Magazín 112

 • Před odjezdem na dovolenou řádně zabezpečte své nemovitosti
 • V Opavě se utopil 11letý chlapec
 • První pomoc při tonutí malých dětí

Tomáš Kořistka, TV POLAR: Hezký den, máme pro vás nové vydání bezpečnostního Magazínu televize Polar. V úvodu 112 se zaměříme na prevenci. Blíží se totiž Prázdniny a doba dovolených. V Tomto období se každoročně aktivují zloději, kteří se zaměřují na vloupání do nejrůznějších objektů, od rodinných domků přes byty, ale vykrádání chaty a chalupy. Proto jsme pro vás připravili rady od Martiny Jablonského z oddělení prevence Krajského ředitelství policie.

Před odjezdem na dovolenou řádně zabezpečte své nemovitosti

  Martina Jabloňská, oddělení prevence PČR MS kraje: S blížícím se obdobím prázdnin a u příležitosti Evropského dne proti vloupání, který letos připadl na 16. června bychom rádi veřejnost informovali o důležitosti zabezpečení svých bytů, rodinných domků a rekreačních objektů. Období dovolených je z pohledu kriminality rizikovější. Policie v předešlých třech letech řešila celkem 715 vloupání do bytů, 651 vloupání do rodinných domků a 260 vloupání do rekreačních objektů nebo chat. Tedy celkově 1 626 trestných činů majetkového charakteru v souvislosti s vloupáním do obydlí. Je třeba zmínit že vlastně letní prázdniny - tedy měsíc červenec a srpen - v posledních třech letech došlo k 245 vloupáním do těchto objektů. Předmět zájmu pachatelů je neměnný. Přetrvává finanční hotovost, šperky, drahé kovy, drobná elektronika jako například tablety, notebooky, fotoaparáty i mobilní telefony. Moravskoslezská policie se snaží různorodou formou osvěty informovat občany prostřednictvím rad, informovanosti o předcházení trestné činnosti, ale bohužel není v silách policie aby tohle všechno pohlídala. Není to ani v kapacitách policie, proto je důležité, aby si majitelé uvědomili, že je to hlavně v jejich zájmu si své nemovitosti svá obydlí zabezpečit.

  Tomáš Kořistka, TV POLAR: Jak zabezpečit rodinný domek když odjíždím na dovolenou a nechávám ho prázdný týden dva týdny?

  Martina Jabloňská, oddělení prevence PČR MS kraje: Pokud teda disponuje alarmem, určitě je vhodné při odjezdu ujistit se, že jsou zabezpečená okna. Pokud máte lodžie, uzamknout tedy lodžie, zapnout alarm pořádně uzamknout vstupní a vchodové dveře i nějaké průmyslové otvory pokud ten dům má. Bylo by vhodné pokud máte okolo domova nějaké nářadí, které je odložené, tak i toto uklidit, jelikož se v minulosti stalo, že pachatelé právě toto nářadí použili pro vloupání, vypáčili případně okno nebo dveře.

  Tomáš Kořistka, TV POLAR: Co se týká bytů? Jak to vypadá v bytech? Je to stejné nebo jsou tam také specifika?

  Martina Jabloňská, oddělení prevence PČR MS kraje: U bytů stejně jako u rodinných domů vždy doporučujeme, že ideální je mít nějaké dobré sousedské vztahy, aby nabudili dojem, že se v domě někdo nachází. Tedy je vhodné občas požádat souseda nebo nějakého rodinného příslušníka ať jim vybere poštovní schránku. Ideálně nezadělávat okna a závěsy, nerolovat žaluzie. V případě, že byste třeba odjížděl na dlouhou dobu, tak dneska jsou na trhu různé digitální spínací hodiny které v nastaveném časovém intervalu zapnout a vypnout třeba televizi nebo rozsvítí a zhasnout světla.

  Tomáš Kořistka, TV POLAR: Nejvhodnější je kombinace mechanických a elektrických zařízení.

  Martina Jabloňská, oddělení prevence PČR MS kraje: Ano, to je ideální kombinovat mechanické a elektronické zabezpečení.

  Tomáš Kořistka, TV POLAR: Co chaty? Na chaty v létě vlastně zrovna jezdíme ale nejsme tam pořád.

  Martina Jabloňská, oddělení prevence PČR MS kraje: Tak tam je ideální právě odklidit okolo chat předměty, které by mohly poskytnout pachatelům možnost vloupání do těch objektů. Například nějaké nářadí typu rýč, krumpáč, žebřík. V minulosti se stalo, že pachatele se pomocí žebříku dostali do vrchních pater a přes stropní okénko se dostali dovnitř a strávili tam dokonce několik hodin v té chatě. Pokud odjíždíte je dobré si uklidit nějaké zahradní lavičky, stoly, cokoliv, co je cenného a co by mohl pachatel odcizit. Ideální je třeba zmínit i ty sousedské vztahy. Nebýt lhostejný, protože i soused si může všimnout podezřelé osoby nebo nějakého podezřelého vozidla, které se tam pohybuje a třeba případně upozorní na to své sousedy. Doporučujeme nenechat cennosti na odiv. Pakliže o ně nechcete přijít je vhodné zvážit bezpečnostní schránky, které mnohdy vyjdou levněji než samotné pojištění. Také je vhodné si vést nějakou fotodokumentaci těchto předmětů a zapisovat si výrobní čísla, protože na základě tohoto lze potom odcizenou věc vypátrat. Pokud i přes tyto rady se stane, že vám někdo vykrade váš dům volejte ihned linku 158 nebo věc oznamte na nejbližší obvodní oddělení. Určitě v tom bytě neuklízejí nebo v tom objektu neuklízejte, nevcházejte dovnitř, vyčkejte příjezdu policie a policejního technika, protože byste mohli vlastně znehodnotit stopy, které budou důležité pro následné vyšetřování. Nástrojem prevence policie majetkové trestné činnosti je projekt Policie české republiky a Ministerstva vnitra české republiky který se nazývá "Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům", který má také aplikaci s názvem "Zabezpečte se" a zde najdete různé rady, návody, tipy jak si vhodně zabezpečit svůj majetek.

  Tomáš Kořistka, TV POLAR: Teplé počasí vylákalo k vodě mnoho lidí a bohužel se už stala i první tragédie. Do řeky u Vojenského mostu v Opavě skočil jedenáctiletý hoch a už nevyplaval. Nalezen byl až po více než dvou hodinách. Podle záchranářů porušil jedno ze základních pravidel: nikdy neskákat do neznámé vody.

  V Opavě se utopil 11letý chlapec

  Teplé počasí vylákalo k vodě mnoho lidí a bohužel se už stala i první tragédie. Do řeky u vojenského mostu v Opavě skočil 11letý hoch a už nevyplaval. Nalezen byl až po více než dvou hodinách. Podle záchranářů porušil jedno ze základních pravidel - nikdy neskákat do neznámé vody.

  Neštěstí se na řece Opavě stalo po 18 hodině. 11letý chlapec byl s kamarádkami u splavu na řece Opavě. Opavě, kde je i slalomová dráha pro vodáky. Na jejím konci je dřevěná rampa, se které chlapec údajně skočil do vody. Už bohužel nevyplaval.

  René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "11letý kluk z Ostravy byl ve společnosti dvou dívek do 15 let v Městských sadech u břehu řeky Opavy na ulici Jaselské poblíž vojenského splavu. Kolem 18 hodin skočil do vody a už nevyplaval."

  Svědci zavolali pomoc a hasiči s policisty prohledávali vodní hladinu i břehy. Chlapce se podařilo najít až po více než dvou hodinách. Přesto zahájili hasiči první pomoc a tu pak převzali záchranáři.

  Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Jedenáctiletý chlapec po vytažení z vodního toku nejevil žádné známky života. Záchranáři pokračovali ve snaze o jeho záchranu rozšířenou resuscitací. Za stálé srdeční masáže zajistili vstup do kostní dřeně pro podávání léků, prováděli také umělou plicní ventilaci. Péče posádek ZZS však byla marná a zasahující lékařka nakonec musela konstatovat smrt dítěte."

  V řece je pod splavem jen velmi málo vody a tak byli všichni překvapeni, jak se chlapec mohl utopit. Pod vodáckou trasou je ale zřejmě vymleté koryto.

  člen místního vodáckého klubu: "Já si nejsem jistý, ale řekl bych, že je tam tak metr a půl až dva metry hloubka."

  Je možné že při skoku se mohl chlapec uhodit do hlavy. Vodní záchranná služba důrazně varuje před skoky do neznámé vody. Může tom být kámen nebo kus dřeva zapíchnutého do dna.

  Redakčně upraveno / zkráceno.  Mohlo by Vás také zajímat