Magazín 112

  • Dopravní konference v Ostravě
  • Vrah z Frýdku-Místku se dohodl na vině a trestu
  • Hasičská zbrojnice prochází rekonstrukcí
  • Strážník z FM už slouží 25 let
  • Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa
  • 11 let vězení za vraždu kamaráda ve Frýdku-Místku
  • Hasičská zbrojnice v Horní Suché prochází rekonstrukcí
  • Životní jubileum i 25 let ve službě strážníka

Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa

Dopravní experti každý rok vytipují v našem kraji tři místa, která jsou nebezpečná a zároveň také nabídnou řešení, jak častým nehodám v těchto úsecích zabránit. Vše se pak prezentuje v rámci dopravní konference v Ostravě, kde se ale řeší také mnoho dalších důležitých věcí.

Úsek se směrovými oblouky u obce Lichnov - 17 nehod, protisměrné oblouky mezi Kunínem a Suchdolem  - 17 nehod a protisměrné oblouky na vjezdu do Rychvaldu od Ostravy - 16 nehod od roku 2001do roku 2016. Tato tři místa vytipovali odborníci jako nebezpečná a prezentovali je v rámci dopravní konference v Ostravě. 

David Pauk, dopravní expert: "Prezentace začíná snadnými, hned realizovatelnými opatřeními, nicméně tato opatření mají nejmenší efekt. Pak se samozřejmě dostaneme i k opatřením, která jsou delší na přípravu i realizaci, ale jsou účinnější."

Podobná setkání vítají i policisté. Odborníci navíc navrhují i řešení, která pak mohou správci komunikací použít. 

Petr Štencel, Odbor služby dopravní policie MSK: "Pokud my, jako policie, cítíme nebo nás samospráva upozorní, že se tam situace zhoršuje, nebo se tam dá něco vylepšit, tak těmito konferencemi se do toho více zaboříme a potom ten nehodový úsek, zatáčku či křižovatku můžeme zlepšit."

Jedním z projednávaných témat byl i nový zákon, který se zaměřuje na ochranu nejzranitelnějších účastníků v dopravě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Co se týká cyklistů, tak velmi vítáme a pozitivně vnímáme připravovaný zákon na lepší objíždění cyklistů. Je to obrovská zkušenost i ze světa."

Zástupce BESIP představil novou kampaň "13 minut" zaměřenou na překračování rychlosti. Právě tolik času totiž získáte, když mezi Prahou a Brnem pojedete 150 km/h. 

---

11 let vězení za vraždu kamaráda ve Frýdku-Místku

Velmi rychle skončilo hlavní líčení v případu vraždy loni v létě ve Frýdku - Místku na tržnici. Dva kamarádi se tam přímo před zraky návštěvníků restaurace pohádali a porvali. Nakonec jeden z mužů vytáhl nůž a druhého probodl. S žalobcem se dohodl na 11ti letech za mřížemi, což soud v Ostravě stvrdil.

Vyšetřování vraždy, která se odehrála loni v srpnu za bílého dne, před zraky návštěvníků restaurace u náměstí ve Frýdku-Místku nebylo složité. Jeden ze svědků ji totiž natočil mobilem. 53letý Slovák Josef Popuša se pohádal s kamarádem a pak se porvali. Nikdo ale nečekal, že vytáhne nůž.

svědek: "Hej, nechte toho, hej, kudlu ne!"

Petr Kondělka, státní zástupce: "Došlo k banální roztržce ohledně přivolání taxíku. Následoval fyzický konflikt, obžalovaný vytáhl nůž a bodl poškozeného do hrudníku."

Pobodaný muž se ještě chvíli kymácel, než padl k zemi a už ho nikdo nedokázal zachránit. 

svědek: "Sem ho tam viděl ležet, tekla z něho krev a tak jsem ho zkusil zachránit do příjezdu záchranářů." 

Popuša utekl a dokonce si změnil vzhled. Byl ale vypátrán, uvězněn a ve čtvrtek začalo hlavní líčení. Po dvou hodinách skončilo. Obžalovaný se dohodl na trestu 11 let vězení.

Obžalovaný se ke všemu přiznal, řekl, že je mu to líto a souhlasil s trestem. Kromě vězení bude Popuša na 10 let vyhoštěn z naší země. 

---

Hasičská zbrojnice v Horní Suché prochází rekonstrukcí

Budova hasičské zbrojnice v Horní Suché byla postavena ve třicátých letech minulého století. A je zřejmé, že technický stav už nevyhovoval. Rekonstrukce se plánovala mnoho let. Zázemí zde má výjezdová jednotka a zejména mládež, která se věnuje požárnímu sportu.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Na zcela jiné úrovní bude sociální zázemí, bude tam větší garáž pro větší vozidlo, bude tam společenská místnost, prostě bude to mít úroveň, kterou si naši hasiči zaslouží.”

Během stavby se bude muset obec vypořádat s jedním technickým problémem.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Bohužel v místě, kde budou garáže vede tlakové potrubí plynovodu, která zásobuje ne jen tuto sportovní halu, ale i další rodinné domky. Je to komplikované, domy nemůžeme odstřihnout ani na chvilku od plynu, takže současně děláme přeložku a současně stavíme."

Na základě statického posudku dojde i k výměně střechy. Po dobu rekonstrukce nemůže být výjezdová jednotka aktivní, naopak mladí hasiči v náhradních prostranstvích budou pokračovat v přípravách na soutěže.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Opravdu je to vysoká částka, bude nás to stát zhruba 16,5 milionu korun. Zkoušeli jsme různé dotační tituly, bohužel v té době nebyly žádné. Teď nějaký vypsán je, ale bohužel už jsme začali a ty dotační podmínky nedovolují financovat už rozestavěné stavby, takže 100% stavby bude hrazeno z rozpočtu obce.”

Hasiči by se měli vrátit do nově zrekonstruovaných prostor za rok.

---

Životní jubileum i 25 let ve službě strážníka

Nejlepším obdobím pro strážníky byla devadesátá léta. Alespoň tak to vidí ředitel městské policie ve Frýdku-Místku. Lidé si podle něj tehdy strážníků více vážili. U městské policie pracuje už 30 let a nyní oslavil významné životní jubileum. Společně s ním také město ocenilo strážníka, který je ve službě už 25 let.

Ředitel městské policie ve Frýdku-Místku oslavil šedesáté narozeniny. Zástupci vedení města mu proto přišli osobně pogratulovat. Ivo Kališ začal jako strážník už před 30 lety a z toho 24 let je ve Frýdku-Místku.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Nejlepší roky byly devadesáté. Občané nás brali, policie tehdy nefungovala, tak jak by měla, po revoluci, takže si nás vážili občané. V současné době ten názor občanů se různí na práci městské policie. Jedni si ji chválí, druzí ji nemají rádi, protože třeba řeší dopravní přestupky."

Za více než tři desetiletí prošla městská policie výraznou proměnou a zaznamenala zvláště velký technický pokrok.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "V devadesátých letech jsme začínali s obyčejnou uniformou, beze zbraně, s vysílačkou starou, ještě s anténou, takže jsme vypadali jak Mikuláš. Dneska ten pokrok je úplně někde jinde. Máme informační systémy, mobilní telefony, se kterými jsme spojeni s informačním systémem města. Máme vozidla moderní, máme pult centralizované ochrany, kamerový systém, který nám hodně pomáhá v práci."

Kromě ředitele městské policie se dočkal ocenění i strážník Josef Čambal, ten totiž oslavil 25 let ve službě, které podle něj utekly jako voda.

Josef Čambal, strážník Městské policie Frýdek-Místek: "Krátkých, protože to uteče tak strašně rychle, že najednou si člověk řekne, že je vlastně starý. Je to hloupé takto říct, ale včera jsme přišli a dneska je nám skoro 60."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Práci lidí, kteří se tak dlouho vydrží věnovat jednomu oboru, zvláště městské policie, je určitě třeba ocenit a my si toho jako město vážíme, protože Frýdek-Místek má tu výhodu, že je město velké a může si vlastní městskou policii zřídit. Kdybych si měl představit, které problémy třeba řeší starostové na některých menších obcích, kde tu městkou policii nemají, tak to je velký problém a myslím, že městská policie má své místo a zvláště lidé, kteří tu práci dělají rádi."

Strážníci si snaží z této nelehké práce vzít jen to dobré a mezi jejich nejsilnější zážitky patří především pomoc lidem, kteří to zrovna nejvíce potřebovali.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Určitě to byly nějaké záchrany života, kdy někdo zkolaboval venku nebo jsme někoho vytáhli z nabouraného vozidla."

Josef Čambal, strážník Městské policie Frýdek-Místek: "Já vždycky říkám, já jsem rád s těmi lidmi, se kterými tady sem, s tím kolektivem těch lidí, s kterými jsem tady 20 až 25 let, a to ostatní už je jenom práce, tak jak každá jiná."

U městské policie ve Frýdku-Místku pracuje 64 strážníků. 10 z nich už tady má odslouženo úctyhodných 25 let.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat