Magazín 112

  • Vosy usmrtily seniora na Opavsku
  • První pomoc při pobodání hmyzem
  • Hasiči mají 10 nových zásahových vozů

Vosy usmrtily seniora na Opavsku

Tomáš Kořistka, TV Polar: Výjezdy zdravotnické záchranné služby k lidem, kteří mají problémy po bodnutí hmyzem, jsou v létě poměrně časté. O víkendu spěchali záchranáři do Budišovic, kde byl po útoku vos v bezvědomí senior. I přes veškerou pomoc se ho už nepodařilo zachránit. Takto těžká reakce je ale výjimečná. Vrtulník záchranné služby vzlétl v sobotu v 5 odpoledne do Budišovic na Opavsku, kde vosí roj pobodal 66letého chataře. Zároveň vyjela i pozemní posádka, protože stav muže byl vážný. Na zahradě se mu snažila do příjezdu záchranářů pomoci jeho žena. Muž přesto upadl do bezvědomí.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Šestašedesátiletý muž, jehož vosy napadly na zahradě, jevil nejprve známky šokového stavu a následně upadl do bezvědomí. Při příjezdu na místo události zjistil zasahující lékař, že došlo k selhání všech základních životních funkcí. Postiženému byla poskytována základní první
pomoc a nepřímá srdeční masáž, záchranáři následně pokračovali rozšířenou resuscitací za použití přístrojové techniky, léků i defibrilačních výbojů. Přes veškeré úsilí obou týmů ZZS se nepodařilo obnovit srdeční činnost pacienta. Lékař byl proto nakonec po téměř hodinové resuscitaci nucen konstatovat jeho smrt."

Tomáš Kořistka, TV Polar: V průběhu letní sezóny vyjíždějí zdravotníci ke zdravotním komplikacím po bodnutí hmyzem v desítkách případů. Takto těžká reakce končící smrtí postiženého je ale výjimečná. V podobných případech je důležitá okamžitá první pomoc a pokud pacient ví, že je těžký alergik, měl by u sebe mít speciální injekční pero s adrenalinem. To by si měl okamžitě píchnout.

Petr Jaššo, záchranář: "Pacient nemůže dýchat, má významný otok včetně krku a například obličeje, tak je vhodné chladit místa, která jsou životně důležitá tzn. obličej a krk ledovými obklady, případně vodou a vyčkat do příjezdu záchranné služby."

Tomáš Kořistka, TV Polar: I když nejste alergičtí, je běžné, že vám postižené místo oteče a zčervená. V takových případech není nutné volat záchrannou službu. Stačí postižené místo ledovat a nebo namazat zklidňujícím gelem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Hasiči mají 10 nových zásahových vozů

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hasiči MS kraje a jejich fungování v rámci integrovaného záchranného systému jsou vzorem pro celou zemi a dokonce se k nám jezdí učit i ze zahraničí. Špičková je i technika, kterou naši hasiči disponují a důležitá je i její pravidelná obměna. V pátek dostali hasiči 10 nových zásahových vozů. Deset zbrusu nových hasičských vozidel začne sloužit na území celého MS kraje. Jde o dva různé speciály Mercedes. Jeden typ je svou výbavou protiplynový a druhý protichemický.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "V této době, kdy řešíme covid, zejména ty chemické automobily, které slouží ke všem zásahům proti CBRN tzn. chemickému, biologickému, radioaktivnímu nebezpečí, jsou velmi důležité. Ty protiplynové automobily využíváme u všech velkých zásahů, kdy sebou vozí dostatečnou zásobu dýchací techniky i obleků."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Na pořízení vozidel přispěl hasičům 18ti miliony korun i Moravskoslezský kraj.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Je to velmi oprávněné, protože tento kraj je průmyslový, má tady těžké provozy, kde k požárům a chemickým únikům může docházet."

Tomáš Kořistka, TV Polar: Integrovaný záchranný systém našeho kraje funguje špičkově, což se prokázalo nejen v boji s pandemií, ale například i při nedávných přívalových deštích.

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra ČR: "MS kraj patří z hlediska fungování IZS k výkladním skříním ČR. To, co vidíme tady kolem sebe, bohužel není standard."

Tomáš Kořistka, TV Polar: V rámci předávání nové techniky ocenil Vladimír Vlček jménem generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby hejtmana Ivo Vondráka za to, jakým způsobem vedl a vede náš kraj v boji s onemocněním Covid - 19.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat