Magazín 112

  • PČR obvinila muže za rasistický článek o bohumínském požáru
  • DNA pomáhá objasňovat krádeže jízdních kol
  • Ostravský magistrát bude lépe zabezpečen
  • Pátrání po lupiči z havířovské večerky
  • Děti soutěžily v Bruntálu v hasičském sportu

PČR obvinila muže za rasistický článek o bohumínském požáru

Je neuvěřitelné, že se po tragickém požáru v Bohumíně našli lidé, kteří jeho následky schvalují. Byl mezi nimi i autor článku na webu Vlastenecké Noviny s názvem "Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken." Netrvalo dlouho a pisatel byl zadržen policií a obviněn z trestné činnosti extremistického charakteru.

Článek ve Vlasteneckých novinách “Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken," který reagoval na tragický požár v Bohumíně, byl asi poslední kapkou pro policisty. Obvinili 41letého muže z několika trestných činů spojených s extremismem. Aktivity pisatele článku sledují policisté už od poloviny minulého roku a za tu dobu napsal mnoho nesnášenlivých a xenofobních textů pod různými jmény.

Antonín Řezníček, zástupce ředitele Městského ředitelství PČR Ostrava: „Sděloval extremistické informace. Jde o desítky případů, kdy se vyjadřoval hanlivě k událostem ve světě či v České republice. Schvaloval například to, že někdo zemřel. V textech dokonce vyhrožoval fyzickou likvidací veřejně činným osobám či policistům.“

Policisté při domovních prohlídkách zabavili různý materiál a věci, které budou nyní analyzovat odborníci na extremismus. Zejména jde o tiskoviny a knihy s nacistickou tématikou.

Pavla Jiroušková,mluvčí PČR MS kraje: "Policejní komisař obvinil muže ze čtyř přečinů – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. hrozí mu 3 roky vězení."

Muž doposud nebyl trestně stíhán. Tresty za čin, kterých se měl dopustit ale nejsou vysoké a je vyšetřován na svobodě. S policií příliš nespolupracuje.

---------------------------------------------------------------------------------------------
DNA pomáhá objasňovat krádeže jízdních kol

Krádeže jízdních kol jsou v našem regionu na denním pořádku. Jednou z možností, kterou mají majitelé pro jejich ochranu, je označení bicyklu syntetickou DNA. Má to dva účinky - jednak preventivní, ale také zároveň může být ukradené kolo nalezeno při běžných kontrolách policistů.

Jízdní kola patří mezi nejčastěji kradené zboží. Jsou cenná, majitelé je často nechávají bez dozoru a dají se dobře prodat. Zámek je mnohdy neochrání a tak je lepší využít i nabídku městských strážníků, kteří provádějí značení kol syntetickou DNA. Před krádeží to sice nepomůže, je ale mnohem větší šance, že se kolo podaří najít. V Ostravě tuto službu provádějí strážníci nejčastěji na frekventovaných cyklostezkách.

Martina Haroková, strážnice MP Ostrava: "Zájemce i musí přivést samozřejmě kompletní kolo, musí mít 15 let, občanský průkaz a doklad o zakoupení kola. Pokud ho nemá, může podepsat čestné prohlášení."

Označit si mohu ale nejen jízdní kolo, také koloběžku, invalidní vozík, elektrokolo či elektrokoloběžku. DNA pomůže s identifikací kola nejen po krádeži, ale nálepka působí také preventivně a ze zkušeností vyplývá, že zloději označená kola raději neberou.

Karin Mazzolini, strážnice MP Ostrava: "Ten čip je v lepidle a je v něm zároveň i speciální látka, která jde vidět pouze pod UV lampou. Ten čip, to jeho číslo sady DNA, přečteme speciálním mikroskopem."

Aktuálně značili strážníci kola v Bělském Lese a cyklisté měli o tuto ochranu zájem.

cyklista: "Chci to protože u nás v baráku se hodně krade."

Pokud máte o označení kola DNA zájem, kontaktujte ostravskou městskou policii na čísle 720 735 125 a domluvte si místo a termín.

----------------------------------------------------------------------------------------


Děti soutěžily v Bruntálu v hasičském sportu

Desítky budoucích hasičů se sjely do Bruntálu na tradiční překážkový závod Bruntálské šedesátky. Zúčastnili se nejmenší adepti hasičského sportu od nás i ze Slovenska.

Přestože ještě vloni byl závod součástí série Slezského poháru, letos kvůli pandemické situaci byl pohár zrušen a bruntálský závod byl tedy jediným, který se mohl konat.

Oldřich Orság, starosta Okresního sdružení hasičů Bruntál: „Účast je slušná na to, že letošní sezóna celá je ovlivněná tím koronavirem, dost závodníků se nám ráno vyškrtalo, asi tak 20 procent, ale jinak počasí nám přeje, to je to nejhlavnější, a ten zájem děcek, to nemá chybu.“

Karel Skotnica, ředitel závodu: „Dnes probíhá závod malých hasičů na 60 metrů překážek, vlastně pro dětí od 6 do 15 let. Přijeli sem vlastně od Žamberka, vlastně Olomoucký kraj je tady zastoupen, Moravskoslezský, ze Slovenska. Takže, dá se říct, z České i Slovenské republiky.“

Zrušení Slezského poháru na výkonech mladých hasičů nebylo vůbec znát. Závod byl ve všech kategoriích dramatický až do samotného závěru. Mnohdy, zvláště u zapojování hadic do rozdělovače, záleželo i na troše štěstí.

Diana Škopová, Lukavice: „Nejtěžší je asi ten rozdělovač.“

Kateřina Kulhavá, vítězka kategorie mladší dívky, Lukavice: „Asi troják. Rozdělovač.“

Šimon Guřan, vítěz kategorie mladší chlapci, Bobrovníky: „Běželo se mi dobře. Překážka je dobrá, a kladina je taková těžší.“

Beata Stavinohová, kategorie starší žákyně, Dobroslavice: „Jo, běželo se mi dobře. Nespadla jsem jak minulý rok. Překážka, asi nejtěžší ne, spíš rozdělovač.“

Karel Skotnica, ředitel závodu: „Je zapotřebí poděkovat všem sponzorům, mojí mamince, že to vydržela ty nervy a babičce, hlavní organizátorce. První závodník, který vyhraje jak základní kola, tak i ten play off, tak vyhraje právě zubatou žábu.“

Zubatou žábu si nakonec ze závodu odvezli v mladší kategorii Katka Kulhavá a Šimon Guřan, ve starší kategorii pak Vendula Jílková a Vít Vymazal.


Redakčně upraveno / zkráceno. 


Mohlo by Vás také zajímat