Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Pozvánka na Dny rodin 2021
  • Domov v Sedlnicích se otevřel dalším lidem s postižením
  • Senior taxi nově v městských částech Opavy
  • Senioři z Nového Jičína se na statku cítili zase jako doma
  • Akce Deafember otevírá svět sluchově postižených, host: Alena Hegerová

Dobrý den, začíná pořad Léta běží - i dnes pro vás máme témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.

Nejprve pozvánka na tři akce, které proběhnou pod záštitou náměstka hejtmana pro sociální oblast Jiřího Navrátila. 5. září začnou na Hradě Sovinec Dny rodin 2021. Začátek je ve 13 hodin. Rodiny s dětmi mají vstupné zdarma. Akce pak pokračuje o týden později 12. září na zámku ve Frýdku-Místku a svou poslední zastávku bude mít 19. září na zámku v Kuníně.

Domov v Sedlnicích se otevřel dalším lidem s postižením

Chráněné bydlení v Sedlnicích na Novojičínsku je po částečné rekonstrukci. Díky přístavbě se zvýšila i kapacita tohoto zařízení pro lidi s mentálním postižením. Noví klienti se mohli nastěhovat do jednolůžkových pokojů.

Rekonstrukci budovy chráněného bydlení NaNovo v Sedlnicích si prioritně vynutila vysoká vlhkost suterénu. Když už bylo rozhodnuto o stavebním zásahu, rozšířila projekt přístavba. Jsou v ní pokoje, které od července obsadili dva noví klienti s mentálním postižením.

Lukáš Spurný, ředitel organizace Domov NaNovo: “Součástí té přístavby bylo i první nadzemní podlaží, kde vznikly i dva jednolůžkové pokoje a sociální zázemí. Tím se rozšířil ten stávající byt pro tři klienty na bydlení pro pět lidí. To, že mají jednolůžkové pokoje, to je pro nás už standard.”
Kapacita zařízení se tak zvýšila z 10 na 12 klientů. V přístavbě získal nové zázemí i personál domova. Chráněné bydlení v Sedlnicích vzniklo v roce 2013 v návaznosti na transformační proces sociálního zařízení v Zámku Nová Horka, kde žilo sto žen s mentálním postižením.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “My jsme se rozhodli, že tito lidé si zaslouží přirozené prostředí a bydlení v normálním domě, jako každý jiný člověk, samozřejmě s nějakou podporou našich zaměstnanců sociálních pracovníků.”
Stavební úpravy stály téměř 2,8 milionu korun, většinu uhradil Moravskoslezský kraj, zhruba 800 tisíc přidala jeho příspěvková organizace Domov NaNovo.

Senior taxi nově v městských částech Opavy

Od loňského září mohou starší či hendikepovaní občané Opavy využívat Senior taxi. Za zvýhodněnou cenu je automobil dopraví k lékaři či na úřad. Teď se tato služba rozšíří také do osmi městských částí.
Lada Dobrovolná, mluvčí, Magistrát města Opavy: „Senior taxi mohou využívat klienti nad 70 let a držitelé průkazu ZTP. A to k cestám k lékaři, na rehabilitaci, na úřad, do knihovny a podobně.“

klientka Senior taxi Opava: „Službu využívám každý den, je to velká pomoc.“

Senioři z Nového Jičína se na statku cítili zase jako doma

Zemědělství nejen jako produkce potravin, ale také jako naplnění sociálních potřeb společnosti. Na farmě Bludička u Nového Jičína zkouší nový pilotní projekt. Jeden den tam prožilo několik seniorů z denního stacionáře Domovinka.

Zavzpomínat na dětství, připomenout si dřívější zvyky nebo znovu po letech cítit pod rukama ovčí vlnu - to jsou zážitky, které prožili senioři z novojičínského denního stacionáře Domovinka na statku Bludička, kam se vydali na celodenní výlet.

klienti denního stacionáře Domovinka:
“Je tu krásně, mi se tu líbí, to je jako u nás doma.”
“Je mi tu velice dobře.”

Venkovský statek Bludička, který se nachází v novojičínské místní části Bludovice, spolupracuje se sociální organizací města na pilotních programech pro seniory s prvky venkova už delší dobu.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Často se starali o zvířata, dělali těžkou práci na polích a na statcích, takže my se je snažíme do toho dětství vrátit, ale už je nenutíme pracovat, ale snažíme se jim ten den zpříjemnit kontaktem se zvířaty.”
Už dříve se senioři z Domovinky díky Bludičce těšili přímo ve svém zařízení z návštěvy oslíka Karlíka a letošní rok by mohli ukončit Betlémskou stájí.

Akce Deafember otevírá svět sluchově postižených, host: Alena Hegerová

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Pozvání do pořadu Léta běží přijala Alena Hegerová z organizace Tichý svět, dobrý.

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Dobrý den.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: V následujících minutách budeme mluvit o kampani Deafember, která je zaměřená na osoby se sluchovým postižením. Ale pojďme nejprve k Tichému světu, co jste za organizaci? Co děláte?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Jsme organizace, která poskytuje sociální služby osobám se sluchově postiženým a Deafember je vlastně naše osvětová kampaň, která se zaměřuje na všechny typy sluchové postižení

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Akce vlastně poprvé proběhla vloni a letos se chystá druhý ročník, tak o čem ta kampaň je? Jaká témata přináší?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Akce Deafember je zaměřena na osoby se sluchově postiženým. Má za cíl informovat právě o sluchovém postižení, o všech typech sluchového postižení a o tom jaká problematika se pro ty osoby skrývá zatím.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Můžeme říct, že zahájení kampaně proběhne 1. září v 17 hodin ve Slezsko-ostravské galerii v Ostravě. Zváni jsou senioři i veřejnost, jaký je pak ten následný program? Na co můžeme diváky pozvat?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Určitě bych ráda diváky zapojila právě do naší motýlkové výzvy, která je prostřednictvím sociálních sítí hodně podporována a zmiňována. Stačí se vyfotit se symbolem motýla a s hashtagem Deafember ji poslat na sociální sítě. Ale jinak budeme dále dělat i fyzické aktivity ať už jsou to osvětové přednášky anebo 7. 9. budeme také ve Slezsko-ostravské galerii dělat další osvětovou činnost, tentokrát pro děti ze základních škol a budeme je interaktivní formou informovat o znakovém jazyce o přepise a o našich službách pro osoby se sluchovým postiženým.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaký vlastně celá ta osvětová akce Deafember má cíl?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Jak jsem už zmiňovala, ten cíl je vlastně informovanost, jak osob se sluchovým postiženým, o tom na jaké služby mají nárok, tak i té veřejnosti, jaké zásady komunikace mají dodržovat právě s osobami se sluchově postiženým.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: K tomu se ještě dostaneme. Do kampaně se zapojily i některé úřady. Proč tato místa?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Tyto úřady se zapojily zejména kvůli ochotě a podpoře osob se sluchovým postižením. Rádi bychom rádi by chtěli tyto osoby podpořit a zdůraznit jejich potřeby.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy informujte o osvětě sluchově postižených osob. Kolik jich odhadem v Moravskoslezském kraji je?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: To číslo není úplně jasné. V celé České republice máme pravděpodobně půl miliónu osob se sluchovým postiženým. To číslo je takové, protože řada zejména seniorů se jako osoby se sluchovým postiženým necítí, protože už stáří tu stařeckou nedoslýchavost trochu přináší a berou to jako běžnou věc.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Co vlastně přináší a obnáší život v tichu? Vy jste v kontaktu s nejrůznějšími klienty, kteří mají sluchové problémy.

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Obnáší to právě nedostatek informovanosti. Právě prostřednictvím nedostatku titulků, nedostatku přepisů, nedostatku tlumočení, na tlumočníka se čeká tradičně tři týdny, takže než se zařídí něco na úřadě nebo u lékaře musí čekat na tlumočníka. Takže tady na toto se snažíme poukázat.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Hovoří se o častých chybách v komunikaci. Pokud potkám člověka se sluchovým postižením, jak s ním komunikovat? Jak poznat jaké má potřeby?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Tak určitě s tím člověkem byste měl komunikovat napřímo. Dívat se mu do očí sledovat, jestli rozumí tématu, informovat ho dopředu o tématu, o kterém budete mluvit správně a artikulovat, ne zakrývat si ústa, nemumlat, ale opravdu se snažit se sledovat toho člověka.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná bychom ještě na závěr měli zmínit Tichou linku, to je vaše aktivita, o co přesně jde?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: To je naše tlumočnická služba prostřednictvím on-line platformy. Je to aplikace díky, které může osoba se sluchovým postižením mít v kapse, v podstatě v kapse tlumočníka nebo přepisovatele. Takže kdekoli na úřadě se může domluvit s úředníkem nebo u lékaře se může domluvit. Máme v této době roušky, takže senior si může nechat přepsat to, o čem lékař mluví, takže toto je právě záruka té bezbariérovosti.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě poslední věc, když naši diváci budou chtít zjistit něco víc o kampani Deafember, kam se podívat?

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Tak určitě se podívejte na naše webové stránky tichysvet.cz nebo na facebookovou stránku Deafember nebo na Tichý svět-Moravskoslezský kraj

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Léta běží s námi byla Alena Hegerová. Děkuju za váš čas a díky, že jste přišla.

    Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Děkuju moc za pozvání.

    Tolik z dnešních témat pořadu Léta běží, na viděnou příště.

    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Léta běží
    31. srpna 2021, 17:25

    Dobrý den, začíná pořad Léta běží - i dnes pro vás máme témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.

    Nejprve pozvánka na tři akce, které proběhnou pod záštitou náměstka hejtmana pro sociální oblast Jiřího Navrátila. 5. září začnou na Hradě Sovinec Dny rodin 2021. Začátek je ve 13 hodin. Rodiny s dětmi mají vstupné zdarma. Akce pak pokračuje o týden později 12. září na zámku ve Frýdku-Místku a svou poslední zastávku bude mít 19. září na zámku v Kuníně.

    Domov v Sedlnicích se otevřel dalším lidem s postižením

    Chráněné bydlení v Sedlnicích na Novojičínsku je po částečné rekonstrukci. Díky přístavbě se zvýšila i kapacita tohoto zařízení pro lidi s mentálním postižením. Noví klienti se mohli nastěhovat do jednolůžkových pokojů.

    Rekonstrukci budovy chráněného bydlení NaNovo v Sedlnicích si prioritně vynutila vysoká vlhkost suterénu. Když už bylo rozhodnuto o stavebním zásahu, rozšířila projekt přístavba. Jsou v ní pokoje, které od července obsadili dva noví klienti s mentálním postižením.

    Lukáš Spurný, ředitel organizace Domov NaNovo: “Součástí té přístavby bylo i první nadzemní podlaží, kde vznikly i dva jednolůžkové pokoje a sociální zázemí. Tím se rozšířil ten stávající byt pro tři klienty na bydlení pro pět lidí. To, že mají jednolůžkové pokoje, to je pro nás už standard.”
    Kapacita zařízení se tak zvýšila z 10 na 12 klientů. V přístavbě získal nové zázemí i personál domova. Chráněné bydlení v Sedlnicích vzniklo v roce 2013 v návaznosti na transformační proces sociálního zařízení v Zámku Nová Horka, kde žilo sto žen s mentálním postižením.

    Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “My jsme se rozhodli, že tito lidé si zaslouží přirozené prostředí a bydlení v normálním domě, jako každý jiný člověk, samozřejmě s nějakou podporou našich zaměstnanců sociálních pracovníků.”
    Stavební úpravy stály téměř 2,8 milionu korun, většinu uhradil Moravskoslezský kraj, zhruba 800 tisíc přidala jeho příspěvková organizace Domov NaNovo.

    Senior taxi nově v městských částech Opavy

    Od loňského září mohou starší či hendikepovaní občané Opavy využívat Senior taxi. Za zvýhodněnou cenu je automobil dopraví k lékaři či na úřad. Teď se tato služba rozšíří také do osmi městských částí.
    Lada Dobrovolná, mluvčí, Magistrát města Opavy: „Senior taxi mohou využívat klienti nad 70 let a držitelé průkazu ZTP. A to k cestám k lékaři, na rehabilitaci, na úřad, do knihovny a podobně.“

    klientka Senior taxi Opava: „Službu využívám každý den, je to velká pomoc.“

    Senioři z Nového Jičína se na statku cítili zase jako doma

    Zemědělství nejen jako produkce potravin, ale také jako naplnění sociálních potřeb společnosti. Na farmě Bludička u Nového Jičína zkouší nový pilotní projekt. Jeden den tam prožilo několik seniorů z denního stacionáře Domovinka.

    Zavzpomínat na dětství, připomenout si dřívější zvyky nebo znovu po letech cítit pod rukama ovčí vlnu - to jsou zážitky, které prožili senioři z novojičínského denního stacionáře Domovinka na statku Bludička, kam se vydali na celodenní výlet.

    klienti denního stacionáře Domovinka:
    “Je tu krásně, mi se tu líbí, to je jako u nás doma.”
    “Je mi tu velice dobře.”

    Venkovský statek Bludička, který se nachází v novojičínské místní části Bludovice, spolupracuje se sociální organizací města na pilotních programech pro seniory s prvky venkova už delší dobu.

    Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Často se starali o zvířata, dělali těžkou práci na polích a na statcích, takže my se je snažíme do toho dětství vrátit, ale už je nenutíme pracovat, ale snažíme se jim ten den zpříjemnit kontaktem se zvířaty.”
    Už dříve se senioři z Domovinky díky Bludičce těšili přímo ve svém zařízení z návštěvy oslíka Karlíka a letošní rok by mohli ukončit Betlémskou stájí.

    Akce Deafember otevírá svět sluchově postižených, host: Alena Hegerová

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Pozvání do pořadu Léta běží přijala Alena Hegerová z organizace Tichý svět, dobrý.

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Dobrý den.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: V následujících minutách budeme mluvit o kampani Deafember, která je zaměřená na osoby se sluchovým postižením. Ale pojďme nejprve k Tichému světu, co jste za organizaci? Co děláte?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Jsme organizace, která poskytuje sociální služby osobám se sluchově postiženým a Deafember je vlastně naše osvětová kampaň, která se zaměřuje na všechny typy sluchové postižení

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Akce vlastně poprvé proběhla vloni a letos se chystá druhý ročník, tak o čem ta kampaň je? Jaká témata přináší?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Akce Deafember je zaměřena na osoby se sluchově postiženým. Má za cíl informovat právě o sluchovém postižení, o všech typech sluchového postižení a o tom jaká problematika se pro ty osoby skrývá zatím.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Můžeme říct, že zahájení kampaně proběhne 1. září v 17 hodin ve Slezsko-ostravské galerii v Ostravě. Zváni jsou senioři i veřejnost, jaký je pak ten následný program? Na co můžeme diváky pozvat?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Určitě bych ráda diváky zapojila právě do naší motýlkové výzvy, která je prostřednictvím sociálních sítí hodně podporována a zmiňována. Stačí se vyfotit se symbolem motýla a s hashtagem Deafember ji poslat na sociální sítě. Ale jinak budeme dále dělat i fyzické aktivity ať už jsou to osvětové přednášky anebo 7. 9. budeme také ve Slezsko-ostravské galerii dělat další osvětovou činnost, tentokrát pro děti ze základních škol a budeme je interaktivní formou informovat o znakovém jazyce o přepise a o našich službách pro osoby se sluchovým postiženým.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaký vlastně celá ta osvětová akce Deafember má cíl?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Jak jsem už zmiňovala, ten cíl je vlastně informovanost, jak osob se sluchovým postiženým, o tom na jaké služby mají nárok, tak i té veřejnosti, jaké zásady komunikace mají dodržovat právě s osobami se sluchově postiženým.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: K tomu se ještě dostaneme. Do kampaně se zapojily i některé úřady. Proč tato místa?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Tyto úřady se zapojily zejména kvůli ochotě a podpoře osob se sluchovým postižením. Rádi bychom rádi by chtěli tyto osoby podpořit a zdůraznit jejich potřeby.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy informujte o osvětě sluchově postižených osob. Kolik jich odhadem v Moravskoslezském kraji je?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: To číslo není úplně jasné. V celé České republice máme pravděpodobně půl miliónu osob se sluchovým postiženým. To číslo je takové, protože řada zejména seniorů se jako osoby se sluchovým postiženým necítí, protože už stáří tu stařeckou nedoslýchavost trochu přináší a berou to jako běžnou věc.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Co vlastně přináší a obnáší život v tichu? Vy jste v kontaktu s nejrůznějšími klienty, kteří mají sluchové problémy.

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Obnáší to právě nedostatek informovanosti. Právě prostřednictvím nedostatku titulků, nedostatku přepisů, nedostatku tlumočení, na tlumočníka se čeká tradičně tři týdny, takže než se zařídí něco na úřadě nebo u lékaře musí čekat na tlumočníka. Takže tady na toto se snažíme poukázat.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Hovoří se o častých chybách v komunikaci. Pokud potkám člověka se sluchovým postižením, jak s ním komunikovat? Jak poznat jaké má potřeby?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Tak určitě s tím člověkem byste měl komunikovat napřímo. Dívat se mu do očí sledovat, jestli rozumí tématu, informovat ho dopředu o tématu, o kterém budete mluvit správně a artikulovat, ne zakrývat si ústa, nemumlat, ale opravdu se snažit se sledovat toho člověka.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná bychom ještě na závěr měli zmínit Tichou linku, to je vaše aktivita, o co přesně jde?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: To je naše tlumočnická služba prostřednictvím on-line platformy. Je to aplikace díky, které může osoba se sluchovým postižením mít v kapse, v podstatě v kapse tlumočníka nebo přepisovatele. Takže kdekoli na úřadě se může domluvit s úředníkem nebo u lékaře se může domluvit. Máme v této době roušky, takže senior si může nechat přepsat to, o čem lékař mluví, takže toto je právě záruka té bezbariérovosti.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě poslední věc, když naši diváci budou chtít zjistit něco víc o kampani Deafember, kam se podívat?

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Tak určitě se podívejte na naše webové stránky tichysvet.cz nebo na facebookovou stránku Deafember nebo na Tichý svět-Moravskoslezský kraj

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Léta běží s námi byla Alena Hegerová. Děkuju za váš čas a díky, že jste přišla.

      Alena Hegerová, vedoucí konzultant pobočky organizace Tichý svět v MSK: Děkuju moc za pozvání.

      Tolik z dnešních témat pořadu Léta běží, na viděnou příště.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-31-08-2021-17-25