Léta běží

  • Projekt BOSMEPARTYJA pomáhá potřebným v Moravskoslezském kraji
  • Moravskoslezský kraj opět podpoří sociální firmy a chráněné dílny
  • Senioři opět chtějí překonat kanál La Manche

Pořad léta běží je opět tady, s novou znělkou, ale zato opět s tématy ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje, vítejte a dobrý den.

Projekt BOSMEPARTYJA pomáhá potřebným v Moravskoslezském kraji


Bosmepartyja - krajský dobrovolnický projekt. Starším lidem v něm pomáhají lidé v celém regionu. Teď se do něj zapojilo také Divadlo Petra Bezruče. Jeho členové - od herců až po techniky docházejí do domovů seniorů, aby zpříjemnili čas klientům i ulehčili práci zaměstnancům.

Bosmepartyja - krajský dobrovolnický projekt. Starším lidem v něm pomáhají lidé v celém regionu. Teď se do něj zapojilo také Divadlo Petra Bezruče. Jeho členové - od herců až po techniky docházejí do domovů seniorů, aby zpříjemnili čas klientům i ulehčili práci zaměstnancům.

Projekt #BoSme Partyja vznikl v polovině října loňského roku, kdy se ukázalo, že kraj se v koronavirové krizi bez dobrovolníků neobejde. Přihlásily se stovky lidí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Máme už dneska 709 zájemců o dobrovolnictví. Samozřejmě někteří z nich jsou proškoleni a někteří z nich už také pracují na jednotlivých místech. Je jich 224, což je úplně skvělé číslo, ale pořád jich není dost, takže my občas otevřeme toto téma, abychom vás vyzvali, abyste na nás nezapomněli a abyste se případně přihlásili.”

Péči o dobrovolníky zajišťuje zkušená organizace Adra, se kterou Moravskoslezský kraj nejen v tomto projektu spolupracuje. Adra zájemce kontaktuje, školí a hledá pro ně nejvhodnější umístění. 

Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “My jsme zapojili dobrovolníky opravdu napříč celým Moravskoslezským krajem. Jsou dobrovolníci, kteří pomáhají v Ostravě, tam jich je více než 80, ale také dobrovolníci ve Frýdku-Místku, v Havířově, ale i v menších městech jako je Vítkov. Zapojili jsme je ve 20 městech po celém regionu. Co dobrovolníci dělají? Ještě pořád pomáhají se situací, kdy je málo personálu z důvodu karantén, nemocí personálu. Desinfikují prostory, pomáhají s přímou péči klientů, atd.”

Díky očkování se už teď dá říct, že situace v sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji se výrazně uklidňuje. Během nouzového stavu mohou dobrovolníci suplovat práci zaměstnanců těchto zařízení - jde o výjimku, která mimo nouzový stav platit nebude.

Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Dobrovolníci už mohou dělat jen aktivizaci klientů, to znamená povídat si s nimi, chodit na procházky, psát si s nimi.”

K řadě dobrovolníků se přidali i členové ostravského Divadla Petra Bezruče, zapojili se nejen herci, ale třeba i maskérka, technici, režisér nebo umělecký šéf. Prostor, který získali vynuceném zavření divadel věnují druhým.

Markéta Matulová, herečka Divadla Petra Bezruče Ostrava: “Člověk se snaží, co nejlépe využít svůj volný čas, proto docházím do Kamence. Snažím se třikrát týdně: pátek, sobota a neděle. V tyto dny tam nejsou někteří zaměstnanci, kteří tam pracují, takže ať je alespoň nějaká zábava a činnost. To nejjednodušší je zajít za klientem, zaklepat, vejít, popovídat si, zahrát hru, přečíst knihu, poslechnout hudbu.”

Filip Kapusta, technik Divadla Petra Bezruče Ostrava: “Mám dvě dcera, 9 a 12 let. Jsou samozřejmě teď na distančce a hned se ptaly. Já jsem jim pár příběhů řekl, ale nechtěl jsem je úplně zasvěcovat do toho, jaké tam ty paní mají příběhy. Musím uznat, že je to strašně psychicky náročná práce. Jsem rád, že sestřičkám můžu občas pomoct, pobavit se s nima, jim se uleví. Protože je to takový velký mentální vysavač, vás se pořád někdo na něco ptá a furt se vrací zpátky na začátek diskuze a neudrží pozornost. Za ty sestry bych dal ruku do ohně.”

Členové divadla mají ještě jeden plán. Se seniory chtějí v rámci projektu Stará láska nerezaví natočit jejich životní příběhy a představit je divadelním fanouškům v inscenaci.

Jisté je také to, že dobrovolnický projekt Bosmepartyja bude v Moravskoslezském kraji pokračovat i nadále.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “My jsme se dohodli na tom, že my ho s Covidem neukončíme, že budeme pokračovat dál. Protože je celá řada lidí, která potřebuje pomoci i v době, kdy tady epidemie není. Chceme se starat o životní prostředí, chceme se starat o práci s nadanými dětmi, stejně tak se musíme starat i o ty, které jsou méně nadaní.”

Dagmar Hoferková, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: “Máme velikou radost, že opravdu lidé na to reagovali. Mnozí z nich to už mají zakořeněno ve svém smyslu života a opravdu chtějí pokračovat. Takže to je taková pozitivní změna, která se během covidu stala.”

Další zájemci o práci dobrovolníků se mohou hlásit na mailové adrese spolu2@msk.cz.

Moravskoslezský kraj opět podpoří sociální firmy a chráněné dílny

Moravskoslezský kraj oznámil, že i tento rok rozdělí 3 miliony korun firmám v regionu, které se věnují sociálnímu podnikání. každoročně podporuje už od roku 2016. Získané peníze mohou použít na nákup vybavení i na investiční akce, které se sociálním podnikáním souvisí. Informoval o tom Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

Jakub Mateiciuc, prezident klastru SINEC: “Já bych za klast Sinec poděkoval vedení Moravskoslezského kraje za to, že i v této těžké covidové době podpoří firmy a chráněné dílny touto dotací, na které jsme se v minulosti dohodli… a že i přes jisté problémy ve veřejném sektoru poskytne dotaci.”

Senioři opět chtějí překonat kanál La Manche

Teď míříme za seniory z Ostravy-Jihu. Ti se pravidelně a taky úspěšně zapojují do projektů celorepublikové platformy SenSen neboli senzačních seniorů. V aktivitách pokračují i v tomto roce.

Samostatné nebo společné procházky s dodržením všech protiepidemických opatření. Seniory z klubu Akord nezastavila ani koronavirová pandemie. Více společných akcí, na které jsou zvyklí, jim ale chybí. Naposledy se společně prošli křížovou cestou v Bělském lese.

Eva Šrubařová, seniorka z klubu Akord: “Senioři už jsou uvázaní v těch bytech a v domech hrozně moc, tak se těší na jakoukoliv možnost, abychom se alespoň venku setkali, což se zprostředkovalo.”

Jiří Král, senior z klubu Akord: “Krásný lesopark máme v Ostravě, tak ho využíváme, i na Poodří a na Rezávce. Jak jsme dělali tu křížovou cestu, to bylo 5 kilometrů celkem. Nachozené mám 50 kilometrů a těším se, až se to všechno zvolní a až se budeme moct setkávat.”

Kilometry, které ušli, se započítávají do jejich nové aktivity na platformě SenSen - Senzační senioři. Vloni se takto zapojili do projektu Přeplavme svůj La Manche. Ten chtějí zdolat i letos, jen pěšky.

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností, ÚMOb Ostrava-Jih“ Teď šlo trochu o improvizaci, protože jak sami víte, ten projekt je původně zaměřen na plavání, takže vloni senioři plavali v bazénu Základní školy Alberta Kučery, byli velmi úspěšní a teď je situac s koronavirem taková, jaká je, takže bazény jsou zavřené a proto Senzační seniory napadla ta idea udělat nebo provést ten přechod kanálu suchou nohou. Takže se plavání změnilo v jakousi chodeckou štafetu, které se naši senioři účastní.”

Eva Šrubařová, seniorka z klubu Akord: “Už jsme udělali nějaké kilometry na suchu pro kanál La Manche a byli jsme velice spokojeni, že jsme se viděli, dodržovali jsme rozestupy, roušky samozřejmě. Pěkné počasí a teploučko - tak jsme si krásně ten Bělský les prošli.”

Jiří Král, senior z klubu Akord: “Oboje dobré, no, ale plavání je lepší pro páteř a celkové uvolnění od stresů a všeho.”

Ostravští senioři s platformou SenSen spolupracují dlouhodobě. Kromě přeplavání kanálu La Manche se zapojili i do mezigeneračního projektu dopis vnoučeti.

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností, ÚMOb Ostrava-Jih: “Lidé z té seniorské generace se sejdou s dětmi z 8. a 9. tříd základních škol, což vlastně prospívá tomu dnes tak populárnímu mezigeneračnímu dialogu.”

Mimořádná pěší štafeta La Manche na suchu bude probíhat do konec února, kdy se senioři pokusí ujít každý 34 kilometry.

Eva Šrubařová, seniorka z klubu Akord: “Já jsem v tu neděli ušla pět, ta procházka byla pětikilometrová. A jinak chodím každý den dva kilometry s pejskem. Mimo toho ještě nějaké kilometry navíc se ještě s kolegyní projdeme. Děkujeme paní Šárce, že nám to zorganizovala, že jsme se mohli sejít a trochu se i zasmát, popovídat a těšíme se všichni, kdy už konečně se nějaké akce udělají, abychom se v klubu mohli sejít. Ty naše ženy rády tančí spolu, protože těch mužů je málo, kteří rádi tančí, takže jsme rádi, že se sejdem. Ale bohužel musíme vyčkávat, až se ta situace rozvolní, ale naštěstí všeci naši senioři byli zdraví a nikoho ta korona nepoložila.”

Sledovali jste pořad Léta běží, na viděnou zase příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat