myšková, učitelka: „Dnes jsem Vám představila své bývalé žáky, se kterými jsem čtyři roky navštěvovala Domov svaté Anny ve Studénce a mám s tím opravdu dobrou zkušenost. Děti byly ohromné a vždy měly velkou radost z toho, že byly vítány a že někomu udělaly ohromnou radost.“ 

Děti seniorům ručně vyráběly dárky, obrázky nebo také si připravily krátké vystoupení. Na společné setkání se pokaždé těšily

Alena Myšková, učitelka: „Bylo to poznat při každé cestě. Když jsme se vraceli zpátky, děti byly nabité, nadšené, plné energie. Dělalo nám to obrovskou radost a je vidět, že jim ta radost opravdu zůstala, protože někteří v tom navštěvování domova pokračují a když už to nejde osobně, tak alespoň babičkám a dědečkům nosí vlastnoručně vyrobené dárky.“

Jarmila Pomikálková, ředitelka domova: „Vždy přišly s nějakým pásmem písniček, tanců, básniček. Vyrobených dárků nebo kytiček.“ 

Letos se karta obrátila a senioři z Domova u svaté Anny poslali pozdrav dětem. Vyrobili jim obraz s fotkami a pozdravy, ve kterých dětem především děkovali.

Jarmila Pomikálková, ředitelka domova: „My jsme dnes přišli pozdravit děti, které k nám do charity za našimi seniory docházely několik let. Protože jsme je u nás nemohli dlouhou dobu přivítat, tak jsme se rozhodli, že jim vyrobíme pozdrav a poděkování se vzkazy. Je nám po dětech velice smutno. Byli jsme vždy moc rádi, když za námi děti přišly a moc jsme se na to těšili.“

Společné mezigenerační setkávání je přínosem pro obě strany. Zatímco malí žáčci se dozvěděli příběhy ze života seniorů, tak pro lidi, kteří bydlí v charitě, byly návštěvy školáčků příjemným osvěžením.

Jarmila Pomikálková, ředitelka domova: „Myslím si, že to bylo velmi obohacující pro obě strany, nejen pro naše seniory, ale i pro děti. Mohly si z toho do života hodně odnést. Viděli babičky, znají ty svoje prarodiče, ale u nás senioři jsou někdy jiní a myslím si, že je fajn, že mohou vidět i lidi s nějakým hendikepem.“ 

S dětmi ze Základní školy Butovická senioři také pravidelně každý rok staví Májku. I o to byli v letošním roce bohužel ochuzeni. Radost z příchodu jara si tak senioři udělali pouze sami.

ADRA hledá další dobrovolníky v MSK

ADRA plánuje další nábor dobrovolníků. Tentokrát připravuje školení pro programy v Orlové a Petřvaldu. Zájemci se mohou dopředu přihlásit nebo přijít do Komunitního centra Maják v Orlové.

Veronika Šutová, ADRA Orlová: "Dobrovolnické centrum ADRA v Orlové a Petřvaldu nabízí jedinečné životní zkušenosti, inspirativní zážitky, lidský přístup, možnost seberealizace a samozřejmě také přátelské zázemí a pravidelnou podporu. Cílovou skupinou jsou senioři, děti, lidé se zdravotním onemocněním a sociálně potřební. Zapojit se může každý. Pokud máte chuť pomáhat druhým lidem, jste zodpovědní a vnímaví ke svému okolí, zveme vás na úvodní školení pro zájemce o dobrovolnictví. Akce se koná ve čtvrtek 3. června 2021 od 16:00 do 19:00 hod v Komunitním centru Maják v Orlové na ulici B. Němcové 853."

Sbírka na pojízdnou kavárnu pro hendikepované

Prostřednictvím internetové sbírky můžete přispět na pojízdnou kavárnu. Využívat ji budou klienti s psychickým a mentálním hendikepem, kteří kvůli němu nemohou pracovat

Sociálně terapeutickou dílnu Radost provozuje opavská Charita. Sdružuje lidi s mentálními a psychickými problémy. Věnují se zde nejrůznějším ručním pracím nebo tady tráví společně svůj volný čas. Příležitostně se z těchto mužů a žen stávají baristé. Kávu připravovali kdysi třeba opavským basketbalistům v kavárně v opavském nákupním centru.

Ivo Mludek, mluvčí Charity Opava: "Baví je to za prvé proto, že se dostanou mezi lidi. A to je také poslání tohoto našeho střediska, aby se ta činnost neodehrávala za zavřenými dveřmi, ale aby se odehrávala mezi lidmi a oni tak mohli vyjít ze sociální izolace. A zároveň je bavilo, že dělají práci, která je smysluplná.“

Proto vznikl projekt, který upraví korbu elektrické tříkolky na pojízdnou kavárnu.

Christos Tomopulos, technolog, Hagemann: "Tahle celá platforma bude odstraněna. Na ni bude nasazena platforma naše, z naší konstrukce. Interiér bude složený z dřevěných části, do kterých budou zakomponovány jednotlivé elektrospotřebiče."

Na velmi malém prostoru najdou své místo kávovary, lednice, police na nádobí, nádrže na vodu, baterie nutné pro provoz elektrozařízení a také záložní zdroj, který může napájet přístroje v případě nouze.

Jan Filip, konstruktér, Hagemann: "Šlo o to, veškeré komponenty tam umístit správně, aby byly funkční. A také správně hmotnostně rozložené, aby nedošlo k převrácení tříkolky za jízdy. Veškeré těžké komponenty jsme museli dát na osu tak, aby byla motorka z jízdy vyvážená."

Pojízdná kavárna může měnit své místo podle zájmu zákazníků a přizpůsobí se také časovým možnostem klientů dílny Radost. Během května mohou dárci přispívat na tento projekt v internetové sbírce, kterou najdou na dárcovském portále.

V Ostravě začala jezdit rikša pro seniory

Novou atrakci získali senioři v Ostravě. Spolu s dobrovolníky si mohou vyjet do přírody nebo na projížďku městem rikšou. Vyjížďky začalo nabízet regionální dobrovolnické centrum ADRY v rámci projektu #BoSmePartyja.

První slavnostní start vyjížděk se odehrál na Hlavní třídě v Porubě. Řidičkou se stala česká Miss a zároveň Miss World z roku 2006 Taťána Gregor Brzobohatá.

Taťána Gregor Brzobohatá, předsedkyně správní rady Nadace Krása pomoci: “Já jsem si to zkoušela sama, je to elektricky poháněné, takže velice příjemné na obsluhu. Člověk jen musí dávat trochu bacha v zatáčkách, ale myslím si, že je to strašně fajn věc a myslím si, že o to bude velký zájem. Takže moc přeju lidem na Ostravsku, aby si rikšu užili.”

Jaroslav Badžgoň, první pasažér: “Cítím se, jako kdybych se v kočáře vezl. Je to dobré. Pro lidi našeho věku je to ideální, když se člověk může tak povozit.” 

Projekt #BoSmePartyja MS kraje a ADRY vznikl loni v říjnu. V době covidové pandemie byl jeden z hlavních cílů sehnat co nejvíce dobrovolníků do přetížených nemocnic a sociálních zařízení. Lidé ale projevili zájem pomáhat i dál a vyjížďky rikšou jsou další způsob, jak se mohou zapojit.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: “Musím říct, že mě velmi příjemně překvapilo to, jak byl velký zájem se zúčastnit toho projektu. Těch 700 přihlášených je skutečně vysoké číslo. Samozřejmě potom v těch jednotlivých sociálních domovech a nemocnicích jich pracovalo 230. Ale já si myslím, že ten přesah do řekněme standardní doby, která se zase vrací a doufejme, že zase brzy bude, má určitě význam. Budeme hledat novou náplň pro tyto dobrovolníky, protože si toho nesmírně vážím. Já bych jim chtěl všem za to poděkovat.”

Dagmar Hoferková, ředitelka Regionálního dobrovolnického centra MS kraje:  “Dobrovolníci se mohou hlásit na adrese spolu2@msk.cz, nebo přímo na naše dobrovolnické centrum se můžou obrátit v Ostravě a my je určitě rádi přivítáme, rádi si s nimi popovídáme, pak je budeme muset proškolit a budou se nám muset dokázat, že mají čistý výpis z trestního rejstříku, zdravotní potvrzení způsobilosti pomáhat a po tom proškolení už mohou začít jezdit s rikšou a tímto způsobem možná i naplňovat i sny některých seniorů.”

To je z témat magazínu Léta běží vše. Díky, že jste se dívali.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-18-05-2021-17-25