Léta běží
- MSK rozdělí poskytovatelům soc. služeb 3 miliardy Kč
- MSK podpoří projekty v sociální oblasti
- Díky vozidlu je pečovatelská služba ve Stonavě kvalitnější
- Lumpíkov hledá možnosti pomoci pro matky samoživitelky
Vítejte u dalšího vydání pořadu Léta běží, jako vždy vám přinášíme témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.
MSK rozdělí poskytovatelům soc. služeb 3 miliardy Kč
Nejprve dobrá zpráva pro poskytovatele sociálních služeb v našem regionu. Moravskoslezský kraj mezi ně rozdělí 3 miliardy korun. Je to o 300 milionů více, než vloni.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Když se podívám zpětně na čísla, tak v roce 2016 MSK ze státního rozpočtu přerozdělovával jednu miliardu korun. V roce 2019 byl ten nárůst byl na dvě miliardy korun a v letošním roce jsme bez mála rozdělili tři miliardy korun. Tyto peníze hlavně pomohou poskytovatelům sociálních služeb na fungování v průběhu celého roku. Snažíme se maximálně podpořit takzvané terénní ambulantní služby, aby lidé mohli zůstat ve svém přirozeném prostředí, tedy co nejméně chodit do pobytových služeb. V rámci rozpočtu jsme spokojeni, protože některé poskytovatele jsme uspokojili na sto procent, u některých je to pokrytí na 80 nebo 90 procent. Ale je to více peněz než v minulých letech a za to jsme opravdu rádi. Co bylo nejdůležitější, my jsme o těch penězích věděli už v říjnu a poskytovatelům jsme už v průběhu sdělovali, s kolika penězi mohou počítat v letošním roce. V sociálních službách byly platy a mzdy podhodnocené. Nám se podařilo je zvýšit a tím se do toho musí dát více peněz. Ale musíme si uvědomit, že financování sociálních služeb není jen z peněz ze státního rozpočtu. Senioři si platí pobytovou část, tedy pobyt a stravu a příspěvek na péči. Toto jsou všechny zdroje, které přicházejí, ale poskytovatelé se snaží získávat peníze i z jiných zdrojů. Co se týká poskytování sociálních služeb pobytového charakteru, tak my máme v zásobnících mnoho žádostí, ale žádosti se dablují. My jsme požádali stát, aby v rámci zákona byla možnost vytvořit celostátní registr.”
MSK podpoří projekty v sociální oblasti
Krajští zastupitelé také schválili podporu více než 130 projektů, které pomáhají lidem řešit složitou situaci v sociální oblasti. 15 milionů korun půjde na podporu aktivního stárnutí seniorů, osob se zdravotním postižením, rodinnou politiku a sociálně právní ochranu dětí, prevenci kriminality nebo osob, kterým hrozí sociální vyloučení.
Zapojit se do aktivního života mají starším lidem pomoci i Senior Pasy, na které letos Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu přispěje půl milionu korun.
Díky vozidlu je pečovatelská služba ve Stonavě kvalitnější
Když se řekne pečovatelská služba ELIM, mnoha lidem ve Stonavě se ihned vybaví dva domy s pečovatelskou službou v centru obce. Pečovatelky se ovšem starají také o občany v jejich domácím prostředí. Díky dotaci z Moravskoslezského kraje je tato služba mnohem kvalitnější a dostupnější.
Pečovatelská služba Slezské diakonie je ve Stonavě zajišťována prostřednictvím terénní pečovatelské služby ELIM Stonava. V současné době ji využívá 46 klientů. Jedná se nejen o uživatele domu s pečovatelskou službou a obyvatelů v komunitních bytech, ale i o občany, kteří žijí ve svých domácnostech napříč Stonavou.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby Elim Stonava: „Poskytujeme pečovatelskou službu dle zákona o sociálních službách, kde pomáháme těm lidem, aby zůstali ve svém domácím prostředí natolik, aby zvládali s naší pomocí jejich každodenní potřeby a to je pomoc s úklide, domácnosti, především pomoc se zajištěním a podporu při hygieně, při přesunech, příprava jídla, podpora při orientaci v rámci oblékání, v rámci přípravy na ten běžný celý den, aby v té domácnosti vše zvládli tak, jak sami potřebují. Kromě toho pomáháme uživatelům zorientovat se v jejich aktuální situaci a pomoc jim natolik, aby zvládali vše, co sami ke každodennímu životu potřebují.“
Vedení ELIM Stonava neustále dbá o to, aby pečovatelské služby byly ve Stonavě na co nejvyšší úrovni a byly dostupné všem.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby Elim Stonava: „Abychom mohli být mobilnější, abychom mohli efektivně poskytovat službu, chybělo nám k tomu vozidlo, abychom měli časovou dostupnost, ale i tu místní, protože obec Stonava má rozsáhlá místa, kde opravdu MHD nedojíždělo, mnohdy musely pečovatelky chodit pěšky a pokud se dopravovaly autobusem, tak byl klient závislý jenom na tom, jak ten autobus tam dojede a tak jsme tomu přizpůsobovali i služby, což nebylo úplně dobře. Nyní se podařilo v rámci programu na zvýšení podpory sociálních služeb v rámci MS kraje získat nové vozidlo, Fabii osobní automobil, kterým se pečovatelky mohou dopravovat po celé obci Stonava ke klientům, což zefektivní jejich pracovní fond, bezpečí ve večerních hodinách, kdy poskytují služby, ale můžeme se dostat do těch vzdálenějších částí obce a hlavně můžeme navýšit u některých klientů frekvenci poskytovaných služeb.“
Lumpíkov hledá možnosti pomoci pro matky samoživitelky
Jaké možnosti mají matky samoživitelky? To bylo hlavní téma setkání zástupců organizací a měst u kulatého stolu v Lumpíkově ve Frýdku-Místku. Organizace ve městě dlouhodobě pomáhá těmto ženám a nyní chce zpracovat přehledný manuál s různými formami pomoci pro ženy v těžké situaci.
Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov uspořádalo kulatý stůl k podpoře matek samoživitelek.
Michaela, matka samoživitelka: "Myslím si, že je to velmi potřebné, protože ty maminky opravdu neví, kde mají začít, když mají nějaký problém ve vztahu, v rodině a podobně."
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Sešli jsme se tady v rámci projektu Ženám s odvahou, ten kulatý stůl je realizovaný. Sešli jsme se tady ve složení Poskytovatelé sociálních služeb, zástupci úřadu práce, zástupce Magistrátu města Frýdku-Místku. Jsou tady i poskytovatelé služeb z Ostravy, z Centra sociálních služeb. Je tady zástupce z města Vratimov."
Cílem akce bylo zjistit rozsah a možnosti služeb, které mohou matky samoživitelky využít.
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Žena, která se ocitne v této situaci. Je sama, má děti malé a nemá třeba kam jít. Jde o to, že matky samoživitelky jako takové nejsou cílovou skupinou přesně definovanou zákonem o sociálních službách a tím pádem se jim trochu hůř hledá ta nabídka těch služeb. A proto výstupem z tohoto jednání bude to, že budeme mít informace jaké sociální služby jsou tady, jaké další služby jsou tady, které mohou matky samoživitelky čerpat. A my z toho uděláme jakousi brožuru nebo manuál nebo prohlížeč. Aby ty ženy, když se dostanou do této situace, mohly jednoduše nalézt. Jsem v této situaci, odcházím od manžela, potřebuji někam jít, kam můžu jít, co můžu využít, na jaké dávky mám nárok, na jakou podporu mám nárok. Aby se ty ženy velmi jednoduše mohly zorientovat. A bylo to pro ně jednodušší v té situaci."
Michaela, matka samoživitelka: "Tady děvčata z Lumpíkova mě doporučila paní psycholožku, která byla úžasná a dále mi doporučili právničku, se kterou jsem se mohla poradit, jaké kroky můžu dělat dál. Nabídli mi i možnost vzdělávání v projektu Ženám s odvahou. Takže jsem prošla všemi těmi možnostmi toho vzdělávání, jako byla finanční gramotnost, jako byly komunikační dovednosti a další různá témata."
Matky samoživitelky mají ve Frýdku-Místku hlavně velký problém najít dostupné bydlení.
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Co tady máme matky samoživitelky, které se účastnily našeho vzdělávání, tak jsme v podstatě my jim našli bydlení. Přes nějaké známé nebo kamarády, že se podařilo vyřešit velmi rychle tuto situaci. Jinak je to problematické."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, že Lumpíkov takovou akci pořádá, protože opravdu těch matek samoživitelek je hodně a v našem městě zvlášť. A myslím si, že v minulosti nebyly tyto možnosti. Matky samoživitelky musely samy zjišťovat si různé informace, musely samy hledat, jak si pomoci."
Lumpíkov plánuje do května k této problematice ještě jeden kulatý stůl a také konferenci pro zaměstnavatele, veřejnou správu i širokou veřejnost.
To byla naše témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje. Pořad Léta běží právě končí, mějte klidné jarní dny a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Vítejte u dalšího vydání pořadu Léta běží, jako vždy vám přinášíme témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.
MSK rozdělí poskytovatelům soc. služeb 3 miliardy Kč
Nejprve dobrá zpráva pro poskytovatele sociálních služeb v našem regionu. Moravskoslezský kraj mezi ně rozdělí 3 miliardy korun. Je to o 300 milionů více, než vloni.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Když se podívám zpětně na čísla, tak v roce 2016 MSK ze státního rozpočtu přerozdělovával jednu miliardu korun. V roce 2019 byl ten nárůst byl na dvě miliardy korun a v letošním roce jsme bez mála rozdělili tři miliardy korun. Tyto peníze hlavně pomohou poskytovatelům sociálních služeb na fungování v průběhu celého roku. Snažíme se maximálně podpořit takzvané terénní ambulantní služby, aby lidé mohli zůstat ve svém přirozeném prostředí, tedy co nejméně chodit do pobytových služeb. V rámci rozpočtu jsme spokojeni, protože některé poskytovatele jsme uspokojili na sto procent, u některých je to pokrytí na 80 nebo 90 procent. Ale je to více peněz než v minulých letech a za to jsme opravdu rádi. Co bylo nejdůležitější, my jsme o těch penězích věděli už v říjnu a poskytovatelům jsme už v průběhu sdělovali, s kolika penězi mohou počítat v letošním roce. V sociálních službách byly platy a mzdy podhodnocené. Nám se podařilo je zvýšit a tím se do toho musí dát více peněz. Ale musíme si uvědomit, že financování sociálních služeb není jen z peněz ze státního rozpočtu. Senioři si platí pobytovou část, tedy pobyt a stravu a příspěvek na péči. Toto jsou všechny zdroje, které přicházejí, ale poskytovatelé se snaží získávat peníze i z jiných zdrojů. Co se týká poskytování sociálních služeb pobytového charakteru, tak my máme v zásobnících mnoho žádostí, ale žádosti se dablují. My jsme požádali stát, aby v rámci zákona byla možnost vytvořit celostátní registr.”
MSK podpoří projekty v sociální oblasti
Krajští zastupitelé také schválili podporu více než 130 projektů, které pomáhají lidem řešit složitou situaci v sociální oblasti. 15 milionů korun půjde na podporu aktivního stárnutí seniorů, osob se zdravotním postižením, rodinnou politiku a sociálně právní ochranu dětí, prevenci kriminality nebo osob, kterým hrozí sociální vyloučení.
Zapojit se do aktivního života mají starším lidem pomoci i Senior Pasy, na které letos Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu přispěje půl milionu korun.
Díky vozidlu je pečovatelská služba ve Stonavě kvalitnější
Když se řekne pečovatelská služba ELIM, mnoha lidem ve Stonavě se ihned vybaví dva domy s pečovatelskou službou v centru obce. Pečovatelky se ovšem starají také o občany v jejich domácím prostředí. Díky dotaci z Moravskoslezského kraje je tato služba mnohem kvalitnější a dostupnější.
Pečovatelská služba Slezské diakonie je ve Stonavě zajišťována prostřednictvím terénní pečovatelské služby ELIM Stonava. V současné době ji využívá 46 klientů. Jedná se nejen o uživatele domu s pečovatelskou službou a obyvatelů v komunitních bytech, ale i o občany, kteří žijí ve svých domácnostech napříč Stonavou.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby Elim Stonava: „Poskytujeme pečovatelskou službu dle zákona o sociálních službách, kde pomáháme těm lidem, aby zůstali ve svém domácím prostředí natolik, aby zvládali s naší pomocí jejich každodenní potřeby a to je pomoc s úklide, domácnosti, především pomoc se zajištěním a podporu při hygieně, při přesunech, příprava jídla, podpora při orientaci v rámci oblékání, v rámci přípravy na ten běžný celý den, aby v té domácnosti vše zvládli tak, jak sami potřebují. Kromě toho pomáháme uživatelům zorientovat se v jejich aktuální situaci a pomoc jim natolik, aby zvládali vše, co sami ke každodennímu životu potřebují.“
Vedení ELIM Stonava neustále dbá o to, aby pečovatelské služby byly ve Stonavě na co nejvyšší úrovni a byly dostupné všem.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby Elim Stonava: „Abychom mohli být mobilnější, abychom mohli efektivně poskytovat službu, chybělo nám k tomu vozidlo, abychom měli časovou dostupnost, ale i tu místní, protože obec Stonava má rozsáhlá místa, kde opravdu MHD nedojíždělo, mnohdy musely pečovatelky chodit pěšky a pokud se dopravovaly autobusem, tak byl klient závislý jenom na tom, jak ten autobus tam dojede a tak jsme tomu přizpůsobovali i služby, což nebylo úplně dobře. Nyní se podařilo v rámci programu na zvýšení podpory sociálních služeb v rámci MS kraje získat nové vozidlo, Fabii osobní automobil, kterým se pečovatelky mohou dopravovat po celé obci Stonava ke klientům, což zefektivní jejich pracovní fond, bezpečí ve večerních hodinách, kdy poskytují služby, ale můžeme se dostat do těch vzdálenějších částí obce a hlavně můžeme navýšit u některých klientů frekvenci poskytovaných služeb.“
Lumpíkov hledá možnosti pomoci pro matky samoživitelky
Jaké možnosti mají matky samoživitelky? To bylo hlavní téma setkání zástupců organizací a měst u kulatého stolu v Lumpíkově ve Frýdku-Místku. Organizace ve městě dlouhodobě pomáhá těmto ženám a nyní chce zpracovat přehledný manuál s různými formami pomoci pro ženy v těžké situaci.
Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov uspořádalo kulatý stůl k podpoře matek samoživitelek.
Michaela, matka samoživitelka: "Myslím si, že je to velmi potřebné, protože ty maminky opravdu neví, kde mají začít, když mají nějaký problém ve vztahu, v rodině a podobně."
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Sešli jsme se tady v rámci projektu Ženám s odvahou, ten kulatý stůl je realizovaný. Sešli jsme se tady ve složení Poskytovatelé sociálních služeb, zástupci úřadu práce, zástupce Magistrátu města Frýdku-Místku. Jsou tady i poskytovatelé služeb z Ostravy, z Centra sociálních služeb. Je tady zástupce z města Vratimov."
Cílem akce bylo zjistit rozsah a možnosti služeb, které mohou matky samoživitelky využít.
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Žena, která se ocitne v této situaci. Je sama, má děti malé a nemá třeba kam jít. Jde o to, že matky samoživitelky jako takové nejsou cílovou skupinou přesně definovanou zákonem o sociálních službách a tím pádem se jim trochu hůř hledá ta nabídka těch služeb. A proto výstupem z tohoto jednání bude to, že budeme mít informace jaké sociální služby jsou tady, jaké další služby jsou tady, které mohou matky samoživitelky čerpat. A my z toho uděláme jakousi brožuru nebo manuál nebo prohlížeč. Aby ty ženy, když se dostanou do této situace, mohly jednoduše nalézt. Jsem v této situaci, odcházím od manžela, potřebuji někam jít, kam můžu jít, co můžu využít, na jaké dávky mám nárok, na jakou podporu mám nárok. Aby se ty ženy velmi jednoduše mohly zorientovat. A bylo to pro ně jednodušší v té situaci."
Michaela, matka samoživitelka: "Tady děvčata z Lumpíkova mě doporučila paní psycholožku, která byla úžasná a dále mi doporučili právničku, se kterou jsem se mohla poradit, jaké kroky můžu dělat dál. Nabídli mi i možnost vzdělávání v projektu Ženám s odvahou. Takže jsem prošla všemi těmi možnostmi toho vzdělávání, jako byla finanční gramotnost, jako byly komunikační dovednosti a další různá témata."
Matky samoživitelky mají ve Frýdku-Místku hlavně velký problém najít dostupné bydlení.
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Co tady máme matky samoživitelky, které se účastnily našeho vzdělávání, tak jsme v podstatě my jim našli bydlení. Přes nějaké známé nebo kamarády, že se podařilo vyřešit velmi rychle tuto situaci. Jinak je to problematické."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, že Lumpíkov takovou akci pořádá, protože opravdu těch matek samoživitelek je hodně a v našem městě zvlášť. A myslím si, že v minulosti nebyly tyto možnosti. Matky samoživitelky musely samy zjišťovat si různé informace, musely samy hledat, jak si pomoci."
Lumpíkov plánuje do května k této problematice ještě jeden kulatý stůl a také konferenci pro zaměstnavatele, veřejnou správu i širokou veřejnost.
To byla naše témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje. Pořad Léta běží právě končí, mějte klidné jarní dny a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.