Magazín 112

  • Armáda pomáhá v nemocnicích po celém kraji
  • Český červený kříž školí dobrovolníky
  • Strážníci kontrolují v Ostravě před zimou bezdomovce
  • V Jablunkově rozšířili kvůli bezpečnosti kamerový systém

Armáda pomáhá v nemocnicích po celém kraji

Monika Danková, TV POLAR: Ve všech krajských nemocnicích Moravskoslezského kraje nově pomáhá armáda, nakažen je totiž velký počet zdravotníků. Vojáci pomáhají se základní péčí o pacienty na COVID jednotkách a na odděleních ARO a JIP.

Šest vojáků Armády České republiky, konkrétně ze 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově přijelo do karvinské rájecké nemocnice pomáhat se základní péčí o pacienty.

Jiří Hudec, velitel ze 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově: "Všichni vojáci disponujeme kurzem Combat LiveSafer, což je poskytnutí pomoci v bojových podmínkách a zajištění předlékařské péče. Jedná se o vojenský kurz, Zde v nemocnici můžeme poskytovat pomoc pouze za dozoru zkušených zdravotníků."

Monika Danková, TV POLAR: Pomáhat mohou s úkony jako je např. s podáváním jídla, osobní hygienou, transportem lůžek, s doplňováním materiálu a dezinfekcí prostor.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "V nemocnici máme v současné době 85 nakažených zaměstnanců z toho 10 lékařů a 75 zdravotních sester, proto jsme o pomoc požádali Armádu ČR a jsme rádi, že můžeme využít jejich podpory."

Monika Danková, TV POLAR: Vojáci posílili personál i v dalších moravskoslezských nemocnicích. I tam zastupují nakažené zdravotníky. Celkem jich je čtyřicet.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK: “Určitě to bylo potřeba, to nasazení, protože velmi uleví /je to sice jen 40 lidí na MSK, ale opravdu uleví těm nemocnicím, kde ty nemocnice už jedou na dřeň bych řekl."

Monika Danková, TV POLAR: S pomocí Amády ČR se počítá prozatím do konce listopadu.

Český červený kříž školí dobrovolníky

Český červený kříž školí dobrovolníky. Během jednodenního kurzu se účastníci dozví základní poznatky o tom, jak pečovat o imobilního pacienta. Pomoci pak mohou v nemocnicích nebo sociálních zařízeních, kde je nyní nedostatek personálu.

Stanislava Jelenová momentálně hledá novou práci. A tak se rozhodla být v náročné době koronavirové krize nápomocná. Své místo teď vidí v sociálním zařízení. V kurzu pro dobrovolné pečovatele se snaží získat potřebné zkušenosti.

Stanislava Jelenová, účastnice kurzu: „Myslím, že tahle doba přišla právě proto, abychom si uvědomili, jak jeden od druhého tu pomoc potřebujeme.“

Desítka dobrovolníků se učí, jak se pečovat o pacienta, který je upoutaný na lůžko. Vyzkouší si, jak obstarat jeho hygienu, posadit jej, uložit, převléci nebo nakrmit.

účastníci kurzu/účastnice kurzu:„Vidím, že je potřeba pomoci. Tak jsem se rozhodla, vzhledem k tomu, že nemám zdravotnické vzdělání, že alespoň něco absolvuju.“„Já jsem kadeřnice. Teď mám zavřenou provozovnu, tak jsem se přihlásila do kurzu, abych se něco přiučila a mohla pomáhat.“

Jednodenní kurz sice neobsáhne vše, s čím se mohou v praxi setkat, nicméně dá alespoň základní přehled dovedností, které by měl pečovatel znát.

Daniel Rother, organizátor kurzů, OS ČČK Opava: „Samozřejmě počítáme s tím, že v nemocnici nebo v sociálním zařízení si pak personál proškolí toho člověka dále.“

Opavská pobočka červeného kříže musela pro velký zájem po úvodních dvou kurzech vyhlásit další. Kromě Opavy se mohou zájemci přihlásit do kurzů pro pečovatele také v Ostravě a Frýdku – Místku.

Strážníci kontrolují v Ostravě před zimou bezdomovce

Pravidelné kontroly bezdomovců patří k běžným úkolům městských policistů v Ostravě. Nyní před začátkem zimy jsou ale kontroly častější a strážníci se snaží, aby lidé bez přístřeší věděli, kde mohou bezpečně a v teple strávit zimu. Život jim nyní navíc komplikují epidemická opatření.

David má teprve 25 let a od svých 18 žije na ulici. Začalo to drogama, které už prý dnes nebere, ale alkoholu holduje stále. Život bezdomovce mu vyhovuje, ale prý se brzy chce z ulice dostat. Nyní přespává pod Frýdlantským mostem v centru Ostravy.

bezdomovec: "Pohádal jsem se s rodinou, začal jsem brát drogy a nechodil jsem do školy. Tak jsem si řekl, že u nich nebudu bydlet a odešel jsem od rodičů. Teď jsem domluvený s kolegou, že si vyřídím doklady a vezme mě sebou do práce a půjdu odsud pryč."

Život bezdomovcům stěžuje i koronavirus. Těžko mohou dodržovat zákaz vycházení, když spí pod mostem, ale policisté jsou k nim tolerantní a chtějí, aby alespoň nikam nechodili. Hůře se jim shání i obživa.

bezdomovec: "Nemůžeme si najít žádnou práci, když se všechno zavírá."

Blíží se zima a tak policisté bezdomovce častěji obcházejí. Vysvětlují jim jejich možnosti.

Jindřich Machů, ředitel MP Ostrava: "Díky pravidelným kontrolám, osobní a místní znalosti strážníků se tak již v minulosti mnohdy podařilo předejít situacím, při kterých by byly osoby bez přístřeší, díky nízkým teplotám a špatnému zdravotní stavu, ohroženi na životě."

Mnoho bezdomovců pomoc odmítá. V azylových zařízeních totiž musejí dodržovat pravidla a to jim nevyhovuje. Na ulici žije v Ostravě asi 500 bezdomovců.

V Jablunkově rozšířili kvůli bezpečnosti kamerový systém

K 8 kamerám v centru Jablunkova přibyly v minulých dnech další 3. Moderní dohlížecí systém využívá městská policie k nepřetržitému monitorování problémových míst.

Ve městě Jablunkově je zase o něco více bezpečněji. Strážníkům městské policie pomáhají tři nové kamery. Jedna z nich už brzy po instalaci pomohla dopadnout zloděje.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Vybavili jsme další tři kamerové body. Jeden je u autobusového stanoviště, druhý je na ulici Mlýnská a třetí monitoruje hřbitov, parkoviště u městského úřadu a u smuteční obřadní síně. Je na bývalém hotelu Horal, dneska tam sídlí Fabos.”

Martin Lysek, strážník MP Jablunkov: “Záleží vlastně, který prostor je monitorován, ale když se vezme Mariánské náměstí, tak hlavně dopravní přestupky. Toto se vlastně děje i na té druhé kameře, která vlastně snímá z kostela křižovatku Nádražní s Bukoveckou. Co se týče těch dalších, tak jak zmínil už pan starosta, tak je to hlavně o nějakém vandalismu, bezdomovcích a vlastně problémy momentálně téhle té doby.

Kamery pomáhají strážníkům odhalovat například nepřístojné chování bezdomovců nebo dohlížejí na pořádek u autobusového stanoviště.

Jedna z nově nainstalovaných kamer už strážníkům pomohla v rychlém dopadení zloděje.

Martin Lysek, strážník MP Jablunkov: “Dohledal se zloděj, který z Fabosu na Polní ulici i s tím lupem nám utekl na hřbitov. Takže tam pomocí té kamery se ho podařilo dohledat. Vytrasovalo se, kde vlastně ten dotyčný zloděj utíkal.”Sledujte také

Kamerový systém by v budoucnu měly doplnit ještě další dvě kamery.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry