Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Bohumínský žhář dostal za 11 mrtvých doživotí
  • Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy
  • Dělníci dokázali vyrobit za minutu 2 tisíce cigaret
  • Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů
  • Vojáci z Opavy pomáhají na JIP FN Ostrava

Bohumínský žhář dostal za 11 mrtvých doživotí

Krajský soud v Ostravě schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a bohumínským žhářem Zdeňkem Konopkou, podle které má ve vězení strávit zbytek života. I když si je odsouzený svého činu vědom, vinu za 11 mrtvých dává hlavně své bývalé manželce, která ho opustila.

55letý Zdeněk Konopka zapálil pomocí kanystru benzínu loni v srpnu byt v 11. patře panelového domu v Bohumíně. Začalo ohnivé peklo, při kterém zemřelo 11 osob. Šest, včetně dětí, uhořelo a dalších 5 před žárem vyskočilo z okna. Mezi nimi byl i Konopkův syn s družkou a vnuk. Žhář byl rychle dopaden, vinu přiznal a s žalobcem se dohodl i na trestu. Soud ho schválil. 

soudkyně: "Odsuzuje se k úhrnnému trestu odnětí svobody na doživotí." 

Michal Król, státní zástupce: "Já jsme spokojen s tím, že dohoda byla schválena a že soud taktéž shledal, že uložený trest odpovídá závažnosti spáchaného činu." 

Je neuvěřitelné, že Konopka svého činu nijak zvlášť nelituje a vinu dává své bývalé ženě, která ho opustila a nastěhovala se k synovi.  

Petr Kausta, zmocněnec poškozených: "Na můj dotaz, zda považuje za adekvátní upálit tolik lidí, tak na to lakonicky řekl, že tam bylo nejméně 5 chlapů a ti to měli uhasit." 

Z téměř stovky poškozených požadovalo 27 finanční náhradu. Celkem chtějí přibližně 18 milionů korun za útrapy spojené s úmrtím blízkých apod. Konopka ale těžko něco splatí. 

obhájce Zdeňka Konopky: "Bez mrknutí oka přijal ten trest doživotí, který státní zástupce navrhl v rámci sjednávání dohody." 

Jaromír Parobek, zmocněnec poškozených: "Výrok soudu i stran nároků na náhradu škody je spravedlivý." 

Zdeněk Konopka se vzdal práva na odvolání. Doživotní trest je tedy pravomocný. 

---

Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy

Už jsme vás v našem zpravodajství informovali o Senior lince Městské policie Ostrava, která pomáhá lidem se zdravotními komplikacemi. V tomto týdnu zaznamenali strážníci hned dva podobné případy, kdy díky této službě dokázali včas pomoci seniorovi v nesnázích.

Již 11 let funguje v Ostravě projekt Senior linka, kdy zdravotně handicapovaní důchodci nad 65 mohou získat bezpečnostní tlačítko, které pak v nesnázích zmáčknou. Strážníci v operačním středisku pak okamžitě na místo vysílají nejbližší hlídku, která seniorovi pomůže. V posledním týdnu se v Ostravě staly takové případy dva.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "K prvnímu případu vyjížděli strážníci v pondělí krátce po sedmé hodině ranní do bytu v Ostravě-Dubině. V obývacím pokoji upadla na zem 67letá seniorka a nemohla se sama zvednout."

Strážníci na pomoc přivolali hasiče, kteří otevřeli byt. Seniorka ležela celou noc na zemi a protože byla zesláblá, lékař ji nechal přemístit do nemocnice. Ve druhém případě šlo o 85letou paní, která upadla v bytě a rozbila si hlavu a ani ona nemohla vstát. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V obou případech zdravotní stav vyžadoval převoz do nemocnice a v obou případech museli se vstupem do bytu seniorů pomoci hasiči."

Instalace Senior linky není složitá.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Na Senior linku je aktuálně v Ostravě napojeno přes 500 domácností seniorů. 

---

Dělníci dokázali vyrobit za minutu 2 tisíce cigaret

Unikátní kousek se podařil celníkům z našeho kraje. Na Frýdeckomístecku objevili továrnu na výrobu padělků cigaret. Dělníci dokázali na profesionálních strojích vyrobit za minutu až 2 tisíce cigaret. Dva šéfové fabriky skončili za mřížemi.

Závěrečnou razií s krycím názvem "BASA" ukončili celníci z odboru pátrání Ostrava a Skupinou operativního nasazení akci, na které pracovali od začátku roku. Při razii zajistili na Frýdeckomístecku halu s výrobní linkou na cigarety. 

Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Zadrželi jsme šest osob české a ukrajinské národnosti a zajistili výrobní linku na cigarety. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor na Frýdecko-Místecku objevili a zajistili komponenty k výrobě více než 44 milionů cigaret, zhruba 5 000 kusů cigaret, odpad z předešlé výroby, finanční hotovost."

Hala s výrobní linkou byla odhlučněna, zaizolována a osazen několika kamerami, aby podezřelí ztížili své odhalení. V objektu bylo zajištěno ubytování s kompletním vybavením pro nelegální zaměstnance, kteří cigarety vyráběli. Další objekt využívali na likvidaci odpadu vzniklého při výrobě. Celý případ byl následně předán policistům.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Spolupráce vyvrcholila koncem července. Následný zásah u nelegálních výrobců odhalil možný únik na spotřební dani přesahující 140 milionů korun. Muži velký rozsah své trestné činnosti, na kterou se připravovali, popírají."

Dva muži, kteří vše organizovali byli obviněni za krácení daní a za porušování práv k ochranné známce například cigaret značky Marlboro. Hrozí jim 10 let vězení. 

---

Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů, který působil po celém našem kraji, ale občas vyjel i jinam. Na zadržení pachatelů se podílela i zásahová jednotka.

Na jaře letošního roku zaznamenali policisté zvýšený počet krádeží katalyzátorů z osobních po celém MS kraj. Kriminalisty postupně dovedly stopy až ke skupině 6 mužů, kteří ukradli nejméně 27 katalyzátorů s vysokým obsahem drahých kovů. Gang měl přesně rozdané úkoly.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní z pachatelů měl vše řídit a rozdělovat úkoly, další měl vytipovávat motorová vozidla, převážně se jednalo o starší vozidla různých značek. Následně měl informovat další spolupachatelé a uvést jim lokalitu výskytu vozidla a ti pak měli na místo přijet a katalyzátory odcizit. Jeden z pachatelů měl hlídat. Samotná krádež byla otázkou několika málo minut."

Na začátku listopadu měli kriminalisté dostatek důkazů a tak s pomocí zásahové jednotky muže zatkli. Dva z nich totiž měli zbraně. Při domovních prohlídkách policisté našli zvedák, kterým při krádeži zvedali auta i nástroje k odřezání katalyzátoru. 

Marek Górecki, automechanik: “Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun."

Gang katalyzátory dodával překupníkům. Zda končily v autoservisech a nebo u obchodníků, kteří z nich získávají drahé kovy, policisté neupřesnili. Škoda je je přes 100 tisíc korun a není vyloučeno, že toho mají na svědomí více. Hrozí jim 8 let vězení. 

---

Vojáci z Opavy pomáhají na JIP FN Ostrava

Do Fakultní nemocnice Ostrava nastoupili vojáci. Jejich pomoc je nezbytná hlavně na covidových JIP, kde je situace velmi kritická.

Rotmistr Václav Tošovský je profesionálním vojákem 13 let. Teď svůj vojenský stejnokroj dobrovolně vyměnil, stejně jako jeho pět kolegů za nemocniční oblečení a nastoupil na covidovou jednotku intenzivní péče do Fakultní nemocnice Ostrava.

Václav Tošovský, voják, 532. prapor elektronického boje Opava: „Je to zkušenost a je to něco, co člověk nikde jinde nedostane. My jsme tady nastoupili 22. listopadu a vlastně hned ten první den, když jsme tady nastoupili, tak jsme odváželi jednoho pacienta a musím se přiznat, že každý den, co jsme tady, tak každý den směřuje jeden pacient dolů na patologii.“

Pomoc vojáků, kteří pracují stejně ve 12 hodinových směnách, si personál covidových jednotek velmi chválí.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: „Vždy pod přímým vedením zdravotnického pracovníka pomáhají, asistují při činnostech, jako je polohování, transport pacienta, transport různých vzorků a zdravotnického materiálu a techniky.“

Karolína Stuchlíková, staniční sestra, Neurologická JIP FNO: „Zapojují se velmi aktivně do péče a chtějí tady s námi být. Ptají se, jestli můžou nějak pomoct, opravdu je to fajn.“

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: „V té prvotní žádosti jsme žádali o pomoc do konce ledna příštího roku, my tuto žádost budeme upgradovat.“

Václav Tošovský po prvním týdnu na covidové JIP přiznává, že často obědvá až pozdě odpoledne. Svého rozhodnutí ale rozhodně nelituje.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
09. prosince 2021, 17:45

Bohumínský žhář dostal za 11 mrtvých doživotí

Krajský soud v Ostravě schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a bohumínským žhářem Zdeňkem Konopkou, podle které má ve vězení strávit zbytek života. I když si je odsouzený svého činu vědom, vinu za 11 mrtvých dává hlavně své bývalé manželce, která ho opustila.

55letý Zdeněk Konopka zapálil pomocí kanystru benzínu loni v srpnu byt v 11. patře panelového domu v Bohumíně. Začalo ohnivé peklo, při kterém zemřelo 11 osob. Šest, včetně dětí, uhořelo a dalších 5 před žárem vyskočilo z okna. Mezi nimi byl i Konopkův syn s družkou a vnuk. Žhář byl rychle dopaden, vinu přiznal a s žalobcem se dohodl i na trestu. Soud ho schválil. 

soudkyně: "Odsuzuje se k úhrnnému trestu odnětí svobody na doživotí." 

Michal Król, státní zástupce: "Já jsme spokojen s tím, že dohoda byla schválena a že soud taktéž shledal, že uložený trest odpovídá závažnosti spáchaného činu." 

Je neuvěřitelné, že Konopka svého činu nijak zvlášť nelituje a vinu dává své bývalé ženě, která ho opustila a nastěhovala se k synovi.  

Petr Kausta, zmocněnec poškozených: "Na můj dotaz, zda považuje za adekvátní upálit tolik lidí, tak na to lakonicky řekl, že tam bylo nejméně 5 chlapů a ti to měli uhasit." 

Z téměř stovky poškozených požadovalo 27 finanční náhradu. Celkem chtějí přibližně 18 milionů korun za útrapy spojené s úmrtím blízkých apod. Konopka ale těžko něco splatí. 

obhájce Zdeňka Konopky: "Bez mrknutí oka přijal ten trest doživotí, který státní zástupce navrhl v rámci sjednávání dohody." 

Jaromír Parobek, zmocněnec poškozených: "Výrok soudu i stran nároků na náhradu škody je spravedlivý." 

Zdeněk Konopka se vzdal práva na odvolání. Doživotní trest je tedy pravomocný. 

---

Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy

Už jsme vás v našem zpravodajství informovali o Senior lince Městské policie Ostrava, která pomáhá lidem se zdravotními komplikacemi. V tomto týdnu zaznamenali strážníci hned dva podobné případy, kdy díky této službě dokázali včas pomoci seniorovi v nesnázích.

Již 11 let funguje v Ostravě projekt Senior linka, kdy zdravotně handicapovaní důchodci nad 65 mohou získat bezpečnostní tlačítko, které pak v nesnázích zmáčknou. Strážníci v operačním středisku pak okamžitě na místo vysílají nejbližší hlídku, která seniorovi pomůže. V posledním týdnu se v Ostravě staly takové případy dva.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "K prvnímu případu vyjížděli strážníci v pondělí krátce po sedmé hodině ranní do bytu v Ostravě-Dubině. V obývacím pokoji upadla na zem 67letá seniorka a nemohla se sama zvednout."

Strážníci na pomoc přivolali hasiče, kteří otevřeli byt. Seniorka ležela celou noc na zemi a protože byla zesláblá, lékař ji nechal přemístit do nemocnice. Ve druhém případě šlo o 85letou paní, která upadla v bytě a rozbila si hlavu a ani ona nemohla vstát. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V obou případech zdravotní stav vyžadoval převoz do nemocnice a v obou případech museli se vstupem do bytu seniorů pomoci hasiči."

Instalace Senior linky není složitá.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Na Senior linku je aktuálně v Ostravě napojeno přes 500 domácností seniorů. 

---

Dělníci dokázali vyrobit za minutu 2 tisíce cigaret

Unikátní kousek se podařil celníkům z našeho kraje. Na Frýdeckomístecku objevili továrnu na výrobu padělků cigaret. Dělníci dokázali na profesionálních strojích vyrobit za minutu až 2 tisíce cigaret. Dva šéfové fabriky skončili za mřížemi.

Závěrečnou razií s krycím názvem "BASA" ukončili celníci z odboru pátrání Ostrava a Skupinou operativního nasazení akci, na které pracovali od začátku roku. Při razii zajistili na Frýdeckomístecku halu s výrobní linkou na cigarety. 

Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Zadrželi jsme šest osob české a ukrajinské národnosti a zajistili výrobní linku na cigarety. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor na Frýdecko-Místecku objevili a zajistili komponenty k výrobě více než 44 milionů cigaret, zhruba 5 000 kusů cigaret, odpad z předešlé výroby, finanční hotovost."

Hala s výrobní linkou byla odhlučněna, zaizolována a osazen několika kamerami, aby podezřelí ztížili své odhalení. V objektu bylo zajištěno ubytování s kompletním vybavením pro nelegální zaměstnance, kteří cigarety vyráběli. Další objekt využívali na likvidaci odpadu vzniklého při výrobě. Celý případ byl následně předán policistům.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Spolupráce vyvrcholila koncem července. Následný zásah u nelegálních výrobců odhalil možný únik na spotřební dani přesahující 140 milionů korun. Muži velký rozsah své trestné činnosti, na kterou se připravovali, popírají."

Dva muži, kteří vše organizovali byli obviněni za krácení daní a za porušování práv k ochranné známce například cigaret značky Marlboro. Hrozí jim 10 let vězení. 

---

Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů, který působil po celém našem kraji, ale občas vyjel i jinam. Na zadržení pachatelů se podílela i zásahová jednotka.

Na jaře letošního roku zaznamenali policisté zvýšený počet krádeží katalyzátorů z osobních po celém MS kraj. Kriminalisty postupně dovedly stopy až ke skupině 6 mužů, kteří ukradli nejméně 27 katalyzátorů s vysokým obsahem drahých kovů. Gang měl přesně rozdané úkoly.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní z pachatelů měl vše řídit a rozdělovat úkoly, další měl vytipovávat motorová vozidla, převážně se jednalo o starší vozidla různých značek. Následně měl informovat další spolupachatelé a uvést jim lokalitu výskytu vozidla a ti pak měli na místo přijet a katalyzátory odcizit. Jeden z pachatelů měl hlídat. Samotná krádež byla otázkou několika málo minut."

Na začátku listopadu měli kriminalisté dostatek důkazů a tak s pomocí zásahové jednotky muže zatkli. Dva z nich totiž měli zbraně. Při domovních prohlídkách policisté našli zvedák, kterým při krádeži zvedali auta i nástroje k odřezání katalyzátoru. 

Marek Górecki, automechanik: “Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun."

Gang katalyzátory dodával překupníkům. Zda končily v autoservisech a nebo u obchodníků, kteří z nich získávají drahé kovy, policisté neupřesnili. Škoda je je přes 100 tisíc korun a není vyloučeno, že toho mají na svědomí více. Hrozí jim 8 let vězení. 

---

Vojáci z Opavy pomáhají na JIP FN Ostrava

Do Fakultní nemocnice Ostrava nastoupili vojáci. Jejich pomoc je nezbytná hlavně na covidových JIP, kde je situace velmi kritická.

Rotmistr Václav Tošovský je profesionálním vojákem 13 let. Teď svůj vojenský stejnokroj dobrovolně vyměnil, stejně jako jeho pět kolegů za nemocniční oblečení a nastoupil na covidovou jednotku intenzivní péče do Fakultní nemocnice Ostrava.

Václav Tošovský, voják, 532. prapor elektronického boje Opava: „Je to zkušenost a je to něco, co člověk nikde jinde nedostane. My jsme tady nastoupili 22. listopadu a vlastně hned ten první den, když jsme tady nastoupili, tak jsme odváželi jednoho pacienta a musím se přiznat, že každý den, co jsme tady, tak každý den směřuje jeden pacient dolů na patologii.“

Pomoc vojáků, kteří pracují stejně ve 12 hodinových směnách, si personál covidových jednotek velmi chválí.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: „Vždy pod přímým vedením zdravotnického pracovníka pomáhají, asistují při činnostech, jako je polohování, transport pacienta, transport různých vzorků a zdravotnického materiálu a techniky.“

Karolína Stuchlíková, staniční sestra, Neurologická JIP FNO: „Zapojují se velmi aktivně do péče a chtějí tady s námi být. Ptají se, jestli můžou nějak pomoct, opravdu je to fajn.“

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: „V té prvotní žádosti jsme žádali o pomoc do konce ledna příštího roku, my tuto žádost budeme upgradovat.“

Václav Tošovský po prvním týdnu na covidové JIP přiznává, že často obědvá až pozdě odpoledne. Svého rozhodnutí ale rozhodně nelituje.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-09-12-2021-17-46