Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • MS kraj daroval hasičům novou techniku
  • Povodí Odry zabezpečuje s hasiči nebezpečné splavy
  • Odvážný vrchní zadržel zloděje

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná sto dvanáctka, bezpečnostní magazín televize Polar. Moravskoslezský kraj daroval profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku. V našem regionu se tak i díky kraji neustále zlepšuje vybavenost a tím i akceschopnost hasičů. Pandemie potvrdila, že jsou pro zajišťování bezpečnosti lidí i majetku klíčoví.

MS kraj daroval hasičům novou techniku

Tomáš Kořistka, TV Polar: Dobré vybavení je pro hasiče zcela zásadní. I skvěle vycvičený hasič totiž bez kvalitní techniky a vybavení nic nezmůže. Moravskoslezský kraj je proto pravidelně a dlouhodobě podporuje, stejně jako i další složky integrovaného záchranného systému.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje (ANO): Období toho COVIDU ukázalo, že ta pomoc těmto záchranným složkám je strašně důležitá, protože je pravda, že vlastně hasiči drželi celou řadu věcí ať už to byla dezinfekce, ať už to byla pomoc v jednotlivých domovech, ale také samozřejmě dodnes rozváží vakcíny do očkovacích center, takže já si myslím, že se ukazuje, že to, že se tomu věnuje nesmírně důležité, ale já tady bych chtěl říct, že právě to máme rozděleno tak, že prostě jednak dostává HZS MSK vlastně tuto pomoc, ale jsou tu také obce, to znamená dobrovolní hasiči, protože ti jsou samozřejmě potom nejblíže těm problémům v okamžiku, kdy se něco stane. Takže z toho pohledu si myslím, že to běží bezvadně a troufám si říct, že integrovaný záchranný systém v tomto kraji je jeden z nejlepších, pokud ne vůbec nejlepší v České republice. Za celou dobu toho rok a půl, kdy skutečně jsme byli v krizové situaci jsme neměli nějakou situaci, že by někde něco nefungovalo. Já si myslím, že v celé řadě věcí, jak to zaznělo i z úst pana generála Vlčka, celou řadu věcí jsme byli vlastně ti, kteří to vymysleli a potom se to aplikoval v celé České republice. To byl právě ten rozvoz dávek vakcíny do očkovacích center a hasiči vyvinuli celý systém, jak ta plata převážet, aby byla zachována všechna ta pravidla, která byla velmi přísná na začátku.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Letos už kraj věnoval hasičům vybavení za asi 25 milionů korun. Šlo o vyprošťovací vaky nebo například dekontaminační sprchu. Tentokrát dostali hasiči dýchací techniku, elektrocentrály nebo automobil na záchranu zvířat.

Josef Hrbáček, technické služby HZS MS kraje: Tento technický automobil na podvozku Mercedes-Benz Sprinter je určen pro záchranu a odchyt zvěře, likvidaci nebezpečného hmyzu, takže jsou tady vlastně speciální technické prostředky, které hasiči mohou využívat, hlavně při těchto zásazích. Nejčastěji je teda nasazovány na tu likvidaci nebezpečného hmyzu na území města Ostravy, kdy toto poskytuje vlastně město jako službu občanům zdarma. Tady v té zadní části můžeme vidět různé prostředky pro odchyt hmyzu, tady máme třeba rojáčky, kde odchytáváme roj včel, který následně jsme schopni převézt buď přímo včelaři nebo máme my vlastní včelstva, takže jsme schopní si doplnit ty volné kapacity. Vidíte tady různé podběráky, které se používají pro odchyt ptáků. Tady jsou speciální kleště na plazy. Přídržné různé nůžky, které prostě potřebujeme při tom odchytu hmyzu na odstřižení větví, kde se ten hmyz nachází. Je tady klec odchytová, ve výbavě tady je vysavač, který používáme na likvidaci hmyzu, kdy jsme schopní vysát třeba zrovna vosy, které jsou v nějakých dutinách. Pak jsou tady prostředky jako naháněcí desky, které se používají, když dojde třeba k nějaké nehodě kamionů, které převáží zvířata jako třeba prasata, my je potřebujeme někam usměrnit, dostat je do nějakého prostoru, tak tady máme takové naháněcí desky, kterými se ti hasiči mohou chránit a jsou schopní to zvíře dostat do prostoru.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: V letošním roce vlastně pro dobrovolné hasiče je technika řádově za 11 milionů korun. Pro nás cirka za 20 milionů korun s tím, že ta technika, která je pro profesionální jednotky v letošním roce je zejména strukturovaná do té oblasti řešení nebezpečných a mimořádných událostí ve spolupráci nebo ve spojitosti s chemickými biologickými radioaktivním látkami. Takže jedna z těch věcí, která se předává je například mobilní řekněme laboratoř pro vyhodnocování těch nebezpečných látek. Ale to jsou záležitosti, které se týkají speciálních dvou detektorů pro biology, plus jsou to záležitosti jako například dekontaminační sprcha tříkomorová. Jsou tam tři nafukovací stany a řada další techniky, včetně ochranných obleků a obměny širokospektrálních filtrů. My jsme samozřejmě vděčni za tady tuto techniku a za ty dary, protože bez pomoci Moravskoslezského kraje bychom těžko mohli dělat tu práci tak, jak ji děláme a nakonec v průběhu COVIDU se domnívám, že opravdu jsme obstáli a osvědčilo se, že ta technika, se kterou děláme, že je nasazovat a ve prospěch občanů.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Dobrovolní hasiči si daru cení. Zjednoduší jim zásahy v noci.

