Nemocnice má přístroj, na kterém se podíleli vědci NASA
Na oddělení rehabilitace v havířovské nemocnici mají nový přístroj VACUMED, který pracuje na bázi podtlaku a přetlaku. Fyziologicky tento jev vytváří rytmické roztahování a smršťování cév a stimuluje oběhový systém.
Zužování tepen a následné nedostatečné prokrvení může vést k odumírání tkání a až k amputaci části končetin. Nemocnice v Havířově má nyní jako jedna z mála v České republice nový přístroj VACUMED na jehož vývoji se podíleli vědci pro kosmickou medicínu NASA. Přístroj pracuje na principu podtlaku a přetlaku a jeho využití je široké při různých diagnózách. Pomáhá například v gynekologii, urologii, traumatologie, či diabetologii.
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení: “Na základě této podtlakové terapie, kdy dochází k mohutnému prokrvení dolních končetin i malé pánve, se zlepší funkce měkkých tkání, dochází k výraznému okysličení, nastartování regeneračního procesu, hojivého procesu, takže můžou se nám zhojit defekty a zároveň dochází k novotvorbě krevních cév, které mohou to zúžené místo obejít. Pak v oblasti žilní při nedostatečném lymfatickém systému, traumatologii, při otocích po úrazech, tak máme zase protiedémový efekt. V neurologii obrovské množství pacientů s neuropatiemi, ať už z jakékoliv příčiny, tak na základě prokrvení, okysličení, regenerace tkáně včetně periferní nervů se pacientům velmi uleví od bolesti. A i se jim následně zlepší stabilita, protože se zlepší funkce periferních nervů.”
Terapie je bezbolestná a pacient může zůstat i oblečený.
Kateřina Urbánková, fyzioterapeutka: “Na tento přístroj může přijít každý nejlépe s žádankou od lékaře. Dostanou tady dotazník, vyplní dotazník. Ten dotazník projde zase naším lékařem zda může, nebo nemůže absolvovat tuto proceduru a podle toho je zařazen do léčby. O tento přístroj začal být velký zájem. Takže, když jsme začínali, tak byli dva, tři pacienti za den. Teď už se to opravdu plní a máme deset, dvanáct pacientů, podle toho, jak máme pracovní dobu.”
Léčba je u indikovaných pacientů hrazena ze zdravotního pojištění.
MUDr. Martin Němec, primář porodnicko-gynekologického odd. Nemocnice Frýdek Místek: Centrum pro léčbu endometriózy a neplodnosti
Simona Součková, TV Polar: Jsem moc ráda, že mohu přivítat ve studiu televize Polar našeho dnešního hosta, kterým je primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku Martin Němec. Dobrý den.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, my jsme se domluvili dopředu, že dnes se budeme věnovat endometrióze, protože v nemocnici ve Frýdku-Místku funguje Centrum pro léčbu endometriózy. To je ostatně jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění žen v produktivním věku. O co se jedná ve stručnosti?
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Je to takové onemocnění, které dokáže velice znepříjemnit život ženy, které způsobuje bolesti, někdy ženám způsobuje problémy s plánováním rodiny, ženy nemůžou otěhotnět. U některých žen to onemocnění probíhá zcela bezpříznakově a nemají vůbec žádný problém, i když mají poměrně pokročilý nález. Takže není to onemocnění, které by mělo úplně typické projevy. Ale jak jste říkala, je to onemocnění velice časté, postihuje zhruba deset procent žen v produkčním věku. Takže je to věc, o které by se mělo vědět, a pokud má žena nějaké problémy, které budeme asi zmiňovat dále, měla by se nechat vyšetřit.
Simona Součková, TV Polar: Endometrióza se skloňuje také v jiných oborech, není to jenom v gynekologii, kde tedy všude se mohou vyskytovat tato endometria. To znamená, je to sražená krev, Je to tak?
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Není to sražená krev, je to shluk buněk aktivních hormonálně a můžou se vyskytovat v celém těle. Jediný orgán, kde ještě nebyly popsány je slezina. Je to opravdu onemocnění, které se týká spousty medicínských oborů, jde napříč těmi obory a proto je potřeba správná spolupráce v podstatě s každým medicínským oborem.
Simona Součková, TV Polar: Teď mi řekněte, ona už byla popsána poměrně relativně dávno. Jak to, že ještě medicína neumí úplně přesně identifikovat, co ji způsobuje?
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Byla popsána v roce 1860 a je to onemocnění, které úplně přesně nevíme, jak vzniká. Je tam spousta faktorů, které to můžou způsobit. Je tam obrovský vliv genetiky, imunity, stresu nebo i nějakých takových predispozic těch buněk, protože ony jsou takové trošku agresivnější než klasická buňka sliznice děložní. Takže těch faktorů se musí sejít více na to, aby to onemocnění vzniklo. Proto přesně nevíme, proč to tak ještě je.
Simona Součková, TV Polar: Ve Frýdku-Místku v nemocnici funguje Centrum pro léčbu endometriózy, čili Vy už máte zkušenosti. Co jste proto museli udělat? Vy jste se museli domluvit napříč všemi obory, abyste mohli začít fungovat takto pod hlavičkou centra?
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Není to tak jednoduché. Nejdřív se tomu musíte několik let věnovat, abyste si udělali dostatečnou klientelu, protože ta certifikace je poměrně přísná. Dělá to německá firma, Němci jsou známy tím, že jdou do důsledků a mají velký systém. Takže nejdřív musíte o tom onemocnění něco vědět. Musíte se domluvit s gynekology, aby vám ty klientky posílali, musíte udělat nějakou osvětu. Pokud máte dost klientek a jste schopni spolupracovat s chirurgy, s urology, s radiology a s patology, tak pak jste schopni udělat tohle centrum, které vám zakreditují. Samozřejmě je tam potřeba i spolupráce s takovými nelékařskými obory, jako jsou třeba rehabilitace, tradiční čínská medicína, homeopatie, které mají velice významný podpůrný vliv na léčbu tohoto onemocnění.
Simona Součková, TV Polar: Radikální řešení, odstranění tohoto nepříjemného onemocnění, existuje to operační řešení, to je ideální případ. Děláte tedy i operace, předpokládám?
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Děláme operace, děláme operace, mnohdy časově náročné. Někdy je potřeba odstranit poměrně velkou část malé pánve, někdy je potřeba odstranit část střeva, část močového měchýře. Takže tohle děláme, ale samozřejmě ne všechny klientky tu operaci potřebují. Cílem toho centra je cíleně pátrat po tom, co žena chce, jaké má obtíže a cíleně ji vést k úlevě nebo k tomu, co chce, protože to onemocnění má opravdu širokou škálu příznaků, a navíc ještě každá žena chce něco jiného. Takže není cílem někdy odstraňovat ložiska, ale cílem je dovést tu ženu k tomu, po čem touží, což dost často je rodina, takže ne vždycky ta operace je nutná.
Simona Součková, TV Polar: My musíme ale konstatovat, že ne vždy se to daří, takže se ty ženy potýkají třeba s tímto onemocněním i delší dobu nebo celé to produkční období.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Ono je to onemocnění hormonálně závislé, to znamená, že typicky vzniká na začátku menstruačního období a končí v přechodu. Celou tu dobu té reprodukční fázi, pokud to žena má, může se projevovat. My jsme schopni to onemocnění tlumit, ty symptomy, ty bolesti a tyhle příznaky pomocí hormonální léčby nebo pomocí těch alternativních přístupů. Ale jediné řešení, které je odstraňující endometriózy je opravdu operačně léčba.
Simona Součková, TV Polar: Březen je celosvětovým dnem endometriózy. Vy budete pořádat první kongres pro kolegy v Moravskoslezském kraji. Co všechno tam bude?
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Plánujeme pozvat všechny spolupracující obory, to znamená chirurgii, urologii, praktické lékaře, gastroenterologii, psychiatrii a ten podpůrný komplement, protože je to onemocnění, které se opravdu týká široké škály lékařských oborů. Mnohdy ti lékaři ošetřují ženy, které mají tyhle příznaky a třeba ti lékaři neví, že tu endometriózu mohou mít. Takže je to taková osvěta, aby se na to onemocnění myslelo. Abychom byli schopni přispět k rychlejší úlevě od obtíží, která je, i když se to teda nezdá, ve vyspělém světě se popisuje, že je to až 7 let od výskytu příznaků ke stanovení diagnózy. Takže cílem je udělat takovou osvětu, abychom ženám byli schopni pomoct rychleji a aby se dlouho netrápili.
Simona Součková, TV Polar: Přeji, ať se to vydaří a ať vám všichni kolegové naslouchají a ať je to všechno ku prospěchu pacientek, které potřebují tuto speciální léčbu. Děkuji za návštěvu a vám milí diváci, děkuju za přízeň. Těším se zase příště na viděnou.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice F-M: Na shledanou. Děkuji za pozvání.
Redakčně upraveno / zkráceno.