Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Práce integrovaného záchranného systému očima našich redaktorů
  • Dobrovolníky začínají nahrazovat profesionálové
  • Nejstaršímu smykujícímu důchodci bylo 88 let
  • Policisté dopadli zloděje hned na druhý den
  • Začala výstava na počest generála Opočenského
  • Armáda zahájila další ročník branné soutěže WOLFRAM

Dobrovolníky začínají nahrazovat profesionálové

Uprchlická vlna slábne a proto se mění i způsob fungování asistenčního centra na pomoc Ukrajincům v Ostravě. Provozní doba pro vyřízení dokumentů už není neomezená a dobrovolníky nahrazují profesionálové. Zatím není jasné, zda se podaří domluvit na pomoci s armádou.

V posledních dnech už využívá služeb Krajského asistenčního centra pro uprchlíky Na Černé louce v Ostravě přibližně pouze 150 lidí za den a proto přistoupili provozovatelé ke korekci činnosti. Přepážky už nefungují nepřetržitě, ale ubytovací část samozřejmě ano. Začalo také sloužit komunitní centrum. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Došlo k redukci provozního času administrativní části. Nyní funguje od 7 - 18 hodin. Asistenční centrum s dalšími službami včetně možnosti přespání nadále funguje v režimu 24 hodin denně." 

Novinkou také je, že ubylo práce dobrovolníkům z řad Českého červeného kříže. Nahradili je totiž profesionálové ze Zdravotnické záchranné služby MS kraje.

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Pro naše dobrovolníky to bylo velmi náročné v tom, že oni nemohli odsunout ty své života. Oni stále chodí do školy nebo do zaměstnání, takže veškerý volný čas strávili tady s námi na KACPU." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zdravotnická záchranná služba MS kraje převzala zdravotnický dozor a jeho zajištění. Zdravotníci mají tuto činnost v centru navíc, mimo svou běžnou pracovní dobu a povinnosti."

MS kraj usiluje o to, aby v asistenčním centru mohla pomáhat armáda. Současná legislativa to ale bohužel vojákům neumožňuje. Hejtmani proto chtějí iniciovat změnu v zákoně. 

---

Nejstaršímu smykujícímu důchodci bylo 88 let

Ostravské Centrum bezpečné jízdy se zapsalo do České knihy rekordů! Na jeho dráze driftovalo najednou 13 seniorů a pozor, nejstaršímu důchodci bylo 88 let a smyky zvládal i ve svém věku bravurně.

Pan Otakar Buš má 88 let a téměř 70 let už řídí auta. Za tu dobu jich vystřídal 15, ale neustále nemůže zapomenout hned na to první, což byl legendární Trabant. Autem jezdí dodnes a velmi rád využil možnost zdokonalit se v jízdě ve smyku tzv. driftování.  

Otakar Buš,  88letý řidič: "Hodnotím to velice kladně a myslím, že by to měl absolvovat každý řidič." 

Kontrola smyku navazuje na kurzy projektu Jedu s dobou, který mohli absolvovat senioři nad 65 nejen, aby se zdokonalili v jízdě, ale také dozvěděli novinky ve vyhlášce.

Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: "Toho projektu se za 5 let na 8 polygonech celé ČR zúčastnilo možná 30 tisíc seniorů. Šlo o to, aby měli z toho ježdění radost a aby se nebáli." 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Senioři mají pomalejší reakční dobu, více uvažují, ale můžeme říct, že nějaký výkyv v nehodovosti u seniorů neevidujeme." 

Organizátoři pozvali na polygon i zástupce Agentury Dobrý den, která eviduje České rekordy. Padly hned dva. Nejvíce driftujících seniorů a nejstarší driftující senior.

Luboš Rafaj, zástupce agentury Dobrý den: "Když pomineme, že je to vlastně rekord, tak je to věc, která by měla říct lidem pojďte a naučte se jezdit autem, protože je nás na těch silnicích stále více." 

Mezi řidiči byly i dvě ženy a i ony předvedly perfektní zvládnutí smyku. Podle odborníků nejsou problémem na silnicích senioři, ale mladí jezdci do 24 let.  

---

Policisté dopadli zloděje hned na druhý den

Perfektní a hlavně rychlou práci předvedli ostravští policisté, když pátrali po zloději, který se Polance vloupal do čtyř domů. Na druhý den už seděl ve výslechové místnosti a nakonec mu bylo prokázáno 10 skutků.

Poklidný vesnický obvod Ostravy Polanka nad Odrou se stal cílem řádění zloděje, který vykradl hned 4 domy.  Hledal věci odložené na zahradě, vnikl ale i do garáže, kde vzal elektrický golfový vozík. Zřejmě myslel, že je to elektro koloběžka. Zloděj byl natolik opatrný, že si krádeže majitel ani nevšiml.

okradený muž: "Já sem si toho logicky nevšiml, protože golfová sezóna ještě nezačala. Až teprve mě kontaktovali pánové od policie."

Policisté zajistili několik záznamů z kamer v obci a všimli si zajímavého markantu. Zloděj měl odstávající uši. S kolegy ho hledali mezi známými firmami. Shodou okolností dopadli na druhý den policisté z Vítkovic zloděje s odstávajícíma ušima a bylo hotovo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 4. oddělení obecné kriminality proti 49letému muži z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Celkem mu bylo prokázáno deset skutků a způsobil škodu za více jak 120.000,- Kč. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí až na tři roky. Obviněný má v rejstříku trestu více jak 30 záznamů."

Pavel Bochnia, starosta Polanky nad Odrou: "Policisté si zaslouží velké poděkování za to, že pachatele dopadli tak rychle, nicméně je potřeba stále apelovat na to, aby si občané chránili svůj majetek."

Před zloději je nejlepší ochranou prevence. Pořádně zamykat, nenechávat na zahradě nic, co by je přilákalo a dobrým pomocníkem je i zabezpečovací systém s kamerou. 

---

Začala výstava na počest generála Opočenského

30. dubna byla z rukou nacistů vysvobozena Ostrava a je jistě důležité si tuto událost připomínat. Letos ale kvůli bojům na Ukrajině nechystá město žádnou velkou akci a tak pro vás máme nabídku. Přijďte na konec 2. světové války vzpomenout na výstavu na počest generála Bedřicha Opočenského do kulturního domu Akord.

Symbolem osvobození Ostravy a Ostravsko-opavské operace se stal tank číslo 51, který vjel jako první na podminovaný Sýkorův most do slezské části města. Méně známý je tank, který jel hned za ním a kryl ho střelbou. Měl českou posádku, které velel Bedřich Opočenský. 

Bedřich Opočenský, válečný veterán (natočeno v roce 2015): "Oni ten most překročili, až u těch budov dostali zásah z té budovy pancéřovou pěstí. Ty hochy, co byli zraněni, ale ještě natolik schopni, že vyskákali a běželi po tom mostě zpátky, naše osádka, vlastně můj střelec, chránil a stříleli jsme do těch oken."

Legendární je jeho zásah do mostního oblouku, který je vidět na dobových fotkách. Bedřich Opočenský se v roce 2015 stal čestným občanem Ostravy. Bohužel o rok později zemřel. V letošním roce byla na jeho počest připravena v Kulturním domě Akord výstava fotografií. Zahájení se zúčastnila i jeho dcera.

Jaroslava Rousová, dcera B. Opočenského: "Dokázal do šroubečku rozebrat auto i traktor a všechno dát zase do kupy. Vybral si tam takovou usedlost s dílnou a myslel si, že tam bude dělat, ale holt přišel jiný režim." 

Výstavu tvoří fotografie Vojtěcha Pály a Viktora Hradeckého, které fotili v průběhu osvobození. Třetím vystavujícím je Boris Renner, který vytvořil stylizované fotografie Ostravsko-opavské operace teprve nedávno.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Během mnoha hovorů, které jsme spolu vedli, velmi otevřeně a upřímně popisoval své zážitky a vnesl do mého pohledu na průběh a konec 2. sv. války jiný, takový lidský rozměr. Byl velký v tom, jak dokázal být velkorysý ke svým protivníkům."

Výstavu "Osvobození Ostravy hledáčkem fotografů" můžete v Kulturním domě Akord navštívit až do 30. června. Pokud se vám tedy příliš nechce k památníkům Rudé armády, můžete si konec války připomenout s volyňským Čechem generálem Opočenským. 

---

Armáda zahájila další ročník branné soutěže WOLFRAM

Krajské vojenské velitelství v Ostravě zahájilo v Havířově další ročník branně vědomostní soutěž Wolfram. Celkem se v Moravskoslezském kraji bude konat 12 oblastních kol. Nejlepší družstva se následně zúčastní krajského kola ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Celkem osm disciplín čekalo na družstva, které měly prověřit jejich fyzickou zdatnost a zejména týmovost a to v rámci pátého ročníku soutěže Wolfram, která je jednou z podpůrných aktivit problematiky přípravy k obraně státu. První z 12 oblastních kol se konalo v Havířově.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Jedna z těch disciplín je běh, pak je tady hod granátem na cíl, pak jsou to tady bojové hry, kde si vyzkouší věci, které používáme my vojáci při svých činnostech.”

anketa: "Já myslím, že to dneska bude hodně zajímavé. Hlavně se těším na hod granátem. Určitě je armáda velmi důležitá, protože nás chrání všechny.”

anketa: "Já jsem tady šla, protože jsem si to chtěla vyzkoušet, jaké to je a těším se na to moc.”

Armáda by byla pro zavedení branné výchovy do škol. Působí jako složka projektu Přípravy občanů k obraně státu POKOS.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: “Jezdíme po školách a snažíme se školám s tímto vzdělávacím programem pomoci tak, abychom ty informace co je armáda, jaké jsou její úkoly, kde ty úkoly plníme, aby se to dozvěděli. Problém je v tom, že do škol přicházejí IT technologie, kde je potřeba děti vzdělávat i v těchto oblastech, takže na tu brannou výchovu zbývá málo času, ale je důležitá, protože fyzická zdatnost naší mládeže je malá.”

A právě nejzdatnější tři družstva z každého oblastního kola postoupí do krajského, kdy následně děti prožijí s armádou den ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
05. května 2022, 17:44

Dobrovolníky začínají nahrazovat profesionálové

Uprchlická vlna slábne a proto se mění i způsob fungování asistenčního centra na pomoc Ukrajincům v Ostravě. Provozní doba pro vyřízení dokumentů už není neomezená a dobrovolníky nahrazují profesionálové. Zatím není jasné, zda se podaří domluvit na pomoci s armádou.

V posledních dnech už využívá služeb Krajského asistenčního centra pro uprchlíky Na Černé louce v Ostravě přibližně pouze 150 lidí za den a proto přistoupili provozovatelé ke korekci činnosti. Přepážky už nefungují nepřetržitě, ale ubytovací část samozřejmě ano. Začalo také sloužit komunitní centrum. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Došlo k redukci provozního času administrativní části. Nyní funguje od 7 - 18 hodin. Asistenční centrum s dalšími službami včetně možnosti přespání nadále funguje v režimu 24 hodin denně." 

Novinkou také je, že ubylo práce dobrovolníkům z řad Českého červeného kříže. Nahradili je totiž profesionálové ze Zdravotnické záchranné služby MS kraje.

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Pro naše dobrovolníky to bylo velmi náročné v tom, že oni nemohli odsunout ty své života. Oni stále chodí do školy nebo do zaměstnání, takže veškerý volný čas strávili tady s námi na KACPU." 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zdravotnická záchranná služba MS kraje převzala zdravotnický dozor a jeho zajištění. Zdravotníci mají tuto činnost v centru navíc, mimo svou běžnou pracovní dobu a povinnosti."

MS kraj usiluje o to, aby v asistenčním centru mohla pomáhat armáda. Současná legislativa to ale bohužel vojákům neumožňuje. Hejtmani proto chtějí iniciovat změnu v zákoně. 

---

Nejstaršímu smykujícímu důchodci bylo 88 let

Ostravské Centrum bezpečné jízdy se zapsalo do České knihy rekordů! Na jeho dráze driftovalo najednou 13 seniorů a pozor, nejstaršímu důchodci bylo 88 let a smyky zvládal i ve svém věku bravurně.

Pan Otakar Buš má 88 let a téměř 70 let už řídí auta. Za tu dobu jich vystřídal 15, ale neustále nemůže zapomenout hned na to první, což byl legendární Trabant. Autem jezdí dodnes a velmi rád využil možnost zdokonalit se v jízdě ve smyku tzv. driftování.  

Otakar Buš,  88letý řidič: "Hodnotím to velice kladně a myslím, že by to měl absolvovat každý řidič." 

Kontrola smyku navazuje na kurzy projektu Jedu s dobou, který mohli absolvovat senioři nad 65 nejen, aby se zdokonalili v jízdě, ale také dozvěděli novinky ve vyhlášce.

Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: "Toho projektu se za 5 let na 8 polygonech celé ČR zúčastnilo možná 30 tisíc seniorů. Šlo o to, aby měli z toho ježdění radost a aby se nebáli." 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Senioři mají pomalejší reakční dobu, více uvažují, ale můžeme říct, že nějaký výkyv v nehodovosti u seniorů neevidujeme." 

Organizátoři pozvali na polygon i zástupce Agentury Dobrý den, která eviduje České rekordy. Padly hned dva. Nejvíce driftujících seniorů a nejstarší driftující senior.

Luboš Rafaj, zástupce agentury Dobrý den: "Když pomineme, že je to vlastně rekord, tak je to věc, která by měla říct lidem pojďte a naučte se jezdit autem, protože je nás na těch silnicích stále více." 

Mezi řidiči byly i dvě ženy a i ony předvedly perfektní zvládnutí smyku. Podle odborníků nejsou problémem na silnicích senioři, ale mladí jezdci do 24 let.  

---

Policisté dopadli zloděje hned na druhý den

Perfektní a hlavně rychlou práci předvedli ostravští policisté, když pátrali po zloději, který se Polance vloupal do čtyř domů. Na druhý den už seděl ve výslechové místnosti a nakonec mu bylo prokázáno 10 skutků.

Poklidný vesnický obvod Ostravy Polanka nad Odrou se stal cílem řádění zloděje, který vykradl hned 4 domy.  Hledal věci odložené na zahradě, vnikl ale i do garáže, kde vzal elektrický golfový vozík. Zřejmě myslel, že je to elektro koloběžka. Zloděj byl natolik opatrný, že si krádeže majitel ani nevšiml.

okradený muž: "Já sem si toho logicky nevšiml, protože golfová sezóna ještě nezačala. Až teprve mě kontaktovali pánové od policie."

Policisté zajistili několik záznamů z kamer v obci a všimli si zajímavého markantu. Zloděj měl odstávající uši. S kolegy ho hledali mezi známými firmami. Shodou okolností dopadli na druhý den policisté z Vítkovic zloděje s odstávajícíma ušima a bylo hotovo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 4. oddělení obecné kriminality proti 49letému muži z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Celkem mu bylo prokázáno deset skutků a způsobil škodu za více jak 120.000,- Kč. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí až na tři roky. Obviněný má v rejstříku trestu více jak 30 záznamů."

Pavel Bochnia, starosta Polanky nad Odrou: "Policisté si zaslouží velké poděkování za to, že pachatele dopadli tak rychle, nicméně je potřeba stále apelovat na to, aby si občané chránili svůj majetek."

Před zloději je nejlepší ochranou prevence. Pořádně zamykat, nenechávat na zahradě nic, co by je přilákalo a dobrým pomocníkem je i zabezpečovací systém s kamerou. 

---

Začala výstava na počest generála Opočenského

30. dubna byla z rukou nacistů vysvobozena Ostrava a je jistě důležité si tuto událost připomínat. Letos ale kvůli bojům na Ukrajině nechystá město žádnou velkou akci a tak pro vás máme nabídku. Přijďte na konec 2. světové války vzpomenout na výstavu na počest generála Bedřicha Opočenského do kulturního domu Akord.

Symbolem osvobození Ostravy a Ostravsko-opavské operace se stal tank číslo 51, který vjel jako první na podminovaný Sýkorův most do slezské části města. Méně známý je tank, který jel hned za ním a kryl ho střelbou. Měl českou posádku, které velel Bedřich Opočenský. 

Bedřich Opočenský, válečný veterán (natočeno v roce 2015): "Oni ten most překročili, až u těch budov dostali zásah z té budovy pancéřovou pěstí. Ty hochy, co byli zraněni, ale ještě natolik schopni, že vyskákali a běželi po tom mostě zpátky, naše osádka, vlastně můj střelec, chránil a stříleli jsme do těch oken."

Legendární je jeho zásah do mostního oblouku, který je vidět na dobových fotkách. Bedřich Opočenský se v roce 2015 stal čestným občanem Ostravy. Bohužel o rok později zemřel. V letošním roce byla na jeho počest připravena v Kulturním domě Akord výstava fotografií. Zahájení se zúčastnila i jeho dcera.

Jaroslava Rousová, dcera B. Opočenského: "Dokázal do šroubečku rozebrat auto i traktor a všechno dát zase do kupy. Vybral si tam takovou usedlost s dílnou a myslel si, že tam bude dělat, ale holt přišel jiný režim." 

Výstavu tvoří fotografie Vojtěcha Pály a Viktora Hradeckého, které fotili v průběhu osvobození. Třetím vystavujícím je Boris Renner, který vytvořil stylizované fotografie Ostravsko-opavské operace teprve nedávno.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Během mnoha hovorů, které jsme spolu vedli, velmi otevřeně a upřímně popisoval své zážitky a vnesl do mého pohledu na průběh a konec 2. sv. války jiný, takový lidský rozměr. Byl velký v tom, jak dokázal být velkorysý ke svým protivníkům."

Výstavu "Osvobození Ostravy hledáčkem fotografů" můžete v Kulturním domě Akord navštívit až do 30. června. Pokud se vám tedy příliš nechce k památníkům Rudé armády, můžete si konec války připomenout s volyňským Čechem generálem Opočenským. 

---

Armáda zahájila další ročník branné soutěže WOLFRAM

Krajské vojenské velitelství v Ostravě zahájilo v Havířově další ročník branně vědomostní soutěž Wolfram. Celkem se v Moravskoslezském kraji bude konat 12 oblastních kol. Nejlepší družstva se následně zúčastní krajského kola ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Celkem osm disciplín čekalo na družstva, které měly prověřit jejich fyzickou zdatnost a zejména týmovost a to v rámci pátého ročníku soutěže Wolfram, která je jednou z podpůrných aktivit problematiky přípravy k obraně státu. První z 12 oblastních kol se konalo v Havířově.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Jedna z těch disciplín je běh, pak je tady hod granátem na cíl, pak jsou to tady bojové hry, kde si vyzkouší věci, které používáme my vojáci při svých činnostech.”

anketa: "Já myslím, že to dneska bude hodně zajímavé. Hlavně se těším na hod granátem. Určitě je armáda velmi důležitá, protože nás chrání všechny.”

anketa: "Já jsem tady šla, protože jsem si to chtěla vyzkoušet, jaké to je a těším se na to moc.”

Armáda by byla pro zavedení branné výchovy do škol. Působí jako složka projektu Přípravy občanů k obraně státu POKOS.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: “Jezdíme po školách a snažíme se školám s tímto vzdělávacím programem pomoci tak, abychom ty informace co je armáda, jaké jsou její úkoly, kde ty úkoly plníme, aby se to dozvěděli. Problém je v tom, že do škol přicházejí IT technologie, kde je potřeba děti vzdělávat i v těchto oblastech, takže na tu brannou výchovu zbývá málo času, ale je důležitá, protože fyzická zdatnost naší mládeže je malá.”

A právě nejzdatnější tři družstva z každého oblastního kola postoupí do krajského, kdy následně děti prožijí s armádou den ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-05-05-2022-17-44