Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Pohotový mladík sám zadržel dvojici podvodníků
  • Hasiči nacvičují hašení požáru s novými vrtulníky
  • S první pomocí vám pomůže operátor tísňové linky
  • Příčiny požáru rodinného domku zjišťují vyšetřovatelé
  • V Opavě soutěžili nejlepší mladí zdravotníci z celé ČR

Pohotový mladík sám zadržel dvojici podvodníků

Ostravská policie ocenila 24letého mladíka, který sám zadržel dvojici podvodníků. Žena s mužem krátce před tím okradli seniora o jeho úspory. Důchodce se totiž domníval, že jde o staré známé a chtěl jim pomoct.

93letý senior cestoval v Ostravě tramvají, kde se sním dala do řeči cizí žena a začala mu tvrdit, že je jeho stará známá Jana. Byla tak přesvědčivá, že ji i s přítelem pozval domů. Tam mu řekla, že je ve finanční tísni a potřebuje peníze. Senior ji půjčil všechny úspory 180 tisíc korun. Pak opět společně znovu cestovali tramvají, kde si jejich zvláštního rozhovoru všiml mladík a zavolal policii.

hovor na tísňovou linku PČR 158: " Řekl mi, že ho kapánek obtěžují a vedou neví kam. Mám starost, aby neskončil ve špatných rukou."

Eduard Ražný, oceněný mladík: "On na ně reagoval spíše zmateně a mi to nepřišlo příliš obvyklé a proto jsem se více zajímal o jejich konverzaci a přišlo mi, že k pánovi chtějí domů čistě proto, aby ho okradli." 

Mladík donutil podvodníky vystoupit z tramvaje a během chvíle už byla na místě i policie. Oba byli zadrženi. U ženy později našli v podprsence peníze.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař muži i ženě sdělil obvinění z trestného činu krádež. V současné době jsou stíháni vazebně." 

Pohotového mladíka policisté ocenili medailí. Nicméně podobný postup nedoporučují. Pachatelé trestných činů totiž mohou být nebezpeční. 

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Bezpečnější je mít toho pachatele pod kontrolou očním kontaktem, být v telefonickém kontaktu s policií, popsat ho. Prakticky jsou operátorem naváděni, co mají dělat." 

A aby byl dobrý konec ještě dokonalejší, z mladíka a důchodce se stali přátelé a začali se stýkat. 

---

Hasiči nacvičují hašení požáru s novými vrtulníky

Hasiči z našeho kraje v minulých dnech nacvičovali hašení s novými vrtulníky Black Hawk, které díky vyššímu výkonu dokáží nést mnohem více vody. Tyto vrtulníky budou využívány především k likvidaci lesních požárů.

Hasičský záchranný sbor může nově využívat 2 vrtulníky Sikorski UH-60A Black Hawk. Letecká hasičská služba tak bude moci až do 15. září využívat jejich mnohem větší vztlak, než mají současné vrtulíky policie, které mohu být také k hašení využity. Unesou bambivak o objemu 3 tisíce litrů.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Doposud jsme využívali bambivaky do tisíce litrů. V této chvíli máme dva vrtulníky, které jsou schopny shodit na místo požáru až 3 tisíce litrů. Hasební účinek je výrazně lepší." 

Letecká technika je určena pro hašení lesních požárů v působnosti Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Dislokována je pak na letišti v Přerově a na letišti v Roudnici nad Labem. Náš kraj bude využívat vrtulník z Přerova, který zde doletí do 20 minut. Nácvik plnění bambivaku se konal v Ostravě-Hrabůvce.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Posádka nás seznámila s vrtulníkem, ukázala nám, jak se zavěšuje v tomto typu vrtulníku bambivak a následně proběhl nácvik plnění z volné hladiny a měli jsme připraveny i flexi tanky." 

Oba vrtulníky Black Hawk mohou být vyslány i do zahraničí, takže v současné době je možné, že se s prosbou o pomoc ozve Řecko nebo Itálie, kde řádí rozsáhlé přírodní požáry.

---

S první pomocí vám pomůže operátor tísňové linky

Hned třikrát během tohoto týdne spěchali záchranáři z našeho kraje k případům tonutí. V těchto situacích je důležité, aby lidé zvládali základní první pomoc a nebáli se ji poskytnout. Zejména u přehrad a jezer totiž většinu nebývají plavčíci a než profesionálové přijedou, je to na ostatních návštěvnících.

Teplé počasí přilákalo k vodě velké množství lidí a to sebou přineslo také zvýšený počet tonutí. Hned v pondělí pomáhali záchranáři čtyřletému chlapci, který byl několik minut pod hladinou v bazénu bruntálského wellness centra, v úterý to bylo na Stříbrném jezeře v Opavě, kde se utopil 76letý muž a ve středu spěchali do Opavy znovu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Tentokrát byl tonoucím patnáctiletý chlapec, který se rozhodl plavat na molo uprostřed vodní plochy, avšak došly mu síly a začal klesat pod hladinu. Pomoci mu se podařilo okolním plavcům, kteří jej vytáhli na břeh. Byl krátce v bezvědomí, s posádkami ZZS již později komunikoval."

V případech tonutí je velmi důležité zahájit resuscitaci co nejdříve a protože je mnoho zejména přírodních vodních ploch bez dohledu plavčíka nebo vodní záchranné služby, je důležitá laická první pomoc. 

Petr Jaššo, vedoucí Školícího střediska ZZS MS kraje: "U dospělého pacienta zprůchodníme dýchací cesty, zakloníme, zacpeme nosní křídla, pootevřeme si ústa a 5 krát vdechneme. Pokud to nepomáhá, tak přikládáme ruce na hrudník a začneme stlačovat 30 krát a zase 2 vdechy."

Při první pomoci Hlavně je důležité se nebát. A kdo si není jistý, po zavolání na tísňovou linku 155 nebo 112  ho operátor povede. Záchranáři také varují před přeceňováním vlastních sil a požíváním alkoholu na slunci, což bývají časté důvody tonutí.

---

Příčiny požáru rodinného domku zjišťují vyšetřovatelé

Rozsáhlý požár zachvátil rodinný domek v Šenově na Karvinsku. Na místo vyrazilo 5 hasičských jednotek, ale přesto plameny poničily významnou část stavby. Příčina požáru zatím není známá.

Požár rodinného domku v Šenově na Karvinsku propuknul v pondělí kolem 15 hodin odpoledne. Na místo vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Frýdku-Místku a Slezské Ostravy a také dobrovolní hasiči z okolních obcí. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "V době příjezdu první jednotky na místo události již byli všichni obyvatelé domu bezpečně mimo objekt. Hasiči k zásahu nasadili tři vodní proudy v dýchací technice, používali termokameru. K uhašení požáru museli rozebrat střešní konstrukci, k tomu využili nejen páčidla, ale i akumulátorové nářadí."

Plameny se přestaly šířit krátce před 16 hodinou a další hodinu trvalo dohašování, hledání skrytých ohnisek a rozebírání konstrukcí. Obyvatelé domku byli ve špatném psychickém stavu a tak byl povolán krizový intervent.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Tým posttraumatické péče je skupina odborně připravených hasičů, kteří v případě potřeby poskytují jak svým kolegům, tak lidem zasaženým mimořádnou událostí podporu a pomoc zaměřenou na zmírnění následků traumatizující situace."

Po ukončení hašení zůstal na místě ještě další 2 hodiny tým dobrovolných hasičů ze Šenova. Škoda byla stanovena na 4 miliony korun. Příčina vzniku požáru je v šetření. Nabízí se například závada na elektroinstalaci. 

---

V Opavě soutěžili nejlepší mladí zdravotníci z celé ČR

V Opavě soutěžili mladí zdravotníci. Republikového kola soutěže se zúčastnilo 10 družstev ze všech koutů naší země. Šlo o vítězné týmy regionálních kol.

Celkem 12 stanovišť první pomoci doplněných o stanoviště věnovaným obvazovým technikám nebo historii ČČK, museli projít a zvládnout nejlepší zdravotníci z celé republiky, kteří se utkali v republikovém finále soutěže Mladých zdravotníků.

Daniel Rother, ředitel soutěže: “Tohle je takový vrchol , takové zakončení celoročního snažení celoročního kroužku mladých zdravotníků. Za úkol mají na maskovaném figurantovi, který je přichystaný na stanovišti, který má určité poranění, musí správným postupem buďto improvizovanými prostředky nebo standardními prostředky, které se nachází třeba v autolékárničce správně poskytnout 1. pomoc. Hodnotí je je rozhodčí dobrovolník nebo rozhodčí z ČČK."

Stanoviště 1. pomoci byla koncipována tak, aby odpovídala reálným situacím, do kterých se mohou děti dostat.

Igor Sacký, hlavní rozhodčí soutěže: “Hodnotíme podle standardu 1. pomoci a podle resuscitation guidelines tak, aby děti měly opravdu možnost si nejenom tu 1. pomoc vyzkoušet, ale tak aby dostaly od nás i zpětnou vazbu a nutno říct, že ta zpětná vazba je veskrze pozitivní, protože děti jsou moc šikovné a s těmi situacemi, které jsou leckdy složité, náročné, dost často se jedná o situace, kdy jde doslova a do písmene o život, se dokážou popasovat s bravurou.”

Soutěžní stanoviště byla rozmístěna na zajímavých místech v okolí centra města tak, aby zdravotníky mohli Opavané podpořit a zároveň se od nich i leccos přiučit.

anketa: soutěžící: “Líbí se mi to a zatím mi nešlo jediné, krvácení z hlavy. Jinak mi ostatní docela šlo. Jsem spokojená.”

“Mě docela šlo polohování. Jako když omdlí někdo nebo jak dát do stabilizované polohy a takhle. Líbilo se mi to.”

“Asi mi šlo komunikování, transport těch, co jim něco je, tak to nám taky šlo. Ale moc mi nešlo když tam měla něco s hlavou, nějaké to krvácení, tak to mi nějak nešlo moc. To mi nedělalo vůbec dobře.”

“Já bych řekla, že nám to jde dobře. Nejvíc nám asi šla situace, kdy jsme měli autonehodu a tři zraněné.”

Cílem Republikového kola soutěže Mladých zdravotníků bylo nejen prověřit znalosti a praktickou připravenost soutěžících družstev v poskytování první pomoci, ale také se zdokonalit v tom, co jim třeba nešlo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
27. července 2023, 17:44

Pohotový mladík sám zadržel dvojici podvodníků

Ostravská policie ocenila 24letého mladíka, který sám zadržel dvojici podvodníků. Žena s mužem krátce před tím okradli seniora o jeho úspory. Důchodce se totiž domníval, že jde o staré známé a chtěl jim pomoct.

93letý senior cestoval v Ostravě tramvají, kde se sním dala do řeči cizí žena a začala mu tvrdit, že je jeho stará známá Jana. Byla tak přesvědčivá, že ji i s přítelem pozval domů. Tam mu řekla, že je ve finanční tísni a potřebuje peníze. Senior ji půjčil všechny úspory 180 tisíc korun. Pak opět společně znovu cestovali tramvají, kde si jejich zvláštního rozhovoru všiml mladík a zavolal policii.

hovor na tísňovou linku PČR 158: " Řekl mi, že ho kapánek obtěžují a vedou neví kam. Mám starost, aby neskončil ve špatných rukou."

Eduard Ražný, oceněný mladík: "On na ně reagoval spíše zmateně a mi to nepřišlo příliš obvyklé a proto jsem se více zajímal o jejich konverzaci a přišlo mi, že k pánovi chtějí domů čistě proto, aby ho okradli." 

Mladík donutil podvodníky vystoupit z tramvaje a během chvíle už byla na místě i policie. Oba byli zadrženi. U ženy později našli v podprsence peníze.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař muži i ženě sdělil obvinění z trestného činu krádež. V současné době jsou stíháni vazebně." 

Pohotového mladíka policisté ocenili medailí. Nicméně podobný postup nedoporučují. Pachatelé trestných činů totiž mohou být nebezpeční. 

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Bezpečnější je mít toho pachatele pod kontrolou očním kontaktem, být v telefonickém kontaktu s policií, popsat ho. Prakticky jsou operátorem naváděni, co mají dělat." 

A aby byl dobrý konec ještě dokonalejší, z mladíka a důchodce se stali přátelé a začali se stýkat. 

---

Hasiči nacvičují hašení požáru s novými vrtulníky

Hasiči z našeho kraje v minulých dnech nacvičovali hašení s novými vrtulníky Black Hawk, které díky vyššímu výkonu dokáží nést mnohem více vody. Tyto vrtulníky budou využívány především k likvidaci lesních požárů.

Hasičský záchranný sbor může nově využívat 2 vrtulníky Sikorski UH-60A Black Hawk. Letecká hasičská služba tak bude moci až do 15. září využívat jejich mnohem větší vztlak, než mají současné vrtulíky policie, které mohu být také k hašení využity. Unesou bambivak o objemu 3 tisíce litrů.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Doposud jsme využívali bambivaky do tisíce litrů. V této chvíli máme dva vrtulníky, které jsou schopny shodit na místo požáru až 3 tisíce litrů. Hasební účinek je výrazně lepší." 

Letecká technika je určena pro hašení lesních požárů v působnosti Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Dislokována je pak na letišti v Přerově a na letišti v Roudnici nad Labem. Náš kraj bude využívat vrtulník z Přerova, který zde doletí do 20 minut. Nácvik plnění bambivaku se konal v Ostravě-Hrabůvce.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Posádka nás seznámila s vrtulníkem, ukázala nám, jak se zavěšuje v tomto typu vrtulníku bambivak a následně proběhl nácvik plnění z volné hladiny a měli jsme připraveny i flexi tanky." 

Oba vrtulníky Black Hawk mohou být vyslány i do zahraničí, takže v současné době je možné, že se s prosbou o pomoc ozve Řecko nebo Itálie, kde řádí rozsáhlé přírodní požáry.

---

S první pomocí vám pomůže operátor tísňové linky

Hned třikrát během tohoto týdne spěchali záchranáři z našeho kraje k případům tonutí. V těchto situacích je důležité, aby lidé zvládali základní první pomoc a nebáli se ji poskytnout. Zejména u přehrad a jezer totiž většinu nebývají plavčíci a než profesionálové přijedou, je to na ostatních návštěvnících.

Teplé počasí přilákalo k vodě velké množství lidí a to sebou přineslo také zvýšený počet tonutí. Hned v pondělí pomáhali záchranáři čtyřletému chlapci, který byl několik minut pod hladinou v bazénu bruntálského wellness centra, v úterý to bylo na Stříbrném jezeře v Opavě, kde se utopil 76letý muž a ve středu spěchali do Opavy znovu. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Tentokrát byl tonoucím patnáctiletý chlapec, který se rozhodl plavat na molo uprostřed vodní plochy, avšak došly mu síly a začal klesat pod hladinu. Pomoci mu se podařilo okolním plavcům, kteří jej vytáhli na břeh. Byl krátce v bezvědomí, s posádkami ZZS již později komunikoval."

V případech tonutí je velmi důležité zahájit resuscitaci co nejdříve a protože je mnoho zejména přírodních vodních ploch bez dohledu plavčíka nebo vodní záchranné služby, je důležitá laická první pomoc. 

Petr Jaššo, vedoucí Školícího střediska ZZS MS kraje: "U dospělého pacienta zprůchodníme dýchací cesty, zakloníme, zacpeme nosní křídla, pootevřeme si ústa a 5 krát vdechneme. Pokud to nepomáhá, tak přikládáme ruce na hrudník a začneme stlačovat 30 krát a zase 2 vdechy."

Při první pomoci Hlavně je důležité se nebát. A kdo si není jistý, po zavolání na tísňovou linku 155 nebo 112  ho operátor povede. Záchranáři také varují před přeceňováním vlastních sil a požíváním alkoholu na slunci, což bývají časté důvody tonutí.

---

Příčiny požáru rodinného domku zjišťují vyšetřovatelé

Rozsáhlý požár zachvátil rodinný domek v Šenově na Karvinsku. Na místo vyrazilo 5 hasičských jednotek, ale přesto plameny poničily významnou část stavby. Příčina požáru zatím není známá.

