Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Magazín o každodenní práci záchranářů, hasičů, policistů i městské policie
  • Policie si všímá práce mladých lidí, ocenila i je
  • Požár v Bruntále
  • Stopka na obchvatu Karviné reaguje na časté nehody
  • Sestry a pečovatelky prošly školou smyku

Policie si všímá práce mladých lidí, ocenila i je

Policie ocenila své nejlepší pracovníky z území Novojičínska za rok 2024. Slova uznání si vyslechli na slavnostním ceremoniálu za přítomnosti starostů měst a krajského ředitele policie.

Nejlepší policisté Novojičínska se setkali v Příboře, aby převzali ocenění za dosažení skvělých výsledků v tomto roce nebo medaile za věrnost. Byli to pracovníci z obvodních oddělení, dopravního inspektorátu a hospodářské kriminality.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Ohodnocujeme i mladší policisty, myslím si, že ta policejní obroda personálu na novojičínské policii je vidět, mladí policisté se snaží, jsou aktivní, učí se od těch starších, zkušených policistů a myslím, že to funguje.”

Jakub Tisovský, oceněný policista, obvodní oddělení PČR Nový Jičín: “U policie pracuji už pět let, celou dobu na obvodním oddělení v Novém Jičíně. Už na vysoké škole jsem přemýšlel nad nějakou prací, která by dávala smysl, za kterou bych viděl nějaké svoje výsledky, a tu právě naplňuje i Policie České republiky. Je to hodně různorodá práce, a i když je ta situace těžká a člověk vidí že udělal kus práce, vidí, že někomu může pomoci, tak to si myslím, že stojí za to, i když ta situace není lehká.”

Tomáš Kužel, brigádní generál, krajský ředitel PČR MSK: “Já si hrozně vážím každého policisty a policistky, kteří nastoupí k Policii České republiky, protože podle mého soudu to pořád ještě není povolání jako takové, ale spíše poslání. Je to trošku nadnesené, ale člověk to musí cítit, musí k tomu mít vztah a musí to chtít dělat, nedá se to dělat jen pro peníze a o penězích to už vůbec v dnešní době u policie není. takže ti, kteří jsou v policii a poctivě pracují, a dneska jsme viděli ty, kteří pracují nejlépe v rámci Novojičínska, protože byli oceněni, tak těch si obrovsky vážím. Ale nejen těch, kteří byli oceněni, podle mého soudu by měli být ocenění všichni, kteří kteří odvádí každodenně na ulicích, v kancelářích nebo jako právníci nebo ekonomové každodenně svou poctivou práci a přispívají k tomu, ať policie má řádný chod a ať slouží společnosti. A ta společnost, na druhou stranu, by se jim zase měla odměnit svým uznáním a vděkem.”

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Myslím si, že práce policisty je velice zajímavé, od toho, že pomáháte slabším a lidem, kteří jsou v nouzi. Bez policie společnost fungovat nemůže.”

V rámci Moravskoslezského kraje je novojičínská policie stabilně nejlepší, co se týče objasněnosti případů, ta dosahuje okolo 60 procent.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Co se týká nárůstu trestné činnosti, tak je to na mravnostní kriminalitě a na násilí, ale s tím také bojujeme, tam je objasněnost také kolem šedesáti procent, pachatelé jsou většinou známí a stojí nám to na znaleckých posudcích, než zahájíme stíhání proti konkrétnímu pachateli.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Velmi pozitivně vnímá spolupráci naší městské policie a státní policie a odráží se to i na celkové bezpečnosti našeho města. Dnešní doba je velmi rychlá a ty trestné činy se prolínají více do toho světa virtuálního a velmi těžko se dají odstíhat. Proto si velmi vážím, že státní policie, která i přes personální problémy, které na našem území má, že náš územní obvod Nový Jičín, co se týče odhalování trestných činů, tak je nejlepší a za to patří policistům velké poděkování.”

Aktuálně na Novojičínsku chybí 29 policistů, cílem je naplnit stav v příštím roce, třeba i formou roadshow po středních školách.



---

Požár v Bruntále

Velmi náročné vánoční svátky prožily jednotky hasičů a celého Integrovaného záchranného systému kraje v Bruntále. Na počátku Štědrého dne zasáhl rozsáhlý požár historický komplex budov Marburg v centru města.

Příjezd do Bruntálu od Olomouce poskytoval téměř apokalyptický pohled na místo katastrofy

Hořcí budovy jsou historickým vojenským objektem, ve kterém se původně nacházela výrobna látek a lan, později sklad leteckého materiálu a v současné době provoz recyklace plastů a jejich drcení a skladování. Právě ty byly největší komplikací celého požáru.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Štědrý den byl opravdu krásný, protože ve 3 ráno jsem měl telefonát z Ostravy, že v podstatě máme velký požár, takže jsem se rychle oblékl a ve 3, de facto po třetí hodině ráno až do večera do šesti nebo do půl sedmé jsem byl s našimi dobrovolnými hasiči, s klukama a samozřejmě se všemi jednotkami u požáru.“

Požár byl velmi složitý a byl vyhlášen také 3. stupeň ohrožení. Na místě zasahovala výšková technika hasičů, jelikož byla zasažena střecha objektu.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Jenom pro informaci, zasahovalo 28, říká se i 29 jednotek, z toho 19 jednotek dobrovolných hasičů, což je obrovská pochvala a úcta tady k těmto dobrovolným hasičům, protože vlastně je svátek vánoční a ono sloužili z dalekého okolí tady u nás a pomáhali nám s požárem, který byl velmi náročný.“

V průběhu lokalizace musely být strženy i obvodové stěny a hasiči ještě několik dní střeží celý objekt a dohašují ohniska požáru,

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Teď jsme uvnitř areálu Marburgu. Vlastně kolem nás byly stěny, ta stěny těžká technika musela strhnout, protože vevnitř byla spadlá střecha a pod tou střechou jsou stále žhavé plasty, které hoří, takže teď těžká technika uvolnila cestu. Tady máme naše dobrovolné hasiče z Bruntálu, kteří zasahují u ohnisek. Odhaduji, že to bude možná i týden občas se objevovat a budou muset hold kluci tady hlídkovat. Mají nachystané hadice a budou muset vždycky zasáhnout. Zrovna tam je vidět plamen na jedné straně, na druhé taky, takže kluci i teď večer musí zasahovat, aby ten požár se znovu nerozšířil.“

Vzhledem k době trvání akce, muselo být postaráno také o hasiče a jejich stravování.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „O kluky samozřejmě je postarané, někteří měli strach, ale velmi nám pomáhá nebo pomohl nám Domov Pohoda, který nám chystal nejenom teplý čaj v pravidelných intervalech, ale samozřejmě chystal různé pochutiny, chleby, bagety, dneska dokonce měli kluci teplou polévku s rozpečenými bagetami, takže si myslím, že si nemůžou stěžovat, že by měli hlad.“

Požár způsobil škody téměř 50 milionů korun. Jeho příčiny dosud nejsou známé, jsou předmětem vyšetřování policejních a hasičských specialistů.

---

Stopka na obchvatu Karviné reaguje na časté nehody

Na křižovatce obchvatu Karviné došlo k významné změně, která by měla zvýšit bezpečnost všech řidičů. Původní značka ‚Dej přednost v jízdě‘ byla nahrazena značkou ‚Stop‘. Tento krok přichází jako reakce na opakované nehody, ke kterým zde docházelo.

Nové opatření má jasný cíl – zajistit větší pozornost a odpovědnost u všech účastníků provozu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “ Po jednání všech zúčastněných stran bylo na křižovatku doplněno dopravní značení podle zákona označené jako P6, čili značka “Stůj, dej přednost v jízdě.” Věříme, že opatření sníží riziko dopravních nehod.”

Martin Dyszkiewicz, komunikační inženýr Dopravního inspektorátu Karviná: "Za poslední rok došlo v tomto úseku došlo v tomto úseku k 12 dopravním nehodám, což je docela vysoké číslo. Co se týče závažnosti dopravních nehod, v drtivé většině šlo o lehká zranění. Co jsme pro zvýšení bezpečnosti udělali, oslovili jsme ŘSD, aby zaměnili značku dej přednost v jízdě za stopku. Apelujeme na řidiče, aby nejezdili po paměti, aby tam opravdu zastavili, rozhlédli se, protože většina dopravních nehod tkví v tom, že nedali přednost v jízdě."

Změna dopravního značení ale není jediným problémem, který se na křižovatce obchvatu Karviné řeší. Přestože byly instalovány nové značky, stále zůstávají nenasvětlené ostrůvky, které jsou zejména v nočních hodinách špatně viditelné. Právě nedostatečné osvětlení je častým terčem kritiky ze strany řidičů, kteří upozorňují na zvýšené riziko nehod.

Martin Dyszkiewicz, komunikační inženýr Dopravního inspektorátu Karviná: "Nasvětlit tu křižovatku by nebylo od věci, to doporučujeme."

Ředitelství silnic a dálnic už uvedlo, že pokud bude série dopravních nehod pokračovat, bude situaci dále analyzovat a zvažovat další opatření k zabezpečení tohoto problematického úseku.

Dopravní policisté apelují na všechny řidiče, aby se i přes nová opatření chovali zodpovědně, dodržovali pravidla silničního provozu a zejména předepsanou rychlost. Bezpečnost na silnicích totiž závisí nejen na kvalitě infrastruktury, ale především na chování řidičů.

---

Sestry a pečovatelky prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Lijáky, sníh, ledovka a další rozmary počasí teď budou zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity zvládat daleko lépe. Škola smyku v Centru bezpečné jízdy Libros v Ostravě je připravila na nebezpečné situace, se kterými se mohou v silničním provozu setkat.

Jana Prejdová, sociální pracovnice, Charita Opava: “Denně najezdí děvčata kolem 100 km, někdy i více podle toho, jakou mají trasu. Nejezdíme jenom v Opavě, jezdíme i mimo do těch obcí okolních, tam taky tu péči zajišťujeme. Tady toto jsou nová auta, jsou trošičku lehčí než na to, na co byly zvyklé, takže určitě jim to pomůže zvlášť v zimě nebo v tom nenadálém počasí, dá jim to vlastně sebevědomí, co si budeme povídat, ať vidí co a jak dál a jak se zachovat v takových situacích.”

Škola smyku zajistí i větší bezpečnost sestřiček a pečovatelek. Vzhledem k jejich počtu proběhla ve třech turnusech.

Jana Prejdová, sociální pracovnice, Charita Opava: “Když máme těch pečovatelek a těch zdravotních sestřiček více, tak se to muselo rozdělit a rozfázovat, takže byly na 3 skupiny, v prvních bylo po deseti, teď už jenom šest. 30 lidí, aby tady najednou přišlo, to by bylo časově nereálné jak pro nás, tak i pro instruktory.”

Za volantem je nejhorší strach a stres. Ten ale po počátečních jízdách ze všech opadl.

Dalimil Frič, ředitel, Centrum bezpečné jízdy LIBROS: “Řidič když přijde k nám na polygon asfaltový nebo technicko terénní polygon, vyzkouší si se svým vozidlem nebo naším vozidlem charakter nějaké jízdy, tak opadává ten strach a musí mu zůstat pokora k silničnímu provozu. Kurz bezpečné jízdy má svá pravidla, má svůj časový rozsah, vyzkoušejí si jak aquaplaningovou vanu, kluznou kruhovou zatáčku, vyzkoušejí si simulaci smyku, nebo spíš krizové situace, ale hlavně poznají sebe sama, poznají to auto jaké mají, jak se chová, jak se jim to auto projevuje a podobně.“

Za odměnu byly připraveny i jízdy velkou tatrovkou.

Jana Prejdová, sociální pracovnice, Charita Opava: “To bylo pro ně opravdu takové velké překvapení a potom byly nadšené a děkovaly.”

Charita Opava provozuje pečovatelskou službu, ošetřovatelskou službu a mobilní hospic Pokojný přístav. Zdravotní sestry a pečovatelky umožňují lidem, aby v případě nemoci nebo v posledních dnech svého života mohli trávit doma se svými nejbližšími.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
02. ledna 2025, 17:44

Policie si všímá práce mladých lidí, ocenila i je

Policie ocenila své nejlepší pracovníky z území Novojičínska za rok 2024. Slova uznání si vyslechli na slavnostním ceremoniálu za přítomnosti starostů měst a krajského ředitele policie.

Nejlepší policisté Novojičínska se setkali v Příboře, aby převzali ocenění za dosažení skvělých výsledků v tomto roce nebo medaile za věrnost. Byli to pracovníci z obvodních oddělení, dopravního inspektorátu a hospodářské kriminality.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Ohodnocujeme i mladší policisty, myslím si, že ta policejní obroda personálu na novojičínské policii je vidět, mladí policisté se snaží, jsou aktivní, učí se od těch starších, zkušených policistů a myslím, že to funguje.”

Jakub Tisovský, oceněný policista, obvodní oddělení PČR Nový Jičín: “U policie pracuji už pět let, celou dobu na obvodním oddělení v Novém Jičíně. Už na vysoké škole jsem přemýšlel nad nějakou prací, která by dávala smysl, za kterou bych viděl nějaké svoje výsledky, a tu právě naplňuje i Policie České republiky. Je to hodně různorodá práce, a i když je ta situace těžká a člověk vidí že udělal kus práce, vidí, že někomu může pomoci, tak to si myslím, že stojí za to, i když ta situace není lehká.”

Tomáš Kužel, brigádní generál, krajský ředitel PČR MSK: “Já si hrozně vážím každého policisty a policistky, kteří nastoupí k Policii České republiky, protože podle mého soudu to pořád ještě není povolání jako takové, ale spíše poslání. Je to trošku nadnesené, ale člověk to musí cítit, musí k tomu mít vztah a musí to chtít dělat, nedá se to dělat jen pro peníze a o penězích to už vůbec v dnešní době u policie není. takže ti, kteří jsou v policii a poctivě pracují, a dneska jsme viděli ty, kteří pracují nejlépe v rámci Novojičínska, protože byli oceněni, tak těch si obrovsky vážím. Ale nejen těch, kteří byli oceněni, podle mého soudu by měli být ocenění všichni, kteří kteří odvádí každodenně na ulicích, v kancelářích nebo jako právníci nebo ekonomové každodenně svou poctivou práci a přispívají k tomu, ať policie má řádný chod a ať slouží společnosti. A ta společnost, na druhou stranu, by se jim zase měla odměnit svým uznáním a vděkem.”

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Myslím si, že práce policisty je velice zajímavé, od toho, že pomáháte slabším a lidem, kteří jsou v nouzi. Bez policie společnost fungovat nemůže.”

V rámci Moravskoslezského kraje je novojičínská policie stabilně nejlepší, co se týče objasněnosti případů, ta dosahuje okolo 60 procent.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Co se týká nárůstu trestné činnosti, tak je to na mravnostní kriminalitě a na násilí, ale s tím také bojujeme, tam je objasněnost také kolem šedesáti procent, pachatelé jsou většinou známí a stojí nám to na znaleckých posudcích, než zahájíme stíhání proti konkrétnímu pachateli.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Velmi pozitivně vnímá spolupráci naší městské policie a státní policie a odráží se to i na celkové bezpečnosti našeho města. Dnešní doba je velmi rychlá a ty trestné činy se prolínají více do toho světa virtuálního a velmi těžko se dají odstíhat. Proto si velmi vážím, že státní policie, která i přes personální problémy, které na našem území má, že náš územní obvod Nový Jičín, co se týče odhalování trestných činů, tak je nejlepší a za to patří policistům velké poděkování.”

Aktuálně na Novojičínsku chybí 29 policistů, cílem je naplnit stav v příštím roce, třeba i formou roadshow po středních školách.



---

Požár v Bruntále

Velmi náročné vánoční svátky prožily jednotky hasičů a celého Integrovaného záchranného systému kraje v Bruntále. Na počátku Štědrého dne zasáhl rozsáhlý požár historický komplex budov Marburg v centru města.

Příjezd do Bruntálu od Olomouce poskytoval téměř apokalyptický pohled na místo katastrofy

Hořcí budovy jsou historickým vojenským objektem, ve kterém se původně nacházela výrobna látek a lan, později sklad leteckého materiálu a v současné době provoz recyklace plastů a jejich drcení a skladování. Právě ty byly největší komplikací celého požáru.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Štědrý den byl opravdu krásný, protože ve 3 ráno jsem měl telefonát z Ostravy, že v podstatě máme velký požár, takže jsem se rychle oblékl a ve 3, de facto po třetí hodině ráno až do večera do šesti nebo do půl sedmé jsem byl s našimi dobrovolnými hasiči, s klukama a samozřejmě se všemi jednotkami u požáru.“

Požár byl velmi složitý a byl vyhlášen také 3. stupeň ohrožení. Na místě zasahovala výšková technika hasičů, jelikož byla zasažena střecha objektu.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Jenom pro informaci, zasahovalo 28, říká se i 29 jednotek, z toho 19 jednotek dobrovolných hasičů, což je obrovská pochvala a úcta tady k těmto dobrovolným hasičům, protože vlastně je svátek vánoční a ono sloužili z dalekého okolí tady u nás a pomáhali nám s požárem, který byl velmi náročný.“

V průběhu lokalizace musely být strženy i obvodové stěny a hasiči ještě několik dní střeží celý objekt a dohašují ohniska požáru,

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Teď jsme uvnitř areálu Marburgu. Vlastně kolem nás byly stěny, ta stěny těžká technika musela strhnout, protože vevnitř byla spadlá střecha a pod tou střechou jsou stále žhavé plasty, které hoří, takže teď těžká technika uvolnila cestu. Tady máme naše dobrovolné hasiče z Bruntálu, kteří zasahují u ohnisek. Odhaduji, že to bude možná i týden občas se objevovat a budou muset hold kluci tady hlídkovat. Mají nachystané hadice a budou muset vždycky zasáhnout. Zrovna tam je vidět plamen na jedné straně, na druhé taky, takže kluci i teď večer musí zasahovat, aby ten požár se znovu nerozšířil.“

Vzhledem k době trvání akce, muselo být postaráno také o hasiče a jejich stravování.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „O kluky samozřejmě je postarané, někteří měli strach, ale velmi nám pomáhá nebo pomohl nám Domov Pohoda, který nám chystal nejenom teplý čaj v pravidelných intervalech, ale samozřejmě chystal různé pochutiny, chleby, bagety, dneska dokonce měli kluci teplou polévku s rozpečenými bagetami, takže si myslím, že si nemůžou stěžovat, že by měli hlad.“

Požár způsobil škody téměř 50 milionů korun. Jeho příčiny dosud nejsou známé, jsou předmětem vyšetřování policejních a hasičských specialistů.

---

Stopka na obchvatu Karviné reaguje na časté nehody

Na křižovatce obchvatu Karviné došlo k významné změně, která by měla zvýšit bezpečnost všech řidičů. Původní značka ‚Dej přednost v jízdě‘ byla nahrazena značkou ‚Stop‘. Tento krok přichází jako reakce na opakované nehody, ke kterým zde docházelo.

Nové opatření má jasný cíl – zajistit větší pozornost a odpovědnost u všech účastníků provozu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “ Po jednání všech zúčastněných stran bylo na křižovatku doplněno dopravní značení podle zákona označené jako P6, čili značka “Stůj, dej přednost v jízdě.” Věříme, že opatření sníží riziko dopravních nehod.”

Martin Dyszkiewicz, komunikační inženýr Dopravního inspektorátu Karviná: "Za poslední rok došlo v tomto úseku došlo v tomto úseku k 12 dopravním nehodám, což je docela vysoké číslo. Co se týče závažnosti dopravních nehod, v drtivé většině šlo o lehká zranění. Co jsme pro zvýšení bezpečnosti udělali, oslovili jsme ŘSD, aby zaměnili značku dej přednost v jízdě za stopku. Apelujeme na řidiče, aby nejezdili po paměti, aby tam opravdu zastavili, rozhlédli se, protože většina dopravních nehod tkví v tom, že nedali přednost v jízdě."

Změna dopravního značení ale není jediným problémem, který se na křižovatce obchvatu Karviné řeší. Přestože byly instalovány nové značky, stále zůstávají nenasvětlené ostrůvky, které jsou zejména v nočních hodinách špatně viditelné. Právě nedostatečné osvětlení je častým terčem kritiky ze strany řidičů, kteří upozorňují na zvýšené riziko nehod.

Martin Dyszkiewicz, komunikační inženýr Dopravního inspektorátu Karviná: "Nasvětlit tu křižovatku by nebylo od věci, to doporučujeme."

Ředitelství silnic a dálnic už uvedlo, že pokud bude série dopravních nehod pokračovat, bude situaci dále analyzovat a zvažovat další opatření k zabezpečení tohoto problematického úseku.

Dopravní policisté apelují na všechny řidiče, aby se i přes nová opatření chovali zodpovědně, dodržovali pravidla silničního provozu a zejména předepsanou rychlost. Bezpečnost na silnicích totiž závisí nejen na kvalitě infrastruktury, ale především na chování řidičů.

---

Sestry a pečovatelky prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Lijáky, sníh, ledovka a další rozmary počasí teď budou zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity zvládat daleko lépe. Škola smyku v Centru bezpečné jízdy Libros v Ostravě je připravila na nebezpečné situace, se kterými se mohou v silničním provozu setkat.

Jana Prejdová, sociální pracovnice, Charita Opava: “Denně najezdí děvčata kolem 100 km, někdy i více podle toho, jakou mají trasu. Nejezdíme jenom v Opavě, jezdíme i mimo do těch obcí okolních, tam taky tu péči zajišťujeme. Tady toto jsou nová auta, jsou trošičku lehčí než na to, na co byly zvyklé, takže určitě jim to pomůže zvlášť v zimě nebo v tom nenadálém počasí, dá jim to vlastně sebevědomí, co si budeme povídat, ať vidí co a jak dál a jak se zachovat v takových situacích.”

Škola smyku zajistí i větší bezpečnost sestřiček a pečovatelek. Vzhledem k jejich počtu proběhla ve třech turnusech.

Jana Prejdová, sociální pracovnice, Charita Opava: “Když máme těch pečovatelek a těch zdravotních sestřiček více, tak se to muselo rozdělit a rozfázovat, takže byly na 3 skupiny, v prvních bylo po deseti, teď už jenom šest. 30 lidí, aby tady najednou přišlo, to by bylo časově nereálné jak pro nás, tak i pro instruktory.”

Za volantem je nejhorší strach a stres. Ten ale po počátečních jízdách ze všech opadl.

Dalimil Frič, ředitel, Centrum bezpečné jízdy LIBROS: “Řidič když přijde k nám na polygon asfaltový nebo technicko terénní polygon, vyzkouší si se svým vozidlem nebo naším vozidlem charakter nějaké jízdy, tak opadává ten strach a musí mu zůstat pokora k silničnímu provozu. Kurz bezpečné jízdy má svá pravidla, má svůj časový rozsah, vyzkoušejí si jak aquaplaningovou vanu, kluznou kruhovou zatáčku, vyzkoušejí si simulaci smyku, nebo spíš krizové situace, ale hlavně poznají sebe sama, poznají to auto jaké mají, jak se chová, jak se jim to auto projevuje a podobně.“

Za odměnu byly připraveny i jízdy velkou tatrovkou.

Jana Prejdová, sociální pracovnice, Charita Opava: “To bylo pro ně opravdu takové velké překvapení a potom byly nadšené a děkovaly.”

Charita Opava provozuje pečovatelskou službu, ošetřovatelskou službu a mobilní hospic Pokojný přístav. Zdravotní sestry a pečovatelky umožňují lidem, aby v případě nemoci nebo v posledních dnech svého života mohli trávit doma se svými nejbližšími.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-02-01-2025-17-44