Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Moravskoslezský kraj i letos pomůže sociálním službám
  • V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení
  • ADRA hledá dobrovolníky k seniorům a do Nového světa
  • Senior Expres Ostravy-Jihu slaví 6 let
  • Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční

Moravskoslezský kraj i letos pomůže sociálním službám

Moravskoslezský kraj i letos pomůže sociálním službám. Kromě jiné pomoci, o které jsme vás už informovali, přispěje na energie a mzdy zaměstnancům. Finance mohou získat domovy, stacionáře, terénní služby nebo zařízení pro tísňovou péči, které se starají o tisíce potřebných lidí. Informoval o tom krajský úřad a náměstek hejtmana pro sociální oblast.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Moravskoslezský kraj si velmi dobře uvědomuje, že příspěvky přicházející od státu, nejsou dostačující. Proto jsme z rozpočtu uvolnili i v letošním roce 80 milionů korun. Peníze půjdou na dofinancování mezd a energií právě pro poskytovatele sociálních služeb na území kraje.”

V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení

V Ostravě se sešli odborníci ze sociální oblasti, aby si předali zkušenosti s podporou domácností v bytové nouzi. Ostrava je totiž jediným městem v MS kraji, kde funguje unikátní projekt sociálního bydlení.

Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení.

Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje."

Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů.

Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim."

Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."

Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů.

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."

Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení.

Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."

Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu.

ADRA hledá dobrovolníky k seniorům a do Nového světa

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět hledá dobrovolníky. Aktuálně jsou potřeba hlavně u osamocených seniorů. Dále se mohou hlásit také zájemci, kteří by byli ochotni pomáhat svou přítomností lidem se zdravotním hendikepem v zařízení Náš svět v Pržně.

ADRA má ve Frýdku-Místku zhruba dvě stovky dobrovolníků, kteří jsou zařazeni do různých programů. Od práce s dětmi až po setkávání s klienty v hospici.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Teď aktuálně máme potřebu nových dobrovolníků v domácnostech seniorů. Tam nám asi desítku seniorů, kteří na toho svého parťáka čekají. Tak budeme moc rádi, když se noví dobrovolníci nám budou hlásit. Sejdeme se s nimi. Probereme, jakou mají představu o potkávání. My je seznámíme s tím, jaká je realita. No a kdyby to nebyly ty domácnosti, tak všechny ostatní programy také přijímají."

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Určitě jsme rádi za každého dobrovolníka, který přijde a má zájem věnovat svůj čas lidem, kteří to potřebují. Teď primárně hledáme lidi do programu v Našem světě v Pržně. Je to program zaměřený na osoby se zdravotním postižením a s postižením intelektu a podobně. Není to jednoduchý program, ale je krásný, protože lidé, kteří tam chodí jako dobrovolníci, tak mám informaci, že si užívají tu společnost s těmito lidmi."

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Dobrovolníci se nám hlásí na různé kampaně, výzvy, když to u nich ta myšlenka uzraje, tak stačí zavolat k nám do dobrovolnického centra. Kontakt najdete na našich webových stránkách. A my si s nimi domluvíme setkání."

Celoročně se hledají také dobrovolníci k dětem s autismem.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Rádi bychom rozšířili naše aktivity v této oblasti a k tomu, abychom je mohli rozšířit, tak potřebujeme právě ty ruce našich dobrovolníků. Těch programů je víc. Určitě program, který souvisí s Naším světem v Pržně. Také je to program na Anenské, jsou tam lidé, kteří bydlí v chráněném bydlení a my k nim potřebujeme ty parťáky, kteří by jim zpříjemnili den. Zašli s nimi na procházku, do kavárny, do cukrárny a podobně."

ADRA ve Frýdku-Místku aktuálně pomáhá 45 rodinám dětí s autismem. Ve městě je jich ale podle statistik až třikrát víc.

Senior Expres Ostravy-Jihu slaví 6 let

Uběhlo 6 let, co v Ostravě-Jihu vůbec poprvé vyjel do ulic Senior expres. Tenkrát mohli tuto zvýhodněnou službu využívat senioři ve věku 80 let a více a po celé Ostravě je vozilo jen jedno auto. Dnes je to úplně jinak.

Téměř 80 tisíc jízd a více 835 tisíc najetých kilometrů. Taková je bilance 6 leté služby Senior expresu Ostravy-Jihu. Za tu dobu se rozšířil vozový park z jednoho taxíku na 6 a snížila se věková hranice klientů z 80 na 77 let.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme zaregistrovaných zhruba 2830 průkazek. Tuto službu mohou využívat naši senioři, kteří mají trvalý pobyt u nás na Jihu a dovršili 77 let věku. Službu provozujeme od pondělí do pátku od 6 do 16 hodin, a to na celém území města Ostravy a tuto službu mohou využívat 4x do měsíce. Cena zůstává stále stejná, tudíž je to 25 korun za jednu jízdu."

Jakub Veselka, řidič Senior expresu: “Určitě lidí přibylo a dá se říct, že nemáme chvilku pomalu na to si zajít ani na záchod. Určitě je ta služba důležitá a potřebná pro lidi. Lidi se snaží využívat tu cestu co nejdelší, protože pokud můžou, tak samozřejmě ten kousek, když to mají kilometr k doktorovi, tak jdou sami a snaží se vlastně ty delší cesty využívat."

Senior expresem mohou lidé jezdit nejen k lékaři, ale také na nákupy, návštěvy, nebo třeba k holiči. Prostě kamkoli potřebují.

anketa: klienti Senior expresu: “Já jezdím nejčastěji tady na polikliniku do Hrabůvky a pak do vítkovické nemocnice. Ty 4 jízdy určitě. I kdyby jich bylo 6, tak bych se nezlobila. Pro mě to je velká úleva. Oni když vidí, že člověk nemůže, tak pomohou a jinak funguje to velice dobře.”

“Já mám ty 4 jízdy jenom, tak ty 4 jízdy jenom využívám. Do vítkovické nemocnice, do Poruby a dneska jedu k radnici na diagnostické centrum. Všichni jsou vynikající, milí, příjemní, jsou úžasní.”

Aby mohli lidé Senior expres Jih využívat, potřebují průkazku, kterou si mohou zdarma a na počkání vyřídit přímo na radnici. A to v budově A na odboru hospodářské správy. Sebou musí mít občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.

Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční

Taneční pro mladé lidi s autismem uspořádal už podruhé havířovský spolek ADAM. Tanečním mistrem byl Zdeněk Chlopčík a partnery tanečníkům dělaly dobrovolnice z ADRY. Své taneční dovednosti páry předvedly na slavnostní šluskoloně.

Celkem 18 tanečních párů ve společenských šatech se předvedlo na šluskoloně. Taneční připravil pro mladé lidi s autismem, ale také pro mládež z dětského domova spolek ADAM - autistické děti a my.

Marie Gerdová, ředitelka spolku ADAM: "Toto taneční je naprosto výjimečné v tom, protože spoustu mladých lidí s autismem má obavy, strach jít na běžné taneční. Mají obavy, že zažijí odmítnutí a posměch a tady jsou přijatí takoví, jací jsou.”

Taneční se mohlo uskutečnit i díky Studentského klubu ADRA. Mladým mužům dělaly garde právě dobrovolnice.

Andrea, dobrovolnice Studentského klubu ADRA: "Předem jsme nevěděli, kterého partnera budeme mít a nikdo jsme nevěděli, do čeho jdeme. Nakonec si partneři vybírali nás a bylo to strašně super. Ty lekce jsou úžasné. Pan Chlopčík je strašně shovívavý vůči tomu, že tady jsou ti chlapci s autismem. Je to super. Učili jsme se blues, anglický valčík, mambo a polku a nám jde nejlépe asi polka.”

Teodor, tanečník: “Myslím si, že jsem se naučil dost tanců, které se mi velmi líbí. Na dnešek jsem se velmi těšil. Užil jsem si to velice, líbí se mi to tu."

Filip, tanečník: "Těším se hodně, hodně to pro mne znamená. Jsem moc spokojený s partnerkou."

Zdeněk Chlopčík, taneční mistr: "Bylo to radostné, pěkné, protože děcka se ráda učila, ráda tančila. Já jsem spokojen. Oni ve chvíli, kdy jsme se naučili kroky, pochopili rytmus, tak jim šlo všechno. Takže já mám velkou radost. Když mne poprvé oslovil spolek ADAM, tak jsem to bral jako výzvu a po té první akci jsme se domluvili, že v tom budeme pokračovat, protože já rád předávám svou lásku k tanci a je mi jedno jestli jsou to mladí, staří, s nějakým postižením. Takže úplně v pohodě."

Spolek ADAM věří, že taneční kurzy pro mladé lidi s autismem budou pokračovat i v dalších letech.

To byla témata pořadu Léta běží. Další přineseme už brzy, budu se těšit na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
25. dubna 2023, 17:25

Moravskoslezský kraj i letos pomůže sociálním službám

Moravskoslezský kraj i letos pomůže sociálním službám. Kromě jiné pomoci, o které jsme vás už informovali, přispěje na energie a mzdy zaměstnancům. Finance mohou získat domovy, stacionáře, terénní služby nebo zařízení pro tísňovou péči, které se starají o tisíce potřebných lidí. Informoval o tom krajský úřad a náměstek hejtmana pro sociální oblast.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Moravskoslezský kraj si velmi dobře uvědomuje, že příspěvky přicházející od státu, nejsou dostačující. Proto jsme z rozpočtu uvolnili i v letošním roce 80 milionů korun. Peníze půjdou na dofinancování mezd a energií právě pro poskytovatele sociálních služeb na území kraje.”

V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení

V Ostravě se sešli odborníci ze sociální oblasti, aby si předali zkušenosti s podporou domácností v bytové nouzi. Ostrava je totiž jediným městem v MS kraji, kde funguje unikátní projekt sociálního bydlení.

Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení.

Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje."

Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů.

Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim."

Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."

Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů.

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."

Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení.

Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."

Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu.

ADRA hledá dobrovolníky k seniorům a do Nového světa

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět hledá dobrovolníky. Aktuálně jsou potřeba hlavně u osamocených seniorů. Dále se mohou hlásit také zájemci, kteří by byli ochotni pomáhat svou přítomností lidem se zdravotním hendikepem v zařízení Náš svět v Pržně.

ADRA má ve Frýdku-Místku zhruba dvě stovky dobrovolníků, kteří jsou zařazeni do různých programů. Od práce s dětmi až po setkávání s klienty v hospici.

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Teď aktuálně máme potřebu nových dobrovolníků v domácnostech seniorů. Tam nám asi desítku seniorů, kteří na toho svého parťáka čekají. Tak budeme moc rádi, když se noví dobrovolníci nám budou hlásit. Sejdeme se s nimi. Probereme, jakou mají představu o potkávání. My je seznámíme s tím, jaká je realita. No a kdyby to nebyly ty domácnosti, tak všechny ostatní programy také přijímají."

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Určitě jsme rádi za každého dobrovolníka, který přijde a má zájem věnovat svůj čas lidem, kteří to potřebují. Teď primárně hledáme lidi do programu v Našem světě v Pržně. Je to program zaměřený na osoby se zdravotním postižením a s postižením intelektu a podobně. Není to jednoduchý program, ale je krásný, protože lidé, kteří tam chodí jako dobrovolníci, tak mám informaci, že si užívají tu společnost s těmito lidmi."

Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Dobrovolníci se nám hlásí na různé kampaně, výzvy, když to u nich ta myšlenka uzraje, tak stačí zavolat k nám do dobrovolnického centra. Kontakt najdete na našich webových stránkách. A my si s nimi domluvíme setkání."

Celoročně se hledají také dobrovolníci k dětem s autismem.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Rádi bychom rozšířili naše aktivity v této oblasti a k tomu, abychom je mohli rozšířit, tak potřebujeme právě ty ruce našich dobrovolníků. Těch programů je víc. Určitě program, který souvisí s Naším světem v Pržně. Také je to program na Anenské, jsou tam lidé, kteří bydlí v chráněném bydlení a my k nim potřebujeme ty parťáky, kteří by jim zpříjemnili den. Zašli s nimi na procházku, do kavárny, do cukrárny a podobně."

ADRA ve Frýdku-Místku aktuálně pomáhá 45 rodinám dětí s autismem. Ve městě je jich ale podle statistik až třikrát víc.

Senior Expres Ostravy-Jihu slaví 6 let

Uběhlo 6 let, co v Ostravě-Jihu vůbec poprvé vyjel do ulic Senior expres. Tenkrát mohli tuto zvýhodněnou službu využívat senioři ve věku 80 let a více a po celé Ostravě je vozilo jen jedno auto. Dnes je to úplně jinak.

Téměř 80 tisíc jízd a více 835 tisíc najetých kilometrů. Taková je bilance 6 leté služby Senior expresu Ostravy-Jihu. Za tu dobu se rozšířil vozový park z jednoho taxíku na 6 a snížila se věková hranice klientů z 80 na 77 let.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme zaregistrovaných zhruba 2830 průkazek. Tuto službu mohou využívat naši senioři, kteří mají trvalý pobyt u nás na Jihu a dovršili 77 let věku. Službu provozujeme od pondělí do pátku od 6 do 16 hodin, a to na celém území města Ostravy a tuto službu mohou využívat 4x do měsíce. Cena zůstává stále stejná, tudíž je to 25 korun za jednu jízdu."

Jakub Veselka, řidič Senior expresu: “Určitě lidí přibylo a dá se říct, že nemáme chvilku pomalu na to si zajít ani na záchod. Určitě je ta služba důležitá a potřebná pro lidi. Lidi se snaží využívat tu cestu co nejdelší, protože pokud můžou, tak samozřejmě ten kousek, když to mají kilometr k doktorovi, tak jdou sami a snaží se vlastně ty delší cesty využívat."

Senior expresem mohou lidé jezdit nejen k lékaři, ale také na nákupy, návštěvy, nebo třeba k holiči. Prostě kamkoli potřebují.

anketa: klienti Senior expresu: “Já jezdím nejčastěji tady na polikliniku do Hrabůvky a pak do vítkovické nemocnice. Ty 4 jízdy určitě. I kdyby jich bylo 6, tak bych se nezlobila. Pro mě to je velká úleva. Oni když vidí, že člověk nemůže, tak pomohou a jinak funguje to velice dobře.”

“Já mám ty 4 jízdy jenom, tak ty 4 jízdy jenom využívám. Do vítkovické nemocnice, do Poruby a dneska jedu k radnici na diagnostické centrum. Všichni jsou vynikající, milí, příjemní, jsou úžasní.”

Aby mohli lidé Senior expres Jih využívat, potřebují průkazku, kterou si mohou zdarma a na počkání vyřídit přímo na radnici. A to v budově A na odboru hospodářské správy. Sebou musí mít občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.

Spolek ADAM uspořádal pro mladé lidi s autismem taneční

Taneční pro mladé lidi s autismem uspořádal už podruhé havířovský spolek ADAM. Tanečním mistrem byl Zdeněk Chlopčík a partnery tanečníkům dělaly dobrovolnice z ADRY. Své taneční dovednosti páry předvedly na slavnostní šluskoloně.

Celkem 18 tanečních párů ve společenských šatech se předvedlo na šluskoloně. Taneční připravil pro mladé lidi s autismem, ale také pro mládež z dětského domova spolek ADAM - autistické děti a my.

Marie Gerdová, ředitelka spolku ADAM: "Toto taneční je naprosto výjimečné v tom, protože spoustu mladých lidí s autismem má obavy, strach jít na běžné taneční. Mají obavy, že zažijí odmítnutí a posměch a tady jsou přijatí takoví, jací jsou.”

Taneční se mohlo uskutečnit i díky Studentského klubu ADRA. Mladým mužům dělaly garde právě dobrovolnice.

Andrea, dobrovolnice Studentského klubu ADRA: "Předem jsme nevěděli, kterého partnera budeme mít a nikdo jsme nevěděli, do čeho jdeme. Nakonec si partneři vybírali nás a bylo to strašně super. Ty lekce jsou úžasné. Pan Chlopčík je strašně shovívavý vůči tomu, že tady jsou ti chlapci s autismem. Je to super. Učili jsme se blues, anglický valčík, mambo a polku a nám jde nejlépe asi polka.”

Teodor, tanečník: “Myslím si, že jsem se naučil dost tanců, které se mi velmi líbí. Na dnešek jsem se velmi těšil. Užil jsem si to velice, líbí se mi to tu."

Filip, tanečník: "Těším se hodně, hodně to pro mne znamená. Jsem moc spokojený s partnerkou."

Zdeněk Chlopčík, taneční mistr: "Bylo to radostné, pěkné, protože děcka se ráda učila, ráda tančila. Já jsem spokojen. Oni ve chvíli, kdy jsme se naučili kroky, pochopili rytmus, tak jim šlo všechno. Takže já mám velkou radost. Když mne poprvé oslovil spolek ADAM, tak jsem to bral jako výzvu a po té první akci jsme se domluvili, že v tom budeme pokračovat, protože já rád předávám svou lásku k tanci a je mi jedno jestli jsou to mladí, staří, s nějakým postižením. Takže úplně v pohodě."

Spolek ADAM věří, že taneční kurzy pro mladé lidi s autismem budou pokračovat i v dalších letech.

To byla témata pořadu Léta běží. Další přineseme už brzy, budu se těšit na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-25-04-2023-17-25