Tomáš Kohut, zástupce velitele SDH Mosty u Jablunkova: Elektro centrálu samozřejmě využijeme při zásazích naší jednotky, kdy část vybavení je na elektrický proud a je třeba samozřejmě i ten elektrický proud nějakým způsobem vyrobit.

Lubomír Adam, velitel SDH Hodslavice: Naše jednotka je PO 3. Nejčastěji jezdíme k požárům a vlastně teď nám bude Moravskoslezský kraj předávat dva kusy dýchací techniky, abychom měli v autě šest dýchačů.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Letos také kraj přispěl na rekonstrukci hasičské zbrojnice 12 milionů korun. Dýchací techniku a elektrocentrály obdržely dobrovolné jednotky s padesáti devíti obcí celého kraje.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Začalo léto a k němu už neodmyslitelně patří i koupání. Lidé často k osvěžení využívají i splavy na řekách, které ale mohou být někdy nebezpečné. Vodohospodáři lidem nechtějí zakazovat vstup, a tak se je snaží zabezpečit. Pomáhají jim v tom i hasiči.

Povodí Odry zabezpečuje s hasiči nebezpečné splavy

Tomáš Kořistka, TV Polar: Na začátku dubna se ve splavu Kamenec ve Frýdlantu nad Ostravicí utopili tři mladí muži. Jeden se začal topit a další dva ho pak chtěli zachránit. Bohužel nemohli využít záchranou podkovy na laně, kterou byl původně splav zabezpečen, protože ji někdo ukradl. Vodohospodáři nechtějí splavy pro lidi zavírat, a tak se snaží jezy a splavy zabezpečit několika způsoby.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: Pokud je však vodní dílo užíváno s rozvahou, to znamená v letních měsících za běžných průtoků a při vhodných teplotních podmínkách vody a vzduchu a nejlépe vždy s dohledem dalších osob na břehu je bezpečné.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Vodohospodáři se snaží nad rámec svých povinností zabezpečit některé jezy záchrannými prostředky, konstrukčním prvky a informačními tabulemi. Vybrané jezy vodohospodáři obešli s hasiči, aby vymysleli co nejlepší zabezpečení.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: Šlo hlavně o technické řešení a umístění kotevních bodů na tělese jezu, které využíváme při jištění zasahujících hasičů ve vodním válci a také při vytváření lanového přemostění z jednoho břehu na druhý.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: Doposud jsme vypadali kolem patnácti nejvíce frekventovaných vodních děl informačními tabulemi a záchrannými prostředky.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Každý si podle svého věku a kondice musí zvážit, zda podmínky pro koupání v daném plavu jsou pro něj vhodné. Za děti to musejí udělat jejich rodiče a nejlepší je i potom na ně dohlížet.

Odvážný vrchní zadržel zloděje

Tomáš Kořistka, TV Polar: Velkou dávku odvahy projevil číšník z ostravské hospody. Dvakrát totiž zneškodnil zloděje, který kolem sebe mával nožem. Nejprve ho doběhl, když mu utíkal s upraveným flekem, a pak ho zpacifikoval znovu, když v hospodě čekali na příjezd policejní hlídky. To už hrozilo nebezpečí i dítěti, které zrovna bylo v restauraci.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Směna vrchního z hospody v Ostravě v Příloze nezačala vůbec dobře. Nejprve ho čekal sprinterský souboj zfetovaný mužem, který mu v hospodě ukradl číšnický flek. Jak vidíte na videu, zloděj byl poměrně rychlý, ale vrchní mu naběhl a chytil ho.

Číšník: Jsem sebral prázdný flek ze země, jak jsem se zohnul pro flek pak vytáhl nůž. Říkám, že to vyřešíme v restauraci v klidu, že se nikdo volat nebude, zjistí se, co chybí nebo to nějak vyřešíme.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Zloděj se nakonec s číšníkem vrátil do hospody, ale jak začal personál volat policii, znovu vyskočil, popadl nůž a začal jím šermovat před chlapcem, který v restauraci seděl. Číšník neváhal a znovu ho zneškodnil

Číšník: Oběhnul celý výčep a tam vlastně vytáhl ten nůž a malý tam byl u dveří, které byly zamčené a s tím nožem vlastně začal znova ohrožovat malého, no, že ho dopíchá, že ho pořeže, že ho zabije.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Tentokrát už muže držel až do příjezdu strážníků, kteří pak předali lupiče státní policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Komisař sedmého oddělení zahájil úkony trestního stíhání a obvinil sedmadvacetiletého muže ze spáchání zločinu vydírání a přečinu krádeže. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě prokázání viny muži hrozí až osmileté vězení.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Ukázalo se, že lupič má sedmadvacet let a je známá firma. V trestním rejstříku má 14 záznamů, většinou krádeží. I když číšník zaslouží uznání, policisté podobný postup nedoporučují. Pokud je pachatel ozbrojen raději, ihned volejte linku 158.

Sto dvanáctka končí, díky za pozornost a na viděnou zase příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
24. června 2021, 17:44

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, začíná sto dvanáctka, bezpečnostní magazín televize Polar. Moravskoslezský kraj daroval profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku. V našem regionu se tak i díky kraji neustále zlepšuje vybavenost a tím i akceschopnost hasičů. Pandemie potvrdila, že jsou pro zajišťování bezpečnosti lidí i majetku klíčoví.

MS kraj daroval hasičům novou techniku

Tomáš Kořistka, TV Polar: Dobré vybavení je pro hasiče zcela zásadní. I skvěle vycvičený hasič totiž bez kvalitní techniky a vybavení nic nezmůže. Moravskoslezský kraj je proto pravidelně a dlouhodobě podporuje, stejně jako i další složky integrovaného záchranného systému.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje (ANO): Období toho COVIDU ukázalo, že ta pomoc těmto záchranným složkám je strašně důležitá, protože je pravda, že vlastně hasiči drželi celou řadu věcí ať už to byla dezinfekce, ať už to byla pomoc v jednotlivých domovech, ale také samozřejmě dodnes rozváží vakcíny do očkovacích center, takže já si myslím, že se ukazuje, že to, že se tomu věnuje nesmírně důležité, ale já tady bych chtěl říct, že právě to máme rozděleno tak, že prostě jednak dostává HZS MSK vlastně tuto pomoc, ale jsou tu také obce, to znamená dobrovolní hasiči, protože ti jsou samozřejmě potom nejblíže těm problémům v okamžiku, kdy se něco stane. Takže z toho pohledu si myslím, že to běží bezvadně a troufám si říct, že integrovaný záchranný systém v tomto kraji je jeden z nejlepších, pokud ne vůbec nejlepší v České republice. Za celou dobu toho rok a půl, kdy skutečně jsme byli v krizové situaci jsme neměli nějakou situaci, že by někde něco nefungovalo. Já si myslím, že v celé řadě věcí, jak to zaznělo i z úst pana generála Vlčka, celou řadu věcí jsme byli vlastně ti, kteří to vymysleli a potom se to aplikoval v celé České republice. To byl právě ten rozvoz dávek vakcíny do očkovacích center a hasiči vyvinuli celý systém, jak ta plata převážet, aby byla zachována všechna ta pravidla, která byla velmi přísná na začátku.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Letos už kraj věnoval hasičům vybavení za asi 25 milionů korun. Šlo o vyprošťovací vaky nebo například dekontaminační sprchu. Tentokrát dostali hasiči dýchací techniku, elektrocentrály nebo automobil na záchranu zvířat.

Josef Hrbáček, technické služby HZS MS kraje: Tento technický automobil na podvozku Mercedes-Benz Sprinter je určen pro záchranu a odchyt zvěře, likvidaci nebezpečného hmyzu, takže jsou tady vlastně speciální technické prostředky, které hasiči mohou využívat, hlavně při těchto zásazích. Nejčastěji je teda nasazovány na tu likvidaci nebezpečného hmyzu na území města Ostravy, kdy toto poskytuje vlastně město jako službu občanům zdarma. Tady v té zadní části můžeme vidět různé prostředky pro odchyt hmyzu, tady máme třeba rojáčky, kde odchytáváme roj včel, který následně jsme schopni převézt buď přímo včelaři nebo máme my vlastní včelstva, takže jsme schopní si doplnit ty volné kapacity. Vidíte tady různé podběráky, které se používají pro odchyt ptáků. Tady jsou speciální kleště na plazy. Přídržné různé nůžky, které prostě potřebujeme při tom odchytu hmyzu na odstřižení větví, kde se ten hmyz nachází. Je tady klec odchytová, ve výbavě tady je vysavač, který používáme na likvidaci hmyzu, kdy jsme schopní vysát třeba zrovna vosy, které jsou v nějakých dutinách. Pak jsou tady prostředky jako naháněcí desky, které se používají, když dojde třeba k nějaké nehodě kamionů, které převáží zvířata jako třeba prasata, my je potřebujeme někam usměrnit, dostat je do nějakého prostoru, tak tady máme takové naháněcí desky, kterými se ti hasiči mohou chránit a jsou schopní to zvíře dostat do prostoru.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: V letošním roce vlastně pro dobrovolné hasiče je technika řádově za 11 milionů korun. Pro nás cirka za 20 milionů korun s tím, že ta technika, která je pro profesionální jednotky v letošním roce je zejména strukturovaná do té oblasti řešení nebezpečných a mimořádných událostí ve spolupráci nebo ve spojitosti s chemickými biologickými radioaktivním látkami. Takže jedna z těch věcí, která se předává je například mobilní řekněme laboratoř pro vyhodnocování těch nebezpečných látek. Ale to jsou záležitosti, které se týkají speciálních dvou detektorů pro biology, plus jsou to záležitosti jako například dekontaminační sprcha tříkomorová. Jsou tam tři nafukovací stany a řada další techniky, včetně ochranných obleků a obměny širokospektrálních filtrů. My jsme samozřejmě vděčni za tady tuto techniku a za ty dary, protože bez pomoci Moravskoslezského kraje bychom těžko mohli dělat tu práci tak, jak ji děláme a nakonec v průběhu COVIDU se domnívám, že opravdu jsme obstáli a osvědčilo se, že ta technika, se kterou děláme, že je nasazovat a ve prospěch občanů.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Dobrovolní hasiči si daru cení. Zjednoduší jim zásahy v noci.

Tomáš Kohut, zástupce velitele SDH Mosty u Jablunkova: Elektro centrálu samozřejmě využijeme při zásazích naší jednotky, kdy část vybavení je na elektrický proud a je třeba samozřejmě i ten elektrický proud nějakým způsobem vyrobit.

Lubomír Adam, velitel SDH Hodslavice: Naše jednotka je PO 3. Nejčastěji jezdíme k požárům a vlastně teď nám bude Moravskoslezský kraj předávat dva kusy dýchací techniky, abychom měli v autě šest dýchačů.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Letos také kraj přispěl na rekonstrukci hasičské zbrojnice 12 milionů korun. Dýchací techniku a elektrocentrály obdržely dobrovolné jednotky s padesáti devíti obcí celého kraje.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Začalo léto a k němu už neodmyslitelně patří i koupání. Lidé často k osvěžení využívají i splavy na řekách, které ale mohou být někdy nebezpečné. Vodohospodáři lidem nechtějí zakazovat vstup, a tak se je snaží zabezpečit. Pomáhají jim v tom i hasiči.

Povodí Odry zabezpečuje s hasiči nebezpečné splavy

Tomáš Kořistka, TV Polar: Na začátku dubna se ve splavu Kamenec ve Frýdlantu nad Ostravicí utopili tři mladí muži. Jeden se začal topit a další dva ho pak chtěli zachránit. Bohužel nemohli využít záchranou podkovy na laně, kterou byl původně splav zabezpečen, protože ji někdo ukradl. Vodohospodáři nechtějí splavy pro lidi zavírat, a tak se snaží jezy a splavy zabezpečit několika způsoby.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: Pokud je však vodní dílo užíváno s rozvahou, to znamená v letních měsících za běžných průtoků a při vhodných teplotních podmínkách vody a vzduchu a nejlépe vždy s dohledem dalších osob na břehu je bezpečné.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Vodohospodáři se snaží nad rámec svých povinností zabezpečit některé jezy záchrannými prostředky, konstrukčním prvky a informačními tabulemi. Vybrané jezy vodohospodáři obešli s hasiči, aby vymysleli co nejlepší zabezpečení.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: Šlo hlavně o technické řešení a umístění kotevních bodů na tělese jezu, které využíváme při jištění zasahujících hasičů ve vodním válci a také při vytváření lanového přemostění z jednoho břehu na druhý.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: Doposud jsme vypadali kolem patnácti nejvíce frekventovaných vodních děl informačními tabulemi a záchrannými prostředky.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Každý si podle svého věku a kondice musí zvážit, zda podmínky pro koupání v daném plavu jsou pro něj vhodné. Za děti to musejí udělat jejich rodiče a nejlepší je i potom na ně dohlížet.

Odvážný vrchní zadržel zloděje

Tomáš Kořistka, TV Polar: Velkou dávku odvahy projevil číšník z ostravské hospody. Dvakrát totiž zneškodnil zloděje, který kolem sebe mával nožem. Nejprve ho doběhl, když mu utíkal s upraveným flekem, a pak ho zpacifikoval znovu, když v hospodě čekali na příjezd policejní hlídky. To už hrozilo nebezpečí i dítěti, které zrovna bylo v restauraci.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Směna vrchního z hospody v Ostravě v Příloze nezačala vůbec dobře. Nejprve ho čekal sprinterský souboj zfetovaný mužem, který mu v hospodě ukradl číšnický flek. Jak vidíte na videu, zloděj byl poměrně rychlý, ale vrchní mu naběhl a chytil ho.

Číšník: Jsem sebral prázdný flek ze země, jak jsem se zohnul pro flek pak vytáhl nůž. Říkám, že to vyřešíme v restauraci v klidu, že se nikdo volat nebude, zjistí se, co chybí nebo to nějak vyřešíme.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Zloděj se nakonec s číšníkem vrátil do hospody, ale jak začal personál volat policii, znovu vyskočil, popadl nůž a začal jím šermovat před chlapcem, který v restauraci seděl. Číšník neváhal a znovu ho zneškodnil

Číšník: Oběhnul celý výčep a tam vlastně vytáhl ten nůž a malý tam byl u dveří, které byly zamčené a s tím nožem vlastně začal znova ohrožovat malého, no, že ho dopíchá, že ho pořeže, že ho zabije.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Tentokrát už muže držel až do příjezdu strážníků, kteří pak předali lupiče státní policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Komisař sedmého oddělení zahájil úkony trestního stíhání a obvinil sedmadvacetiletého muže ze spáchání zločinu vydírání a přečinu krádeže. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě prokázání viny muži hrozí až osmileté vězení.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Ukázalo se, že lupič má sedmadvacet let a je známá firma. V trestním rejstříku má 14 záznamů, většinou krádeží. I když číšník zaslouží uznání, policisté podobný postup nedoporučují. Pokud je pachatel ozbrojen raději, ihned volejte linku 158.

Sto dvanáctka končí, díky za pozornost a na viděnou zase příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-24-06-2021-17-44