Požár rodinného domku v Šenově na Karvinsku propuknul v pondělí kolem 15 hodin odpoledne. Na místo vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Frýdku-Místku a Slezské Ostravy a také dobrovolní hasiči z okolních obcí. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "V době příjezdu první jednotky na místo události již byli všichni obyvatelé domu bezpečně mimo objekt. Hasiči k zásahu nasadili tři vodní proudy v dýchací technice, používali termokameru. K uhašení požáru museli rozebrat střešní konstrukci, k tomu využili nejen páčidla, ale i akumulátorové nářadí."

Plameny se přestaly šířit krátce před 16 hodinou a další hodinu trvalo dohašování, hledání skrytých ohnisek a rozebírání konstrukcí. Obyvatelé domku byli ve špatném psychickém stavu a tak byl povolán krizový intervent.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Tým posttraumatické péče je skupina odborně připravených hasičů, kteří v případě potřeby poskytují jak svým kolegům, tak lidem zasaženým mimořádnou událostí podporu a pomoc zaměřenou na zmírnění následků traumatizující situace."

Po ukončení hašení zůstal na místě ještě další 2 hodiny tým dobrovolných hasičů ze Šenova. Škoda byla stanovena na 4 miliony korun. Příčina vzniku požáru je v šetření. Nabízí se například závada na elektroinstalaci. 

---

V Opavě soutěžili nejlepší mladí zdravotníci z celé ČR

V Opavě soutěžili mladí zdravotníci. Republikového kola soutěže se zúčastnilo 10 družstev ze všech koutů naší země. Šlo o vítězné týmy regionálních kol.

Celkem 12 stanovišť první pomoci doplněných o stanoviště věnovaným obvazovým technikám nebo historii ČČK, museli projít a zvládnout nejlepší zdravotníci z celé republiky, kteří se utkali v republikovém finále soutěže Mladých zdravotníků.

Daniel Rother, ředitel soutěže: “Tohle je takový vrchol , takové zakončení celoročního snažení celoročního kroužku mladých zdravotníků. Za úkol mají na maskovaném figurantovi, který je přichystaný na stanovišti, který má určité poranění, musí správným postupem buďto improvizovanými prostředky nebo standardními prostředky, které se nachází třeba v autolékárničce správně poskytnout 1. pomoc. Hodnotí je je rozhodčí dobrovolník nebo rozhodčí z ČČK."

Stanoviště 1. pomoci byla koncipována tak, aby odpovídala reálným situacím, do kterých se mohou děti dostat.

Igor Sacký, hlavní rozhodčí soutěže: “Hodnotíme podle standardu 1. pomoci a podle resuscitation guidelines tak, aby děti měly opravdu možnost si nejenom tu 1. pomoc vyzkoušet, ale tak aby dostaly od nás i zpětnou vazbu a nutno říct, že ta zpětná vazba je veskrze pozitivní, protože děti jsou moc šikovné a s těmi situacemi, které jsou leckdy složité, náročné, dost často se jedná o situace, kdy jde doslova a do písmene o život, se dokážou popasovat s bravurou.”

Soutěžní stanoviště byla rozmístěna na zajímavých místech v okolí centra města tak, aby zdravotníky mohli Opavané podpořit a zároveň se od nich i leccos přiučit.

anketa: soutěžící: “Líbí se mi to a zatím mi nešlo jediné, krvácení z hlavy. Jinak mi ostatní docela šlo. Jsem spokojená.”

“Mě docela šlo polohování. Jako když omdlí někdo nebo jak dát do stabilizované polohy a takhle. Líbilo se mi to.”

“Asi mi šlo komunikování, transport těch, co jim něco je, tak to nám taky šlo. Ale moc mi nešlo když tam měla něco s hlavou, nějaké to krvácení, tak to mi nějak nešlo moc. To mi nedělalo vůbec dobře.”

“Já bych řekla, že nám to jde dobře. Nejvíc nám asi šla situace, kdy jsme měli autonehodu a tři zraněné.”

Cílem Republikového kola soutěže Mladých zdravotníků bylo nejen prověřit znalosti a praktickou připravenost soutěžících družstev v poskytování první pomoci, ale také se zdokonalit v tom, co jim třeba nešlo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-27-07-2023-17-44