Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Opavská Kopretina nabídne pomoc dětem v ohrožení
  • Seniory v Domovince potěšila návštěva Karlíka
  • V Moravskoslezském kraji funguje služba Homesharing, host: Pavla Solnická, org. Mikasa

Dobrý den z nového studia pořadu Léta běží - témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje ale pro vás mám i tentokrát.

Opavská Kopretina nabídne pomoc dětem v ohrožení

V Domově sester Slezské nemocnice v Opavě začne od 1. března fungovat nové zařízení Kopretina. Poskytovat pomoc bude dětem, které se nečekaně ocitly v nebezpečí nebo o ně náhle nemá kdo pečovat a vyžadují okamžitou pomoc, například při týrání. Zřizovatelem Kopretiny je Moravskoslezský kraj. Zařízení dětem poskytne ubytování a stravu a další náležitosti.

Seniory v Domovince potěšila návštěva Karlíka

Oslíkoterapie - to je název sociálního programu pro starší a handicapované lidi. Venkovská stáj Bludička s ním zavítala do novojičínské Domovinky. Hlavní aktér - oslík Karlík - vyvolal mezi seniory úsměv i vzpomínky

Oslík Karlík v denním stacionáři Domovinka a odlehčovací službě Pohoda v Novém Jičíně zpestřil dopoledne několika seniorům. Oslikoterapie je projektem zdejšího venkovského statku Bludička.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Jednak, sám oslík, když přijde do prostoru, kde žijí senioři v uzavřené komunitě, tak přinese takovou pozitivní energii. On je sám o sobě velmi humorný a když ho někdo vidí, tak se rozesměje.”

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Mnoho z našich seniorů buď vyrůstalo na venkově nebo ještě stále na venkově žijí, a je to pro ně buď návrat do mládí, do dětství a nebo se cítí jako doma.”

Do sociální služby, jejímž zřizovatelem, je město, se na tuto zvířecí terapii přišel podívat i novojičínský starosta.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě, pro mě to byl velký zážitek, ale hlavně pro ty seniory, kteří jsou umístěni v naší odlehčovací službě.”

Oslíkoterapie zapadá do pilotních programů pro seniory, které venkovská stáj Bludička spolu s organizací ProSenior rozvíjí už dva roky. Právě v únoru 2020 potěšil oslík Karlík seniory v Domovince poprvé a bylo to přesně na Valentýna. Součástí projektu pak byla například letní návštěva seniorů na statku.

V Moravskoslezském kraji funguje služba Homesharing, host: Pavla Solnická, org. Mikasa

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studii je s námi Pavla Solnická, koordinátorka "homesharingu" pro Moravskoslezský kraj s organizacemi Mikasa. Dobrý den.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dnes budeme mluvit o homesharingu, což je služba, kterou jsme tady na Polaru zmínili zhruba před dvěma lety s tím, že v našem regionu začne fungovat. Nejprve Vás ale nechám vysvětlit pro ty, co nevědí, co homesharing vlastně je.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Homesharing je sdílená péče o osoby s autismem. Je inspirovaná irským modelem. V Irsku je homesharing funguje dlouhá léta a funguje perfektně, tak si ten patronát převzal nadační fond Abakus, který v rámci České republiky podpořilo dalších šest organizací a snaží se homesharing rozjet napříč celou Šeskou republikou. A my jako my Mikasa fungujeme v rámci Moravskoslezského kraje a úplně v podstatě se jedná o to, že na jedné straně máme přihlášenou rodinu, která pečuje autentické dítě a na druhé straně jim snažíme najít dobrovolníka, laika, kterého připravíme proškolíme tak, aby potom rodiči mohl vypomoci při krátkodobé péči o to dítě.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Také Moravskoslezský kraj vás podporuje, z toho tedy, co jsem pochopil. Na začátku jste celou tu službu nastavovali. Teď už reálně běží.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Ano, služba běží. Už bezmála ty dva roky. Na začátku nám do toho vlezla covidová situace, ale teďka už skutečně funguje. Máme přihlášených zhruba 50 rodin do projektu. Z toho 10 z nich už se nám podařilo propojit s danými dobrovolníky, tedy hostiteli. Šest z nich bylo podpořeno na jaře potom, čtyři z nich ještě na podzim a teď zrovna jsme ve fázi, kdy hledáme dobrovolníky další, abychom mohli pomoci i těm dalším rodinám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co je vlastně největším benefitem té služby komu pomáhá?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Homesharing pomáhá na třech různých stranách. Ta hlavní strana je samozřejmě to dítě, které získá možnost podívat se do jiné rodiny, do jiné domácnosti, může najít nový způsob, jak trávit volný čas, prostě se mu rozšíří obzory. Tou druhou stranou jsou rodiče toho dítěte, kteří mnohdy pečují o to dítě dlouhou dobu. Je to nepřetržitá a náročná péče, mnohdy i 24 hodinová. Rodiče mohou být unavení, vyčerpaní a Homesharing jim dá ten prostor k tomu se třeba jenom nadechnout a odpočinout. Nebo se můžou věnovat rodiče sobě navzájem anebo co je třeba častým důvodem u našich rodin, že získají čas na péči o nějaké další dítě v rodině, které často bývá třeba opomíjené. Tou třetí stranou je ten hostitel, čili ten zmíněný dobrovolník. Může to být jakýkoliv člověk, který má prostě dostatek volného času a přihlásí se. Co to přinese jemu? Je to nový pohled na svět, možná těma očima toho autistického dítěte. Pro někoho je to nový způsob sebe pojetí. Je to prostě nový způsob trávení volného času.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak vlastně ta návštěva nebo sdílení domova, když si ho předložíme a probíhá na jak dlouho třeba to dítě je v té rodině?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: To nemůžu úplně konkrétně říct, protože každá rodina s dítětem a zastánci to nastaví jinak dle svých požadavků. Ale tak jako ve většině rodin to bývá třeba jednou týdně nějaké odpoledne dvě tři hodinky, kdy vlastně rodič třeba přiveze dítě k hostiteli, on si ho převezme a už s ním dělá nějaké aktivity, které má dítě rádo. Jezdí na výlety, chodí na vycházky, jdou na hřiště nebo si prostě jenom doma společně hrají a tráví spolu ten volný čas. Takže je to předem stanovená doba, kterou společně stráví.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakou zpětnou vazbu máte od všech těch účastníků?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Jakou zpětnou vazbu? Z těch už podpořených rodin, kterým jsme už pomohli je ta zpětná vazba velmi hezká. Maminky, ne asi všechny, ale jsou odpočaté, usměvavé a třeba maminka Radima nám říká vždycky, když s ní hovořím, protože ty rodiny potom i dlouhodobě sledujeme, podporujeme a monitorujeme, tak vždycky říká: "Já jsem za ten Homesharing, tak ráda. Protože Ráďa je teď úplně jinačí, je usměvavý, je spokojený a když spokojené moje dítě, jsem spokojená i já." Takže to prostě funguje na celou tu rodinu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zmínili jsme dobrovolníky, pokud by někdo, kdo nás sleduje se tím dobrovolníkem chtěl stát pro Homesharing, co pro to musí udělat a co například splňovat?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Je to naprosto jednoduché. Může to být jakýkoliv dobrovolný, klidně i laik, nemusí mít ani zkušenost s autismem. Je potřeba se přihlásit na našich webových stránkách mikasa.cz, kde v sekci homesharing je velmi jednoduchý krátký formuláře, který stačí jenom vyplnit. On k nám přijde a my už na to budeme reagovat, člověka si pozveme, doladíme detaily a řekneme mu, co ho všechno čeká a postupně ho provedeme těmi jednotlivými kroky.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co ho všechno čeká?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Co ho všechno čeká? Čeká ho taková příprava na to, aby se mohlo stát hostitelem. Je tu několik setkání. Poměrně krátkých, leč velmi intenzivních. Protože jak jsem řekla, ten člověk může být laik a je potřeba ho připravit na tu práci a ten čas strávený s dítětem, které může mít různé projevy, různé způsoby chování a podobně.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jsou na tom další kraje v ČR s homesharingem? Je Moravskoslezský kraj v něčem výjimečný v tomto ohledu?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Je výjimečný v tom, že se snažíme už dva roky a očividně se nám ta snaha asi vyplácí, protože můžeme říct, že už máme podporu, podpořené a zapojené rodiny. Ale myslím si, že i ty další kraje v rámci ČR se velmi snaží. Některé jsou daleko před námi a některé nás dohánějím takže je to v každém kraji úplně jinak.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pokud by ještě lidé a doplníme chtěli najít další informace o homesharingu, pokud by je potřebovali ať už ze strany rodin nebo ze strany dobrovolníků, kde je najdou?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Najdou je určitě na našich stránkách. Jak už jsem říkala mikasa.cz a nebo se můžou podívat i na takový zastřešující web homesharing.cz, kde jsou právě všechny ty propojené organizace v rámci fondu Abakus a tam získají taky informace.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To bylo Pavla Solnická, dětská koordinátorka homesharingu pro Moravskoslezský kraj, děkuju za Váš čas.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Taky děkuju.

Tolik z pořadu Léta běží, mějte hezké dny a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
22. února 2022, 17:25

Dobrý den z nového studia pořadu Léta běží - témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje ale pro vás mám i tentokrát.

Opavská Kopretina nabídne pomoc dětem v ohrožení

V Domově sester Slezské nemocnice v Opavě začne od 1. března fungovat nové zařízení Kopretina. Poskytovat pomoc bude dětem, které se nečekaně ocitly v nebezpečí nebo o ně náhle nemá kdo pečovat a vyžadují okamžitou pomoc, například při týrání. Zřizovatelem Kopretiny je Moravskoslezský kraj. Zařízení dětem poskytne ubytování a stravu a další náležitosti.

Seniory v Domovince potěšila návštěva Karlíka

Oslíkoterapie - to je název sociálního programu pro starší a handicapované lidi. Venkovská stáj Bludička s ním zavítala do novojičínské Domovinky. Hlavní aktér - oslík Karlík - vyvolal mezi seniory úsměv i vzpomínky

Oslík Karlík v denním stacionáři Domovinka a odlehčovací službě Pohoda v Novém Jičíně zpestřil dopoledne několika seniorům. Oslikoterapie je projektem zdejšího venkovského statku Bludička.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Jednak, sám oslík, když přijde do prostoru, kde žijí senioři v uzavřené komunitě, tak přinese takovou pozitivní energii. On je sám o sobě velmi humorný a když ho někdo vidí, tak se rozesměje.”

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Mnoho z našich seniorů buď vyrůstalo na venkově nebo ještě stále na venkově žijí, a je to pro ně buď návrat do mládí, do dětství a nebo se cítí jako doma.”

Do sociální služby, jejímž zřizovatelem, je město, se na tuto zvířecí terapii přišel podívat i novojičínský starosta.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě, pro mě to byl velký zážitek, ale hlavně pro ty seniory, kteří jsou umístěni v naší odlehčovací službě.”

Oslíkoterapie zapadá do pilotních programů pro seniory, které venkovská stáj Bludička spolu s organizací ProSenior rozvíjí už dva roky. Právě v únoru 2020 potěšil oslík Karlík seniory v Domovince poprvé a bylo to přesně na Valentýna. Součástí projektu pak byla například letní návštěva seniorů na statku.

V Moravskoslezském kraji funguje služba Homesharing, host: Pavla Solnická, org. Mikasa

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studii je s námi Pavla Solnická, koordinátorka "homesharingu" pro Moravskoslezský kraj s organizacemi Mikasa. Dobrý den.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dnes budeme mluvit o homesharingu, což je služba, kterou jsme tady na Polaru zmínili zhruba před dvěma lety s tím, že v našem regionu začne fungovat. Nejprve Vás ale nechám vysvětlit pro ty, co nevědí, co homesharing vlastně je.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Homesharing je sdílená péče o osoby s autismem. Je inspirovaná irským modelem. V Irsku je homesharing funguje dlouhá léta a funguje perfektně, tak si ten patronát převzal nadační fond Abakus, který v rámci České republiky podpořilo dalších šest organizací a snaží se homesharing rozjet napříč celou Šeskou republikou. A my jako my Mikasa fungujeme v rámci Moravskoslezského kraje a úplně v podstatě se jedná o to, že na jedné straně máme přihlášenou rodinu, která pečuje autentické dítě a na druhé straně jim snažíme najít dobrovolníka, laika, kterého připravíme proškolíme tak, aby potom rodiči mohl vypomoci při krátkodobé péči o to dítě.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Také Moravskoslezský kraj vás podporuje, z toho tedy, co jsem pochopil. Na začátku jste celou tu službu nastavovali. Teď už reálně běží.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Ano, služba běží. Už bezmála ty dva roky. Na začátku nám do toho vlezla covidová situace, ale teďka už skutečně funguje. Máme přihlášených zhruba 50 rodin do projektu. Z toho 10 z nich už se nám podařilo propojit s danými dobrovolníky, tedy hostiteli. Šest z nich bylo podpořeno na jaře potom, čtyři z nich ještě na podzim a teď zrovna jsme ve fázi, kdy hledáme dobrovolníky další, abychom mohli pomoci i těm dalším rodinám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co je vlastně největším benefitem té služby komu pomáhá?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Homesharing pomáhá na třech různých stranách. Ta hlavní strana je samozřejmě to dítě, které získá možnost podívat se do jiné rodiny, do jiné domácnosti, může najít nový způsob, jak trávit volný čas, prostě se mu rozšíří obzory. Tou druhou stranou jsou rodiče toho dítěte, kteří mnohdy pečují o to dítě dlouhou dobu. Je to nepřetržitá a náročná péče, mnohdy i 24 hodinová. Rodiče mohou být unavení, vyčerpaní a Homesharing jim dá ten prostor k tomu se třeba jenom nadechnout a odpočinout. Nebo se můžou věnovat rodiče sobě navzájem anebo co je třeba častým důvodem u našich rodin, že získají čas na péči o nějaké další dítě v rodině, které často bývá třeba opomíjené. Tou třetí stranou je ten hostitel, čili ten zmíněný dobrovolník. Může to být jakýkoliv člověk, který má prostě dostatek volného času a přihlásí se. Co to přinese jemu? Je to nový pohled na svět, možná těma očima toho autistického dítěte. Pro někoho je to nový způsob sebe pojetí. Je to prostě nový způsob trávení volného času.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak vlastně ta návštěva nebo sdílení domova, když si ho předložíme a probíhá na jak dlouho třeba to dítě je v té rodině?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: To nemůžu úplně konkrétně říct, protože každá rodina s dítětem a zastánci to nastaví jinak dle svých požadavků. Ale tak jako ve většině rodin to bývá třeba jednou týdně nějaké odpoledne dvě tři hodinky, kdy vlastně rodič třeba přiveze dítě k hostiteli, on si ho převezme a už s ním dělá nějaké aktivity, které má dítě rádo. Jezdí na výlety, chodí na vycházky, jdou na hřiště nebo si prostě jenom doma společně hrají a tráví spolu ten volný čas. Takže je to předem stanovená doba, kterou společně stráví.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakou zpětnou vazbu máte od všech těch účastníků?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Jakou zpětnou vazbu? Z těch už podpořených rodin, kterým jsme už pomohli je ta zpětná vazba velmi hezká. Maminky, ne asi všechny, ale jsou odpočaté, usměvavé a třeba maminka Radima nám říká vždycky, když s ní hovořím, protože ty rodiny potom i dlouhodobě sledujeme, podporujeme a monitorujeme, tak vždycky říká: "Já jsem za ten Homesharing, tak ráda. Protože Ráďa je teď úplně jinačí, je usměvavý, je spokojený a když spokojené moje dítě, jsem spokojená i já." Takže to prostě funguje na celou tu rodinu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zmínili jsme dobrovolníky, pokud by někdo, kdo nás sleduje se tím dobrovolníkem chtěl stát pro Homesharing, co pro to musí udělat a co například splňovat?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Je to naprosto jednoduché. Může to být jakýkoliv dobrovolný, klidně i laik, nemusí mít ani zkušenost s autismem. Je potřeba se přihlásit na našich webových stránkách mikasa.cz, kde v sekci homesharing je velmi jednoduchý krátký formuláře, který stačí jenom vyplnit. On k nám přijde a my už na to budeme reagovat, člověka si pozveme, doladíme detaily a řekneme mu, co ho všechno čeká a postupně ho provedeme těmi jednotlivými kroky.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co ho všechno čeká?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Co ho všechno čeká? Čeká ho taková příprava na to, aby se mohlo stát hostitelem. Je tu několik setkání. Poměrně krátkých, leč velmi intenzivních. Protože jak jsem řekla, ten člověk může být laik a je potřeba ho připravit na tu práci a ten čas strávený s dítětem, které může mít různé projevy, různé způsoby chování a podobně.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jsou na tom další kraje v ČR s homesharingem? Je Moravskoslezský kraj v něčem výjimečný v tomto ohledu?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Je výjimečný v tom, že se snažíme už dva roky a očividně se nám ta snaha asi vyplácí, protože můžeme říct, že už máme podporu, podpořené a zapojené rodiny. Ale myslím si, že i ty další kraje v rámci ČR se velmi snaží. Některé jsou daleko před námi a některé nás dohánějím takže je to v každém kraji úplně jinak.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pokud by ještě lidé a doplníme chtěli najít další informace o homesharingu, pokud by je potřebovali ať už ze strany rodin nebo ze strany dobrovolníků, kde je najdou?

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Najdou je určitě na našich stránkách. Jak už jsem říkala mikasa.cz a nebo se můžou podívat i na takový zastřešující web homesharing.cz, kde jsou právě všechny ty propojené organizace v rámci fondu Abakus a tam získají taky informace.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To bylo Pavla Solnická, dětská koordinátorka homesharingu pro Moravskoslezský kraj, děkuju za Váš čas.

Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v MSK, organizace MIKASA: Taky děkuju.

Tolik z pořadu Léta běží, mějte hezké dny a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-22-02-2022-17-25