Magazín 112

  • Před Vánocemi si dejte pozor na své věci
  • Strážníci v Ostravě se zapojili do distanční výuky
  • Úspory rozfoukal vítr po Vítkovicích. Seniorka prosí Ostravany o jejich vrácení

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den, je tady nové vydání bezpečnostního Magazínu televize Polar 112.

Strážníci v Ostravě se zapojili do distanční výuky

Ostravští strážníci - preventisté pohotově zareagovali na aktuální protiepidemická opatření a začali školáky vyučovat prostřednictvím počítačů. Konkrétně se jedná o dopravní výchovu a i když počítače nenahradí praxi na dopravím hřišti, děti se dozvědí mnoho nového.

Městská policie Ostrava už tradičně mnoho let učí žáky základních škol dopravní výchovu. Teoreticky i prakticky na dopravním hřišti. Kvůli aktuální epidemiologické situaci to ale nyní není možné a tak začali také s on-line výukou. Nejprve bylo nutné školy oslovit a pomoci museli i třídní učitelky.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: "Čtvrťáci navazují na téma z 3. třídy chodec, které je zopakované a potom pokračují tématem cyklista, protože od deseti let se mohou samostatně pohybovat v silničním provozu. "

Samotná výuka probíhá formou prezentace, která je ale speciálně upravena. Strážníci a děti se nevidí, ale pouze slyší. Prostřednictvím počítače mohou také reagovat.

Petr Lakomý, preventista MP Ostrava: "Během prezentace se vás budeme ptát na nějaké otázky a když budete znát správnou odpověď, můžete nám napsat do chatu a nebo se můžete přihlásit a my vás vyvoláme."

V úterý měli hodinu čtvrťáci ze Základní školy Matiční. Do výuky se přihlásilo 21 dětí a bylo to pro ně příjemné zpestření.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: "Vidím, že dobře píšete, že účastníkem provozu na pozemních komunikacích je i ten jezdec na zvířeti i řidič auta."

Strážníci ostravské městské policie už on-line výuku nabídli 21 školám a více než polovina o dopravní hodinu projevila zájem. V plánu je zatím proškolení žáků 22 tříd.

Před Vánocemi si dejte pozor na své věci

Tomáš Kořistka, TV Polar: Nyní vítám prostřednictvím telemostu u nás ve studiu pracovníci preventivního oddělení Krajského ředitelství policie Lucii Galiovou. Blíží se totiž Vánoce a to jsou každoročně žně pro zloděje. Budeme si povídat, jak se nestát jejich obětí. Nejprve nám vysvětlete proč vlastně předvánoční čas je tak rizikový.

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: Dobrý den, takže těch faktorů je opravdu hodně. Nicméně lidé v tomto předvánočním čase jsou velice uspěchaní, nesoustředění. Přemýšlím nad tím, co pořídit pod vánoční stromeček svým blízkým a ta pozornost na ty osobní věci už je prostě vniveč. To vlastně dokládá i statistický údaj. Kdy v minulém roce tedy v období měsíce prosince došlo v Moravskoslezském kraji ke čtyřiceti dvou případům krádežím.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Můžete tedy říct, kde všude se můžeme stát obětí zlodějů?

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: Takže oběti zlodějů se můžete stát už při cestě právě do nákupního střediska v městské hromadné dopravě, v autobuse, v tramvaji. Samozřejmě také na parkovištích před obchodními domy a v neposlední řadě také v samotných obchodech.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Jaká je tedy rada pro to, jak bezpečně nosit peněženky, doklady a všechny osobní věci?

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: Takže doporučujeme aby ty peněženky nešly vidět. Nejvhodnější místo pro uložení je vnitřní kapsa. Není vhodné dávat si peněženku do zadních kapes kalhot a samozřejmě u zavazadel to jde uložit to do těch spodních vrstev.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Terčem zlodějů se často stávají i auta na parkovištích těch nákupních center jak ochránit auto co nejlépe?

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: Takže takovou základní zásadou je určitě nenechávat ve vozidla žádné cennosti, peněženky, tašky nákupní, navigace. Mnohdy zloděje naláká i krásná igelitová taškách která je položená na zadních sedačkách proto aby se přesvědčil zda opravdu je prázdná nebo v ní něco je, tak provede vniknutí. Jedna z možností pachatele, také využívají technické prostředky takzvané rušičky. Přesvědčte se fyzicky, zda opravdu máte vozidlo zajištěné.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Často se také stává, že zloději dokáží vybrat peníze z bankomatu prostřednictvím bankovních karet. Jak je to vůbec možné, když vlastně ten bankomat vyžaduje pin.

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: Ta odpověď je úplně jednoduchá. Většinou lidé, kteří si nedokážou zapamatovat pin, tak si na tuto platební kartu tohle číslo značí fixem nebo nějakou nálepkou a ten pachatel už má návod, jak dál postupovat. Je to nejsnazší možnost, jak získat peníze jít k tomu bankomatu a vybrat si pomocí uvedeného PINu.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Takže rozhodně nedávat kartičku s pinem ke kartě asi. Další takovou samostatnou kapitolou jsou e-shopy. Což je zrovna v této době velmi aktuální, protože často nemáme jinou možnost jak si některé věci koupit než přes e-shop. Jaké jsou takové hlavní zásady toho bezpečného chování při nákupu na internetu?

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: Takže jak jste už uvedl. E-shopy jsou teďka aktuální, je to další alternativa nakupování právě v této situaci. Jak postupovat bezpečně? Určitě posílejte finance nebo nakupujete zboží v důvěryhodném obchodě. Zjistěte si jaké jsou recenze na stránky. Určitě symbol zámků nesvědčí o tom, že tato stránka musí být prokazatelně zajištěna. Dále je vhodné uchovávat si veškeré doklady o transakcích pro případ reklamace nebo jako doklad, protože jste opravdu platbu provedli. Dále je dobré obrátit se na stránky České obchodní inspekce, která má seznam právě podvodných firem, které takhle lákají peníze z těch nešťastlivců. Tam se můžete samozřejmě obrátit a vyhledat.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Paní Galiová, já vám děkuji za vaše cenné rady a vám divákům bych chtěl poradit, abyste se jimi určitě řídili. Na viděnou.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Blíží se Vánoce a to je doba, kdy bychom na sebe měli být hodní. I proto má následující výzva větší šanci na úspěch. Seniorka z Ostravy totiž omylem při vytřepání povlečení z okna omylem vyklepala i své úspory. Bankovky se rozlétly do všech stran a žena proto nyní žádá Ostravany, aby jí peníze vrátili. 11. Listopad tedy Den svatého Martina letošního roku si jistě velmi dobře zapamatuje seniorka z Ostravy Vítkovic. Při úklidu totiž přišla o sto tisíc korun. Když si vytřepávala povlečení z okna nevšimla si, že na něm zapomněla pouzdro s úsporami. Peníze tak vyletěly z paneláku i s prachem.

Úspory rozfoukal vítr po Vítkovicích. Seniorka prosí Ostravany o jejich vrácení

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Žena staršího věku měla v ložnici na posteli položené plastové pouzdro ve kterém měla uložené své úspory. Toto omylem sebrala i s povlečením, které chtěla vyklepat z okna a pouzdro i s penězi vypadlo z okna ven.

Tomáš Kořistka, TV Polar: V posledních dnech fouká silný vítr, takže se bankovky rozletěly po okolí. Některé z nich posbírali náhodní kolemjdoucí, jiné skončily v porostu a možná tam stále jsou. Zatímco seniorka si nejprve ničeho nevšimla. Dole pod panelák si peněz lidé všimli a několik se jich už přihlásilo policii. Vůbec přitom netušili, kde se na ulici létající bankovky vzaly. Policisté nyní vyhodnocují kamerové záznamy a peníze hledají.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Tímto žádáme veřejnost, který by mohla přispět jakékoliv informace k možnému nálezci. Také žádáme samotného nálezce, který peníze našel, aby se obrátil na linku 158.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Pokud jste tedy v okolí Jugoslávské ulice našli nějaké peníze odneste je jen na policii. Za zahájení nálezů hrozí až rok vězení a nyní v době nouzového stavu může být trest ještě vyšší.

Tomáš Kořistka, TV Polar: My se za nešťastnou seniorku přimlouváme. 112 končí. Díky za pozornost a na viděnou.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat