Odborníci na urgentní medicínu se sešli v Ostravě
Prestižní kongres Dostálovy dny urgentní medicíny se znovu vrátily do Ostravy. Zdravotníci z celé naší země se tak mohli dozvědět novinky v oboru a také si vyměnit zkušenosti se svými kolegy. Část kongresu byla věnována pandemii Covid 19.
Urgentní medicína je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů medicíny a je velmi důležité, aby se zdravotníci neustále s novinkami a trendy seznamovali. Proto také vznikl odborný kongres Dostálovy dny urgentní medicíny a v Ostravě se konal už jeho 27. ročník. Záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Pevně věřím, že to, že se tomu věnujeme, se podepsalo na tom, že věci typu medicína katastrof zvládáme bez větších problémů."
Část letošního kongresu byla věnována pandemii koronaviru a proto byl mezi hosty i epidemiolog Rastislav Maďar.
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Urgentní medicína je alfa a omega kvalitní akutní péče o pacienta. Pokud nefunguje její spolupráce s přijímající nemocnicí, tak to vede k frustraci lidí, kteří jsou v prví linii."
V prvním ze tří dnů kongresu byla jedna z prezentací věnována i dopadům pandemie na psychiku zdravotníků.
Jana Šeblová, vědecký sekretář Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP: "Ze začátku to byly obavy. Většina zdravotníku neměla obavy o sebe, ale o své blízké a o své pacienty."
Dalšími tématy kongresu byla například péče o pacienty s vážnými úrazy, blok o problematice popálenin či medicíně katastrof. Konferenční příspěvky se týkají rovněž tématiky urgentních příjmů a přednášek zaměřených na nelékařské zdravotnické pracovníky.
---
Tísňové tlačítko pro seniory zachraňovalo život
Tísňové tlačítko Senior linky v Ostravě opět zachraňovalo život. Použila ho 91letá žena, která v bytě upadla a zranila si hlavu. V obavách o její zdraví strážníci neváhali a vyrazili dveře. O zesláblou seniorku pečovali až do příjezdu záchranné služby.
Operační středisko městské policie přijalo tísňové volání z bytu 91 ženy z Moravské Ostravy. Žena v brzkých ranních hodinách aktivovala tlačítko Senior linky, takže hlídka strážníků ihned vyrazila na místo a snažila se se ženou nejprve navázat kontakt přes dveře. Na klepání a zvonění ale nereagovala.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rozhodli se proto pokusit kontaktovat seniorku přes okno. Vzhledem k tomu, že okno bytu seniorky se nacházelo ve výšce čtyř metrů, jeden ze strážníků musel k tomuto oknu vysadit na svých ramenou svého kolegu. Jakmile započal strážník klepat na okno, uslyšel z bytu velmi tlumný hlas seniorky a rovněž klepání na topení. Po nějaké chvíli však seniorka přestala na otázky strážníka reagovat."
Když žena přestala komunikovat, strážníci neváhali a vyrazili dveře bytu. Seniorka ležela na zemi a měla rozbitou hlavu. Ošetřili ji a starali se o ni až do příjezdu zdravotníků, kteří ji převezli do nemocnice. Senior linka tak opět zachraňovala život. Ostravští strážníci je dávají lidem, kteří splní určité podmínky.
Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Obnáší to to, že je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Od začátku roku už strážníci vyjížděli ke 303 případům aktivace Senior linky a z toho ve 48 případech bylo nutné přivolat zdravotníky."
Podmínkou pro získání senior linky je věk nad 65 let nebo zdravotní handicap. Žádost mohou zájemci sepsat na sociálním odboru daného úřadu nebo mohou navštívit Městskou policii.
---
Taktické cvičení hasičů: požár lesa
8 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Opavska i Ostravska a také hlučínský Záchranný útvar HZS cvičili v Dobroslavicích na Opavsku. Společně hasili 4 lesní požáry hned na několika místech. Situaci jim pomáhaly monitorovat také dva drony, které létaly nad lesním porostem a mapovaly situaci.
Šest jednotek profesionálních hasičů a dvě dobrovolné spolupracovaly na cvičení, jehož cílem bylo uhasit čtyři lesní požáry. Kromě základní výjezdové techniky používali záchranáři odolné cisterny s balistickou ochranou, které mají k dispozici v hlučínském záchranném útvaru. Jeho členové zde také cvičili.
Jana Urbancová, tisková mluvčí, Záchranného útvaru HZS ČR: „Doplněny jsou velkokapacitní cisternou CV 40, která je specifická svou délkou a také velkým objemem nádrže, který činí 21 000 litrů.“
Požár se rozhořel hned na několika lokalitách v lese u Dobroslavic. Přístup na místo záchranářům komplikovaly zarostlé lesní cesty a složitý terén.
Zdeněk Bělík, vedoucí cvičení, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Hlučín: „Překvapilo nás mokro, které teď v lese je. Dostupnost se nám posunula o 20 – 30% než jsme počítali.“
Do podmáčených a špatně dostupných lokalit vyslali hasiči lehčí stříkačky Triton, které k místu požáru bez potíží dojely.
Petr Serafín, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Opava: „Kromě hašení je pro nás také důležité ověřit kyvadlové dopravy vody.“
Tu přivážely cisterny z nedaleké hlučínské štěrkovny.
Do zásahu byly zapojeny také dva drony, které mapovaly hořící les z ptačí perspektivy a velitel zásahu tak mohl díky tomu lépe koordinovat spolupráci jednotlivých složek.
---