Drzý zloděj se vrátil na místo činu
Perfektní spolupráce policistů a městských strážníků v Ostravě stála za rychlým dopadením zloděje, který se na lup vydal hned první den nového roku. Vloupal se do trafiky, kde pobral co unesl a ještě se dokonce vrátil pro další věci.
Zatímco většina lidí 1. ledna ještě dospávala silvestrovské oslavy, 42letý recidivista využil prázdných ulic Ostravy k tomu, co umí asi nejlépe. Vloupal se do trafiky na Jiráskově náměstím v centru města. Pootevřených dveří si pak všimla kolem deseti hodin dopoledne procházející žena a zalarmovala policii.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalista z centra Ostravy byl 1. ledna 2023 vyslán na místo činu, kde došlo k vloupání do objektu. Hned na místě vytěžil od poškozené osoby kamery a zjistil, že neznámý pachatel násilně vnikl do objektu hned dvakrát během půl hodiny. Vždy měl tabákové výrobky ukrýt do tašky a s těmito následně utéct."
Klíčový byl kamerový záznam strážníků, ale i přímo z trafiky, kde šel dobře vidět i obličej zloděje. Díky tomu navíc policisté zjistili, že zloděj se do obchůdku vloupal hned dvakrát během půl hodiny.
Michaela Cieslarová, mluvčí MP Ostrava: "Popis pachatele byl pak předán hlídkám v terénu. Na základě výborné místní znalosti strážníků a spolupráci s kriminalisty tak byl později zjištěný 42letý muž nedlouho po činu dopaden. Pohyboval se totiž v místě, kde je výskyt závadových osob poměrně častý a strážníky kontrolovaný."
Ukázalo se, že zloděj má v trestním rejstříku už 22 skutků a i nový rok tedy odstartoval symbolicky. Stejně symbolicky ale pro něj bude rok 2023 pokračovat a to pravděpodobně ve vězení, kde by mohl strávit až 3 roky.
---
MS kraj daruje hasičům důležitou techniku
Moravskoslezský kraj i přes úspory podporuje složky Integrovaného záchranného systému, jejichž význam v posledních letech ještě zesílil. Na přelomu roku proto připravil dar pro hasiče. Dostanou termokamery a souřadnicové zapisovače.
Hasiči z MS kraje jsou nejlépe vybaveným sborem v celé naší zemi. Technika se ale musí neustále obnovovat, což je samozřejmě nákladné. Na druhou stranu se tím zlepšuje vybavenost dobrovolných sborů, které starší, ale stále plně funkční techniku, získávají. Pomoci se snaží i krajský úřad, který každým rokem nakupuje složkám IZS techniku za desítky milionů korun.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Dění během pandemie a v posledním roce i války na Ukrajině nám potvrdilo, jak moc důležití jsou hasiči pro naši společnost. Jejich zapojení v rozvozu ochranných prostředků a vakcín, dezinfekce domovů či pomoc se zajištěním testování bylo nesmírně důležité v boji proti koronaviru. V posledním roce krajští hasiči významně pomáhají i s uprchlickou krizí, mimo jiné zajišťují provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. A samozřejmě nadále plní své běžné pracovní povinnosti, zasahují při požárech či jiných mimořádných událostech. Je proto nezbytně nutné, aby měli co nejvhodnější podmínky pro svou náročnou práci."
Posledním darem v uplynulém roce jsou termokamery Dräger, které budou umístěny na prvosledové stanice a budou pomáhat zejména při pátráních a záchranných akcích, živelných pohromách a dalších mimořádných událostech.
zástupce firmy Dräger: "Výsledný obraz je kombinací minimálně tří parametrů. Je to rozlišení, tepelná citlivost a dynamika obrazu."
Kraj také hasičům daruje dvě velkoformátové tiskárny za půl milionu korun, které bude využívat oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení při tvorbě krizových a havarijních plánů.
---
Hasiči, zdravotníci i policisté měli plné ruce práce
Dne se ještě vrátíme k Silvestrovským oslavám, které byly jako každý rok velmi náročné pro téměř všechny složky integrovaného záchranného systému. Zdravotníci, hasiči i policisté měli plné ruce práce a bohužel šlo i zásahy po nevhodné manipulaci s pyrotechnikou.
Oslavy příchodu nového roku v našem regionu se nijak nevymykaly jiným letům a tak měli bohužel i přes nejrůznější varování zdravotničtí záchranáři plné ruce práce. Po půlnoci stoupl počet zásahů na trojnásobek běžných nocí. Do rána vyjeli 124 krát a z toho bylo 6 případů zaviněno nevhodnou manipulací s pyrotechnikou.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "U čtyř mužů se jednalo o lehká nebo středně těžká poranění hlavy, u dvanáctiletého chlapce pak zranění prstů horní končetiny a o dva roky starší hoch utrpěl poranění oka a obličeje."
Hasiči likvidovali na území kraje asi 50 požárů. Většinou se jednalo o požáry křovin, živých plotů a krabic od použité pyrotechniky. V Opavě například poškodil žár hořícího stromu rozvodnou krabici na sloupu. Policisté řešili především rvačky a rušení nočního klidu.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "V čase kolem půlnoci a v prvních chvílích nového roku vévodila oznámení na linku 158 jednoznačně na rušení nočního klidu a řekněme hlasité oslavy doprovázené pyrotechnikou. Početně se jim blížila oznámení na vzájemné konflikty a neshody. Nutno podotknout, že v mnoha případech hrál svou roli alkohol."
Bohužel byli záchranáři voláni i k události, která skončila tragicky. Krátce po půlnoci došlo u Metylovic k havárii podomácku sestrojeného zemědělského stroje, při které zahynul 40letý muž.
---
Hlásiče požáru a detektory plynu zachraňují životy
Hlásiče požáru a detektory plynu prokazatelně zachraňují životy a je velmi důležité si je opatřit. Seniorům v tom výrazně pomáhá Moravskoslezský kraj i Ostrava, které v rámci svých projektů zdarma tato zařízení distribuují. Kraj k tomu využívá síť Senior Pointů.
Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého jsou zejména v zimním obdobím životně důležitým opatřením. Proto se Ostrava i MS kraj snaží dostat tato zařízení k co největšímu počtu obyvatel. Ostrava nechala tato zařízení namontovat do svých asi 13 tisíc bytů a hasiči potvrdili, že v posledních 5 letech už možná zachránila desítky životů.
Martin Pliska, vedoucí útvaru prevence HZS MS kraje: "Od roku 2018 už HZS MS kraje eviduje 154 hlášení instalovaných detektorů pouze na území města Ostravy. V 82 případech to byly hlásiče požáru a v 72 případech detektory CO2. Je tedy možné říct, že detektory opravdu pomohly zachránit lidské životy."
Krajský úřad rozdává tato zařízení zdarma seniorům po celém regionu. Dostat mohou jak detektor plynu tak hlásič požáru. Jen letos jich kraj rozdal 1600.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Starší lidé patří do nejzranitelnější skupiny obyvatel kraje. Zvláště Ti, kteří žijí sami. Stačí trocha jejich nepozornosti nebo neobratnosti a může dojít k velkému neštěstí. Naše detektory a hlásiče seniory chrání před požárem nebo nebezpečným oxidem uhelnatým, který je životu nebezpečný i tím, že jeho únik nelze jednoduše rozpoznat. Je bezbarvý a bez jakéhokoli zápachu. Určitě doporučuji starším lidem, aby si hlásiče doma umístili."
Krajský úřad využívá k distribuci hlásičů a detektorů tzv. Senior Pointy.
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Na Senior Pointech, kterých už je v MS kraji 16, nejvíce z celé země a které jsme znovu na příští rok podpořili částkou 1, 5 milionů korun, nám potvrdili, že zájem je větší a větší, protože si to mezi sebou říkají."
Ostrava a kraj tak už dohromady rozdali více než 26 tisíc zařízení, která zachraňují životy, což jejich pokladny vyšlo zhruba na 13, 5 milionů korun.
---
Hasiči i policisté cvičili postup při explozi výbušnin
Důležitá součást práce složek záchranného systému je nácvik. Obzvlášť se to týká situací, které nastávají jen výjimečně, jako je tomu v případě skladu výbušnin v firmy Explosia v Krmelíně. Cvičení se účastnili hasiči a policisté.
Mobilní sirény na vozidlech hasičů i policistů okamžitě varují obyvatele před nebezpečím. Námětem cvičení je exploze ve skladu průmyslových výbušnin. Na místo se sjíždějí složky IZS.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Cílem bylo procvičit součinnost složek IZS, úřadů i stav havarijní připravenosti provozovatele skladů - tedy včetně vyrozumění dotčených orgánů, aktivace složek IZS i jejich koordinaci a taktiku při společném zásahu. Součástí bylo rovněž varování a informování obyvatelstva v přilehlé oblasti."
Podniky a firmy, které mohou být potenciálním nebezpečím, musejí mít havarijní plány. Obzvlášť se to týká firem, které vyrábějí, používají a nebo skladují vysoce hořlavé či výbušné látky. Jednu z nich je i krmelínská Explosia - sklad výbušnin a střelivin. Jde o 8 objektů rozmístěných po lese u Krmelína.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Výbuch jednoho ze skladů byl podle námětu cvičení způsoben požárem lesa, který se rozšířil až k samotnému objektu. Jeden ze zaměstnanců strážní služby byl pohřešován, výbuch zároveň narušil statiku skladu."
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Úkolem strážníků Městské policie Ostrava bylo v rámci cvičení obsadit body určené k uzavření okolí dle havarijní karty Explosia, regulovat dopravu a pohyb osob a informovat obyvatelstvo dle pokynů velitele zásahu."
Cvičení proběhlo ke spokojenosti velitelů, ale drobné nedostatky se najdou vždy. Nezbývá než doufat, že k ničemu podobnému nedojde.
---