Magazín 112

  • Cyklistů přibylo a to přineslo více nehod
  • Význam helem + první pomoc při nehodě cyklisty
  • Odhalena varna pervitinu ve Frýdku - Místku

Tomáš Kořistka, TV POLAR: Hezký den, začíná bezpečnostní magazín televize Polar. Více než kdy dříve se lidé letos vyhoupli do sedla jízdního kola. Cyklistika se v době karantény stala únikem z domácího vězení. V souvislosti s tím se ale zvýšil počet dopravních kolizí s cyklisty. Proto se nyní policisté zaměřují více na jejich kontrolu.

Cyklistů přibylo a to přineslo více nehod

Díky koronaviru objevilo mnoho lidí cyklistiku. Na jaře, s úderem karantény, mnozí vyhoupli sedli na kolo, aby nemuseli být zavření doma.

Petr Görlich, vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Opava: „Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak zjistíte, že nárůst cyklistické dopravy je velký.

Zdeněk Kalužík, prodejce kol: „Všichni ti lidi, co nikdy na kole nejezdili, si začali kupovat kola. Takže se prodávají od dětských kol a po elektrokola – úplně všechno.“

Hned poté, co vláda dovolila obchody s koly otevřít, byly doslova v obležení. V této opavské prodejně si přišlo během jednoho dne pro bicykl i čtyřicet zákazníků. A přicházejí stále. Většina z nich totiž bude trávit dovolenou v tuzemsku a na kole.S přibývajícím počtem cyklistů začaly narůstat také počty nehod. Od začátku roku jich policisté řešili na Opavsku víc jak 60. Ve čtvrtině případů byl ve hře i alkohol.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Samozřejmě kontrolujeme, zda cyklisté nejsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.“

Policisté také kontrolují technický stav kol i jejich povinné vybavení, jako jsou brzdy, odrazky či světlomety. U mladistvých také přilbu, tu ale víceméně už akceptují i dospělí. A kvůli krádeži doporučují také pořádný zámek. Nejčastějším prohřeškem cyklistů je jízda vedle sebe. Řidiči automobilů pak chybují v nedostatečné vzdálenosti při předjíždění lidí na kole.

Petr Görlich, vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Opava: „Pokud je zřízen pruh pro cyklisty nebo cyklostezka, tak je cyklista povinen toto užít.“

Protože počet nehod cyklistů pořád stoupá a přibývá případů, kdy jsou pod vlivem alkoholu, budou policisté po celé léto pokračovat v kontrolách. Pozitivní test na alkohol či drogy může znamenat až dvaceti tisícovou pokutu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tomáš Kořistka, TV POLAR: Nyní se ještě zaměříme na význam helem při úrazech a také na první pomoc.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: Jen během prázdninových měsíců se jedná zhruba o stovku takto zraněných. Vyjíždíme pro cyklisty nejen ve městech, ale také na cyklostezky, na hory nebo do lesního terénu. Velmi častými bývají zranění hlavy ve smyslu otřesu mozku nebo také vážnějších poranění mozku, poranění končetin. U cyklistů je velmi důležitá ochrana, použití ochranných pomůcek a přileb. Ty jsou povinné v dětském věku, ale doporučujeme i u dospělých. Mohou zabránit vážným zraněním, mohou snížit závažnost stavu ve kterém se pacient po úrazu nachází.

PhDr. Petr Jaššo, MBA, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK: Poskytnutí první pomoci

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odhalena varna pervitinu ve Frýdku - Místku

Tomáš Kořistka, TV POLAR: Policisté toxi týmu rozprášili na Frýdecko-Místecku šesti člený gang, který ve velkém vyráběl a prodával pervitin. Léky na výrobu drogy dováželi z Rumunska sofistikovaných způsobem.

Reportáž: V organizované skupině bylo pět mužů a jedna žena. V Rumunsku nakupovali léky, ty pak drtily na prach a nadrcenou hmotu vozili v kýblech jako štukovou omítku. Každý měsíc tak přivezli až desítky kilogramů.

Jakub Mohyla, velitel ostravského TOXI týmu: Podařilo se nám zadržet na místě po výrobě čtyř kilo efedrinu z čehož by bylo možné vyrobit až tři kila pervitinu. Když to převedu na běžné dávky, tak se jednalo vlastně o množství 15 tisíc dávek. Hlavní pachatel byl 39 letý muž, který poté kumuloval další a další lidé v té skupině. Byli to jak pomocníci při samotné výrobě, tak potom i kurýři a dopravci, kteří ty kýble z Balkánu dováželi. Hlavní pachatel měl firmu, která byla pouze fiktivní. Díky té firmě se mu dařilo obstarávat si chemikálie a další látky potřebné k výrobě metanfetaminu, ale hlavní činností byla výroba drog. Zajímavostí bylo také to, že výrobce pervitinu si pronajal k výrobě samostatný dům, který byl na Frýdecko-Místecku, který sloužil pouze jako varna. A prováděl to velice sofistikovaným způsobem - skrytě. Bylo složité na něj přijít.

Reportáž: Zátah v rámci akce Midas považují kriminalisté za jeden z největších v poslední době. Pracovali na něm devět měsíců. Prodejem drogy mohl gang získat až deset milionů korun.

Radim Wita, náměstek ředitele PČR MSK: Všech šest osob bylo obviněno z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a jako členové organizované skupiny, kteří se dopouštěli této trestné činnosti ve velkém rozsahu. Tím jim hrozí trest v délce odnětí svobody od deseti do osmnácti let. S výjimkou jednoho člověka, který teda neměl žádnou trestní minulost. Všichni nějakou trestní minulost měli, ale jednalo se převážně o trestnou činnost násilného a hospodářského charakteru a nikdo z nich předtím nebyl trestán pro drogovou trestnou činnost.

Reportáž: Při domovních prohlídkách byly zabaveny peníze, luxusní automobily, elektrokolo, ale také třeba stavební minibagr. Loni kriminalisté odhalili 40 varen pervitinu a stíhali 434 lidí. Letos jen za červen se podařilo vypátrat pět varen.

Tomáš Kořistka, TV POLAR: 112 je na konci. Díky za pozornost a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat