Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nemocnice ve Frýdku-Místku má moderní skiaskopicko-skigrafický komplet
  • Primář MUDr. Kopecký, urologie Havířovská nemocnice: Prevence onemocnění prostaty je vhodná už po čtyřicítce
  • Nádorové onemocnění prostaty odhalí test z krve

Simona Součková, TV Polar: Dnešní pořad o zdraví bude věnován převážně mužům. Prevence onemocnění prostaty je důležitá už po čtyřicátém roce. Co trápí muže v produktivním věku? Jaká jsou onemocnění prostaty? Jaký je rozdíl mezi vyšetřením PSA a PHI? Nejen na tyto otázky odpoví primář urologie havířovské nemocnice Josef Kopecký. Nemocnice ve Frýdku-Místku má supermoderní endoskopický sál, kde mohou lékaři během jednoho výkonu kombinovat různé vyšetřovací metody. Vybudování stálo 34 milionů korun. Více podrobností už v reportáži.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má moderní skiaskopicko-skigrafický komplet

Jiří Cileček, TV Polar: Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou další významnou modernizaci. V rámci Beskydského gastrocentra vybudovala nový EURCP sál.

Petr Vítek, primář interního odd. Nemocnice ve FM: Jedná se o endoskopický sál, na kterém se kombinují různé vyšetřovací metody pro pacienta během jednoho výkonu. Jedná se o rentgenové metody. To znamená skiaskopii, skiagrafii, dále endoskopické metody a dále endosonografické čili ultrazvukové metody. Navíc zde máme i možnost pohledu do žlučových cest. Všechny tyto výkony jsme schopni udělat u jednoho pacienta během jednoho zákroku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve FM: Celé toto pracoviště a tato vyšetření stála 34 milionů korun. 25 milionů korun stál přístroj a něco přes 9 milionů korun stály stavební úpravy. My jsme tady museli speciálně upravovat podlahu, protože jsme museli zvyšovat nosnost podlahy. Původně tady byly šatny, ale ten prostor je medicínsky velmi lukrativní, takže jsme v těchto prostorech, kde byly původně šatny, vybudovali jednak toto pracoviště a naproti jsme vybudovali nový bronchoskopický sál, což je také endoskopická metoda, ale slouží to plicním pacientům.

Jiří Cileček, TV Polar: Beskydské gastrocentrum získalo letos jako jediné z nemocnic v Moravskoslezském kraji statut Centra digestivní endoskopie Ministerstva zdravotnictví. Modernizace tak pomůže v šetrnosti, rychlosti a zjednodušení výkonů.

Petr Vítek, primář interního odd. Nemocnice ve FM: Těch výkonů, kdy pacient není úplně uspaný, jsme schopni dělat třeba pět až šest denně. U těch celkových anestezií většinou děláme maximálně dva za den.

Primář MUDr. Kopecký, urologie Havířovská nemocnice: Prevence onemocnění prostaty je vhodná už po čtyřicítce

Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan primář urologického oddělení Nemocnice Havířov Josef Kopecký. Dobrý den.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, listopad už tradičně patří de facto mužům, protože se v tomto měsíci už řadu let připomíná prevence právě mužů.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ano. Je to měsíc, který začal akcí Prevence onemocnění prostaty jako nádorového onemocnění a v současné době to rozšiřujeme víceméně na jakoukoliv prevenci mužskou. To znamená, přibíráme do toho i nádory varlat, eventuálně klademe otázky další, které nás mohou navést na jiné urologické potíže u pacienta.

Simona Součková, TV Polar: Ale já bych řekla, že je to i měsíc, kdy se připomíná prevence jako taková u mužů, že je důležitá. Že to s tím souvisí.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Je, je to dlouhodobě, je to významný měsíc, ale u mužů začne od příštího roku také už systematická prevence.

Simona Součková, TV Polar: K tomu se ještě vrátíme. Nádor prostaty je v mužské populaci druhý nejčastější nádor. Bohužel v době, kdy je léčitelný, tak o tom ten muž neví, protože nemá žádné příznaky. Kdy je dobře léčitelný, to jsem chtěla říct. Jak může urolog přispět k tomu, aby se zjistilo, co s tou prostatou je.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: V tom máte pravdu. Není to otázka jenom prostaty. V podstatě velká většina onkologických onemocnění je nejlépe léčitelná v lokalizovaném stádiu, kdy jsou zachytitelná a radikálně odstranitelná. Prostata nepůsobí pacientům žádné potíže a dokonce ani ve chvíli, kdy to onemocnění už může být rozvinuté, nemusí ten muž pociťovat žádné zásadní problémy. Proto nám v dnešní době pomáhá laboratorní vyšetření tzv. prostaticky specifického antigenu, zkratka PSA, která se odebírá pacientům relativně ve velkém a nemusí odebírat jenom urolog, ale může tento odběr provést i praktický lékař. Ta akce Movember je i zaměřena na větší, jaksi podvědomí, edukaci těch pacientů, že si mohou tento marker nechat vyšetřit.

Simona Součková, TV Polar: Vyšetřují ještě laboratoře PHI, jaký v tom je rozdíl? Nebo to je nadstavba toho vyšetření PSA?

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Laicky řečeno je to nadstavba. PSA je ten základní a k tomu on má různé další jakoby podtypy, z kterých se dají vypočítávat různé faktory. A ten Prostate Health Index, což znamená tato zkratka, tak ten se vypočítává z těch různých markerů a dává to jakousi lepší viditelnost tomu lékaři, jestli to riziko je větší u tohoto pacienta nebo menší.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, čili pochopili jsme, že klíčové je odhalit ten nádor relativně ještě před tím, než se rozšíří do dalších částí těla nebo než začne metastázovat. Jak tedy postupujete, když je ta hladina PSA vysoká? Což samozřejmě ukazuje na to, že se tam něco děje.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Já bych ještě to trošičku zkomplikoval. To PSA je faktor specificky pro prostatu, ale není to tzv. onkomarker. To znamená, že může být zvýšený i ve chvíli, kdy ta prostata není maligně nemocná. Ten pacient může mít jenom běžnou hyperplazii prostaty, může mít zánět v té prostatě a někteří pacienti mají dlouhodobě vyšší hladinu PSA než je standard. Takže pro nás je to v podstatě vykřičník a pokud máme vyšší PSA, tak se startuje jakýsi kolotoč celý diagnostiky, který končí víceméně biopsií prostaty, to znamená odběrem mikroskopické tkáně k vyšetření. Z tohoto histologického vzorečku, z toho mikroskopického vyšetření potom získáváme od patologa informaci, jestli se jedná o onkologické onemocnění anebo nejedná.

Simona Součková, TV Polar: Tak jste uklidnil velkou část mužů, kteří se s tím už setkali, anebo třeba půjdou na vyšetření si nechat teď udělat v rámci prevence, aby se nevyděsili rovnou, že je to všechno špatně. Takže nemusí. Může jít třeba o zvětšenou prostatu. Tak výborně. Karcinom prostaty patří mezi pomalu rostoucí nádory s významnou závislostí na věku. My se bavíme teď o jaké skupině, když už je ta diagnóza, tedy ta prognóza, diagnóza rakoviny.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Bohužel ta nejnižší věková stádia nám začínají kolem čtyřicátého pátého roku věku. Ale víceméně jsou to výjimky, takže máme pacienty i v nižších věkových kategoriích a od tohoto věku čtyřiceti pěti, padesáti let by se měla začínat ta prevence. Ale udává se, že osmdesát procent osmdesáti letých pacientů má nějakým způsobem už v sobě karcinom prostaty, ale většina z nich na něj nezemře. Takže i tady máme jakousi horní hranici, kde už to vyšetření tolik nepropagujeme, kde už se spíše řídíme klinikou toho pacienta, protože jde taky o to, aby ta léčba tomu pacientovi pomohla a aby ho víc nezatěžovala, ať už psychicky, anebo i fyzicky.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste to zmínil na začátku. Nazrál tedy čas na plošný screening prostaty u nás v ČR nebo v evropském měřítku?

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: V ČR se na tom pracuje. Po vyhodnocení výsledků České urologické společnosti a Ministerstva zdravotnictví by se měl od nového roku rozběhnout tzv. plošný screening, protože zatím jsme měli jenom jakýsi pasivní screening, kdy pacient, který chtěl sám aktivně anebo který přišel na urologii třeba i s jiným problémem, tak byl podrobený i vyšetřením na prostatu. Ale postupně asi od ledna by měli být ti pacienti oslovováni aktivně pojišťovnami, stejně jako jsou ženy vyzývány ke kontrole prsu, anebo pacienti starší padesáti let ke screeningu kolorektálního karcinomu.

Simona Součková, TV Polar: Tak to je dost převratné.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ano, je to úplně novinka.

Simona Součková, TV Polar: Protože teď je ta prevence, jak jste říkal, buď na urologovi, anebo na praktickém lékaři.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: A pacientovi samotném. Není k němu vyzván. K tomu vyšetření.

Simona Součková, TV Polar: Ano, a zvlášť muži, že? Já myslím, že ženy jsou v tom svědomitější, nebo se to tak nedá říct?

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Já bych řekl, že ženy jsou zvyklé se více starat o své zdraví, protože v podstatě od začátku svého sexuálního života už mají co do činění s gynekologem a pravidelně se starají o své zdraví. Takže ti muži na to nejsou až tak nacvičení.

Simona Součková, TV Polar: Já vám přeji, čas vypršel, abyste v průběhu listopadu vyšetřili co nejvíce mužů, kteří přijdou aktivně sami. A, samozřejmě, ať se podaří plošný screening rakoviny prostaty v České republice.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Moc děkuju, mějte se hezky. A vy, milí diváci, také. Příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
01. listopadu 2023, 17:43

Simona Součková, TV Polar: Dnešní pořad o zdraví bude věnován převážně mužům. Prevence onemocnění prostaty je důležitá už po čtyřicátém roce. Co trápí muže v produktivním věku? Jaká jsou onemocnění prostaty? Jaký je rozdíl mezi vyšetřením PSA a PHI? Nejen na tyto otázky odpoví primář urologie havířovské nemocnice Josef Kopecký. Nemocnice ve Frýdku-Místku má supermoderní endoskopický sál, kde mohou lékaři během jednoho výkonu kombinovat různé vyšetřovací metody. Vybudování stálo 34 milionů korun. Více podrobností už v reportáži.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má moderní skiaskopicko-skigrafický komplet

Jiří Cileček, TV Polar: Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou další významnou modernizaci. V rámci Beskydského gastrocentra vybudovala nový EURCP sál.

Petr Vítek, primář interního odd. Nemocnice ve FM: Jedná se o endoskopický sál, na kterém se kombinují různé vyšetřovací metody pro pacienta během jednoho výkonu. Jedná se o rentgenové metody. To znamená skiaskopii, skiagrafii, dále endoskopické metody a dále endosonografické čili ultrazvukové metody. Navíc zde máme i možnost pohledu do žlučových cest. Všechny tyto výkony jsme schopni udělat u jednoho pacienta během jednoho zákroku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve FM: Celé toto pracoviště a tato vyšetření stála 34 milionů korun. 25 milionů korun stál přístroj a něco přes 9 milionů korun stály stavební úpravy. My jsme tady museli speciálně upravovat podlahu, protože jsme museli zvyšovat nosnost podlahy. Původně tady byly šatny, ale ten prostor je medicínsky velmi lukrativní, takže jsme v těchto prostorech, kde byly původně šatny, vybudovali jednak toto pracoviště a naproti jsme vybudovali nový bronchoskopický sál, což je také endoskopická metoda, ale slouží to plicním pacientům.

Jiří Cileček, TV Polar: Beskydské gastrocentrum získalo letos jako jediné z nemocnic v Moravskoslezském kraji statut Centra digestivní endoskopie Ministerstva zdravotnictví. Modernizace tak pomůže v šetrnosti, rychlosti a zjednodušení výkonů.

Petr Vítek, primář interního odd. Nemocnice ve FM: Těch výkonů, kdy pacient není úplně uspaný, jsme schopni dělat třeba pět až šest denně. U těch celkových anestezií většinou děláme maximálně dva za den.

Primář MUDr. Kopecký, urologie Havířovská nemocnice: Prevence onemocnění prostaty je vhodná už po čtyřicítce

Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan primář urologického oddělení Nemocnice Havířov Josef Kopecký. Dobrý den.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, listopad už tradičně patří de facto mužům, protože se v tomto měsíci už řadu let připomíná prevence právě mužů.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ano. Je to měsíc, který začal akcí Prevence onemocnění prostaty jako nádorového onemocnění a v současné době to rozšiřujeme víceméně na jakoukoliv prevenci mužskou. To znamená, přibíráme do toho i nádory varlat, eventuálně klademe otázky další, které nás mohou navést na jiné urologické potíže u pacienta.

Simona Součková, TV Polar: Ale já bych řekla, že je to i měsíc, kdy se připomíná prevence jako taková u mužů, že je důležitá. Že to s tím souvisí.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Je, je to dlouhodobě, je to významný měsíc, ale u mužů začne od příštího roku také už systematická prevence.

Simona Součková, TV Polar: K tomu se ještě vrátíme. Nádor prostaty je v mužské populaci druhý nejčastější nádor. Bohužel v době, kdy je léčitelný, tak o tom ten muž neví, protože nemá žádné příznaky. Kdy je dobře léčitelný, to jsem chtěla říct. Jak může urolog přispět k tomu, aby se zjistilo, co s tou prostatou je.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: V tom máte pravdu. Není to otázka jenom prostaty. V podstatě velká většina onkologických onemocnění je nejlépe léčitelná v lokalizovaném stádiu, kdy jsou zachytitelná a radikálně odstranitelná. Prostata nepůsobí pacientům žádné potíže a dokonce ani ve chvíli, kdy to onemocnění už může být rozvinuté, nemusí ten muž pociťovat žádné zásadní problémy. Proto nám v dnešní době pomáhá laboratorní vyšetření tzv. prostaticky specifického antigenu, zkratka PSA, která se odebírá pacientům relativně ve velkém a nemusí odebírat jenom urolog, ale může tento odběr provést i praktický lékař. Ta akce Movember je i zaměřena na větší, jaksi podvědomí, edukaci těch pacientů, že si mohou tento marker nechat vyšetřit.

Simona Součková, TV Polar: Vyšetřují ještě laboratoře PHI, jaký v tom je rozdíl? Nebo to je nadstavba toho vyšetření PSA?

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Laicky řečeno je to nadstavba. PSA je ten základní a k tomu on má různé další jakoby podtypy, z kterých se dají vypočítávat různé faktory. A ten Prostate Health Index, což znamená tato zkratka, tak ten se vypočítává z těch různých markerů a dává to jakousi lepší viditelnost tomu lékaři, jestli to riziko je větší u tohoto pacienta nebo menší.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, čili pochopili jsme, že klíčové je odhalit ten nádor relativně ještě před tím, než se rozšíří do dalších částí těla nebo než začne metastázovat. Jak tedy postupujete, když je ta hladina PSA vysoká? Což samozřejmě ukazuje na to, že se tam něco děje.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Já bych ještě to trošičku zkomplikoval. To PSA je faktor specificky pro prostatu, ale není to tzv. onkomarker. To znamená, že může být zvýšený i ve chvíli, kdy ta prostata není maligně nemocná. Ten pacient může mít jenom běžnou hyperplazii prostaty, může mít zánět v té prostatě a někteří pacienti mají dlouhodobě vyšší hladinu PSA než je standard. Takže pro nás je to v podstatě vykřičník a pokud máme vyšší PSA, tak se startuje jakýsi kolotoč celý diagnostiky, který končí víceméně biopsií prostaty, to znamená odběrem mikroskopické tkáně k vyšetření. Z tohoto histologického vzorečku, z toho mikroskopického vyšetření potom získáváme od patologa informaci, jestli se jedná o onkologické onemocnění anebo nejedná.

