Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Seniorům zpříjemnili pobyt v domově dva malí koníci
  • Senioři z DPS dostali dva nové cvičební stroje
  • Žáci s hendikepem mohou využívat snoezelen terapie
  • 1. listopadu startuje Týden rané péče, host ve studiu: Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči

Seniorům zpříjemnili pobyt v domově dva malí koníci

Jeden z vánočních dárků už mají odhalený obyvatelé domova seniorů v Háji ve Slezsku. Ježíškova vnoučata jim poslala zážitek v podobě setkání s malými koníky. Ty si senioři mohli přímo ze svých lůžek pohladit, nebo je kartáčovat.

Netradiční návštěvu měli klienti Domova seniorů Ludmila v Háji ve Slezsku. Až do pokojů za nimi přišli dva malí koníci.

Blažena Barčáková, obyvatelka Domova seniorů Ludmila, Háj ve Slezsku: “To jsem ještě neměla. Kdysi, když ještě manžel žil, tak jsme měli v Bílově domek a tam jsme měli pořád kačeny, slepice, králíky a psy."

Veronika Šranková, hipoterapeutka, Emil pomáhá: “Přijela jsem s koníky plemene falabella. Jsou to koníci Emil a Romana. Přijeli jsme hlavně navštívit lůžkové klienty, a to díky tomu, že nás sem pozval Nadační fond Ježíškova vnoučata.”

Klienti domova jsou zvyklí na návštěvy psů při canisterapii, ale koníci na pokojích je překvapili.

Jaroslav Coufalík, obyvatel Domova seniorů Ludmila, Háj ve Slezsku: “No je to zajímavé. Jenom, aby tady nemusel zůstat jako já.”

Martina Šilhárová, ředitelka Domova seniorů Ludmila, Háj ve Slezsku: “Je opravdu velmi výjimečná aktivita. Jinak za námi běžně dojíždějí pejsci na canisterapii, takže to provádíme pravidelně, máme pravidelnou aktivitu. A ten rozvoj je v rámci podpory kognitivních funkcí, tak vlastně těch emocí vůbec, doteků i jemné motoriky. Takže ta odezva tam je opravdu výborná a ti lidé vlastně se i tak rozpovídají u toho, mají vlastně i ty vzpomínky, které zažili s těmi zvířátky.”

Senioři z Háje ve Slezsku doufají, že další zvířecí návštěva na sebe nenechá dlouho čekat.

---

Senioři z DPS dostali dva nové cvičební stroje

Senioři z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dostali další dárek. Dva cvičební stroje, které byly umístěny na zahradách Domů s pečovatelskou službou Gajdošova a Dobrovského. Radnice totiž uspěla v jedné z tematických výzev na podporu environmentálních projektů, které už 5. rokem vyhlašuje společnost OZO Ostrava.

Anketa: klienti Domu s pečovatelskou službou Gajdošova: “Je to dobrý. Cvičíme, každý den chodíme, aspoň 15 minut.”

“Nejtěžší je tady toto. To je strašné na kolena a tak. Jsme strašně rádi, že nám to dali.”

“Mi se cvičí velice dobře a budeme tady chodit tak dlouho, dokud nezamrzneme, dokud nás nezavěje sníh."

David Hrbáč, obchodní zástupce, OZO Ostrava: !V roce 2021 jsme vyhlásili dvě tématické výzvy. První byla Myslíme na vás, což je výzva na podporu seniorů. Druhá výzva byla OZO hřiště, což je výzva na podporu zdravého pohybu dětí venku. Vybrali jsme 7 projektů, z nichž 6 bylo pro podporu seniorů.”

OZO Ostrava tyto projekty podpořila celkovou částkou půl milionů korun,

Alena Antoszyková, vedoucí odboru sociálních věcí: “Projekt OZO myslí na seniory byl podpořen u nás částkou 110 tisíc korun. Za tuto částku jsme koupili dva cvičební stroje, na kterých můžou cvičit současně 3 lidé. Myslím si, že je to úplně úžasná věc pro naše seniory, kteří celý rok byli hodně izolovaní.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to v podstatě pro udržení jejich nejen fyzického stavu, ale i mentálního. Je to o setkávání, o radosti z pohybu a já si myslím, že čím víc radosti, tím více aktivit jsou schopni pak sami organizovat a zvládat.”

Pro seniory radnice pravidelně pořádá i zájezdy, nebo různé kulturní a společenské akce.

---

Žáci s handicapem mohou využívat snoezelen terapie

Střední školu a Základní školu v Havířově - Šumbarku navštěvují děti se zdravotním či mentálním hendikepem. Pro jejich speciální výuku, ale také psychickou pohodu, škola vybudovala dvě terapeutické místnosti.

Veronika Majkútová, zástupkyně ředitele pro základní školu: “Jsou to místnosti, které se nazývají snoezelen a neslouží jen k terapiím, ale slouží i k výuce žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a smysl těchto místnosti je, že jsou tady pomůcky, které stimulují smysly žáků. Dá se v těch místnostech pracovat tak, že se buď cíleně těm žákům smyslové vjemy dodávají, to znamená, pouští se různá světýlka, jsou tady hmatové předměty, zvukové, máme tady projektory, a nebo se stou místností může pracovat tak, že se cíleně některé smysly jakoby vypnou. To znamená, že se třeba udělá tma, zacílí se světlo jen na obličej dítěte a dělá se sním logopedie. A to dítě neruší vjemy z venku. Soustředí se jen na svá ústa a vidí se v zrcadle.

Speciálně vybavené místnosti má škola už od počátku roku, kvůli opatřením je mohla začít využívat až nyní.

Lucie Grohová, učitelka: “Je to zase jiné prostředí, které přináší jiné podněty a děti to tady velmi baví a zajímá. Právě proto, že tady můžeme využívat všechny smysly. Hmat, čich, zrak, tak děti jsou tady velmi spokojené.”

anketa, žák: "Líbí se mi to tady strašně moc. Co tady děláte? "Učíme se."

Jedna z místností slouží i pro děti s těžkými zdravotními problémy. I malý stimul například v podobě světýlek, je může udělat šťastnými.

---

1. listopadu startuje Týden rané péče, host ve studiu: Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči

Lukáš Zavadil, TV Polar: V celé České republice a také v Moravskoslezském kraji startuje v pondělí 1. listopadu Týden rané péče. Více o něm si řekneme s ředitelkou ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči s Vladimírou Salvetovou, vítejte u nás, dobrý den.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme si nejprve ale říct, co vlastně raná péče je?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Raná péče je bezplatná sociální služba pro rodiče a děti s postižením od narození do sedmi let věku.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co je vlastně cílem kampaně Týden rané péče, která startuje u nás.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Cílem kampaně je právě přiblížit ranou péči. Jak pomáhá, komu pomáhá, v čem je užitečná a taky chce právě ty informace předat tak, aby když se ta situace stane někomu blízkému v rodině nebo blízkém okolí, tak aby dokázal odkázat na ranou péči, aby o ní věděl a dal informaci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ta akce neprobíhá poprvé. Který je to ročník vlastně a jakým způsobem proběhly ty minulé? Vím, že v loňském roce bylo částečné omezení kvůli covidu, tak jaká je historie té akce?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Letošní ročník je už 14. ročník, takže na tom, aby se o rané péči rodiče dozvěděli včas pracujeme průběžně. Minulý ročník byl opravdu virtuální, kdy jsme hodně byli na sítích, ale i letos část toho programu se budeme snažit být právě v tom virtuálním prostoru.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Já jsem zaznamenal, že máte slogan. Nevím jestli tedy i ty předchozí ročníky, ale letošní ročník ho má.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Ano, má slogan: "Slovo nejde, neexistuje" je to vypůjčený slogan z písně skupiny Mirai, byli tak laskaví, že nám ho propůjčili a stali se patrony celého ročníku Týdne rané péče. Slogan vyzdvihuje to, že rodiče mají vlastně obrovské odhodlání pomoci svému dítěti, udělat pro něho to nejlepší. Právě Raná péče je v tom podporuje a pomáhá jim. Na nás se obracejí rodiče většinou těsně po tom, co se dozví, že jejich dítě má nějaké zdravotní obtíže, že s jeho vývojem není něco v pořádku a v tu chvíli jsou velmi zmatení, mají plno otázek, nejistot a právě v té chvíli my jim pomáháme se zorientovat vyznat se v tom, co se děje a co můžou pro své dítě udělat a v jakých krocích. Takže je to taková postupná podpora k tomu, aby jejich dítě se vyvíjelo, co nejlíp a mělo vlastně, co nejlepší život.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme k programu Týdne rané péče vím, že se koná celá řada akcí pro laickou i odbornou veřejnost. Co konkrétně jste připravili letos?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Letos odstartujeme Týden rané péče v pondělí dnem otevřených dveří v našem centru rané péče na Rodinné 57 v Ostravě Zábřehu. Potom bude následovat takový workshop pro širokou veřejnost v budově České spořitelny v centru Ostravy blízko nákupního centra. Další den potom chystáme takovou právě tu online kampaň, kdy budeme na sítích, na telefonu a budeme odpovídat na otázky veřejnosti. Ve čtvrtek se potom s lidmi potkáme v Knihovně města Ostravy v pobočce Podroužkova, kde bude zase interaktivní workshop pro děti i dospělé, kde si budou moci zažít jaké je to třeba nevidět a jak využít jiné smysly.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Když se někdo bude chtít dozvědět víc o tématu, o kterém dnes mluvíme, které stránky nebo jaká místa mají navštívit virtuálně?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Určitě se můžou podívat na náš web ranapece.cz a celý program Týdne rané péče potom najdou na stránkách tyden.ranapece.cz.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Léta běží s námi byla Vladimíra Salvetová, já Vám děkuju za návštěvu u nás ve studiu a ať se vaší společnosti daří a taky ať se podaří ta letošní akce.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Moc děkuji.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
26. října 2021, 17:25

Seniorům zpříjemnili pobyt v domově dva malí koníci

Jeden z vánočních dárků už mají odhalený obyvatelé domova seniorů v Háji ve Slezsku. Ježíškova vnoučata jim poslala zážitek v podobě setkání s malými koníky. Ty si senioři mohli přímo ze svých lůžek pohladit, nebo je kartáčovat.

Netradiční návštěvu měli klienti Domova seniorů Ludmila v Háji ve Slezsku. Až do pokojů za nimi přišli dva malí koníci.

Blažena Barčáková, obyvatelka Domova seniorů Ludmila, Háj ve Slezsku: “To jsem ještě neměla. Kdysi, když ještě manžel žil, tak jsme měli v Bílově domek a tam jsme měli pořád kačeny, slepice, králíky a psy."

Veronika Šranková, hipoterapeutka, Emil pomáhá: “Přijela jsem s koníky plemene falabella. Jsou to koníci Emil a Romana. Přijeli jsme hlavně navštívit lůžkové klienty, a to díky tomu, že nás sem pozval Nadační fond Ježíškova vnoučata.”

Klienti domova jsou zvyklí na návštěvy psů při canisterapii, ale koníci na pokojích je překvapili.

Jaroslav Coufalík, obyvatel Domova seniorů Ludmila, Háj ve Slezsku: “No je to zajímavé. Jenom, aby tady nemusel zůstat jako já.”

Martina Šilhárová, ředitelka Domova seniorů Ludmila, Háj ve Slezsku: “Je opravdu velmi výjimečná aktivita. Jinak za námi běžně dojíždějí pejsci na canisterapii, takže to provádíme pravidelně, máme pravidelnou aktivitu. A ten rozvoj je v rámci podpory kognitivních funkcí, tak vlastně těch emocí vůbec, doteků i jemné motoriky. Takže ta odezva tam je opravdu výborná a ti lidé vlastně se i tak rozpovídají u toho, mají vlastně i ty vzpomínky, které zažili s těmi zvířátky.”

Senioři z Háje ve Slezsku doufají, že další zvířecí návštěva na sebe nenechá dlouho čekat.

---

Senioři z DPS dostali dva nové cvičební stroje

Senioři z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dostali další dárek. Dva cvičební stroje, které byly umístěny na zahradách Domů s pečovatelskou službou Gajdošova a Dobrovského. Radnice totiž uspěla v jedné z tematických výzev na podporu environmentálních projektů, které už 5. rokem vyhlašuje společnost OZO Ostrava.

Anketa: klienti Domu s pečovatelskou službou Gajdošova: “Je to dobrý. Cvičíme, každý den chodíme, aspoň 15 minut.”

“Nejtěžší je tady toto. To je strašné na kolena a tak. Jsme strašně rádi, že nám to dali.”

“Mi se cvičí velice dobře a budeme tady chodit tak dlouho, dokud nezamrzneme, dokud nás nezavěje sníh."

David Hrbáč, obchodní zástupce, OZO Ostrava: !V roce 2021 jsme vyhlásili dvě tématické výzvy. První byla Myslíme na vás, což je výzva na podporu seniorů. Druhá výzva byla OZO hřiště, což je výzva na podporu zdravého pohybu dětí venku. Vybrali jsme 7 projektů, z nichž 6 bylo pro podporu seniorů.”

OZO Ostrava tyto projekty podpořila celkovou částkou půl milionů korun,

Alena Antoszyková, vedoucí odboru sociálních věcí: “Projekt OZO myslí na seniory byl podpořen u nás částkou 110 tisíc korun. Za tuto částku jsme koupili dva cvičební stroje, na kterých můžou cvičit současně 3 lidé. Myslím si, že je to úplně úžasná věc pro naše seniory, kteří celý rok byli hodně izolovaní.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to v podstatě pro udržení jejich nejen fyzického stavu, ale i mentálního. Je to o setkávání, o radosti z pohybu a já si myslím, že čím víc radosti, tím více aktivit jsou schopni pak sami organizovat a zvládat.”

Pro seniory radnice pravidelně pořádá i zájezdy, nebo různé kulturní a společenské akce.

---

Žáci s handicapem mohou využívat snoezelen terapie

Střední školu a Základní školu v Havířově - Šumbarku navštěvují děti se zdravotním či mentálním hendikepem. Pro jejich speciální výuku, ale také psychickou pohodu, škola vybudovala dvě terapeutické místnosti.

Veronika Majkútová, zástupkyně ředitele pro základní školu: “Jsou to místnosti, které se nazývají snoezelen a neslouží jen k terapiím, ale slouží i k výuce žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a smysl těchto místnosti je, že jsou tady pomůcky, které stimulují smysly žáků. Dá se v těch místnostech pracovat tak, že se buď cíleně těm žákům smyslové vjemy dodávají, to znamená, pouští se různá světýlka, jsou tady hmatové předměty, zvukové, máme tady projektory, a nebo se stou místností může pracovat tak, že se cíleně některé smysly jakoby vypnou. To znamená, že se třeba udělá tma, zacílí se světlo jen na obličej dítěte a dělá se sním logopedie. A to dítě neruší vjemy z venku. Soustředí se jen na svá ústa a vidí se v zrcadle.

Speciálně vybavené místnosti má škola už od počátku roku, kvůli opatřením je mohla začít využívat až nyní.

Lucie Grohová, učitelka: “Je to zase jiné prostředí, které přináší jiné podněty a děti to tady velmi baví a zajímá. Právě proto, že tady můžeme využívat všechny smysly. Hmat, čich, zrak, tak děti jsou tady velmi spokojené.”

anketa, žák: "Líbí se mi to tady strašně moc. Co tady děláte? "Učíme se."

Jedna z místností slouží i pro děti s těžkými zdravotními problémy. I malý stimul například v podobě světýlek, je může udělat šťastnými.

---

1. listopadu startuje Týden rané péče, host ve studiu: Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči

Lukáš Zavadil, TV Polar: V celé České republice a také v Moravskoslezském kraji startuje v pondělí 1. listopadu Týden rané péče. Více o něm si řekneme s ředitelkou ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči s Vladimírou Salvetovou, vítejte u nás, dobrý den.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme si nejprve ale říct, co vlastně raná péče je?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Raná péče je bezplatná sociální služba pro rodiče a děti s postižením od narození do sedmi let věku.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Co je vlastně cílem kampaně Týden rané péče, která startuje u nás.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Cílem kampaně je právě přiblížit ranou péči. Jak pomáhá, komu pomáhá, v čem je užitečná a taky chce právě ty informace předat tak, aby když se ta situace stane někomu blízkému v rodině nebo blízkém okolí, tak aby dokázal odkázat na ranou péči, aby o ní věděl a dal informaci.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ta akce neprobíhá poprvé. Který je to ročník vlastně a jakým způsobem proběhly ty minulé? Vím, že v loňském roce bylo částečné omezení kvůli covidu, tak jaká je historie té akce?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Letošní ročník je už 14. ročník, takže na tom, aby se o rané péči rodiče dozvěděli včas pracujeme průběžně. Minulý ročník byl opravdu virtuální, kdy jsme hodně byli na sítích, ale i letos část toho programu se budeme snažit být právě v tom virtuálním prostoru.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Já jsem zaznamenal, že máte slogan. Nevím jestli tedy i ty předchozí ročníky, ale letošní ročník ho má.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Ano, má slogan: "Slovo nejde, neexistuje" je to vypůjčený slogan z písně skupiny Mirai, byli tak laskaví, že nám ho propůjčili a stali se patrony celého ročníku Týdne rané péče. Slogan vyzdvihuje to, že rodiče mají vlastně obrovské odhodlání pomoci svému dítěti, udělat pro něho to nejlepší. Právě Raná péče je v tom podporuje a pomáhá jim. Na nás se obracejí rodiče většinou těsně po tom, co se dozví, že jejich dítě má nějaké zdravotní obtíže, že s jeho vývojem není něco v pořádku a v tu chvíli jsou velmi zmatení, mají plno otázek, nejistot a právě v té chvíli my jim pomáháme se zorientovat vyznat se v tom, co se děje a co můžou pro své dítě udělat a v jakých krocích. Takže je to taková postupná podpora k tomu, aby jejich dítě se vyvíjelo, co nejlíp a mělo vlastně, co nejlepší život.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme k programu Týdne rané péče vím, že se koná celá řada akcí pro laickou i odbornou veřejnost. Co konkrétně jste připravili letos?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Letos odstartujeme Týden rané péče v pondělí dnem otevřených dveří v našem centru rané péče na Rodinné 57 v Ostravě Zábřehu. Potom bude následovat takový workshop pro širokou veřejnost v budově České spořitelny v centru Ostravy blízko nákupního centra. Další den potom chystáme takovou právě tu online kampaň, kdy budeme na sítích, na telefonu a budeme odpovídat na otázky veřejnosti. Ve čtvrtek se potom s lidmi potkáme v Knihovně města Ostravy v pobočce Podroužkova, kde bude zase interaktivní workshop pro děti i dospělé, kde si budou moci zažít jaké je to třeba nevidět a jak využít jiné smysly.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Když se někdo bude chtít dozvědět víc o tématu, o kterém dnes mluvíme, které stránky nebo jaká místa mají navštívit virtuálně?

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Určitě se můžou podívat na náš web ranapece.cz a celý program Týdne rané péče potom najdou na stránkách tyden.ranapece.cz.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Léta běží s námi byla Vladimíra Salvetová, já Vám děkuju za návštěvu u nás ve studiu a ať se vaší společnosti daří a taky ať se podaří ta letošní akce.

Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči: Moc děkuji.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-26-10-2021-17-25