O prázdninách by řidiči měli dávat větší pozor na děti
Začínají prázdniny, což každoročně znamená větší pohyb dětí po ulicích i v dopoledních hodinách. Řidiči by si to měli uvědomit a být pozornější. Policisté a zástupci BESIPU také poslední den školy dětem připomínali důležité zásady pro bezpečný pohyb v silničním provozu.
Poslední den školního roku čekali na děti u přechodů pro chodce před školou policisté a zástupci BESIPU, aby jim před začátkem prázdnin ještě naposledy zdůraznili důležitá pravidla, která by měly v silničním provozu dodržovat.
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: "Chci tě pochválit, protože ses poprvé podíval, než jsi vstoupil na přechod a potom znovu uprostřed, přesně tak je to správné."
Policisté zároveň koordinovali dopravu na přechodu pro chodce, aby rozjívené děti neskončily pod koly projíždějících aut.
Tomáš Zbranek, oddělení prevence PČR Ostrava: "Začínají prázdniny, nějaký volnější režim, ale na té cestě je potřeba myslet na to, že ten volnější režim prostě není. Pořád jezdí auta a je provoz, takže musejí být obezřetné."
anketa: "Musíme dávat pozor, odkud jede auto a helmu musíme nosit vždycky."
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: "Řidiči by si měli dát pozor nejen v úsecích, kde jsou dopravní značky pozor děti, ale i jinde v obydlených zónách."
Policisté i zástupci BESIPU chystají na léto celou řadu nejrůznějších preventivních akcí. Přesto je ale důležitá také role rodičů a i když školáci už zásady silničního provozu znají, rodiče by jim je měli neustále znovu připomínat.
---
Ostrava koupila dobrovolným hasičům nové přilby
Ostrava si velmi váží práce dobrovolných hasičů o čemž svědčí i to, že se jim stará o obměnu techniky a vybavení. Nedávno jsme vás informovali o novém výjezdovém vozidle v Radvanicích a nyní dostali dobrovolné sbory napříč celým městem nové helmy.
Ostrava je jedním z měst, která na svém území velké množství dobrovolných sborů hasičů. Ti úzce spolupracují s profesionálními hasiči a pro dobré pokrytí celého území jsou nepostradatelné. Proto se také město stará, aby byly dobrovolní hasiči dobře vybaveni. Jedním z nejdůležitějších prvků vybavení každého hasiče je ochranná přilba. Ostrava nyní jej nyní hasičům vyměnila za nové.
Tomáš Lefner, starosta Ostravy-Nové Vsi, starosta SDH: "Jsou to přilby, které dodala firma Dräger Safety HP 7000 a dochází k výměně u dobrovolných sborů, které mají ty helmy 10 let a starší. K nám do Nové Vsi jich bylo dodáno 14."
Jan Dohnal(ODS) primátor Ostravy: "Podařilo se nám koupit 208 přileb za dva a půl milionu kč."
Skořepiny přileb z kompozitního materiálu jsou odolné vůči velmi vysokým teplotám, nízkým teplotám či specifickým chemickým látkám, musí být také odolné proti elektrickému proudu.
Aleš Boháč, starosta Ostravy Radvanic a Bartovic, náměstek starostky SDH: "Rukavice, oblek nebo helma jsou základní ochranou pomůckou každého hasiče. Helma má svou životnost a i když není opotřebovaná, musí dojít k její výměně."
Zřizovateli jednotek dobrovolných hasičů v Ostravě jsou městské obvody, přičemž v současné době je na území statutárního města 22 těchto jednotek.
---
Při tonutí je klíčová včasná první pomoc
Slunečné počasí láká k vodě spoustu lidí a bohužel to sebou přináší i další případy tonutí. V pátek spěchala záchranná služba k dítěti na Karvinsko a v sobotu se utopila žena v Hlučínském jezeře. V případech tonutí je klíčová včasná první pomoc.
V pátek spěchala záchranáři na Žermanickou přehradu do Soběšovic, kde propadlo plavacím kruhem pětileté dítě. Svědci ho vytáhli a až do příjezdu záchranky mu poskytovali první pomoc. Dítě je v kritické stavu. V sobotu se pak utopila žena v Hlučínském jezeře. Okolnosti obou případů šetří policie.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté z MS kraje řešili přes víkend dvě událostí spojené s tonutím osob. Obě události jsou prošetřovány a prozatím nebylo zjištěno zavinění. Příčinu úmrtí ženy určí soudní pitva."
V případech tonutí je velmi důležitá včasná první pomoc, ale nejprve je samozřejmě nutné dostat tonoucího na břeh. To může být nebezpečné, protože se v panice snaží vydrápat z vody.
Jan Maršálek, instruktor pro práci na vodě HZS MS kraje: "Důležité je zalarmovat své okolí a oznámit to, co nejvíce lidem, aby o tom věděli. Někdo se podílí přímo na záchraně z vody a někdo volá záchranou službu."
Po vytažení na břeh je potřeba okamžitě zahájit první pomoc. Rytmus masáže srdce je 30 stlačení a dva vdechy. Není potřeba z tonoucího vylévat vodu.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pokud si nejsme jisti dalšími záchrannými kroky, jsou k dispozici na telefonu tísňové linky operátoři, kteří jsou speciálně vyškoleni."
Resuscitaci je nutné provádět do příjezdu záchranky a nebo dokud nezačne tonoucí sám dýchat. V tom případě ho uložíme na bok, hlídáme dech a čekáme na zdravotníky.
---
Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán
Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.
Ve středu ráno byl složkám IZS nahlášen výbuch plynu v jednom z pavilonu havířovské nemocnice. Okamžitě byl aktivoval traumaplán, což znamenalo svolat na 320 zaměstnanců. Nejdříve proběhla tiráž přímo před pavilonem, odkud následně byli pacienti převážení na urgentní příjem.
Martin Sedláček, náměstek ředitele Nemocnice Havířov: “My svoláváme primárně celý urgentní příjem, celou chirurgii, celá ARO. Samozřejmě komplementy jako je laboratoř hematologická, biochemická, radiology a k tomu patří centrální sterilizace a operační sály."
Taktické cvičení nesmělo omezit v nemocnici provoz.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Zrovna před chvíli přijela záchranná služba s pacientkou s dušností, možná s podezřením na infarkt. Hned jsme věděli, že to není figurant a hned celý tým se pustil té role a běžně ji ošetřil. Je to nutné cvičit právě za těch ostrých podmínek.”
Celkem muselo být evakuováno z budovy a následně ošetřeno přes 20 figurantů.
Natálie Šklíbová, figurantka, Střední zdravotnická škola Karviná: “Já jsem byla v situaci, kdy jsem měla vedle sebe holčinu, která nedýchala a měla to být moje kamarádka. V normální situaci bych to asi nezvládla. Cením si pana hasiče, který mě vytáhl i všechny ostatní.”
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen tak, že jsou tady figuranti a že se něco dělá. Ono se to bedlivě zapisuje, vyhodnocuje a pak je zpětná vazba, kdy se poukáže na nedostatky, které je třeba odstranit, nebo to bude křišťálově čisté a vše bude v pořádku.”
---
Ostravskou městskou policie posílili nováčci
V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.
Slavnostní síň nové radnice v Ostravě posloužila tentokrát pro slib nováčků městské policie. Nemohla samozřejmě chybět ani čestná jednotka. Slavnostní slib před primátorem Janem Dohnalem a ředitelem strážníků Miroslavem Plačkem složilo 13 nováčků.
Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Naše městská policie je druhou nejpočetnější na území České republiky. Hodně nám pomáhá s prací v ulicích. Trochu se potýkáme s naplněním stavů, takže jsem rád, že skončil další kurz."
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "MP Ostrava má 46 strážníků pod stav. My dlouhodobě strážníky nabíráme. Už máme vybráno dalších 17 lidí, kteří nastoupí do nového rekvalifikačního kurzu k 2. 9. 2024."
Nedílnou součástí kurzu strážníka bylo také získání dovedností v poskytování první pomoci nebo zvládnutí střelby či sebeobrany.
anketa, noví strážníci: "Skončil jsem po 25 letech v armádě, tak jsme se vrátil do svého města."
"Byl to vždycky můj sen."
Slib je ale pouze formální část ukončení kurzu. Všichni noví strážníci museli kurz úspěšně zakončit závěrečnou zkouškou před komisí Ministerstva vnitra.
---