Simona Součková, TV Polar: Tak jste uklidnil velkou část mužů, kteří se s tím už setkali, anebo třeba půjdou na vyšetření si nechat teď udělat v rámci prevence, aby se nevyděsili rovnou, že je to všechno špatně. Takže nemusí. Může jít třeba o zvětšenou prostatu. Tak výborně. Karcinom prostaty patří mezi pomalu rostoucí nádory s významnou závislostí na věku. My se bavíme teď o jaké skupině, když už je ta diagnóza, tedy ta prognóza, diagnóza rakoviny.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Bohužel ta nejnižší věková stádia nám začínají kolem čtyřicátého pátého roku věku. Ale víceméně jsou to výjimky, takže máme pacienty i v nižších věkových kategoriích a od tohoto věku čtyřiceti pěti, padesáti let by se měla začínat ta prevence. Ale udává se, že osmdesát procent osmdesáti letých pacientů má nějakým způsobem už v sobě karcinom prostaty, ale většina z nich na něj nezemře. Takže i tady máme jakousi horní hranici, kde už to vyšetření tolik nepropagujeme, kde už se spíše řídíme klinikou toho pacienta, protože jde taky o to, aby ta léčba tomu pacientovi pomohla a aby ho víc nezatěžovala, ať už psychicky, anebo i fyzicky.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste to zmínil na začátku. Nazrál tedy čas na plošný screening prostaty u nás v ČR nebo v evropském měřítku?

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: V ČR se na tom pracuje. Po vyhodnocení výsledků České urologické společnosti a Ministerstva zdravotnictví by se měl od nového roku rozběhnout tzv. plošný screening, protože zatím jsme měli jenom jakýsi pasivní screening, kdy pacient, který chtěl sám aktivně anebo který přišel na urologii třeba i s jiným problémem, tak byl podrobený i vyšetřením na prostatu. Ale postupně asi od ledna by měli být ti pacienti oslovováni aktivně pojišťovnami, stejně jako jsou ženy vyzývány ke kontrole prsu, anebo pacienti starší padesáti let ke screeningu kolorektálního karcinomu.

Simona Součková, TV Polar: Tak to je dost převratné.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ano, je to úplně novinka.

Simona Součková, TV Polar: Protože teď je ta prevence, jak jste říkal, buď na urologovi, anebo na praktickém lékaři.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: A pacientovi samotném. Není k němu vyzván. K tomu vyšetření.

Simona Součková, TV Polar: Ano, a zvlášť muži, že? Já myslím, že ženy jsou v tom svědomitější, nebo se to tak nedá říct?

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Já bych řekl, že ženy jsou zvyklé se více starat o své zdraví, protože v podstatě od začátku svého sexuálního života už mají co do činění s gynekologem a pravidelně se starají o své zdraví. Takže ti muži na to nejsou až tak nacvičení.

Simona Součková, TV Polar: Já vám přeji, čas vypršel, abyste v průběhu listopadu vyšetřili co nejvíce mužů, kteří přijdou aktivně sami. A, samozřejmě, ať se podaří plošný screening rakoviny prostaty v České republice.

Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Moc děkuju, mějte se hezky. A vy, milí diváci, také. Příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-01-11-2023-17-43